práva vlastníků bytu

Vložil Anonymous, 29. Červen 2010 - 12:33 ::

Dobrý den! Mám dotaz, jakým způsobem se můžu bránit za svoji babičku,které je 89let a bohužel se už hůře pohybuje. Babička koupila byt v panelovém domě a stala se členem SVJ. Nyní výbor SVJ na členské schůzi rozhodl o změně vstupního portálu a tím i tedy výměnu způsobu zamykání vchodových dveří. Na schůzi bylo rozhodnuto o používání čipů pro možnost vstupu do domu a tím i tedy pro možné návštěvy. Elektrický vrátný nefunguje,jen možnost zazvonit na danou osobu a dojít si ji individuálně,každé návštěvě otevřít. Na schůzi bylo odhlasováno,že každý dostane jen 1ks „klíče“ = čipu na byt na víc. Rozhodnuto bylo vzhledem k množícím se nechtěným návštěvám,které dům znehodnocují. V případě mojí babičky,nastala situace, že je nyní uvězněna ve svém bytě a nemáme možnost se k ní jako rodina dostat a pomoci ji s nákupem a navštívit ji. Dali jsme dotaz na předsedu výboru,kterému jsme popsali celou situaci a o nemožnosti si dojít otevřít vchod.dveře. Bohužel prý musí předseda výboru dodržet podmínky,tak jak byly odhlasovány na členské schůzi a máme počkat do další členské schůze. Možnost přidělání čipů na vlastní náklady, nepřichází v úvahu. Můj dotaz je: zda vůbec mají právo ostatní vlastníci bytů omezovat právo užívat důstojně a dle svých potřeb byt,který je v jeho vlastnictví? Dále mám prosbu, jakým způsobem se můžeme jako rodina bránit tomuto rozhodnutí. Děkuji za Vaši opověď. Jana Neuwirthová

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr Šaroch (bez ověření), 22. Březen 2013 - 12:27

    Dobrý den, každý den na jednáních se zástupci bytových družtev a SVJ řešíme jako výrobci a dodavatelé vstupního systému pro bytové domy DOMOVNÍK problém, jak zajistit možnost zabezpečení domu před neautorizovaným vstupem a současně NEOMEZIT majitele bytů, nebo nájemníky. Vámi uvedená situace se samozřejmě dá řešit několika způsoby: povolení otevírání domovním telefonem pouze invalidním osobám, nebo možnost otevírat dálkovým ovladačem,… Ideální je předání více ID čipů, aby je paní mohla předat alespoň základním návštěvám. Vše je vždy otázka dohody. Každopádně se na nás neváhejte obrátit a pokusíme se nalézt vhodné technické řešení. Kontak na mě naleznete na www.avaris.cz, nebo na www.bezpecnalokalita.cz.

    Vložil gogol (bez ověření), 22. Březen 2013 - 12:46

    reklama dobrý, pokud babíčka po 3 letech žije, tak je na ni otázkou, zda své dědice posílala na schůzi anebo se problém řešil až nastal, protože předtím se na to kašlalo.

    Tak trochu jiný pohled: jak je zajištěna z hlediska UOOU ta věc, že se eviduje průchod každé karty (každý chip má své unikátní číslo a to se automaticky, anebo volitelně zaznamenává v jednotce, takže lze zjistit, kdy a jaká karta vchází a vychází. O tomto většinou nemají uživatelé ani tušení, stejně jako o tom, zda je featura logování ON nebo OFF. Dovedete si představit, jak se tato vlastnost dá využít pro někoho, kdo má k systému přístup – znáte film Láska z pasáže s Vaculíkem?

    Vložil Katy (bez ověření), 9. Duben 2015 - 18:51

    Tak přesně tohle mě štve neskutečným způsobem. Naše SVJ rozhodlo o namontování čipů a bude se to řešit na shromáždění. Už dnes vím, že většina je nadšena tím, že nebude muset tahat klíče. Zásadně nesouhlasím, aby kdokoliv evidoval moje odchody, příchody apod. Jde skvěle zjistit zvyky každého obyvatele domu. Ono zřejmě fakt nikomu nevadí, že je ve vlastním bytě sledován a že jsou někde ukládány údaje o četnosti jeho pohybu. Ony ty snímače mají paměť. Velký bratr tě sleduje !!!

    Vložil ava (bez ověření), 9. Duben 2015 - 19:02

    Co šílíte, existují přístupové systémy,kde vás nikdo nesleduje.

