Poštovné

Vložil LEONIDAS, 10. Listopad 2020 - 10:56 ::

Může mi někdo poradit? Každoročně výbor SVJ rozesílá doporučené dopisy vlastníkům, kteří v domě nebydlí, a poštovné rozpočítá mezi všechny vlastníky.Jak se domoci toho, aby poštovné zaplatili jen adresáti a my ostatní jim nemuseli přispívat.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Hubert (bez ověření), 13. Listopad 2020 - 12:48

    Dobra zprava je ze jiz resite jen ty drobne … kdyby jste resily vetsi penize bylo by to horsi

    Jsou to jen drobne provozni naklady, me osobne vsak nebavi chodit na postu a stat tam jak tydyt, proto jsem presel na e-mailovou komunikaci, dal to do stanov a doporucene se jen posilaji vyzvy pred pripadnou zalobou.

    Vložil Stephanie (bez ověření), 11. Listopad 2020 - 11:18

    „poštovné zaplatili jen adresáti“

    Takto to bylo v počátku poštovnictví.

    I nyní můžete s poštou dohodnout službu „Poštovné hradní příjemce.“

    Vložil radka2222 (bez ověření), 11. Listopad 2020 - 11:25

    vlastníky dohoda pošty s výborem nebude zajímat.

    Vložil Dvořák (bez ověření), 11. Listopad 2020 - 10:59

    A máte spočítáno, kolik tím uspoříte? Když do toho započítáte čas všech lidí, kteří se tomu budou muset věnovat (shromáždění, výbor), Váš, než zjistíte jak na to, účetní, která to bude muset evidovat zvlášť (a kontrolorů, kteří to budou kontrolovat), tak nevěřím tomu, že se to vyplatí.

    Vložil Stephanie (bez ověření), 10. Listopad 2020 - 15:01

    Odlišné rozúčtování nákladů na správu domu je možné se souhlasem všech.

    Vložil Justitianus, 10. Listopad 2020 - 11:11

    Si to dejte do stanov.

    Justitianus

    Vložil Petr, 10. Listopad 2020 - 19:41

    89/2012 Sb., Dle § 1180

    (1)

    (2) Příspěvky určené na odměňování osoby, která dům spravuje, nebo členů jejích orgánů, na vedení účetnictví a na podobné náklady vlastní správní činnosti se rozvrhnou na každou jednotku stejně.

    366/2013 Sb.,

    § 17

    Vymezení některých nákladů vlastní správní činnosti Podobnými náklady vlastní správní činnosti uvedenými v § 1180 odst. 2 obč. zák. se rozumí zejména

    1. náklady na zřízení, vedení a zrušení bankovních účtů společenství vlastníků jednotek,
    2. náklady na rozúčtování a vyúčtování plnění spojených s užíváním jednotek, včetně provedení odečtů hodnot z poměrových měřidel spotřeby vody a ze zařízení sloužících k rozúčtování nákladů na teplo,
    3. náklady na pořízení majetku sloužícího pro vlastní správní činnost, například počítač včetně softwarového vybavení a jeho odpisy,
    4. náklady kanceláře osoby odpovědné za správu domu a pozemku, například vybavení, kancelářské potřeby, spotřeba elektřiny, je-li samostatně měřena, poštovné, a
    5. náklady spojené s poskytováním právních služeb týkajících se správy domu a pozemku.
    Vložil Justitianus, 10. Listopad 2020 - 22:08

    Pane Petře, co jste zde opsal je plevel. Samotný § 1180 je dispozitivní, takže ve stanovách SVJ tazatele to může být upraveno nějak úplně jinak.

    Totéž platí pro vámi citovaný § 17 nařízení vlády č. 366/2013 Sb.. Jde o naprosto nezávazný text, a ještě navíc je obsahově vadný:

    • Náklady na rozúčtování a vyúčtování služeb jsou nákladem na služby spojené s užíváním bytů podle zákona č. 67/2013 Sb.. Nikoliv nákladem na vlastní správu právnické osoby SVJ podle § 1180 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb..
    • Náklady na právní služby týkající se správy domu jsou jednoznačně – a už podle názvu – nákladem na hlavní činnost (správa domu a pozemku). Nikoliv nákladem na vlastní správu právnické osoby SVJ.

    Takže z pěti tam uvedených bodů jsou dva špatně. Tu část nařízení vlády zřejmě napsal blb a schválili to bezmozci. A někteří ten zjevný nesmysl ještě horlivě opisují, že.

    Justitianus

    Vložil Stephanie (bez ověření), 10. Listopad 2020 - 22:18

    „Nikoliv nákladem na vlastní správu právnické osoby SVJ podle § 1180 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb.“

    Lituji, ale § 1180 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb. neříká nic o vlastní správě právnické osoby SVJ ani z něho nic v tomto směru nelze dovodit.

    Vložil Justitianus, 11. Listopad 2020 - 3:51

    Vážená Stephanie,

    rozumíte tomu jako koza petrželi. Snad neumíte číst? Každá právnická osoba má náklady na hlavní činnost, náklady na případné vedlejší činnosti, a náklady na vlastní správní činnost (vlastní správa, správa sebe sama).

