Platba za změnu vlastníka

Vložil Pavla (bez ověření), 13. Červenec 2012 - 14:34 ::

Dobré odpoledne, nejprve se omlouvám, jestli vznesu dotaz, který se tu třeba již řešil. Jsem zde na portálu i v SVJ naprostým nováčkem a odpověď jsem nenašla.

Teď k problému: Koupila jsem byt v OV, v době je poměrně nově založené SVJ (platnost od dubna 2012). Správcem domu je družstvo, které je současně bývalým majitelem bytů a nyní vlastníkem méně než oné 1/4. Na začátku jsem se ptala předsedy SVJ, komu mám platit zálohy na služby a s kým vůbec domluvit předání předávacího protokolu a vyúčtování současného stavu. Předseda SVJ mě odkázal na družstvo, že družstvo je správcem a vybírá platby. SVJ prý dosud nemá funkční účet, takže se platby na účet SVJ teprve zavedou (pravděpodobně v září). Tak jsem zašla na družstvo, kde po mně hned po příchodu chtěli zaplatit poplatek za změnu vlastníka – částku 1200 Kč. Když jsem se zeptala, co to je za poplatek, řekli, že to odsouhlasili delegáti (nevím, jestli si název „orgánu“ pamatuji vůbec správně). Když jsem řekla, že se ale nejedná o družstevní byt, nýbrž o OV v domě, kde funguje SVJ, řekli, že je to jedno, že to ten „orgán“ odsouhlasil a že je tvořen předsedy z těch jednotlivých domů. Peníze jsem u sebe neměla, tak mi vystavili složenku. Také mě dopředu varovali, že když nezaplatím, vezmou se peníze z peněz onoho SVJ a budu mít problémy hned od začátku. Složenku jsem již zaplatila, ale stále se mi zdá, že jde o nějaký divný poplatek, na který nemá správce nárok – přece každá bytová jednotka platí měsíčně za správu i administrativu, jak bývalý majitel, tak ten nový. Navíc ona změna spočívala v tom, že si paní naťukala moje údaje do počítače a na kartě s bytem (dokumentace) škrtla jméno původní majitelky a napsala moje, pak mi vypsali předpis záloh a převzali předávací protokol. Tudíž jediný náklad, který bude navíc oproti běžné správě, bude zřejmě mimořádné vyúčtování pro původní majitelku (a to se netýká mě, proč mám já platit poplatek, navíc v takové výši? Ještě doplnění, za změnu vlastníka garáže si účtují cca 400, přestože úkony ohledně změn budou zřejmě obdobné. Když jsem se ptala, na co slouží ten poplatek konkrétně, paní řekla, že vlastně neví, že podle ní je taky zbytečný a že na ni lidi kvůli tomu v kanceláři pouze křičí, přitom ona si poplatek nevymyslela).

Proto bych se chtěla zeptat, jestli je takovýto poplatek běžný a kde se dá vyčíst, že je pobírán oprávněně. Ve stanovách SVJ není nic psáno o delegátech (orgány pouze shromáždění, výbor…), bohužel ani o poplatcích – to bude zřejmě v nějakém jiném dokumentu, ke kterému nemám přístup. Nevíte, v jakém? Také se tu několikrát mluvilo a Prohlášení vlastníka…co je to za dokument a kde se dá opatřit? Případně, čím vším se řídí SVJ kromě stanov? Bohužel ani nevím, podle čeho jsou stanoveny poplatky za služby, tudíž nemůžu zkontrolovat, jestli jsou vyměřeny správně. Při vystavení jsem se na to samozřejmě ptala, ale paní byla ochotná mi říct pouze to, co se účtuje podle bytů a co podle osob… (jen podotýkám, že naše SVJ je již právnickou osobou, jen nemá účet. Nelíbí se mi, že ohledně všeho mám jednat s družstvem, je to tak správně? Chystám rekonstrukci, a na dotaz, co bude třeba předložit za dokumenty mě zase odkázali na družstvo, kde udávají mj. spousta dalších poplatků za poplatky…).

Předem děkuji za odpověď. Minulá majitelka byla bohužel „problémovou“ a já bych nechtěla nést stejnou nálepku hned od začátku, proto nechci zatím vnášet konflikty a snažím se zjistit odpovědi jinde.

Pavla

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 14. Červenec 2012 - 5:48

    Paní Pavlo,
    než začnete cokoliv platit na účet družstva, zjistěte si u výboru SVJ komu se podle stanov hradí příspěvky a zálohy na správu a na služby.

    Není-li výslovně ve stanovách uvedeno (nebo shromážděním odsouhlaseno) že se má hradit na účet jiné osoby (např. družstva), pak Vaší povinností je hradit zálohy a příspěvky na správu k rukám SVJ - právnické osoby. V žádném případě nezačněte nic hradit družstvu.

