Problémový spoluvlastník

Vložil Sylvie Debnárová, 29. Září 2023 - 19:18 ::

Dobrý den, přítel nedávno koupil byt který je ve špatném stavu,je potřeba provést rekonstrukci.Jedná se o bytový dům se 4 bytovými jednotkami.Od začátku co na byt dojíždíme provádět rekonstrukci tak máme problémy s pánem co bydlí v jednom s bytů. Neustále má problémy s tím jak údajně děláme černou skládku(oblože­ní,dřez,stará vana,kuch.lin­ka,stavební sut........věci staré které z bytu vyhazujeme)vyneseme pod náš přístřešek a během týdne odvezeme do sběrného dvora.Když věci vynášíme tak má problém s tím že na chotbě je smetí(to si samozřejmě po skončeni práce v ten den uklidíme)Má problém s tím jak nám dlouho rekonstrukce trvá,s tím že stěhujeme věci,nechce nám půjčit klíč od společných prostor který má jen on,nelze si půjčit od někoho jiného.Chová se jako by vše i včetně společných prostor patřilo jemu.Neustále po nás křičí,chová se jako by jsme byli nějaký odpad.Byla jsem i na obecním úřade jestli by nebyla možná nějaká domluva ale pán je po vesnici znám jako problémový a se všemi nespokojený.Kon­taktovala jsem i policii abych se poradila s tím ale zatím s žádnou změnou abychom měli klid.K bytu patří i oplocený pozemek který každý s majitelů užívá svůj vymezený prostor.Už nemáme chut s přítelem tam jít ani bydlet.Je prosím nějaká možnost jak se s tímto problémem vypořádat?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Oliver. (bez ověření), 2. Říjen 2023 - 10:45

  Pokuste se navázat konstruktivní dialog s pánem, který má problémy. Vysvětlete mu vaše záměry a snahu provést rekonstrukci v souladu se zákony a předpisy. Snažte se najít společné řešení a vyjasněte si vzájemné očekávání. Oslovte ostatní majitele bytů v domě a sdílejte své obavy. Možná budou mít podobné zkušenosti nebo nápady, jak s tímto problémem zacházet. Společně můžete hledat řešení a případně se obrátit na správce společenství. Vzhledem k tomu, že jste již kontaktovali obecní úřad a policii, můžete zvážit konzultaci s právním odborníkem specializujícím se na bytové spory.

  Vložil Sylvie Debnárová, 2. Říjen 2023 - 17:41

  Ono s pánem se v klidu mluvit nedá,když mluví tak jen křičí.Potom tam bydlí starší manželé kteří se s ním delší dobu nebaví protože jim zakázal aby k nim chodil syn protože tam nemá trvalé bydliště.Potom kdo je správcem se pokouším zjistit ale prý správce nemají a prohlášení jsem nenašla.Podobné zkušenosti s pánem právě mají i obyvatelé obce.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 2. Říjen 2023 - 18:04

  vy pořád dokola opakujete stejné nesmysly. ti manželé jsou nesvéprávní, že si nějakým joudou nechají zakázat návštěvy? proč se s ním vy vůbec snažíte mluvit? co po něm chcete? jaké zkušenosti mají s pánem obyvatelé obce je přece úplně jedno. každému, kdo na váš dotaz reaguje, papouškujete stále to samé, i když vám stokrát bylo odpovězeno, že bez prohlášení se nehnete dál.

  dnes byl úřední den, jak se prosím snažíte zjistit správce? tím, že tu stále opakujete jak je pán zlý? byla jste na katastru, kde „najdete“ prohlášení, kde bude uveden správce a další důležité informace? vy musíte vědět pravidla užívání společných prostor – PROHLÁŠENÍ. vy musíte zjistit, kdo je správce – PROHLÁŠENÍ. vy musíte zjistit, zda nejsou nějaká pravidla/omezení apod. užívání pozemku (pokud teda patří k domu, což zjistíte hádejte kde???) – PROHLÁŠENÍ.

  mě stále udivuje, že je někdo ochoten dát našetřené miliony, nebo se upsat bance na desítky let při koupi nemovitosti, a nezjistí si ani základní věci o nemovitosti. a pak se diví.

  Vložil Sylvie Debnárová, 2. Říjen 2023 - 18:14

  Ne nejsou nesvéprávní,zakázat si to samozřejmě nenechali ale právě se kvůli tomu také pohádali.Mi s pánem nekomunikujeme,nechce­me po něm nic,on vždy přijde a začne mít s něčím problém a křičet.Děkuji za radu,nejsem tak sběhlá,nevěděla jsem že PROHLÁŠENÍ najdu na katastru.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 2. Říjen 2023 - 18:20

  tak neumíte číst. psala jsem vám to já, psal vám to i martin.

