Odstoupení z funkce předsedy SVJ

Vložil janakr, 17. Leden 2018 - 10:49 ::

Dobrý den, ze zdravotních důvodů musím odstoupit z funkce předsedy Společenství. Existuje předepsaný formulář ?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Martin K. (bez ověření), 16. Únor 2018 - 15:57

  Dobrý den, prosím o reakci na dotaz. Jsem předsedou SVJ. Orgány našeho SVJ jsou shromáždění (všichni vlastníci bytových jednotek) a předseda SVJ. Žádný výbor ustanoven není. Dle našich stanov musím své rozhodnutí o odstoupení oznámit společenství písemně. Ptám se kdo je v tomto případě tím společenstvím? Komu musím fakticky předat písemné rozhodnutí? Předem děkuji za odpověď.

  Martin

  Vložil JaVa, 16. Únor 2018 - 17:20

  Svůj úmysl odstoupit z funkce předsedy SVJ, oznamte ústně nejvyššímu orgánu SVJ-shromáždění vlastníků jednotek.Neopomeňte to uvést i s přesným datem ukončení funkce, do zápisu z tohoto shromáždění.Pak své ukončení funkce předsedy SVJ, odešlete písemně s doručenkou právnické osobě SVJ. Dnem ,kdy tento dopis,jako výkonný orgán SVJ, převezmete, Vám začíná běžet dvouměsíční výpovědní lhůta dle z.č.89/2012 Sb., § 160.Po uplynutí této zákonné lhůty je Vaše funkce předsedy SVJ ukončena.Pak si jen musíte pohlídat,aby bylo Vaše jméno vymazáno z RS.

  Doufám,že Vám to dvakrát stačí.

  Hezký zbytek dne.JaVa

  Vložil TN. (bez ověření), 16. Únor 2018 - 16:29

  Buď podepíšete sám se sebou (podepíšete převzetí od sebe sama), nebo oznámení o odstoupení odešlete s dodejkou na sídlo SVJ a sám si přijatou poštu převezmete (předsedou budete ještě 2 měsíce po odstoupení).

  Současně po vypršení těchto 2 měsíců podejte krajskému soudu návrh na výmaz sebe sama, kolek 2000 Kč zaplatíte z peněz SVJ.

  Současně ale – důrazně doporučuji – svolejte shromáždění s programem volba předsedy, příp. dalšími body (změna stanov, určení osoby správce).

  Vložil Vladimir B., 21. Leden 2018 - 18:39

  Tolik zbytečných blábolů k tak „triviální záležitosti“. Jeden příspěvěk uvádí : „Schůze která byla svolána byla z důvodu odvolání předsedy ten však před zahájením „odstoupil“ a z místnosti odešel. Poté se zjistila novým přepočtem usnášeníschopnost a byl za své nepřítomnosti odvolán. Byl jmenován nový výbor a předseda ještě na téže schůzi“. K tomu byl podán snad jen jediný smysluplný příspěvek od autora „JaVa“ Pokud předseda sdělil, někde mezi dveřmi, že odstupuje, tak to bohužel nelze akceptovat. Platné je to /ale velmi nejistě/, že schůze jmenovala nový výbor a předsedu na uvedené schůzi. Schůze může jmenovat pouze členy výboru a ty si na své samostatné schůzi zvolí předsedu a místopředsedu. Současně je možno na této schůzi společenství odvolat dříve jmenovaného předsedu. Zde je nejasné zda byl předsedou výboru / a co ostatné členové výboru ?/ nebo byl předsedou společenství. Zde je úplná mlha – koho jste vlastně odvolali. No a dále musí být proveden platný zápis ze schůze s presenční listinou , ověřený dle náležitosti /členem společenství/. No a pokud bude vše v pořádku, tak zpracujete Návrh na zápis změny zapsaných údajů do rejstříku společ. vlastníků, s ověřenými podpisy a ověřeným čestným prohlášením všech členů výboru. K tomu kolek za 2000,– Kč a zašlete to rejstříkovému soudu. Přeji dobré pořízení.

  Vložil JarekSVJ, 17. Leden 2018 - 19:05

  Dle vašich stanov…

  Vložil Z (bez ověření), 18. Leden 2018 - 9:27

  Mám dotaz. Předseda na schůzi ústně sdělil že odstoupil z funkce ke dni 29.11.2017 nikomu však nedal žádný dokument a dodat dokument nechce. Následně byl raději celý výbor zrušen odhlasováním všech zúčastněných na schuzi. Bylo zvoleni a odhlasováni nový členové a byl zvolen nový předseda. Ex předseda však se vymlouvá a prodlužuje předat agendu a nyní napsal že je stále členem jelikož nikdo neodhrabal sníh a nevyměnil světlo. Pan předseda byl odvolán jelikož se nám nezdálo financování úprav v domě a byl tam evidentní střet zájmů. Chceme udělat audit. Z naší strany bylo předsedovi napsáno že tím že vykonal práci za uklízečku se nemůže samopasovat do funkce :) a že osvětlení v domě a jeho reklamaci budeme řešit až nám předá agendu (což naschvál zdržuje) Můj dotaz zní zda je jeho odvolání, které nepodložil písemně platné? A jakým způsobem tohoto zákeřného člověka donutit k tomu aby předal vše potřebné?Existují nějaké metody? Ex předseda stále disponuje hesly k účtům, má klíče ke kanceláři do které chodí (i když sám odstoupil již 29.11.2017)

