Příspěvek na správu domu

Vložil inana (bez ověření), 6. Září 2023 - 19:20 ::

Vlastník podle § 1180 má povinnost příspívat na správu domu v poměru odpovídajícím jeho podílu na společných částech. Dále má podle § 1181 platit zálohy za služby. Zálohy za služby je povinnost vlastníkovi vyúčtovat. Nyní není v mém zájmu rozebírat služaby, ani to,jak se vyúčtují, není v mém zájmu rozebírat, co vše se hradí z příspěvku na správu domu. Napíšu to obecně, hradí se vše, co je potřeba a na konci roku zbydou peníze. Ty se přëvádí do dlouhodobých záloh, nevracejí se vlastníkům. Z čeho tento postup vyplývá? Je to někde právně zdůvodněné, proč se tak postupuje, proč se přebytek převádí do dlouhodobých záloh? Kdyby si vlastníci odhlasovali, že se přebytek vrátí vlastníkům, tak se asi vrátit může. Nezajímá mě zdůvodnění, že se převádí proto, aby tam byly peníze, to je jasné. Jak to převádení do dlouhodobých záloh lze zdůvodnit právně. Jak zdůvodnit, že se nevrací, ale lze převádět.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 7. Září 2023 - 2:02
    • Inana: „Z čeho tento postup vyplývá? Je to někde právně zdůvodněné proč se tak postupuje, proč se přebytek převádí do dlouhodobých záloh?“

    Právnická osoba tak postupuje proto, že povinně vede účetnictví podle zákona o účetnictví. Přijaté finanční prostředky vede na účtech v účetních knihách. Například na účtu přijatých krátkodobých záloh nebo na účtu přijatých dlouhodobých záloh (to jsou prostředky, jejichž doba použití je delší než jeden rok).

    Pouze samotná právnická osoba SVJ rozhoduje o tom zda bude vybírat zálohy krátkodobé nebo dlouhodobé, a podle toho o přijatých prostředcích účtuje.

    Váš dotaz je stejně nesmyslný jako kdybyste se nás ptal jak se dá „právně zdůvodnit“ proč vlastníte stříbrnou Otávii kombi 1.9 TDi. Asi proto, že jste si pořídil stříbrnou Otávii kombi 1.9 TDi, nemyslíte?

    Justitianus

    Vložil Plátce (bez ověření), 7. Září 2023 - 6:35

    Justitiane,

    jak SVJ pozná u každé Kč, kterou mu zaplatím, zda ji má věst na účtu přijatých krátkodobých záloh nebo na účtu přijatých dlouhodobých záloh? Nebo to určuji já jako plátce?

    Vložil Justitianus, 7. Září 2023 - 12:34
    • Plátce: „jak SVJ pozná u každé Kč, kterou mu zaplatím, zda ji má věst na účtu přijatých krátkodobých záloh nebo na účtu přijatých dlouhodobých záloh?“

    To jste tedy vůbec nepochopil co jsem Vám napsal.

    Je to SVJ, kdo rozhoduje zda příspěvky na správu domu vede v účetnictví jako konečné platby, jako zálohy krátkodobé, nebo jako zálohy dlouhodobé. Čemu na tom nerozumíte?

    Justitianus

    Vložil Kolina (bez ověření), 7. Září 2023 - 15:16

    „Je to SVJ, kdo rozhoduje zda příspěvky na správu domu vede v účetnictví jako konečné platby, jako zálohy krátkodobé, nebo jako zálohy dlouhodobé.“ (Vložil Justitianus, 7. Září 2023 – 12:34)

    Píšete, že já zaplatím a SVJ rozhodne, zda přijatou platbu vyúčtuje či nevyúčtuje? Rozumím tomu správně?

    Vložil Justitianus, 7. Září 2023 - 17:08
    • Kolina (bez ověření): „Píšete, že já zaplatím a SVJ rozhodne, zda přijatou platbu vyúčtuje či nevyúčtuje? Rozumím tomu správně?“

    Ne, nerozumíte tomu vůbec.

    Zde se nediskutovalo o vyúčtování příspěvků na správu. Tazatel se na vyúčtování příspěvků vůbec neptal; ani já jsem se o něm nezmínil.