  Vložil Sylvie Debnárová, 2. Říjen 2023 - 18:56

  Ano právě od vás jsem to četla p.Radko.Děkuji

  Vložil Páprda (bez ověření), 30. Září 2023 - 12:20

  Vžijte se do jeho situace:
  Roky byl v domě klid (ticho, vše na svém místě). Já neomezený vládce, kterému se ostatní podřizují. A teď nějaká náplava o které nic nevím, začne v domě narušovat mnou nastolená pravidla.

  Vidí ve Vás konkurenci. Většinou pomůže obyčejný papír na dveřích ve smyslu: Omlouváme se za hluk z toho a toho důvodu, bude to trvat tak a tak dlouho, děkujeme. A dále ho nějakým způsobem dostat do rekonstruovaného bytu, aby měl přehled. Tím se tito jedinci většinou zklidní.

  Pokud to nepomůže, tak opačný postup. Nahrávat jeho urážky na mobil a následně přes policii k přestupkové komisi. Objednat zámečníka, vyměnit vložky ke spol. prostorům a klíče hodit do schránek.

  Vždyť na něj nejste sami, jste tři byty proti jednomu.

  Vložil Sylvie Debnárová, 30. Září 2023 - 17:42

  No dva byty proti jednomu,jeden byt je z důvodu prodeje prázdný.Samozdřejmě papír na dveře s rekonstrukcí jsem nalepila,ještě jsem ho ani neměla nalepený a už jsem dostala vynadáno proč to tam lepím kolikrát jsem si ty dveře umývala.....za pár dnů byl papír nalepený na našich dveřích.Jsme tam nyní 3 obydlené byty,pán se kterým máme problém,náš byt ve kterém zatím nebydlíme a starší pohodový manželé kteří s pánem nemluví protože se pohádali.Než jsme byt koupili tak tam právě klid nebyl,měla ho v nájmu rodina kterou vystěhovali kvůli drogám.V tu dobu prý pán skoro nevycházel z bytu protože se bál ale jak prý pozná že je člověk slabší a nechá se tak na něj pořád útočí.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 30. Září 2023 - 17:45

  je přítel opravdu napsaný v katastru jako vlastník?

  Vložil Sylvie Debnárová, 30. Září 2023 - 19:24

  Ano je,právě jsme čekali 21 dní než to v katastru bylo přepsané

  Vložil Nahrál (bez ověření), 30. Září 2023 - 12:37

  „Nahrávat jeho urážky na mobil“ (Vložil Páprda (bez ověření), 30. Září 2023 – 12:20)

  Ani není třeba nahrávat, stačí oznámit „Nahrávám, řekněte to prosím ještě jednou a srozumitelně na kameru“ a teatrálně vytáhnout mobil. Uklidní se. Funguje, vyzkoušeno. Nejlépe za přítomnosti dalších lidí.

  Vložil Justitianus, 29. Září 2023 - 19:53

  Píšete zde samé zbytečnosti. Přečtěte si napřed prohlášení. Zjistěte které prostory jsou společné a jaká jsou pravidla jejich užívání. Zjistěte kdo je správcem.

  Justitianus

  Vložil Sylvie Debnárová, 30. Září 2023 - 16:47

  Stanovený správce tam není,psala jsem to už 2 krát,prostory které jsou společné víme,nemusíme zjištovat.Pokud jste četl můj dotaz tak nemám problém s tím čich jsou nebo nejsou prostory ale s osobou.Byla bych ráda za odpovědi k dotazu a ne za zbytečnosti které píšete vy.

  Vložil Justitianus, 30. Září 2023 - 17:14
  • Sylvie Debnárová: „… prostory které jsou společné víme, nemusíme zjištovat …“

  Neptal jsem se Vás zda víte které prostory jsou společné ! Čtěte co bylo napsáno.

  Položil jsem Vám tyto dotazy: „Co je uvedeno v prohlášení o užívání místností, do kterých je Vám odpírán vstup. Zda vlastníci jednotek přijali nějaká pravidla ohledně užívání společných částí.“. Kterému slovu, nebo kterému písmenu z toho nerozumíte ?

