Podveden zedníkem, jak na trestní oznámení?

Vložil Podvedený zedníkem při opravě bytu (bez ověření), 9. Březen 2021 - 20:31 ::

Prosím o pomoc, jak naformulovat tr. oznámení, když FO vyinkasovali 90.000 pod pohrůžkou, že jinak odstoupí od smlouvy, udělali práci tak za 10.000 a po poslední záloze se vypařili? Něco ale odvedli a s prací začali. Lhali apod.

Znáte judikáty?

https://www.idnes.cz/…odnikani_sov

Zjistilo se u mě, že oba experti mají řadu exekucí a insolvenci, trv. pobyt na magistrátu (ale v ŽR stále zapsanou adresu tam kde nebydlí, nepřebírají poštu). Co asi řekne ŽÚ na to, že nepřebírá poštu, když tam na sídle nebydlí?

Jde nějak donutit policii k akci? Viz článek a soudy tam popsané, ten případ byl i v černých ovcích.

Tedy jak to naformulovat, když sice začali dělat, ale po poslední vynucené záloze zdrhli.

Že nic nedostanu o to mi nejde, ale o to, aby dostali aspoň podmínku a neokrádali další… pčr se snaźí vše odpálit, že je to obč. pr. typicky…

Jak se píše TO vím, ale jak to napsat, aby to neshodili na obč.pr., když je to podle všeho na hraně? Jeden z nich vyučení zedníka a ŽL měl ale oba kupu EXE a INS a jsou nedohledatelní i pro exekutory.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 9. Březen 2021 - 22:18

    Pane Podvedený, určitě Vám nepomůže když připomenu, že si za svou situaci můžete také sám. Uhradil jste nepřiměřeně vysokou zálohu. Nezjistil jste si zda Vámi vybraní řemeslníci jsou solidní, nevěděl jste jaké mají reference a co o jejich práci říkají jejich zákazníci z poslední doby.

    A teď k podstatě Vašeho dotazu:

    • Soudy konstantně judikují, že pouhé nedokončení díla a porušení přijatého závazku není trestným činem podvodu, dokud se neprokáže opak. To ostatně plyne z Listiny základních práv a svobod: u tr. činu podvodu je třeba prokázat úmysl uvést jiného v omyl s cílem zajistit sobě nebo jinému (neoprávněný) prospěch.
    • Soudy také konstantně judikují, že pouhé nedodržení termínu Vás neopravňuje k jednostrannému odstoupení od smlouvy. Toto by muselo být ve smlouvě výslovně upraveno. Copak o tom máte ve smlouvě, kterou jste se zedníkem sjednal?
    • A do třetice: jestliže pouhé dočasné zdržení v termínech realizace není samo o sobě důvodem k odstoupení od smlouvy, pak smlouva stále platí a Vy nemůžete požadovat zpět již zaplacenou zálohu.

    Pokud tedy nějaké důkazy máte, uveďte je v trestním oznámení. Ale Vy se ptáte co tam máte napsat: takže žádné důkazy po ruce nemáte. To je zapeklitá situace.

    Pochybuji, že by se policejní vyšetřovatel nějak přetrhl samou horlivostí aby začal detektivně pátrat a shánět důkazy sám. Pokud budete mít štěstí, najdou se i další poškození, kteří naletěli stejným způsobem jako Vy. V tom případě by i hloupý vyšetřovatel měl dojít k závěru, že jde o systematické páchání trestné činnosti podle opakujícího se scénáře: naslibovat provedení prací, přijmout vysokou zálohu a vzápětí zmizet.

    No, zkuste pátrat po dalších postižených.

    Justitianus

    Vložil Podvedený zedníkem při opravě bytu (bez ověření), 10. Březen 2021 - 9:51

    Nejde o pouhé nedokončení díla a pouhé nedokončení termínu, když

    • zmizeli po poslední záloze, klíče nevrátili a vyúčtování nikdy nedodali
    • dílo jsem horko těžko po víc jak roce dokončoval sám
    • sídlo mají na místě bývalého trvalého pobytu a poštu nepřebírají

    Hrozí už promlčení, stíhání se musí zahájit asi do 3 let, a jak mám zjistit, zda existují podobně poškození, zatím vím jen, že mají kupu exekucí a neplatili věřitelům, úvěry, půjčky, energie…

    Platby jsou nesporné, nejde o to jak bylo placeno ani komu. Prověřoval jsem solidnost jak se dalo. Ano, nedostatečně. O peníze nejde, peníz jsou zjevně nedobytné, když jde o to, aby takoví, co neplatí dluhy a schovávají se a případně okrádají, neměli tak snadný život a nevysmívali se poctivým.

