Převod bytů ze SVJ do osobního vlastnictví

Vložil Anonymous, 27. Leden 2010 - 1:32 ::

Jsme sdružení spoluvlastníků bytových jednotek již mnoho let. V domě je 36 bytových jednotek. Již asi 3 roky apeluje výbor SVJ na spoluvlastníky, aby byty byly převedeny do osobního vlastnictví. Většina je pro převod, asi 4 spoluvlastníci však s převodem do OV z různých důvodů nesouhlasí (já mezi nimi z vážných osobních ale i finančních důvodů – jsem samoživitelka dvou dětí s nízkým příjmem). Ve stanovách máme zakotveno, že s jakoukoli akcí a manipulací s byty, musí souhlasit všichni spoluvlastníci. Nyní nám s převodem nesouhlasícím spoluvlastníkům výbor SVJ začal otevřeně vyhrožovat soudem, kterým nás k tomuto právnímu kroku a převodu našich bytů do osobního vlastnictví hodlá donutit. Zajímalo by mne, zda na takovýto psychický nátlak a zastrašování mají právo a o jaký zákon se případně mohou opírat.Velice děkuji za Vaši radu. Marie

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 27. Leden 2010 - 8:19

    Pan lake Vám snad vysvětlil právní podstatu. K tomu jen podotýkám, že osobní vlastnictví neexistuje.

    Můžete sdělit jaké „vážné osobní a finanční důvody“ máte?

    SVJ je sice paskvil, ale spoluvlastnit 36 bytů Vámi popsanou formou je asi ještě horší.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil lake, 27. Leden 2010 - 7:05

    Marie,

    co píšete nedává smysl: SVJ (společenství vlastníků jednotek podle Zákona o vlastnictví bytů) nemůže vlastnit více bytových jednotek; šlo by o porušení §9 odst. 1 Zákona o vlastnictví bytů.

    Předpokládám, že jste založili sdružení spoluvlastníků podle Občanského zákoníku. Členové tohoto sdružení jsou (ideálními) podílovými spoluvlastníky většího počtu bytových jednotek. Pak ovšem nemáte SVJ ani předsedu SVJ ani výbor SVJ.

    Nemovitost (nebo její část) v podílovém spoluvlastnictví lze fakticky rozdělit na samostatně vlastněné části, a to i rozhodnutím soudu: "Nedojde-li k dohodě, zruší spoluvlastnictví a provede vypořádání na návrh některého spoluvlastníka soud." (§142 odst. 1 Občanského zákoníku)

    Pokud byla věc spoluvlastníkům předestřena, avšak oni se nedokázali dohodnout na vzájemném vypořádání, zbývá ještě možnost soudního řešení. Nejde o žádný "psychický nátlak" ani "zastrašování", jak se mylně domníváte. Většina spoluvlastníků si přeje vypořádání, vy a další tři však dohodu blokujete. Jediným východiskem ze slepé uličky tedy je soudní postup.

    lake

    Vložil Petr, 27. Leden 2010 - 9:24

    Nevím jak ostatní, já nepochopil dle mne nepřesný (zmatený) dotaz. Na takové se „dobře“ odpovídá, možná to je zkouška právních znalostí (názorů) diskutujících od anonymů, kteří se na konci dotazu nějak podpeíší. Byty jsou v SVJ v osobním vlastnictví vlastníků (snad pouze fyzických osob) vedených v katastru. Tázající jaký máte právní vztah k bytu ? Dosud nájem vůči obci, bytovému družstvu ?

    Vložil Pavel, 27. Leden 2010 - 10:32

    Zmatenou odpovědí na zmatený dotaz jen zaplníte www prostor a tazateli přitom neodpovídáte.

    Nepřesný dotaz pochopil minimálně pan lake a já.

    Osobní vlastnictví neexistuje, koukněte se do LZPS, když Vám nestačí informace, kterou jsem zde již uvedl.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Anonyma (bez ověření), 27. Leden 2010 - 12:05

    Ono toho neexistuje více, třeba fond oprav SVJ.

    Vložil Pavel, 27. Leden 2010 - 12:13

    Já vím a proto se tu snažím občas na nesmysly poukázat.