    Vložil Pavla Sluková, 11. Leden 2011 - 19:19

    Dobrý den, nejdříve bych se chtěla pí. Neuwirthové zeptat, zda měl její dotaz z 29/6 nějaké reálné řešení v praxi. Nevím, zda jsme členy stejného SVJ, ale řeším totožný problém, který mi osobně velmi komplikuje život. Beru to tak, že mi SVJ brání ve svobodném užívání mého majetku – omezuje mi k němu volný přístup. Byla jsem ochotna si za další čip zaplatit (i v řádech několika tisíců), aby se vydávání dalších čipů nezneužívalo, ale na to nechce SVJ přistoupit. Nejsem ale ochotna si do bytu přihlásit dalšího imaginárního nájemce, abych obdržela čip navíc – už jen z principu. V každém případě se do našeho vchodu denně dostane několik desítek lidí i bez čipu, takže perzekuce vlastníků BJ nevydáváním čipů v podstatě přístup cizích osob stejně neřeší (kdo chce, ten se tam nakonec dostane, i proto, že v přízemí sídlí správcovská firma), jen komplikuje majitelům a řádným plátcům do fondu oprav život. Než se pustím do soudního sporu s SVJ, chci se zde obrátit o radu, zda nemá někdo zkušenost s podobným problémem s pozitivním vyřešením Děkuji PS

    Vložil TeKiRu (bez ověření), 11. Leden 2011 - 20:01

    „Byla jsem ochotna si za další čip zaplatit (i v řádech několika tisíců)“

    Chip stojí řádově desetikoruny. Vlastník jich dostane tolik, o kolik požádá.

    TeKiRu

    Vložil Ladis, 30. Červen 2010 - 11:38

    Čipové klíče máme, vlastník bytu si může vyzvednout za úplatu čipů kolik chce. Vše je ale adresné a vstup do domu eviduje PC. Otevření dveří z bytu je samozřejmě možné. Za pět let provozu není problém. Problém mají pobudové, nemohou svobodně dovnitř ani ven. Požární kontrola OK, zdravotníci ani Policie nemá problém.

    Vložil Anonymous, 30. Červen 2010 - 13:11

    „Vše je ale adresné a vstup do domu eviduje PC.“

    PC eviduje vstup do domu, a nebo i chip, pomocí něhož byly dveře otevřeny?

    Vložil Pat (bez ověření), 30. Červen 2010 - 13:07

    Pane Ladis, můžete prosím uvést, kdo vám čipový přístup dělal? Děkuji

    Vložil bdlucemburk, 12. Červenec 2010 - 13:24

    V našem domě máme již rok systém PATRON-PRO a zatím absolutní spokojenost. Jednou z hlavních věcí, která nás tehdy na systému zaujala je programování mobilem. Odpadla nám tedy potřeba kupovat přenosný počítač, který naše družstvo nevlastní. Jednoduše mohu zablokovat ztracený čip nebo načíst nový kdykoli se na mě někdo obrátí. Navíc systém nebyl drahý a to včetně ovládacího mobilního telefonu.

    Než jsme udělali nové dveře s čipem, tak u nás v domě spali bezdomovci a ztrácely se věci. Za poslední rok jsme tam neměli ani jednoho. Čipový vstup mohu jen doporučit

    Vložil bdlucemburk, 21. Červenec 2010 - 14:03

    Tady jsem na ně našel odkaz: http://www.patron-pro.cz/

    Vložil svjife, 19. Leden 2011 - 16:33

    Před pár měsíci jsem se zde dočetl o tomto vstupním systému. Protože jsme zrovna řešili zabezpečení vstupu do našeho domu, tak jsme firmu oslovili a nakonec ve výběrovém řízení i zvolili. Chtěl bych se tedy podělit o svoje zkušenosti.

    Od začátku byla spolupráce s firmou IMA perfektní, nabídku jsme obdrželi téměř okamžitě a následně se domluvili i na schůzce v našem domě. Pán nám vše ukázal na malinkých dvířkách, které si přivezl a zaměřil si objekt aby nám pak poslal přesnou nabídku. Při zaměřování stále hledal úspory jak a kudy dveře (jednalo se o troje vstupní dveře) propojit abychom ušetřili za některé komponenty. Vzhledem k velmi rozumné finální ceně a jednoduchému programování mobilním telefonem jsme se pro tento systém nakonec rozhodli. Zárukou kvality pro nás navíc bylo, že za systémem stojí jedna z největších českých firem v odvětví. Po objednání a zaplacení zálohy nám systém instalovali doslova během pár dní. Instalace a zaškolení proběhly také bezstarostně a rychle.

