Počet společenství vlastníků

Vložil bdjermanka, 2. Listopad 2012 - 15:04 ::

Dobrý den, jsme družstvo, které si odsouhlasilo převod bytů do osobního vlastnictví. Náš bytový dům (panelák) má tři vchody. Prosím o informaci, kdo má právo určit kolik společenství vlastníků (kolik prohlášení vlastníků) vznikne. Teoreticky může vzniknout 1, 2 (zde různé kombinace) nebo tři společenství vlastníků, plus zůstane do doby likvidace družstvo.

Děkuji Vaše odpovědi …

DB Jeřmanka Liberec

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 2. Listopad 2012 - 15:27

    bdjermanko,

    o svém majetku by měl rozhodovat vlastník. To je v současné době družstvo. V § 2/a ZoVB se dočtete, že „rozhodnutím vlastníka lze za budovu považovat rovněž sekci se samostatným vchodem, pokud je samostatně označena číslem popisným a je tak stavebně technicky uspořádána, že může plnit samostatně základní funkci budovy“. Takže rozhodnutí je na členské schůzi jakožto nejvyšším orgánu družstva.

    Pokud výše uvedené splňujete, doporučuji při rozhodování zvážit, jak jste na tom se společnými rozvody, technologiemi atd. Pokud se rozdělíte, tak to budete muset řešit smluvně, pokud zůstanete jako jedno družstvo/SVJ, tak je řešení jednodušší.

    Každé SVJ bude muset mít svoje orgány, nevím jestli seženete dost lidí. Navíc se jim asi bude v součtu platit více než jednomu orgánu.

    Každé SVJ bude muset mít své účetnictví. Účetnictví jednoho SVJ většinou vyjde levněji než účetnictví 3 SVJ (záleží na velikosti).

    Pokud jste dům neopravili, tak je „převod“ na SVJ, nebo na více SVJ, velmi nerozumný. Co jde udělat v jednom družstvu, jde o mnoho hůře udělat v SVJ natož v několika SVJ vedle sebe.

    V neposlední řadě je třeba uvážit, že od 1.1.2014 má nabýt účinnost nový občanský zákoník a tak něco dělat v roce 2013 když se to bude muset pravděpodobně předělávat v roce 2014 je nerozumné.

    Stranou ponechávám, že převod z družstva na SVJ není podle mého názoru vůbec rozumný (např. budete platit vyšší daň z nemovitosti). Znám jedno družstvo, které se Prohlášením rozdělilo na jednotky a nyní, když zjistili co je to vlastně SVJ, tak chtějí rozdělení zrušit, ale to stojí moc peněz, tak jsou nešťastní z toho, že podlehli blábolům jednotlivce, který je přesvědčoval o nekonečných výhodách SVJ. Pozdě zjistili, že takové „výhody“ nedokáží vyvážit nevýhody SVJ.

    Doporučuji si vše velmi zvážit.

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".