    Třeba fond oprav SVJ je tu často uváděn nejen tazateli ale dokonce i těmi, kdo odpovídají. Paní Klainová a já (spolu s několika dalšími) na neexistenci opakovaně poukazujeme, ale výsledek nic moc. :-))

    Dalším patvarem je např. „firma“. Dost lidí si pod pojmem firma představuje celou společnost (např. s.r.o.) ale firma označuje pouze název příslušného s.r.o.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Anonyma (bez ověření), 27. Leden 2010 - 13:21

    Firma = obchodní jméno

    Vložil Pavel, 27. Leden 2010 - 13:43

    Ano, to říká § 8 ObchZ.

    Ovšem často se v tisku a jinde píše, že „firma“ vyhrála zakázku, šla do konkurzu, zvýšila vývoz, propustila zaměstnance.

    A to samotný název nedokáže.

    Zvláště vypečené je spojení „Název firmy je…“

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Petr, 27. Leden 2010 - 11:00

    http://www.vseprobydleni.cz/clanek.php… Osobní vlastnictví versus družstevní byt Ještě více nás překvapí, že lidé neznají ani obsah pojmu Osobní vlastnictví.

    Tři typy vlastnictví a správy objektů Potřebujeme dokončit rozbor zbývajících dvou standardních forem vlastnictví bytových objektů ze tří možných typů právnických osob, tak jak nám je připravil pan Tomáš Techlovský (Easy Credit), poradce naší rubriky Nájemníci, družstva, majitelé:

    • Společnost s ručením omezeným
    • Družstvo nájemníků
    • Společenství vlastníků

    Společenství vlastníků – SVJ Společenství vlastníků se zapisuje do rejstříků společenství vlastníků jednotek vedeného soudem určeným k vedení obchodního rejstříku. V tomto případě jsou jednotliví členové společenství přímými vlastníky bytů a spoluvlastníky společných částí domu. Z tohoto je zřejmé, že společenství vlastníků na rozdíl od dvou dříve uvedených právních forem – družstvo a s.r.o – není vlastníkem domu ani jednotlivých bytových jednotek. SVJ funguje pouze za účelem správy domu.

    Shrnutí všech tří nejběžnějších forem vlastnictví a správy bytových objektů: Společnost s ručením omezeným Společník není vlastníkem bytové jednotky; Bytovou jednotku nelze zastavit či prodat, pronajmout pouze se souhlasem s.r.o.; Převod obchodního podílu podléhá souhlasu společníků zpravidla na valné hromadě; Úhrada nájemného.

    Družstvo Člen družstva není vlastníkem bytové jednotky; Bytovou jednotku nelze zastavit ani prodat, pronájem je možný pouze se souhlasem družstva; Převod členských práv a povinností nepodléhá souhlasu družstva; Úhrada nájemného družstvu.

    Společenství vlastníků Člen společenství vlastníků je vlastníkem bytové jednotky; Bytovou jednotku může pronajmout, zastavit i prodat; Neplatí nájem, má však povinnost přispívat do společného fondu na opravy celého objektu.

    Páky na vlastníky Jak se naloží s vlastníkem, který poslední bod neplní, zda nehrozí družstvu „vytunelování“ vlastním předsednictvem, nebo věřitelem je-li dům v majetku družstva zastaven… na to se budeme muset pana Tomáše Techlovského ještě zeptat! Možná k tomu řekne své i paní JUDr.Halouzková, která srozumitelně formuluje v Poradně ustanovení našeho právního řádu. Vždyť i do rubriky Právní poradenství chodí spousta dotazů od nájemníků: na co si musíme dát pozor u družstev, s.r.o a SVJ, kde může nastat zádrhel neřku-li finanční riziko, jak na neplatiče družstevníky a co platí na vlastníky…

    Vložil Pavel, 27. Leden 2010 - 11:59

    Pane Petře,

    můžete, místo odkazů na podřadné články psané právními diletanty, uvést ve kterém předpisu je v současné době pojem osobní vlastnictví definován? Já takový předpis neznám.

    To že někdo používá nesprávný pojem a ostatní neználci to papouškují, neznamená, že pojem je správný.

    Děkuji za rozšíření obzoru.

    Hezký den!