    Co nás mile překvapilo, je že systém lze ovládat i pomocí opencard (konečně nějaké pořádné využití :-) ). Tímto způsobem jsme dost ušetřili za nákup čipů, které jsme koupili jen těm kdo opencard nemají. Systém už provozujeme přes tři měsíce a plní přesně funkci a požadavky, které jsme na něj měli. Nemáme na něj prostě sebemenší výtku.

    Vložil Ladis, 1. Červenec 2010 - 10:08

    Po přiložení čipu ke čtečce na dveřích PC zaznamená příchod-odchod konkrétní osoby. Každý čipový klíč je v PC zapsán na konkrétní osobu a vložen do databáze. Pokud čipový klíč není v databázi, nelze s ním otevřít. Zámek dveří je v podstatě elektromagnet držící dveře v zavřené stavu silou 1. tuny.Je to naprosto spolehlivý systém a slouží i jako prevence. Za dobu pěti let co jej máme, nejsou žádné krádeže, vstup nežádoucích osob, prostě super. Systém dodala firma Omega, Ostrava. Ovšem jestli ještě existuje nevím.

    Vložil Anonymous, 1. Červenec 2010 - 10:14

    Pane Ladis,

    pozor na evidenci pohybu osob. Máte písemný souhlas osob? Pokud by osoba nesouhlasila s evidencí jejího pohybu, nic s tím nenaděláte a chip jí stejně vydáte, a to v takovém počtu, který si určí.

    Dalším problémem může být zabezpečení evidence pohybu osob.

    Dalším problémem může být, kdo je oprávněn rozhodnout o zablokování vydaného chipu.

    Vložil Pavel 2 (bez ověření), 29. Červen 2010 - 13:39

    Jana napsala : „Na schůzi bylo odhlasováno,že každý dostane jen 1ks „klíče“ = čipu na byt na víc.(snad navíc) Rozhodnuto bylo vzhledem k množícím se nechtěným návštěvám,které dům znehodnocují. V případě mojí babičky,nastala situace, že je nyní uvězněna ve svém bytě a nemáme možnost se k ní jako rodina dostat a pomoci ji s nákupem a navštívit ji.“ Můj dotaz zní: to nemůžete použít ten čip navíc? Někdo vám v tom brání?

    Vložil Radil (bez ověření), 29. Červen 2010 - 13:43

    Podejte oznámení pro podezření z trestného činu obecného ohrožení. Jedná se o ohrožení větší skupiny osob. I tzv. zdraví musí mít možnost rychle opustit byt nebo do něho vstoupit v případě nenadálé události. Lépe když uvedete jméno podezřelého, ale oznámení na neznámého pachatele bude řešeno také. Požádejte o sdělení výsledku šetření.

    Další možností je, že nahlásíte více osob, dostanete více + 1 klíč.

    Radil

    Vložil Petr, 30. Červen 2010 - 8:26

    Vstup na čip se tu řešil. Když jdu na návštěvu a nemám klíč a dotyčný nechce či nemůže jít dolů, stačí když mi klíč hodí z okna. Takto to dělá více lidí. To samé by šlo i s čipem, předpokládám.

    Vložil Anonymous, 30. Červen 2010 - 8:41

    Do té doby, než chip spadne do kanálu, hustého trávníku odnese ho pes, nebo jiný nenechavec.

    Házení chipů nelze doporučit.

    Vložil Ananz (bez ověření), 30. Červen 2010 - 8:57

    Názory pana Petra jsou vždy pozoruhodné.:-))

    Vložil Petr, 30. Červen 2010 - 9:19

    Pozoruhodnější názor je tento: „A ty šoumeny z výboru bych „vystřílel““.

    Vložil lake, 29. Červen 2010 - 13:48

    Jano,

    obraťte se na policii, nebo raději na státní zastupitelství, ihned. Ohlaste, že došlo ke spáchání trestného činu omezování osobní svobody podle § 231 TrZ.

    SVJ fakticky zabraňuje návštěvám v přístupu do bytu Vaší babičky. Tento stav není normální. Nelze vlastníka omezovat v užívání jednotky. Uživatel bytu má právo do bytu vcházet, byt opouštět a rovněž přijímat v bytě návštěvy podle svého uvážení. Po starší nepohyblivé osobě nelze požadovat, aby chodila do přízemí otevírat svým návštěvám.