    Justitianus

    Vložil Kolina (bez ověření), 7. Září 2023 - 17:11

    „Tazatel se na vyúčtování příspěvků vůbec neptal; ani já jsem se o něm nezmínil.“ (Vložil Justitianus, 7. Září 2023 – 17:08)

    Napsal jste: „Je to SVJ, kdo rozhoduje zda příspěvky na správu domu vede v účetnictví jako konečné platby, jako zálohy krátkodobé, nebo jako zálohy dlouhodobé.“

    Konečná platba se nevyúčtuje, krátkodobá záloha se vyúčtuje, dlouhodobá záloha – to napište Vy, rozumíte tomu. Takže o vyúčtování jste možná přímo nepsal, ale dá se z Vašeho sdělení dovodit. Takže nám napište, jak to je s vyúčtování příspěvku na správu.

    Vložil Justitianus, 8. Září 2023 - 10:04
    • Kolina (bez ověření): „Takže nám napište, jak to je s vyúčtování příspěvku na správu.“

    Dobrá, zde máte odpověď na Váš dotaz.

    (1) SVJ není povinno vést v účetnictví účty či podúčty jednotlivým vlastníkům jednotek.

    (2) Proto od SVJ nevymůžete žádné vyúčtování pouze pro Vaši osobu.

    (3) Nedomůžete se toho ani soudně, protože pro soudy je vlastník jednotky pouze slepičím hovnem na podrážce soudce.

    (4) Podle § 1208 písm. c) platí, že shromáždění může rozhodnout o vyúčtování; tím se však míní pouze celkové vyúčtování hospodaření SVJ. Individuální vyúčtování Vašich příspěvků Vám nikdo sestavovat nebude.

    (5) Existuje pouze jediný případ, kdy SVJ vyčíslí něco pouze pro Vaši osobu; tímto případem je § 1186 odst. 3: „Převádí-li vlastník vlastnické právo k jednotce, doloží nabyvateli potvrzením osoby odpovědné za správu domu, jaké má dluhy podle odstavce 2, popřípadě že takové dluhy nejsou; potvrzení vydá nabyvateli se souhlasem převodce také osoba odpovědná za správu domu.“

    Doufám, že jsem to vysvětlil dostatečně?

    Justitianus

    Vložil . (bez ověření), 7. Září 2023 - 10:25

    Já myslím, že je to jednoduché. Během roku jsou to peníze krátkodobé a když se všechny nevyužijí, tak na konci roku se z nich stanou dlouhodobé. Nic složitějšího snad není potřeba vymýšlet.

    Vložil Důmservis (bez ověření), 6. Září 2023 - 20:44

    V SVJ to chodí stejně jako v autoservisu:

    Zaplatíte autoservisu zálohu (řekněme) 10 000 Kč. Autoservis rozhodne, zda Vám práci vyúčtuje a nespotřebovanou část zálohy Vám vrátí, a nebo si zbytek ponechá na další opravy.

    Co jiného je SVJ než důmservis.

    Vložil Petr, 6. Září 2023 - 20:28

    Čertovo kopýtko je ve změně paragrafů NOZ vůči ZoVB. Co k tomu tvůrce OZ asi vedlo ?

    Dle NOZ

    "§ 1180

    (1) Vlastník jednotky PŘISPÍVÁ NA SPRÁVU DOMU A POZEMKU.

    § 1181

    Vlastník jednotky PLATÍ ZÁLOHY NA … (SLUŽBY) a má právo, …

    § 1208

    Do působnosti shromáždění patří

    1. … rozhodnutí o vyúčtování nebo vypořádání nevyčerpaných příspěvků",
    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    Dle ZoVB

    "§ 15

    (1) Vlastníci jsou povinni přispívat na náklady … se správou domu a pozemku.

    (2) … skládají finanční prostředky jako zálohu.

    (4) Pokud vznikla právnická osoba (§ 9), jsou finanční prostředky zálohově poskytnuté vlastníky závazkem právnické osoby vůči vlastníkům jednotek"

    A ing. Klainová k zde tomu dodala (nyní nedohledatelné) „a právnická osoba je povinna je vyúčtovat“

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    Přečtěte si názor pana Pavla, který rozebírá příspěvek jako konečnou platbu nebo jako zálohu

    www.portalsvj.cz/…spevek-v-noz

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    Závěr: rozhodující je, zda máte ve stanovách příspěvek správy domu uveden jako zálohu

    Vložil Inana (bez ověření), 8. Září 2023 - 7:57

    Všem diskutujícím děkuji za rady, moc jste mi pomohli.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".