    Pavel

    P.S.

    pro jedince, kteří nezaznamenali, že již neplatí terminologie režimu úřadujícího před rokem 1989 uvádím odkaz http://cs.wikipedia.org/…tnictv%C3%AD#… Je signifikantní, kdo takové pojmy používá. :-))

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 27. Leden 2010 - 12:49

    Přestože právní pojem „osobní vlastnictví“ není, tak bych se mu v bytové problematice nevyhýbal. Viz z vašeho odkazu:

    Označení „byt v osobním vlastnictví“ signalizuje, že byt není ve vlastnictví družstva či v podílovém vlastnictví více vlastníků domu, ale že se jedná o vlastnictví bytové jednotky spolu s příslušným spoluvlastnickým podílem na společných částech domu podle zákona č. 72/1994 Sb., kterým se upravují některé spoluvlastnické vztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům a doplňují některé zákony (zákon o vlastnictví bytů), ve znění pozdějších předpisů.

    Vložil Pavel, 27. Leden 2010 - 13:09

    To je věc názoru.

    Prodávají se byty ve vlastnictví (u SVJ) nebo se převádějí členská práva a povinnosti (u družstev) nebo se převádějí podíly (u s.r.o.).

    Je mi proti srsti používat nesprávné termíny jen proto, že je používají jiní.

    A pokud nějaký dement napíše, že lidi neznají pojem „Osobní vlastnictví“ a publikuje to na serveru, který se zabývá nemovitostmi, tak jsem se musel ozvat.

    Lidi věří napsanému textu a ten bezmyšlenkovitě šíří až je z toho ..píp.., který u nás vládne.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Páka (bez ověření), 5. Únor 2010 - 22:20

    Definuje nějaký zákon všechna česká slova? Osobní automobil, osobní webovou stránku, osobního trenéra, osobní půjčku, osobní váhu, osobní alarm, osobní pomůcky, osobní počítače, …? Ne – na všechno zákony třeba nejsou – naštěstí. To ale neznamená, že slovo osobní nelze používat. Byt je ve vlastnictví dané osoby a lze říkat, že je v osobním vlastnictví. Osobní vlastnictví se používá v jasném významu, nevzbuzuje žádnou nepravdivou představu a je neškodný. Hádáte se o nepodstatných věcech.

    Vložil Petr, 27. Leden 2010 - 19:00

    Pravda je, že média šíří nepravdy.Tam je to nebezpečnější než zde. Na internetu jsem pojem vlastnictví na mně známých serverech nenašel. Ale v Občanském zákoníku toho mnoho o vlastnictví též není, i když jinde (kromě obchodního zákoníku) to být nemůže. Takže jaký mám právní vztah k bytu a k věcem na které mám paragon ? Děkuji

    Vložil Anonyma (bez ověření), 28. Leden 2010 - 7:51

    K Vašemu dotaz: vůči věci můžete být kupř. její:

    vlastník,

    majitel,

    držitel,

    nájemce,

    provozovatel,

    správce,

    uživatel.

    Vložil Petr, 28. Leden 2010 - 11:27

    Tím jsme se dostali mimo původní dotaz ve kterém mi uniklo (možná nechápavý jak naznačil jeden předřečník), jak se převádí z SVJ do osobního vlastnictví. V jakém vlastnictví byt v domě tedy tazatel má ? Já to nepochopil.

    Vložil lake, 28. Leden 2010 - 13:26

    Dotaz: "... jak se převádí z SVJ do osobního vlastnictví"
    Odpověď: Nijak. "Osobní" ani "neosobní" vlastnictví právně neexistuje. Řekl bych, že pan Pavel to zde napsal více než důrazně a více než jednou, což nebývá jeho zvykem :-o

    Dotaz: "... V jakém vlastnictví byt v domě tedy tazatel má ?"
    Odpověď: V žádném. Tazatel nevlastní konkrétní byt. Jde o podílové spoluvlastnictví budovy podle ObčZ. Ale mohu se mýlit, dotaz byl spíše rébus ...

    lake

    Vložil Cherry (bez ověření), 22. Březen 2010 - 18:04

    Dobrý den,

    v této souvislosti bych se ráda zeptala, co se tedy mění podstatného pro uživatele-spoluvlastníky tím, že SJV má v plánu nechat zapsat byty do katastru nemovitostí jako samostatné bytové jednotky? V čem je tedy rozdíl a jaké jsou výhody a nevýhody v obou případech? Děkuji za odpověď.