  Děkuji za odpověď Z

  Vložil Pozorovatel, 19. Leden 2018 - 20:52

  Záleží co máte nyní napsáno ve stanovách. Nyní neexistují vzorové stanovy, které dříve byly součastí právního předpisu. Máte li tam institut odvolání či ne (výboru). Dříve tam bylo upraveno doručením písemné rezignace, případně ještě podmíněno lhůtou výboru je ukončeno členství člena výboru včetně předsedy. POkud to doručil sám sobě a pak zrušil, stále je předseda.

  Výbor nelze zrušit, ale mohli jste zpracovat nové stanovy, kde možnost odvolání zapracujete, nové stanovy shromážděním odhlasujete,zvolíte nový výbor , a spolu se zápisem ze shromáždění odnesete zapsat do rejstříku SVJ na soud. Po jejich zapsání soudem začnou platit nové stanovy a noví členové výboru jsou právoplatní členové výboru a mohou konat. Pokud jim pak starý předseda SVJ nepředá klíče a dokumenty, už SVJ poškozuje a je možné podat na něj trestní oznámení za škodu dle občanského zákoníku 89/2012 Sb.

  Vložil člen svj (bez ověření), 18. Leden 2018 - 12:09

  To, co se děje v médiíích kolem volby prezidenta je hnus odporný. A někteří členové svj, třeba Z, se domnívají, že to patří i do svj. Nazvat předsedu bezdůvodně zákeřným človekem je stejný hnus oporný. Pokud máš důkazy, tak je předlož. Zatím se zdá, že zákeřným nebude váš (bývalý) předseda.

  Vložil Z (bez ověření), 18. Leden 2018 - 12:42

  hahaha toto není předmět dotazu a ani právní jednání takže nemusím zde nějakému anonymnímu člověku nic předkládat :) Slovíčko zákeřný není sprosté slovo a v normální komunikaci se používat může Tímto končím tuto debatu s touto osobou jelikož nikam nevede. Trošku mě zaráží že se takový cizí člověk se tak zastává dotyčné osoby (že by na tom něco bylo? třeba sama osoba dotyčná :)

  Vložil Lukavská (bez ověření), 18. Leden 2018 - 15:00

  Z Vy jste také anonymní!

  Mimochodem – Vaše reakce jsou hysterické a hloupé.

  Vložil áda (bez ověření), 18. Leden 2018 - 10:01

  Pokud předseda neodstoupil tak, jak uvádí zákon, tak vlastně neodstoupil vůbec a je pořád předsedou, není žádným ex předsedou. Proč by měl někomu předávat agendu. Co se týče financování, tak si to nejdříve zjistětě, vždyť se vám to jenom nezdá. To není žádný důkaz, to jsou pouhé kecy.

  Vložil Z (bez ověření), 18. Leden 2018 - 10:38

  Pokud budete číst pozorně, byl předseda poté co „odstoupil“ i odvolán. Je tedy ex předsedou a proto by měl předat agendu. Pokud tomu nerozumíte či nečtete celý můj text tak prosím vůbec nekomentujte. A na financování máme argumenty ale samozřejmě nebudu zde vypisovat. A „kecy“ si příště nechte od cesty chytráku.

  Vložil áda (bez ověření), 18. Leden 2018 - 11:03

  Tak kecy, ty tady vedete akorát vy. Pokud máte důkazy, že předseda něco provedl s financema, tak to řešte tak, jak tomu přísluší a nepište sem ty nesmysly. Když máte argumenty, tak to oznamte příslušným orgánům. Nebo proč to tady vlastně píšete a neřešíte to?

