předpis záloh na komín

Vložil zvýdavý (bez ověření), 20. Květen 2022 - 10:35 ::

Na našem měsíčním předpisu příspěvků a záloh je koloka komíny kde je určitá částka zřejmě za kontrolu a čištění. My komín který je pro nás k bytu určený a rezervovaný nepoužíváme a kominíci řekli že nepoužívaný komín se nemusí kontrolovat a nic si tedy neúčtují. Zažádal jsem o zrušení položky u našeho předpisu měsíčních záloh správce SVJ a ten to poslal na výbor SVJ k vyjádření. Otázka je: Je k tomuto výbor SVJ kompetentní toto řešit a proč to nechce řešit správce SVJ který sestavil předpis? Jsou nějaké zákony na to co se má účtovat a co si vlastník může zařizovat sám?

  • komín

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 21. Květen 2022 - 5:49

Přečtěte si prohlášení vlastníka budovy.

V něm zjistíte kdo je vlastníkem komínového průduchu. Pokud je ten prostor ve Vašem vlastnictví, pak nejste povinni odebírat od SVJ žádnou službu která by se týkala toho komínu.

Přečtěte si stanovy.

Pátrejte zda podle stanov existuje schválená služba „čistění komínů“. Dále si zjistěte jaká jsou schválená pravidla rozúčtování této služby. Neobsahují-li stanovy nic, požadujte po SVJ prokázat, že společenství si schválilo seznam poskytovaných služeb a pravidla jejich rozúčtování. Samozřejmě jsou povinni předložit Vám k nahlédnutí jak listiny prokazující schválení, tak i samotná pravidla rozúčtování.

Obecná dispozitivní právní úprava

V § 5 odst. 2 zákona č. 67/2013 Sb. je uvedeno, že chybí-li schválená vlastní pravidla, pak služba „provoz a čištění komínů“ se rozúčtuje podle počtu VYUŽÍVANÝCH vyústění do komínů. Oznamte prokazatelně, že komín není využívaný. Nebudete platit za službu nic.

Justitianus

Měla jste se obrátit rovnou na SVJ, které je Vaším poskytovatelem služeb. Správce je partnerem pouze pro právnickou osobu SVJ, nikoliv pro Vás. Správce nerozhoduje o ničem ohledně domu, ani o ničem ohledně služeb. 

Vložil Majer (bez ověření), 23. Květen 2022 - 10:53

Kým schválená?

Vložil Petr, 24. Květen 2022 - 10:35

„komín který je pro nás k bytu určený a rezervovaný nepoužíváme a kominíci řekli že nepoužívaný komín se nemusí kontrolovat a nic si tedy neúčtují“

Upřesňující dotazy

  1. kominíci to „řekli“ obecně nebo máte zjištěno že se to týkalo vašeho SVJ a komínu ?
  2. výbor, správní firma a kominíci věděli že komín nepoužíváte ?
  3. nebývá obvyklé aby byl na komín napojen jen 1 byt, takže i když komín nepoužíváte tak mohl být kontrolován kvůli sousedovi pod vámi; i kdybyste bydlel v přízemí, tak nelze požadovat aby byl komín kontrolován jen do I. patra, zvlášť když komín končívá (obvykle) ve sklepě kde bývají vybírací dvířka
  4. o kolik korun se jedná, že to řešíte ? v našem sVJ jde řádově o jednotky Kč / měs
  5. já bych se spíše zajímal
  • jednak o finančně náročně investice z tzv. fondu oprav, kde můžete „přijít“ o své peníze
  • a pokud jde o služby (mezi které komín patří) tak by mne zajímaly položka voda (protékající záchod souseda se projeví na celkové spotřebě domu která se potom v rámci rozdílu mezi náměrem fakturačního vodoměru a náměrem bytových vodoměrů rozpočítává všem)

Bylo by možné toho uvést více

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".