    Vložil edukace (bez ověření), 22. Březen 2010 - 20:39

    Mon Cherry, tady asi bude každá rada drahá.Bude třeba se trochu věnovat samostudiu Zovb (jablka) či Obč.zák.(hrušky), ale budiž.

    1. Jablka-jestliže SJV=SVJ (společenství vlastníků jednotek), tak jednotky (byty, nebyty)jsou při jeho vzniku již „dávno“ zapsané v KN. Vlastníci se zapisují postupně.
    2. Hrušky -jestliže je dům v podílovém spoluvlastnictví je rovněž zapsán v KN i s podíly jednotlivých spoluvlastníků.

    Nemůžete míchat obé dohromady. Pokud ano, pak bude výhodné to zalít sladkou vodou s trochou rumu a zavařit to. Nevýhodné to bude při zalití lákem na okurky :o))

    Vložil Cherry (bez ověření), 22. Březen 2010 - 23:30

    Děkuji za vyčerpávající a fundovanou odpověď v podobě metafory:-))

    STROM HRUŠEK – dům v podílovém spoluvlastnictví je samozřejmě dávno zapsán v KN (cca 18 let)i s podíly jednotlivých spoluvlastníků a funguje velmi dobře, včetně údržby a zvelebování STROMU HRUŠEK.

    Spoluvlastníci STROMU HRUŠEK však chtějí udělat po mnoha letech tohoto spoluvlastnictví změnu a tudíž dodatečně právně ošetřený a zpoplatněný zápis do KN a to v takové podobě, aby už nevlastnili dohromady podíly na společném stromu hrušek, ale aby právně měl každý svoji vlastní HRUŠKU, kterou roky obývá:-)O tento zápis a jeho proplacení se perou různé realitní kanceláře, takže snad ani není možné, že by se nikdy zde s ničím podobným ve své praxi nesetkal??

    Mnozí spoluvlastníci STROMU HRUŠEK iniciují tento zápis do KN z obavy před zadlužením některých spoluvlastníků a s tím v případě jejich nesplácení úvěru i možné problémy s exekutory pro ostatní spoluvlastníky STROMU HRUŠEK – bojí se o svůj podíl:-)

    Jiní spoluvlastníci STROMU HRUŠEK chtějí po zápisu v KN – (po tomto právním úkonu tedy již na na SVOU VLASTNÍ HRUŠKU) získat velkou hypotéku, což prý na STROM HRUŠEK nelze ale údajně na vlastní HRUŠKU to není už takový problém a chtějí začít stavět někde vlastní dům.

    Další část spoluvlastníků STROMU HRUŠEK je spokojena s tím, jak vše funguje a nechtějí měnit vůbec nic.

    A já se ptám odborníků, zda je to dobrý krok, opouštět STROM HRUŠEK a zapsat do KN pouze jednotlivé HRUŠKY. Jaké jsou výhody a nevýhody setrvávat ve společenství STROMU HRUŠEK a totéž v případě rozdělení STROMU na jednotlivé HRUŠKY:-)

    Děkuji všem za odpověď:-) Cherry

    Vložil Jana1, 23. Březen 2010 - 7:49

    Nevýhodou společenství stromu hrušek je právě nesvoboda jednotlivé hrušky si vzít hypotéku. V případě rozdělení stromu hrušek podle zákona 72/1994, si může vzít hypotéku hruška, bez souhlasu ostatních hrušek. Jana1

    Vložil Cherry (bez ověření), 23. Březen 2010 - 8:52

    Milá paní Jano1, ještě k Vaší odpovědi. Nahlédla jsem do KN a vidím, že na našem STROMĚ již hypotéka je a je o ní učiněn v KN záznam. Jak je tedy možné podle Vašeho výkladu, že si již stále ve společenství STROMU, někdo na STROM bez vědomí spoluvlastníků vzal cca před rokem hypotéku téměř 2 miliony Kč, ač HRUŠKU nevlastní? Tím by HRUŠKA ztratila smysl, nemyslíte, pokud banka půjčí i na STROM? Děkuji

