Profesionální správa SVJ

Vložil Tonda, 25. Březen 2023 - 8:37 ::

Prosím vás o radu, jak můžeme postupovat při převedení správy SVJ na profesionální firmu. Jsme SVJ o 12 bytových jednotkách v Olomouci a doposud jsme měli zvolený 3 členný výbor, účetnictví nám dělá členka SVJ. Dva členové výboru se odstěhovali včetně předsedy. Nikdo ze stávajících členů není ochoten vykovávat funkci předsedy. Prosím o radu, zda je možno veškerou pravomoc a odpovědnost za správu domu převést na nějakou firmu, která by toto vykonávala. Můžete mně poradit co dělat a jaké jsou možnosti. Marcela

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Bajer, 27. Březen 2023 - 10:19

  nemusíte mít celý výbor, stačí Vám jen předseda . Hlavně potřebujete někoho ,kdo správě věnuje nějaký čas a do toho se většině lidí nechce . Každý jen žbrblá a blábolí o tom , jak by se to mělo dělat a jak by to dělali oni , kdyby chtěli . Ale oni nechtějí … Pokud v domě nebydlí ten , kdo se o něj stará , tak to v 95% případů dům poškodí .Je to jen otázka peněz . Jsou i firmy , které čekají na Vaše půlnoční ohlášení prasklé žárovky a hned vyjíždí , ale za normální peníze je vždy lepší někdo z domu . JB

  Vložil člen (bez ověření), 26. Březen 2023 - 14:50
  Vložil Vlastník. (bez ověření), 26. Březen 2023 - 15:39

  Děkujeme za článek. Oni povinné odvody na odměny statutárům plus platby za správcovskou firmu dohromady kolikrát dají více, než platba za jednoho profi předsedu. Profi předsedům patří budoucnost.

  Vložil * (bez ověření), 25. Březen 2023 - 12:08

  Svj je pořád odpověné za správu domu i když správu předá někomu cizímu, svj musí mít statutární orgán. Neočekávejte, že nějaký cizí správce bude dělat správu domu k vaší spokojenosti. Každá cizí firma ve správě domu pouze podníká, nic víc.

  Vložil ... (bez ověření), 26. Březen 2023 - 12:30

  Předseda z domu (domorodec):

  Předseda SVJ ukradl miliony na opravy

  https://tn.nova.cz/…az-jeho-smrt

  Předseda SVJ zpronevěřil přes milion korun

  https://hradecka.drbna.cz/…n-korun.html

  Předsedkyně SVJ si nakupovala z fondu oprav

  https://www.jcted.cz/…pro-tehotne/

  atd.

  Vložil Krupp, 26. Březen 2023 - 13:35

  Proč jste nenapsal, co tím chcete říci. SVJ hospodaří s penězi vlastníků a v jejich vlastním zájmu je hospodaření kontrolovat.
  V jednom ze zmíněných článků je napsáno: Trestní oznámení na svého předsedu podali přímo vlastníci jednotek, kteří nejprve pojali podezření a při kontrole zjistili, že mají na společném účtu jen necelou stokorunu. Kdyby se zajímali dřív, třeba by zachránili víc. Záleží na tom, jak se kdo zajímá, jestli si zvolí kontrolní komisi a koho do ní zvolí. Jestli je to tak, jak je tu většinou psáno, že nikoho nic nezajímá, tak ať se pak nediví.

  Vložil Vlastník. (bez ověření), 26. Březen 2023 - 15:45

  Pane Kruppe, máte na tomto portálu málo příkladů o „ochotě“ statutárů předkládat k nahlédnutí listiny ohledně hospodaření SVJ?

  Vložil Krupp, 26. Březen 2023 - 17:17

  No, je to samozřejmě těžký. Budou z vás dělat vyvrhela a potížistu. Druhá možnost je to vzdát a třetí odstěhovat se. Poradit neumím, nejhorší je, když vás nikdo nepodpoří a pak se diví. Ale na druhou stranu vzdát to není řešení. Něco si vynutit musíte. Jirka

  Vložil Krupp, 25. Březen 2023 - 10:42

  Justitian to zřejmě ví, ale pro něj je důležitější někoho urazit, než poradit. Když napíšete do vyhledávače profesionální předseda SVJ, tak najdete řadu nabídek na profesionálního předsedu. Předpokládám, že o to se vám jedná. Nedoporučuji, ale proti gustu žádný dišputát, jak praví klasik.