  • Sylvie Debnárová: „… ale od vás se rady nedočkám …“

  Protože neodpovídáte na dotazy. V téhle diskusi tedy končím. Je to marný, marný, marný. Mějte se pěkně.

  Justitianus

  Vložil radka2222 (bez ověření), 30. Září 2023 - 16:54

  místo opakování, že správce není, si přečtěte v prohlášení, kdo je správce. hlavně nepište, že prohlášení nemáte. pokud jste ho ani neviděla, nechápu, jak jste byt mohli koupit. zbytečnosti píšete vy. základní dokument je PROHLÁŠENÍ. pokud pročtete prohlášení bytového domu (předpokládám, že se jedná o bytový dům, a ne nemovitost nerozdělenou na bytové jednotky), a nebude tam správce, jak neustále tvrdíte, tak pak jste rarita. je zajímavé, že jistě víte, co jsou společné prostory a k čemu smí být využívány, když nevíte, co je v prohlášení.

  Vložil Sylvie Debnárová, 30. Září 2023 - 17:07

  Bylo nám sděleno že bytový dům správce nemá ani nemá společenství vlastníků.Máte pravdu já jsem se s tím také nesetkala.Když jsem se můj byt převáděl do osobního vlastnictví tak jsme zakládali společenství vlastníků,měli fond oprav,správce.Tady ale v novém bytě na malé vesnici kde jsou 4 byty,s toho jeden prázdný,prodává se to mají asi jinak.Proto jsem se obrátila s dotazem sem protože si nevím rady.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 30. Září 2023 - 17:41

  kým vám to bylo sděleno? sousedy? ti jsou pro vás zákon? katastrem nemovitostí? vy neumíte číst? CO MÁTE V PROHLÁŠENÍ?

  Vložil Sylvie Debnárová, 30. Září 2023 - 17:46

  No právě tím problematickým pánem,víme že na to nárok nemá ale neustále nás slovně napadá,má se vším problém.Opravdu jedná s každým jako s povlem a všechno co člověk dělá dělá špatně.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 30. Září 2023 - 17:55

  s váma je to opravdu jak s hluchoněmým a slepým. po xté – co je uvedeno o správci v prohlášení? co je uvedeno o společných prostorách v prohlášení? vám nějakej chlap řekne, že dům nemá správce, a vy to berete jako bernou minci? to vám taková investice, jako je koupě bytu, nestojí ani za to, abyste si přečetli prohlášení, z kterého zjistíte nejdůležitější informace o domu a bytu? mohla byste laskavě konečně napsat, co je v prohlášení o správci a o vymezení a užívání společných prostor? nebo dál pište litánie o zlém pánovi, ale pak tady na ostatní neprskejte, že vám neporadí.

  Vložil Sylvie Debnárová, 30. Září 2023 - 11:14

  Píši zbytečnosti..­.....píši situaci takovou jaká je abych dostala nějakou radu.Správce údajně žádný není ani není založeno společenství vlastníků.

  Vložil Justitianus, 30. Září 2023 - 13:26
  • Sylvie Debnárová: „Píši zbytečnosti..­.....píši situaci takovou jaká je abych dostala nějakou radu.“

  Jste tvrdohlavá a nechápavá žena.

  Nějakou radu ohledně Vašich (spolu)vlastnických práv můžete dostat teprve až nám sdělíte tyto skutečnosti:
  (1) Kdo je správcem (dle prohlášení, rozhodnutí soudu nebo rozhodnutí spoluvlastníků).
  (2) Co je uvedeno v prohlášení o užívání místností, do kterých je Vám odpírán vstup.
  (3) Zda vlastníci jednotek přijali nějaká pravidla ohledně užívání společných částí.

  Justitianus

  Vložil Sylvie Debnárová, 30. Září 2023 - 16:56

  Nezlobte se ale nechápavý jste asi vy,je to pořád dokola,víme které místnosti jsou naše a které společné,kam bychom vstup měli mít ale já řeším to že pán se kterým máme problém nás neustále slovně napadá i co se týká společných prostor a společných pozemků.Člověk který si myslí že je nejchytřejší,má ve všem pravdu a všichni ho musí poslouchat......ale od vás se rady nedočkám,spíše jen toho že jsem nechápavá ale vidím vaše komentáře u jiných příspěvků a je to to samé. Nevím proč lidi kteří se neumí vyjádřit k problému a poradit vůbec reagují na komentář.