    Vložil lake, 23. Březen 2010 - 9:23

    Vážená Cherry,
    zanechte zahradničení a jděte se zeptat do kterékoliv banky, zda a kolik půjčí na dům v podílovém spoluvlastnictví podle ObčZ, který je již zatížen dvoumilionovou hypotékou.

    lake

    Vložil Cherry (bez ověření), 23. Březen 2010 - 9:56

    Vážený lake,

    příměr stromu+jablek+hru­šek, použil již někdo dříve, kdo mi chtěl evidentně s výkladem různých termínů vlastnictví a spoluvlastnictví (jako laikovi)pomoci a já za to velmi děkuji, byť se Vám to jako třeba člověku znalého právnické terminologie zdá velmi úsměvné. Pročítala jsem různé diskuse a kvůli slovíčkům se často rozpoutá názorový a občas i velmi ironizující slovní boj i mezi osobami evidentně oboustranně znalými zákonů. Tak s námi „obyčejnými“ bez právního povědomí, mějte prosím, trpělivost a buďte shovívaví. Jsme totiž rádi, že se vás můžeme zeptat na spoustu věcí, se kterými si jako laici skutečně nevíme rady.

    Vám děkuji za info o bankách a půjčkách, zjistím si u několika bankovních ústavů pro lepší orientaci.

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 23. Březen 2010 - 12:40

    Zjistěte si veškeré informace o zástavě (KN, banka, exekutor) jestli je zastaven pouze podíl určité osoby, nebo něco jiného. Také byste mohla o svůj podíl přijít.

    Jedním z rozdílu mezi SVJ a podílovým vlastnictvím je ten, že zpravidla u podílového vlastnictví nemáte určeno, která přesně část je vaše. Potom může dojít k tomu, že se většina domluví a vy budete muset uvolnit byt, který užíváte. To se v SVJ stát nemůže, tak jste vlastníkem konkrétní jednotky.

    Vložil Cherry (bez ověření), 23. Březen 2010 - 15:18

    Přes katastr je možné zjistit zatím pouze toto:

    Způsob ochrany nemovitosti: Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany

    Omezení vlastnického práva: zástavní právo smluvní

    Jiné zápisy: Nejsou evidovány žádné zápisy

    Rozmýšlejících se spoluvlastníků je víc, takže by nás museli vystěhovat povícero a samozřejmě s poskytnutím adekvátního bylení, neboť podobný právní krok bez proběhnutí soudního jednání ani není možný. Ale vnukl jste mi zajímavou myšlenku…:-)

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 23. Březen 2010 - 15:21

    Nedívejte se na KN přes internet, ale zajděte si tam a zjistíte více.

    Vložil Cherry (bez ověření), 23. Březen 2010 - 16:14

    Ano, děkuji, jsem žena činu a tak na KÚ zajdu ve středu,kdy mají delší úřední hodiny a nahlédnutí do listu vlastníků je prý zdarma.Nejsem si ale jista, co tam vlastně objevím, protože si myslím, že totéž, co je na internetu, kde je to hodně podrobné i s údaji o spoluvlastnících, včetně adres a podílu. Přesto děkuji.

    Vložil Jana1, 23. Březen 2010 - 9:02

    Jo, tak to záleží na vašich stanovách, pokud nějaké máte. Jsem přesvědčená, že o hypotéce pro podílové spoluvlastnictví, obzvlášť v takové výši musí rozhodovat 100% podílníků. Pakliže o hypotéce se dozvídáte teprve z výpisu KN, tak pátrejte. Odkud a z jakého dodumentu vyplývá, že o hypotéce rozhodují vaši činovníci, bez 100%-ního schválení. Jana1