    Právnická osoba SVJ má zajisté náklady na hlavní činnost (správa domu a pozemku), náklady na vedlejší činnosti (např. poskytování služeb podle zákona č. 67/2013 Sb., zabezpečování pojištění domu). Nu, a pak samozřejmě má i náklady na vlastní správní činnost. Nerozumím čemu na tom nerozumíte.

    Vlastní správa právnické osoby je v NOZ zmíněna i jinde, např. v části o nadaci (§ 338, § 344, §357, §358) a o ústavu (§ 403). Obsah tohoto pojmu nečiní výkladové obtíže: Jde o ty činnosti, kterými se SVJ „udržuje při životě“. Tedy vše, co by SVJ provádělo i kdyby neexistoval žádný dům s jednotkami. Při tom platí, že vlastní správu provádí každá právnická osoba, a to minimálně v tom rozsahu, aby vyhověla zákonným požadavkům:

    • Každá právnická osoba musí vést účetnictví, spravovat vlastní majetek, nejspíše platí odměny svým statutárům, je povinna dbát na aktuálnost údajů v rejstříku, podávat daňová tvrzení, případně odvádět daně. Nejspíše má i náklady na vedení bankovního účtu. S těmito činnostmi jsou spojené náklady na vlastní správu.

    "Obecně lze dodat, že správa vlastního majetku není podnikáním a nemůže proto být ani předmětem podnikání obchodní společnosti. Jde o činnost, jež je vlastní každé obchodní společnosti, neboť je nezbytná k jejímu řádnému fungování. Ke správě vlastního majetku není třeba žádného úředního povolení. 

    Citace z usnesení Nejvyššího soudu 29 Cdo 152/2007 ze dne 21.05.2008

    Další povinná četba pro Vás, alespoň pro základní orientaci:
    http://www.portalsvj.cz/…avni-cinnost#…
    http://www.portalsvj.cz/…avni-cinnost#…
    http://www.portalsvj.cz/…avni-cinnost#…

    Justitianus

    Vložil Stephanie (bez ověření), 11. Listopad 2020 - 7:55

    Pane Justitiane,

    nikterak nezpochybňuji, že právnická osoba má náklady na správu sebe sama.

    Napsala jsem něco jiného, k čemuž jste se nikterak nevyjádřil, totiž že § 1180 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb. o správě právnické osoby SVJ nic neříká. Přečtěte si, prosím, předmětné ustanovení.

    Vložil Zdeno (bez ověření), 10. Listopad 2020 - 21:34

    Problém Vaší odpovědi je pouze to, že ne nutně je každé poštovné „poštovné vlastní správní činnosti“…

    Zkuste si začlenit poštovné za:
    1. komunikaci s dodavateli SVJ
    2. odeslání vyúčtování či pozvánky na zasedání
    3. komunikaci s institucemi
    4. upomínky dlužníkům
    5. odeslání odpovědi členovi SVJ, který poslal nějaký požadavek na SVJ a trval na odpovědi poštovou zásilkou

    Nápověda: např. poštovné za upomínky lze přičíst k vymáhané částce (příslušenství dluhu)… nedává smysl, aby toto spadlo do kupy nákladů a bylo rozpočítáno na všechny jednotky, když existenci tohto nákladu způsobil konkrétní dlužník(-ci)

    Vložil AsiTak, 15. Listopad 2020 - 3:48

    Poštovné je cena služby za doručení písemnosti od odesílatele k adresátovi. Službu doručení objedná a i hradí odesílatel. Cena služby je nezávislá na obsahu písemnosti a subjektu adresáta pouze na druhu písemnosti. Potřeba použití služby doručení písemnosti vzniká u odesílatele, tj. SVJ a proto cena služby je jeho nákladem. Poštovné je společný náklad (režijní) všech činnosti SVJ a protože výkony SVJ nemají kalkulované ceny, jen nákladové ceny obsahující jen přímé náklady, náklady správní režie jsou zahrnuty do vlastní správní činnosti. Jinak v případě cenové kalkulace výkonů SVJ, byly by tyto náklady rozděleny do cen jednotlivých výkonů. Kritizované začlenění nákladů vyúčtování (odečtů a zpracování vyúčtování) do nákladů vlastní správy lze interpretovat jako náklad za dokladování cen dodávek (alias fakturace dodaných výkonů) a jako při odběru dodávky obecně na faktuře nenalezneme přirážku za vystavení a doručení faktury ani v případě SVJ tyto náklady nemají být uvedeny ve vyúčtování. Tyto náklady sice SVJ uhradí poskytovateli služby a zároveň náklad úhrady začlení do vlastní správní činnosti a vyúčtováním v konečné fázi zaplatí vlastník. Neznám žádný platební titul ani právní předpis který by umožnil náklady doručení (poštovné) vymáhat od adresáta mimo případu snad, že byla uzavřená taková dohoda mezi odesílatelem a adresátem.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".