Potíže s odstoupením člena výboru z funkce a výmazem v obchodním rejstříku

Vložil Jan Žák (bez ověření), 19. Leden 2021 - 15:38 ::

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu, jak mám postupovat v případě, kdy jsem výboru SVJ doručil svou výpověď z funkce člena výboru – vlastnoručně podepsanou s ověřeným podpisem. Stalo se tak na konci ledna 2020, kdy jsem tuto výpověď osobně předal dalšímu členovi výboru a na kopii výpovědi jsem si od něj nechal podepsat převzetí této výpovědi. Pokud se nepletu, tak uplynutím 2 měsíců od doručení výpovědi výboru bych měl přestat být členem výboru. Ve výpovědi jsem současně požádal o vymazání mé osoby ze záznamů SVJ v obchodním rejstříku. Tím jsem považoval celou věc za vyřízenou. Následně jsem kontroloval průběžně obchodní rejstřík a zde jsem i nadále figuroval. Obrátil jsem se tedy v srpnu 2020 na člena výboru, kterému jsem svou výpověď odevzdal, s dotazem, zda mou výpověď předal dále k vyřízení. Na základě toho ji dohledal u sebe založenou a předal na podzim naší správcovské firmě k vyřízení. A od té doby se opět nic neděje, v obchodním rejstříku stále figuruji. Zavolal jsem tedy správci, který má naše SVJ na starosti a ten mi vysvětloval, že prakticky nemám na odstoupení nárok, protože se není možné kvůli současné situaci ohledně pandemie sejít – nicméně toto by přeci mělo být řešitelné distančním způsobem – a že za sebe musím mít nejdříve náhradu. Což je zcela mimo realitu, člen výboru přeci má nárok odstoupit a výbor musí následně konat a zvolit za odstupujícího člena náhradu (což mohlo proběhnout již v roce 2020 v době, kdy byla uvolněna epidemiologická opatření)… Obrátil jsem se tedy následně s dotazem na rejstříkový soud a zde mi sdělili, že jim mohu zaslat ověřenou kopii potvrzení převzetí výpovědi a soud následně vyzve výbor SVJ k nápravě.

Ještě bych chtěl doplnit, že členové výboru SVJ byli do funkce zapsání v prosinci 2015, tudíž jim v prosinci 2020 měl uplynout mandát…

Chtěl bych se proto zeptat, na toto:

 • jak je to s ručením člena výboru za činnost výboru po uplynutí pětiletého mandátu?
 • přestal jsem být členem výboru uplynutím dvou měsíců po převzetí výpovědi zástupcem výboru?
 • mohu být od okamžiku osdtoupení v současnosti ještě odpovědný za činnost výboru?
 • jak mám postupovat s žádostí o vymazání mé osoby z obchodního rejstříku? Přes rejstříkový soud, nebo existuje ještě jiná cesta?

Děkuji všem za radu.

Jan Žák

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Justitianus, 21. Leden 2021 - 10:30

  Pane Žáku, rozhodující je zda jste odstoupení z členství ve výboru doručil právnické osobě SVJ a zda toto doručení můžete také prokázat.

  Vy jste cosi předal jednomu členovi výboru, a on se Vám podepsal sám za sebe jako „František Vomáčka“. To ovšem není doručení právnické osobě SVJ. To by Vaše kopie musela být podepsána způsobem uvedeným v rejstříku a osobami uvedenými v rejstříku. A doručení „výboru“ to samozřejmě také není, protože „výbor“ není osoba; proto není možné této ne-osobě cokoliv doručovat.

  Ostatně sám jste napsal, že Franta Vomáčka Vaši výpověď nedoručil právnické osobě, pouze ji kamsi založil a později předal jakémusi „správci“. Takže není vyloučeno, že Vaše výpověď dodnes nedošla právnické osobě SVJ. V tom případě dosud nezačala plynout dvouměsíční výpovědní doba, a Vy jste stále členem výboru.


  Pokud prokážete, že bylo doručeno právnické osobě, pak je nepochybné, že Vaše členství ve výboru skončilo uplynutím dvou měsíců (§ 160 zákona č. 89/2012 Sb.). Nejste nadále odpovědný za žádná rozhodnutí stautárního orgánu, učiněná po účinnosti Vaší výpovědi.

  Nápravu nesprávného zápisu v rejstříku můžete iniciovat Vy sám. Jestliže jste schopen rejstříkovému soudu prokázat Vaše tvrzení (že jste odstoupil, že odstoupení došlo právnické osobě a že účinky odstoupení už nastaly), pak se můžete za Vaši osobu domáhat změny zapsaných skutečností. Jak si to RS vyřídí s právnickou osobou SVJ – to už Vás nemusí zajímat.

  Justitianus

  Vložil Tomol (bez ověření), 20. Leden 2021 - 9:12

  u nas je to podobne, nastesti jsme se dohodli ze veci spojene s funkci ve vyboru vykonavat nemusi a tedy nedostane ani odmeny a v nejblizsi mozne dobe probehne shromazdeni .. do vyboru se lidi nehrnou a pri osobnim jednani je aspon nejaka sance ze to nekdo nakonec vezme, distancne se dobrovolnik opravdu hleda tezko. Pripadne se mohou zmenit stanovy a snizit pocet clenu vyboru apod. Jenze ted za covidku je vse mnohem slozitejsi, tak snad to bude na jare uz lepsi a vse se dokonci. Tlacit na pilu ze uz to delat nechcete, pokud nemate nejaky opravdu zavazny duvod – napr. ze vas zbytek vybor nuti souhlasit s nejakou investici se kterou nechcete mit nic spolecneho apod, mi prijde ted opravdu nevhodny. Pokud nebudete mit funkcni vybor tak se omezi jeho rozhodovani atd.

  Vložil Petr, 20. Leden 2021 - 7:20

  Tato otázka se zde již řešila (lze snad ještě najít v diskusi). Např. zde

  www.portalsvj.cz/…predsedy-svj

  Vy jste svoje povinnosti splnil.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".