    § 231 Omezování osobní svobody
    (1) Kdo jinému bez oprávnění brání užívat osobní svobody, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
    (2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 v úmyslu usnadnit jiný trestný čin.
    (3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny.
    (4) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví, smrt nebo jiný zvlášť závažný následek.

    Bránění v užívání osobní svobody je zásah, jímž se znemožňuje nebo omezuje volný pohyb člověka a zároveň se mu zabraňuje o svém pohybu svobodně rozhodovat. K bránění užívat osobní svobody musí dojít bez oprávnění.

    SVJ má povinnost zařídit věci tak, aby Vaše babička mohla své návštěvy přijímat bez omezení. Zda to vyřeší elektrickým zámkem, nebo větším množstvím čipů, nebo jí přidělí pomocníka - otevírače dveří na náklady SVJ, je pro vás bezvýznamné. Nějak to budou muset vyřešit. Čipy navíc si samozřejmě babička zaplatí.

    lake

    Vložil lake, 29. Červen 2010 - 16:30

    Omlouvám se za předchozí neaktuální citaci. Zákon č. 40/2009 Sb. (trestní zákoník), platný od 1. 1. 2010, formuluje příslušný paragraf poněkud odlišně:

    § 171 Omezování osobní svobody
    (1) Kdo jinému bez oprávnění brání užívat osobní svobody, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
    (2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 v úmyslu usnadnit jiný trestný čin.
    (3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
    a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,
    b) spáchá-li takový čin na jiném pro jeho skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je skutečně nebo domněle bez vyznání,
    c) způsobí-li takovým činem fyzické nebo psychické útrapy,
    d) způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví, nebo
    e) spáchá-li takový čin v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.
    (4) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán,
    a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt, nebo
    b) spáchá-li takový čin v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

    lake

    Vložil Lika, 30. Červen 2010 - 8:33

    SVJ to sice nedomyslelo, ale podle výkladu Lakeho (jehož se velice vážím za věcné a fundované příspěvky) by měl jít na dva roky za katr každý, kdo za sebou zamkne vchod do paneláku a znemožní svobodný přístup do domu všem pobudům co se vypravili obírat babičky o úspory. To snad takhle není.

    Vložil Anonymousxx (bez ověření), 29. Červen 2010 - 13:55

    § 231 Omezování osobní svobody Bránění v užívání osobní svobody je zásah, jímž se znemožňuje nebo omezuje volný pohyb člověka a zároveň se mu zabraňuje o svém pohybu svobodně rozhodovat. K bránění užívat osobní svobody musí dojít bez oprávnění. (Může jít o omezování na krátkou dobu, které je nesnadno překonatelné.) Kdo jinému bez oprávnění brání užívat osobní svobody, může být potrestán odnětím svobody až na 10 let.- napsal lake.

    Fakticky to znamená, že lze odsoudit k odnětí svobody všechy členy společenství, když si uvedené odhlasovali na schůzi? Dále by mě zajímalo, co je osobní svoboda člena společenství. Patří mezi osobní svobody například rozhodnout se zda souhlsím nebo nesouhlasím s půjčkou? Patří mezi osobní svobody rozhodnutí, že chci nový výtah, když ostatní s novým výtahem nesouhlasí? Já se chci svobodně rozhodnout, že mám právo mít nový výtah. To není svobodné rozhodování? Patří mezi omezování osobní svobody zamykání domu, když mám sklerózu a občas si zapomenu klíč?

    To společenství jako vlastnický vztah mi připadá poněkud cáklé – přinejmenším.

    Vložil Anonymousxxx (bez ověření), 29. Červen 2010 - 12:55

    Práva vlastníka bytu jsou popsaná v zákonu o vlastnictví bytů.

    Vložil Votočka, 29. Červen 2010 - 13:43

    No to teda nejsou. Práva jsou popsána zejména v Listině práv a svobod.

    A ty šoumeny z výboru bych „vystřílel“. Sice chápu, co tím opatřením sledují, ale omezovat mě jako vlastníka, tak to prrr.

    Je to smutné, ale p. Lake má bohužel pravdu. Domáhat se svých práv tímto způsobem je tristní.

    Votočka

    Vložil svobodný občan (bez ověření), 29. Červen 2010 - 14:08

    Mám právo požadovat, aby dům byl zabezpečený proti nezvaným návštěvám, aby byl bezpečný a aby bylo zabráněno devastaci, protože to platím. To je moje právo a práva jsou popsaná v Listině práv a svobod. Jinak jsem omezován. Takové přispívatele jako je Votočka je potřeba „taky vystřílet“. To je můj názor a na ten mám právo, stejně jako Votočka.