    Vložil Cherry (bez ověření), 23. Březen 2010 - 8:34

    Dobrý den,

    děkuji za Vaši odpověď, toto je mi samozřejmě známo a i laik bez právních znalostí si to dokáže odvodit:-)Měla jsem na mysli výhody a nevýhody vlastnictví hrušek a další dění v rozporcovaném STROMĚ (například užívání společných prostor, chodeb atp.), neboť po případném právním úkonu je toto nevratné…Chcete tedy říci, že pokud budu mít vlastní hrušku, moje výhoda je JEN v tom, že se na ni mohu zadlužit??Děkuji, to nehodlám! Jaké další zásadní výhody ale i nevýhody, nám vlastnictví hrušky přinese a proč hrušku tedy chtít?? Samozřejmě se dále bude platit do fondu oprav ale ten nepokryje výhledově všechny nutné rekonstrukce,neboť dům je starý a též případně havárie může být problém, v domě bydlí téměř většina důchodců. Víme, že si sami budeme muset platit daň z hrušky!:-) ale nevíme již, jaké další povinnosti nám z toho poplynou. Dále máme obavy z toho, že spuštěním nevratného procesu v našem domě budou byty kupovány zahraničními překupníky pro ukrajinské a vietnamské občany. Obavy jsou opodstatněné, neboť již dnes se náš dům jimi jen hemží, neboť někteří spoluvlastníci stromu své hrušky dávno pronajímají. Děkuji za odpověď – proč chtít HRUŠKU:-)

    Vložil Chezzie (bez ověření), 21. Duben 2010 - 16:17

    Dobrý den, také bych chtěla vlastní hrušku a ne část stromu. Důvod je například takový, že jeden z podílníků odmítl zaplatit doplatek za teplo a správcová to vyřešila tím, že to za něj (než by měl celý dům nějaké problémy – exekuce) zaplatila z fondu a nám to oznámila na společné schůzi, když už se s tím nedalo nic dělat. A to se mi zásadně nelíbí. Nyní nás 17 podílníků doplací na toho 18-tého (jednalo se „jen“ 2000Kč) ale co když to za rok bude tisíců deset?? nebo si z tohoto chytráka vezmou příklad ostatní a správcová to bude řešit obdobně dál… proto bych se chtěla zeptat, co vše je k převodu z podílového vlastnictví do OV nutné a na které úřady zajít. Děkuji

    Vložil Jana1, 23. Březen 2010 - 8:49

    Vy v zásadě svou hrušku nechcete a hledáte důvody, pro vaší vlastní obhajobu. Nejlépe by bylo hledat ve svém společenství. Jen oni vás musí přesvědčit. Jestli dojdou až k poslední, soudní instanci, záleží jen a jen na vás. Jana1 A co se týká společných prostor je věcí vlastníků, co bude napsáno v prohlášení. Tedy i vaší věcí.

    Vložil Cherry (bez ověření), 23. Březen 2010 - 9:24

    Paní Jano1, obhajuje se ten, kdo něco spáchal či má špatné svědomí. Ani jedno není můj případ. Ve STROMU máme všichni celoživotní úspory a myslím si, že v případě HRUŠKY je na místě velká opatrnost,zvláště v dnešní době. Proto jsem se ptala na názory lidí, kteří mají s porcováním zkušenost a chtěla znát nevýhody a výhody pro další rozhodování. Sdělila jste mi pouze to, co je všeobecně známé, ale děkuji za Váš čas. Zatím mi fundovaně odpověděl jen pán, který učinil odkaz na Občanský zákoník a na Zákon o bytech k samostudiu. To je ta nejlepší rada, za níž pěkně děkuji a dnes jsem si je opatřila:-)

    Vložil Jana1, 23. Březen 2010 - 9:43

    Neměla jsem v úmyslu vás jakkoli osočovat. Jen malý dodatek: S hruškou by jste převzala alikvotní část hypotéky. Kolektivní zodpovědnost by se změnila na osobní zodpovědnost. A ta mi přijde výhodnější.Jana1

    Vložil Cherry (bez ověření), 23. Březen 2010 - 10:20

    Paní Jano, nechápu Vaši dobrou vůli a snahu mi poradit v žádném případě jako jakési osočování z Vaší strany, naopak si Vaší rady velmi cením a ještě jednou pěkně děkuji!!

    Vložil Petr, 28. Leden 2010 - 18:55

    Že dotaz je rébus jsem tvrdil dříve. Následný diskutující naznačil, že jemu to je jasné, jen snad mně nikoli.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".