  Vložil Z (bez ověření), 18. Leden 2018 - 12:44

  hahaha zase ten neznámy… otázky zněly jinak pokud budete číst :) finance řešíte vy

  Vložil z (bez ověření), 18. Leden 2018 - 9:44

  Máte v tom vašem SVJ pěkný nepořádek. Výbor nelze zrušit. Lze postupovat pouze podle stanov nebo pokud máte stanovy, ve kterých tyto záležitosti nemáte, tak musíte postupovat podle zákona. Tím, že předseda „nějak“ odstoupí se nemůže zrušit celý výbor. V svj nemůže nastat střet zájmů. Co to je střet zájmů v svj? Zákeřný člověk? Proč je zákeřný? To přeháníte, ne. Copak někoho zavraždil? Nezdalo se vám financování úprav. Předseda něco provedl, máte důkazy? Nebo se vám to jenom zdálo nebo nezdálo? A tohle je co? „Z naší strany bylo předsedovi napsáno že tím že vykonal práci za uklízečku se nemůže samopasovat do funkce :) a že osvětlení v domě a jeho reklamaci budeme řešit až nám předá agendu (což naschvál zdržuje)“. Předseda vykonal práci za uklízečku a samopasoval se do funkce koho? Uklízečky? Závěr: problémy ve vašem domě řešíte jako tetky na trhu nebo slepice v kurníku. Co tedy chcete poradit?

  Vložil Z (bez ověření), 18. Leden 2018 - 10:48

  Mé otázky byly jasné, tak nevím proč se znovu ptáte? Pokud budete pozorně číst byl výbor odvolán. Střet zájmů může nastat když předseda má známé kteří se zabývají podnikáním které je využito v při opravě domu. Myslím že některé odpovědi jsou od lidí co nejsou dosti kompetentní k zodpovídání dotazů. (prosím raději nepiště-děláte ze sebe hlupáky) V každém případě byly položeny otázky na které čekám odpověď a nemusím zde obhajovat svou formu psaní :)

  Vložil JaVa, 18. Leden 2018 - 12:35

  Pane/í, doporučuji Vám, si pro Vaše konkrétní dotazy(nářky), otevřít nové vlákno,neboť původním smyslem této diskuze od „janakr“,bylo „odstoupení "předsedy SVJ ze zdravotních důvodů“!!!

  Vaším, doufám neúmyslným „zaplevelením“,se zcela vytratila základní pointa diskuze.

  Přeji Vám hezký zbytek dne.JaVa

  Vložil áda (bez ověření), 18. Leden 2018 - 11:11

  Osobo, plete si státní instituci a svj. Kde má předseda nařízené, koho a jak má vybírat na nějakou zakázku svj. Má to ve stanovách, nebo někde jinde? Jestli je někdo hlupák, tak jste to vy. Ovšem vy se domníváte, že jste chytrý jak rádio před volbami. Já vám poradím, dokažte členům vašeho svj to, co tvrdíte, nesdělujte nám vaše domněnky a nevynucujte si, abychom vám vaše tvrzení odkývali. Pak nám oznamte výsledek, až to bude uzavřené.

  Vložil Zdenek 22, 17. Leden 2018 - 14:06

  Máte jednočlenný statutární orgán, tj. předsedu nebo vícečlenný výbor?

  V prvním případě byste měl před odstoupením svolat shromáždění, aby si zvolilo nového předsedu. Je to i ve vašem zájmu.

  Pokud pro vás platí druhá možnost, odstupujete jen z funkce předsedy nebo jako člen výboru?

  Vložil Z (bez ověření), 18. Leden 2018 - 10:42

  Schůze která byla svolána byla z důvodu odvolání předsedy ten však před zahájením „odstoupil“ a z místnosti odešel. Poté se zjistila novým přepočtem usnášeníschopnost a byl za své nepřítomnosti odvolán. Byl jmenován nový výbor a předseda ještě na téže schůzi.

  Vložil áda (bez ověření), 18. Leden 2018 - 11:04

  Opět kecáte, výbor nelze jmenovat. Jste úplně mimo mísu a děláte revoluci v svj.

  Vložil Anonymouk (bez ověření), 17. Leden 2018 - 13:15

  Máte to v OZ, zašlete právnické osobě prohlášení o odstoupení. Pochybuji, že v SVJ máte nějaké formuláře.

  Vložil Hermína (bez ověření), 17. Leden 2018 - 16:39

  „zašlete právnické osobě prohlášení o odstoupení“

  které si sám vyzvednete a jeho doručení si sám strvdíte.

  Vložil JaVa, 18. Leden 2018 - 8:12

  Ze zákona, je to přesně tak,jak jste napsala.

  § 160/89/2012 Sb.,

  „Odstoupí-li člen voleného orgánu ze své funkce prohlášením došlým právnické osobě, zaniká funkce uplynutím dvou měsíců od dojití prohlášení.“

  Osobně doporučuji,své odstoupení z funkce předsedy SVJ,předem oznámit nejvyššímu orgánu SVJ=shromáždění vlastníků jednotek.Důvody k ukončení výkonu funkce předsedy SVJ,nejste povinen nikomu sdělovat.

  Hezký zbytek večera.JaVa

  Vložil asi tak (bez ověření), 17. Leden 2018 - 10:57

  Odstupuje se tak, jak je uvedeno ve vašich stanovách. Žádný obecný formulář neexistuje.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".