plísně v bytě

Vložil hathor, 6. Březen 2013 - 14:17 ::

plísně v bytě Dobrý den, v našem nárožním nezatepleném bytě máme problémy s plísněmi, které se objevují 2 dvou místnostech v rozích štítové stěny a podél překladů vedoucích u podlahy. Relativní vlhkost v místnosti je cca 55–60 %. Pravidelně (cca 3 denně) intenzivně větráme otevřením oken ve všech místnostech. Domníváme se, že problém způsobují studené zdi nezatepleného domu. V nárožních místnostech lze vytápět maximálně na 20 C, na víc výkon topení nestačí. Navíc nesouhlasíme s koeficientem zohledňujícím polohu místnosti, který je pouze 15 % na spotřební složku. Vlivem nekvalitně provedené výměny oken se na oknech sráží voda a koroduje kování. Domníváme se, že problémy by pomohlo vyřešit zateplení. Bohužel většina členů SVJ, kteří nebydlí v nárožních bytech, je proti. Jaké jsou naše možnosti, pokud jde o nápravu stávajících problémů? Na schůzích se téma studených zdí a plísní odmítá řešit s tvrzením, že máme víc větrat, popř. si pořídit odvlhčovač. Jak lze trvat na odstranění problémů, popř. na zateplení? V krajním případě jsme rozhodnuti řešit věc právní cestou (zná někdo dobrého právníka zabývajícího se touto problematikou, nejlépe v Brně).

děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil xmartins, 12. Květen 2013 - 23:20

  Nejprve je třeba identifikovat důvod kondenzace vlhkosti.
  Pokud bydlíte v horních patrech domu, tak bych to podle Vašeho popisu tipoval na šíření vlhkého vzduchu z bytů v nižších patrech přes netěsné zpětné klapky ve Vašem bytě. Pokud je tomu tak, pak je třeba tento problém odstranit (např. http://www.portalsvj.cz/…mi-turbinami#…).
  Zatím můžete zkusit, zda Vám částečně nepomůže ponechat okno trvale na mikroventilaci až ventilaci i za cenu zvýšeného topení.
  Odvlhčovač vzduchu by Vám možná také pomohl, ale musel by mít výkon alespoň několik litrů kondenzátu za den.
  Zateplením fasády rozhodně neodstraníte kondenzaci na oknech, ale pouze na zdech.

  Vložil anonymousss (bez ověření), 6. Březen 2013 - 22:05

  Rada nad zlato!nesušte v bytě prádlo a po koupání vyvětrejte !!!!

  Vložil vik (bez ověření), 6. Březen 2013 - 14:33

  Sama jste popsala příčinu. Nekvalitně provedená výměna oken. Troufám si říci, že jsou plastová a ještě byly v nižší cenové kategorii. Nedomnívám se, že problém vyřešíte zateplením, plísně se rozšíří ještě víc. Je potřeba opět začít u oken. Prosím pěkně a co vlastně chcete řešit přes právníka.

  Vložil Šárka(taky) (bez ověření), 6. Březen 2013 - 16:36

  Nemyslím, že by jedinou příčinou byla nekvalitní okna. Pokud jsou v domě pouze vyměněna okna, vždy dojde ke zvýšení vlhkosti (protože nedochází k únikům vzduchu a tedy i vlhkosti netěsnými okny). Pokud současně není provedeno zateplení, je logické, že výsledkem jsou tyto problémy v silně exponovaných, tj. nárožních, podstřešních bytech. I když máte v místnosti 20°C, je teplota vnitřního povrchu venkovní zdi nižší (zejména na severní straně). Totéž platí pro teplotu okenních rámů. A pokud tato teplota poklesne pod rosný bod, vlhkost zkondenzuje a na plísně je „zaděláno“.

  Obecně se doporučuje v topné sezóně krátce vyvětrat vždy, když vlhkost stoupne nad 50%(v našem zatepleném domě vlhkost v zimě nestoupá nad 40%, naopak při mrazech je až příliš nízká).

  Můžete si také nechat udělat znalecký posudek, nechat změřit povrchovou teplotu zdí, kde se plíseň objevuje. Když bude nižší než cca 15°C, je příčina zde. Pokud dokážete prokázat, že ani při plném výkonu vytápění nelze tuto teplotu zvýšit, tak byste mohla požadovat provedení takových opatření, aby tato závada byla odstraněna – tedy zateplení alespoň těchto částí domu.

  Pokud však ostatní nesouhlasí se zateplením, dost dobře je nelze k tomu přinutit – snad jen přesvědčováním a konkrétní argumentací. Záleží na typu a velikosti domu, jaké by byly náklady, jaká návratnost investice.

  Šárka

  Vložil Michal99 (bez ověření), 13. Březen 2013 - 16:32

  Pokud Vás zajímají hodnoty, při kterých vlhkost kondenzuje, doporučuji článek Okno jako indikátor kvality bydlení od ing. Vlacha, který se teplotní fyzikou ve stavbách zabývá na vědecké úrovni.

  Vložil bifi (bez ověření), 6. Březen 2013 - 20:25

  Šárko, máte originální teorie.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".