  Vložil MartinII, 29. Září 2023 - 21:19

  Prohlášení vlastníka je uloženo na příslušné pobočce Katastrálního úřadu. Má ho zřejmě také onen problémový spoluvlastník, ten vám ho ale nenechá zkopírovat. Prohlášení obsahuje popis bytu, společných částí, věcná břemena apod. Měl vám ho dát ten, od kterého jste byt koupili. Třeba ho má některý jiný spoluvlastník domu.

  Domnívám se, že vaše práva na užívání společných částí měly/mohly být popsány v kupní smlouvě.

  Nastudujte si občanský zákoník NOZ od § 1158, zřejmě až po § 1193.

  Správa bez vzniku společenství vlastníků

  § 1190

  Nevzniklo-li SVJ, je osobou odpovědnou za správu domu správce.

  § 1191

  (1) Nevzniklo-li SVJ, … použijí se … pravidla určená v prohlášení; .

  (2) … K přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek a souhlas většiny všech vlastníků jednotek, … .

  § 1193

  (1) První správce je určen v prohlášení.

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Ten problémový soused je asi nějaký samozvaný správce ?

  Problém je domoci se práv v Prohlášení a NOZ. Nebyla byste první ani poslední kdo vlastní byt tam kde si správce nebo předseda výboru usurpuje větší práva než mu přísluiší. To by měla vyřešit majorita hlasů vlastníků domu. Ale asi se všichni v domě bojí ozvat.

  Potom snad už jenom soudy s nejistým výsledkem.

  Vložil Sylvie Debnárová, 30. Září 2023 - 11:21

  Samozvaný správce,přesně tak.Je známý v celé vesnici jako problémpoví,všichni dělají všechno špatně,chová se jakoby byl nejchytřejší a všichni ho měli poslouchat.Kaž­dopádně nastuduji co jste mi poslal a uvidím.

  Vložil Sylvie Debnárová, 30. Září 2023 - 11:04

  Je to bytový dům o 4 bytech,jeden s toho je v prodeji,druhý vlastní přítel,další starší manželé kteří s pánem nemluví protože jim zakázal aby k nim chodil jejich syn který tam nemá trvalý pobyt.Chápu že problémové vztahy jsou všude a neschody mezi sousedy ale tohle co si dovoluje pán je opravdu už moc.Budu ráda za každou radu co by se dalo dělat aby se mu pusa zavřela.Bytový dům nemá společenství vlastníků a údajně tam není ani správce.

  Vložil Dům bez SVJ (bez ověření), 30. Září 2023 - 11:45

  „Bytový dům nemá společenství vlastníků“ (Vložil Sylvie Debnárová, 30. Září 2023 – 11:04)

  Tak to buďte ráda. V domě se SVJ byste totiž neměla šanci.

  Vložil Sylvie Debnárová, 30. Září 2023 - 17:32

  Tak nějak nechápu v čem bych neměla šanci.Nevím jak by jste to řešila vy pokud by Vám jeden z majitelů bytu nadával jak máte pejska nosit v náručí aby nechodil po schodech,jak vám nadával jak dlouho se stěhujete,když nalepíte papír o hlášení rekonstrukce tak vás sprdne jak malou holku proč to tam lepíte,jak špatně uklízíte,vyhodí návštěvu že tam nemá co dělat protože tam nemá trvalý pobyt.....

  Vložil Jeroným (bez ověření), 30. Září 2023 - 17:54

  „v čem bych neměla šanci“

  Nebojovala byste se sousedem, ale se SVJ.

  Vložil Sylvie Debnárová, 1. Říjen 2023 - 8:52

  Já ale nepotřebuji bojovat,chceme mít jen klid

  Vložil Jeroným (bez ověření), 1. Říjen 2023 - 9:51

  „nepotřebuji bojovat“

  To Vám věřím, ale přesto bojujete.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 1. Říjen 2023 - 10:01

  ale bojuje beze zbraní:-) stále nepochopila, že největší zbraň má v prohlášení. ale z neznámých důvodů o něm stále mlčí, asi ho nikdy neviděla a asi ani neví, co to je.

  Vložil Sylvie Debnárová, 2. Říjen 2023 - 8:08

  Bohužel byt kupoval přítel,do koupi jsem se mu nijak nepletla takže nevím co viděl nebo ne.Prošla jsem veškeré papíry od bytu co máme ale PROHLÁŠENÍ jsem nikde nenašla.Můžete mi poradit kde se toho nějak dopátrat?

