Předvánoční úklid ve veřejném rejstříku

Vložil Pavel, 15. Prosinec 2020 - 14:49 ::

Ve vláknu

http://www.portalsvj.cz/…ho-rejstriku

jsem psal, že „Od Nového roku bude nová možnost, aby rejstříkový soud rozhodl o zrušení obchodní korporace bez likvidace, pokud nebude 2× po sobě uložena účetní závěrka a obchodní korporace nebude reagovat na výzvu soudu.“

Tato možnost bude dopadat mj. na bytová družstva, nikoliv na SVJ. Prakticky se bude realizovat až v roce 2022.

Takže soudy mají nyní volnou kapacitu a alespoň v Praze rejstříkový soud rozjel kampaň na výmaz spolků, které si neplní vůči rejstříku své povinnosti.

Existují tisíce spolků, které byly převedeny z evidence Ministerstva vnitra do veřejného rejstříku k 1.1.2014, ale od té doby neuložily jedinou listinu. A tak dostávají od soudu „usnesení“ s upozorněním na pokutu až 100 000 Kč podle § 104 ZoVR. Dále soud upozorňuje na § 105 ZoVR podle kterého lze spolek zrušit s likvidací.

Hezký den a hlavně zdraví!

  • účetní závěrka
  • ZoVR

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Lucie Džula (bez ověření), 23. Červenec 2021 - 14:39

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou. Před pár dny mi právě na adresu společenství došla výzva od soudu k doplnění dokumentu, viz. vánoční úklid. Snažím se v tom zorientovat. Vykonávám práci předsedy společenství za nedávno zemřelého předsedu. Obrátila jsem se na právničku a ta mi řekla, že pokud jsme společenství, nemusíme být i spolek. Mám tedy nechat spolek zaniknout. Ve všech dokumentech společenství jsme stejně nic nenašla. Mohu tedy spolek nechat zrušit? Děkuji za radu.

Vložil Pavel, 27. Červenec 2021 - 16:14

Lucie,

napsala jste velmi málo informací.

1)Jaký je vztah SVJ a spolku? Znám případ, kdy družstvo odkoupilo od obce dům a získalo předkupní právo na pozemek. Časem se z družstva vyvedly bytové jednotky, ale předkupní právo má stále družstvo. Není u spolku něco podobného?

2)Jak jste se dostala k Usnesení soudu? Usnesení jste převzala jako statutární orgán spolku? Potom pozor na § 125a ZoVR:

http://www.portalsvj.cz/…tivni-spolky

Nebo pologramotný doručovatel/ka (abych byl genderově korektní) vhodil/a doporučený dopis pro spolek do schránky SVJ a Vy jste porušila listovní tajemství?

3)Je spolek aktivní a má majetek a dluhy?

Hezký den!

Pavel

Vložil Zapsal (bez ověření), 23. Červenec 2021 - 19:03

Pane Džulo,

Společenství vlastníků se zapisuje do rejstříku společenství vlastníků, spolek se zapisuje do spolkového rejstříku. Jedná se o různé právnické osoby, kdy jedna nemůže být současně druhou.

Vánoční úklid se do veřejného rejstříku nezapisuje.

Vložil Justitianus, 23. Červenec 2021 - 15:21

Právnička vám odpověděla nesprávně.

  • Není pravda, že „pokud jsme společenství, nemusíme být i spolek“.
  • Pravda je, že pokud jste společenství, NESMÍTE být i spolek.

Do rejstříku se u právnické osoby zapisuje její právní forma. To může být pouze jediný údaj! Například společenství vlastníků jednotek (kód ARES 145), nebo spolek (kód ARES 706).

Jestliže existuje spolek jako právnická osoba, je možné jej zrušit. O zrušení rozhodne orgán, který je k tomu oprávněný podle stanov spolku. Je s tím ovšem spojeno papírování, ztráta času, a stojí to peníze. Nebo můžete zařídit, aby všichni členové ukončili členství ve spolku, aby spolek neměl žádné členy statutárního orgánu ani kontrolního orgánu, a hlavně aby spolek neměl žádný majetek, bankovní účet, pohledávky či závazky. Pak je možno nechat takový spolek svému osudu …

Justitianus

Vložil Lucie Džula (bez ověření), 13. Srpen 2021 - 12:36

Dobrý den všem, moc děkuji za vaše komentáře. Omlouvám se za mlčení – dovolená mimo civilizaci. V domě je opravdu oficiálně jen společenství, nikoliv spolek. Mohu tedy soudu odpovědět, že jsem dopis otevřela s dobrým úmyslem něco nezanedbat, protože dočasně vyřizuji dobrovolně záležitosti společenství za zemřelého předsedu ( sám by právník a předpokládám tedy, že měl vše v pořádku). Spolek nemá žádné členy, majetek apod.. může tedy být smazán bez nějakých pokut. Ještě jednou děkuji a přeji hezký zbytek léta. Lucie Džula

Vložil Kulisák (bez ověření), 28. Červenec 2021 - 9:48

Jojo takové spolky jsou už i z první republiky a nám u baráku straší pozemek takového už neexistujícího spolku :-)

Tak hlavně se to zbavení členů a majetku musí provést důsledně :-)

Vložil Čtenář (bez ověření), 15. Prosinec 2020 - 19:22

Co vše musí do veřejného rejstříku zapsat a vložit spolek? Řada spolků v rejstříku nemá skoro nic zapsáno ani vloženo.

Vložil Pavel, 16. Prosinec 2020 - 9:04

Čtenáři,

spolek zapisuje do VR zejména skutečnosti podle § 25 – 30 zákona č. 304/2013 Sb.

Spolek ukládá do VR listiny podle § 66 téhož zákona.

Sankce při neukládání jsou mj.:

  • podle § 104 a 105 téhož zákona
  • § 9/2/a/2 zákona č. 251/2016 Sb.
  • § 37 zákona č. 563/1991 Sb. při neuložení účetní závěrky.

Hezký den a hlavně zdraví!

Pavel

Vložil Pronajímatel (bez ověření), 15. Prosinec 2020 - 19:19

Můj bývalý nájemce je zapsaný ve veřeném rejstříku, nevyvíjí žádnou činnost, na adrese sídla ho nikdo nezná, do veřejného rejstříku již léta nic nezaložil, statutární orgán zapsaný nemá.

Zrušení nájemce bez likvidace jistě přispěje k vymožení dlužného nájemného.

Vložil radka2222 (bez ověření), 15. Prosinec 2020 - 17:54

to je geniální, spousta neziskovek má problém se „zlikvidovat“ v souladu se zákonem, spousta jich není vůbec čistých, spousta jich pobírá dotace. a když je soud vymázne, budou jedině rádi, nebude koho zkontrolovat, postihovat, stíhat, neb už nebude existovat.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".