    Vložil Votočka, 29. Červen 2010 - 14:25

    Právo na názor zcela jistě máte. Pocit bezpečnosti Vám ovšem takováto opatření nezajistí. A nebo zajistí. Záleží na úhlu pohledu. Ale nezaručí.

    A dle Vaší úvahy dovozuji, že pokud by se jednalo přímo o Vás či Vaše blízké, briskně názory a náhled otočíte.

    Zdali tušíte, kde končí Vaše svoboda? No přece tam, kde začíná moje. Tak: „k palbě připravit!“ P…

    Votočka

    Vložil svobodný občan (bez ověření), 29. Červen 2010 - 17:20

    Zcela jistě, vaše svoboda začína a končí tam, kde myslíte vy. Ono je to ovšem jinak. Naše svobody jsou zcela rovnocenné. Podle vašeho výkladu dům vůbec nemusí mít např. dveře protože dveře v žádném případě nezaručují bezpečnost. Tak poručte, že je máme odstranit. Dveře totiž omezují osobní svobody a nic nezaručují.

    Vložil penik, 12. Červenec 2010 - 20:03

    Tak to by mě zajímalo jaký je rozdíl mezi čipovým odevírám dveří a klíčem. Je to jen o technologii a o ničem jiném – systém je stejný a dokonce existují i domy, kdy se musí klíčem odemykat ikdyž chtějí jít ven. Už to tu zaznělo. Prostě se vydá vlastníkovi o čip navíc, který samozřejmě zaplatí a není co řešit. I toto byl jeden z návrhů lake.

    Vložil qap, 29. Prosinec 2010 - 10:50

    Nám to dal místo schvalování na schůzi (nutný souhlas 100% majitelů!) podepsat předseda v sušárně při mizerném osvětlení a s frontou čekajících, s tím, že jde o protokol o převzetí čísel čipů. Neřekl, že níže podepsaní souhlasí s monitorování své osoby pomocí těchto „adresných čipů“, jak je na listu A4 drobným písmem napsáno v několika odstavcích! Já si toho všiml a napsal jsem na onen dokument, že s monitorováním své osoby nesouhlasím. U nás jde o dům se třemi vchody s propojenými vlastnickými vztahy ke společným prostorům. Náhle jsme zjistili, že předseda rozhodl, že můžeme vstoupit pouze do domu, kde vlastníme svůj byt. Na čip je vstup i odchod z domu. Nefunguje elektrický vrátný, pomocí kterého by bylo možné vpustit dle svého uvážení osobu(-y) a musím je pouze vpustit a nechat odejít za své přítomnosti pomocí čipu! Co s tím?

    Vložil svjvmt, 29. Prosinec 2010 - 12:26

    Já bych byl pro, je to i můj majetek a co se tu má kdo (vč. různých nabízečů čehokoliv) promenádovat. Je zbytečné říkat nepouštějte cizí lidi co si zazvoní. Když budete mít vlastní barák, tak si je necháte chodit po pozemku, zahradě?? Klíče od baráku mají lidé které neznám, rodince se rozdaly. Nekontrolovatelný pohyb osob, když se řádně nezavíralo, chrápali šupáci ve sklepě. Někteří furt nechápou, že to „kolektivní“ je jejich, hradí výtah, světlo, úklid i za tyto lidi. A jsou baráky, kde si pro návštěvu jde k vchodu. Souhlasím. A teď do mně.

    Vložil qap, 29. Prosinec 2010 - 13:36

    Souhlasím s kontrolovaným vstupem, ale tak, že každý je zodpovědný za to, koho do domu přivede, nebo vpustí elektrickým vrátným. Pokud je někdo nezodpovědný, nechá s sebou vejít i toho, kdo tam nemá co dělat.

    Proč se nechat ale omezovat ve svých právech spolumajitele trojdomu se společným zázemím a omezovat se v přátelských vztazích, které za 30 let společného bydlení jsou? Nebo je to tak, že 2 lumpové ve výboru se snaží zmenšit na minimum komunikaci mezi lidmi, protože jim teče voda do bot po neúspěšné revitalizaci domů?

    Vložil František Voděnka (bez ověření), 29. Červen 2010 - 17:21

    Dveře mít nemusíte, Svobodný Občane.

    František Voděnka

    Vložil Svobodný Občan (bez ověření), 29. Červen 2010 - 17:23

    A co názor, ten mít můžu?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".