    Jak zajistit, aby ŽÚ konal a když není v sídle (TP na úřadu), nepřebírá poštu, tak aby živnost zrušil? Bylo to i v Černých ovcích.

    Vložil MartinII, 10. Březen 2021 - 20:19

    „jak mám zjistit, zda existují podobně poškození“

    Já bych se obrátil na Policii. Předpokládám, že se někdo další ozval, tak to snad Policie někde eviduje. Počítače to už umějí.

    Vložil Justitianus, 10. Březen 2021 - 10:11

    Pane Podvedený, k Vašim třem bodům:

    1. pro soud i státního zástupce bezvýznamné tvrzení
    2. znemožnil jste jim dokončit dílo podle smlouvy
    3. nesprávné a bezvýznamné tvrzení

    Řemeslník jako fyzická osoba nemá žádné „sídlo“. Má pouze místo trvalého pobytu a může mít i provozovnu (řádně označenou např. na budově, na dveřích, nebo na štítku u zvonku) která je nahlášena živnostenskému úřadu. Pokud řemeslník má provozovnu a ta není označena, může mu ŽÚ udělit pokutu v řádu tisíců Kč.

    Osoba není povinna „přebírat poštu“.

    Justitianus

    Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Březen 2021 - 11:46

    a na tom jste byl kde, že fo nemá sídlo? zkoušel jste se např. kouknout třeba do žz?

    Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Březen 2021 - 14:03

    pokud nestačí živnostenský zákon, zkuste NOZ. tam je to celkem jasně taky:

    § 429 Sídlo podnikatele

    (1) Sídlo podnikatele se určí adresou zapsanou ve veřejném rejstříku. Nezapisuje-li se fyzická osoba jako podnikatel do veřejného rejstříku, je jeho sídlem místo, kde má hlavní obchodní závod, popřípadě kde má bydliště.

    (2) Uvádí-li podnikatel jako své sídlo jiné místo než své sídlo skutečné, může se každý dovolat i jeho skutečného sídla. Proti tomu, kdo se dovolá sídla podnikatele zapsaného ve veřejném rejstříku, nemůže podnikatel namítat, že má skutečné sídlo v jiném místě.

    Vložil Podvedený (bez ověření), 10. Březen 2021 - 19:30

    Díky, a

    I. pomůže mi to nějak? Nerozumím formulaci, kde se mám dovolat? :-) Kde bydlí se neví.

    Sídlem v ŽR je jeho bývalé bydliště u rodičů. Přitom 10 let “bydlí” na obecním úřadu.

    Buď se registry nějakou záhadou nesynchronizují, anebo…

    II. neznáte metodu, jak z exekutora něco dostat, třeba věřitele? Tedy mimo klasiky: “Vám soudní exekutor nemůže sdělit žádné informace, neboť nejste účastníkem exekučního řízení.”

    III. co si myslíte o lidech, co dlouhodobě (10 a víc let) nic nevlastní, mají 10+ exekucí a pracují na ŽL, takže na ně nikdo nemůže?

    Viz v Černých ovcích EFENBERK byl 3×, tuším heslo řemeslník III, dokonce si vzal příjmení manželky, aby zahladil předchozí stopy, nakonec skočil do insolvence. Takže jasná recidiva.

    Vložil ... (bez ověření), 10. Březen 2021 - 20:08
    Vložil Podle policie je vše občanskoprávní věc (bez ověření), 9. Březen 2021 - 21:22

    „pčr se snaźí vše odpálit, že je to obč. pr. typicky…“

    Tážete se, jak přimět policii k činnosti.

    Policii může přimět k činnosti státní zastupitel. Zkoušel jste to?

    Paní Radka zde doporučovala takovéto částky hradit v hotovosti.

    Já doporučuji takovéto částky hradit kartou. V případě neposkytnutí služby/nedodání zboží Vám pomůže banka.

    Vložil MartinII, 9. Březen 2021 - 22:14

    Správná rada je od Justitiana

    „Pokud budete mít štěstí, najdou se i další poškození, kteří naletěli stejným způsobem jako Vy. V tom případě by i hloupý vyšetřovatel měl dojít k závěru, že jde o systematické páchání trestné činnosti podle opakujícího se scénáře: naslibovat provedení prací, přijmout vysokou zálohu a vzápětí zmizet“

    Zkuste se také zeptat policie, zda již na „zedníky“ bylo podáno trestní oznáemní od jiných podvedených.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".