  Vložil Justitianus, 25. Březen 2023 - 10:06

  Pletete si pojmy! Správa SVJ je něco zcela jiného než správa domu a pozemku.
  Napřed si tedy ujasněte co vlastně chcete.

  Za správu právnické osoby SVJ odpovídají členové statutárního orgánu.

  Pokud jste všichni takoví moulové, že nejste ani schopni zolit statutára či statutáry, pak soud může ustavit právnické osobě opatrovníka, kdykoliv se o situaci dozví. Bude to ovšem nákladnější a mnohem horší řešení než kdybyste někoho normálně zvolili.

  Některým lidm by mělo být zákonem zakázáno vlastnit majetek – kvůli jejich hlouposti a neschopnosti se o něj postarat.

  Justitianus

  Vložil Tonda, 25. Březen 2023 - 10:25

  Zdravím a děkuji za zhodnocení naší situace. Jsme zde opravdu staří moulové, přes 80 let, kteří to dělají, ale již to nejde. Mladí moulové nemají absolutně zájem se do něčeho zapojovat. Jestli jsem to pochopil správně, v každém případě potřebujeme předsedu z řad majitelů a pak sehnat firmu, která by to spravovala. Zajišťovala: opravy, energie a jejich vyúčtování, revize, a ostatní věci potřebné pro provoz. Vidím to správně? Děkuji za váš čas. T.

  Vložil * (bez ověření), 25. Březen 2023 - 17:55

  Nemusíte mít předsedu z řad majitelů, můžete mít taky předsedu, který v domě nic nevlastní. Závisí, co máte uvedené ve stanovách. Mít předsedu z vlastníků bytů je samozřejmě daleko lepší a praktičtější řešení. Pak to máte pod kontrolou. Když to předáte někomu cizímu, tak to pod kontrolou mít nebudete.

  Vložil . (bez ověření), 26. Březen 2023 - 10:36

  Pod jakou kontrolou?

  Vložil Justitianus, 25. Březen 2023 - 15:34
  • Tonda: „Jestli jsem to pochopil správně, v každém případě potřebujeme předsedu z řad majitelů …“

  Ne. Nepochopil jste to správně.

  Tondo, vy potřebujete v první řadě zvolit statutára nebo statutáry. Napsal jsem Vám to už v prvním příspěvku na začátku diskuse. Jedině statutáři pak mohou efektivně zajistit jak správu právnické osoby SVJ, tak i (skrze ni) správu vašeho majetku. Nikdo zde netvrdil by musel/museli být z řad vlastníků jednotek.

  Nejste nijak omezeni ve volbě osoby/osob statutára/sta­tutárů. Mohou to být příbuzní vlastníků jednotek, budoucí dědici, nebo i zcela cizí osoba, která převezme předsednictví jako svůj džob za pravidelnou měsíční úplatu (externí předseda). Taková cizí osoba ovšem nebude mít ŽÁDNOU motivaci aby šetřila vaše peníze.

  Pokud snad máte ve stanovách definovaný statutární orgán kolektivní (výbor), pak je možno nechat řízení a veškerou práci na předsedovi výboru. Ostatní členové výboru budou prakticky jen dohlížet na jeho práci (ovšem odpovědnost budou mít i oni).

  Profesionál dá ovšem přednost tomu, aby byl zvolen jako jediný „předseda SVJ“, aby měl volné ruce a aby se vyhnul přímému dohledu vlastníků. Předsedou SVJ může být jak fyzická osoba, tak i právnická osoba. Bude-li to FO, pak nejspíše přehodí správu domu na spřízněného smluvního (externího) správce. Bude vám z tohoto důvodu nutit nové stanovy se zvýšenými pravomocemi předsedy SVJ.

  Justitianus

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".