  Vložil radka2222 (bez ověření), 2. Říjen 2023 - 8:38

  má mít u sebe správce. jelikož nevíte, kdo to je, tak vám nezbývá, než zajít na katastr a zaplatit si tam za vydání jeho opisu. je to něco jako „rodný list“ budovy, kde je dáno, kdo je správce nemovitosti, co jsou společné prostory, které z nich jsou ve výlučném užívání (např. balkony, lodžie…), jaký je jejich účel a jak se mohou využívat (kočárkárna, prádelna, sušárna, kotelna apod.) a další věci, zda je pozemek „součástí“ budovy, tj. zda je pod správou správce nebo se o něm rozhoduje zvlášť......

  Vložil radka2222 (bez ověření), 30. Září 2023 - 17:43

  CO JE V PROHLÁŠENÍ?

  Vložil MartinII, 30. Září 2023 - 11:55

  "bytový dům o 4 bytech, … Budu ráda za každou radu co by se dalo dělat aby se mu pusa zavřela.

  … dům nemá společenství vlastníků a údajně tam není ani správce".

  • – – – – – – – – – – – – –

  „jim zakázal aby k nim chodil jejich syn který tam nemá trvalý pobyt“

  Návštěvu pochopitelně nemůže zakázat. Na základě čeho zakazuje návštěvu ? Ani kdyby šlo nájemní byt, a vlastníkem bytu byl „ten pán“. Jen na okraj, zákaz návštěv není v NOZ ani v části „ustanovení o nájmu bytu a nájmu domu“ od § 2235.

  Pokud jde o „aby se mu pusa zavřela“, tak nechť on argumentuje, na základě čeho postupuje jak postupuje (viz váš úvodní příspěvek). VY ARGUMENTUJTE PROHLÁŠENÍM VLASTNÍKA !!!!!

  V bytovém domě (s SVJ i bez SVJ) rozhoduje většina hlasů. Viz odkaz na paragrafy. Problém je vymáhání práv dle NOZ (ať již prostřednictvím shromáždění v domě SVJ či jen schůzí na schodech / zahradě v domě bez SVJ.

  viz

  § 1191

  „(2) … se použijí obdobně ustanovení tohoto zákona o shromáždění … “.

  § 1193

  „(1) První správce je určen v prohlášení“.

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Pokud jde o pojem správce v NOZ, tak tím není myšlena správní firma. V bytovém domě SVJ „odpovídá“ za správu společných částí SVJ (zastupované výborem) na základě hlasování všech. V bytovém domě bez SVJ „odpovídá“ za totéž správce, ale rovněž na základě hlasování všech. Viz § 1191.

  Ten pán je nikoli samozvaný správce, ale samozvaný vlastník domu. I kdyby tomu tak bylo (jakože není), tak vlastník bytu nebo i nájemník má právo vědět, jak může společné části využívat. Za to přispívá do společného fondu (v SVJ Příspěvky správy domu) na údržbu společných částí.

  SEŽEŇTE SI PROHLÁŠENÍ VLASTNÍKA, přečtěte si co o něm praví NOZ !

  Vložil Nikoliv. (bez ověření), 30. Září 2023 - 12:00

  „V bytovém domě (s SVJ i bez SVJ) rozhoduje většina hlasů.“ (Vložil MartinII, 30. Září 2023 – 11:55)

  Nikoliv.

  Vložil ? (bez ověření), 29. Září 2023 - 19:28

  „Chová se jako by vše i včetně společných prostor patřilo jemu“ (Vložil Sylvie Debnárová, 29. Září 2023 – 19:18)

  A patří jemu, nebo nepatří?

  Vložil Sylvie Debnárová, 30. Září 2023 - 11:06

  Nepatří,Prostory jako chotby,kočárkárny je společné pro všechny byty.Tak jako oplocený pozemek okolo bytovky.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 30. Září 2023 - 18:10

  jak určitě víte, že společné prostory mohou užívat všichni? že nemá nikdo výhradní užívací právo zanesené v prohlášení? pro vás je „prohlášení“ sprosté slovo, že se mu tak vyhýbáte, přitom by vám odpovědělo na vaše otázky? jak víte, jestli pozemek kolem bytovky (pokud je součástí domu tedy), můžete užívat celý? co když je zase v tom proklatém prohlášení uvedeno, který byt má užívat kterou část?

  Vložil Sylvie Debnárová, 2. Říjen 2023 - 8:15

  Co se týká pozemku, tak je v kupní smlouvě podílové spoluvlastnictví 1/4 a v katastru je uvedený celý pozemek a jsou u toho všichni vlastníci

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".