    Zálohy na služby hradíte osobě, s níž jste uzavřela smlouvu o dodávce služeb. Není-li takové smlouvy, zjistěte si zda SVJ má ve stanovách nebo usnesení vyjmenovány konkrétní služby které samo poskytuje a na které byl schválen výběr záloh. K tomu si vyžádejte doložení že ke každé z těchto služeb byl shromážděním schválen způsob jejího rozúčtování podle § 11 odst. 4 ZoVB. To platí i pro služby zajišťované pro dům prostřednictvím jiné osoby na základě smlouvy se společenstvím. Družstvu nehraďte nic bez právního důvodu.

    Předpokládám, že zbytečný dar ve výši 1200 Kč Vás už dostatečně poučil?

    lake

    Vložil anonnos (bez ověření), 13. Červenec 2012 - 15:18

    Pavlo, bezdůvodně jste zaplatila 1200 Kč nenažranénu družstvu, s kterým nemáte vůbec, ale vůbec nic společného. Proč jste to udělala? Svých 1200 Kč patrně již nikdy neuvidíte. Koupila jste si byt a neseznámila jste se s pravidly fungování společenství, se Zákonem, s Prohlášením vlastníka, s pravidlami přispívání, způsobem účtování, nebo seznámila? Udělala jste chybu a za chyby se platí. Zatím 1200 Kč. Kolik budou chtít příště?

    Vložil Pavla (bez ověření), 13. Červenec 2012 - 15:30

    anonnos, Děkuji za informaci, ale tohle vím, stejně jako každý, kdo si přečte můj příspěvek. Bohužel, na seznámení nebyl čas, protože s paní původní majitelkou byly problémy i během prodeje a musela jsem řešit jiné momentálně důležitější věci (a také šlo o mnohem vyšší částky, o tahanice s právníky…o tom původní příspěvek není). Také jsem smířena s tím, že oněch 1200 už neuvidím, ale založila jsem dotaz proto, abych nemusela platit příště znovu. Zaplatit jsem musela, protože byl jasně stanoven termín a ten bych překročila. Poplatek se mi hned nezdál (proto všechny ty dotazy na družstvu), ale bylo to pro mě menší zlo, než pak řešit problémy s nedoplatkem, kdyby byl oprávněný, a zapsat se v domě hned špatně.

    A bohužel, nejsem žádný „chytrolín“, takže se v tom plácám a prosím o radu. Nicneříkající komentář jste si mohl/a odpustit.

    Pavla

    Vložil Krobot (bez ověření), 14. Červenec 2012 - 16:41

    koupím byt, od majitele dostanu klíče a tím to končí. Dále komunikuji jen s výborem SVJ. To, že má výbor nějakého správce Vás nemusí zajímat. Bez rozpisu plateb s určením na jaký účet a pod jakým v.s. podepsaným předsedou výboru /ne nějakým družstvem/ bych nic neplatil. Také ve věci oprav se s žádným družstevníkem nebavte. Pokud se to týká jen Vašeho bytu je rozhodující zda příslušný zásah vyžaduje projekt popř. povolení stavebního úřadu. Takovou věc je nejlépe projednat s projektantem. Je to chvíle času, ale stojí to za to přečíst si na netu zákon 72/1994 Sb.

    Vložil Právník (bez ověření), 14. Červenec 2012 - 19:10

    Pane Krobote, nemáte pravdu. Pokud předseda výboru poskytne plnou moc správci (např. družstvu), tak se samozřejmě nový člen SVJ musí bavit se správcem. Prosím, komentujte jen situace, ve kterých se alespoň trochu orientujete. Děkuji.

    Vložil lake, 14. Červenec 2012 - 21:16

    Pane který se označujete „Právník“, ale právníkem určitě nejste:

    Je zcela bezvýznamné komu snad předseda udělil plnou moc. To je věc mezi zmocnitelem (předsedou) a zmocněncem (např. družstvem). Nový člen se nemusí bavit se správcem, jak nepravdivě tvrdíte. Plná moc (o které vlastník ani nemusí nic vědět) nenahrazuje ani neruší zákon. Zkuste prosím najít pro vaše nepodložené tvrzení právní oporu.

    Vlastník jednotky se bude obracet ve věcech společenství na tu osobu, kterou mu označuje zákon – na předsedu výboru. To je v souladu s § 9 odst. 13 ZoVB, neboť „za výbor jedná navenek jeho předseda“. Přečtěte si ZoVB. Že předsesda komusi udělil nějakou plnou moc nemusí a nemůže vlastníka jednotky zajímat.

    Pouze pokud by ve stanovách bylo výslovně uloženo vlastníkům jednotek obracet se na jinou osobu, jednající za SVJ či jménem výboru, pak by VJ byl povinen stanovy v této věci respektovat.

    lake

    Vložil T. K. (bez ověření), 13. Červenec 2012 - 22:43

    Dobrý den, být Vámi, tak požádám o vrácení onoho poplatku jako vydání bezdůvodného obohacení a případně (podle toho, jak se zachovají) s pohrůžkou podání žaloby na trestný čin podvodu (podvod je čin, kterého se dopustí ten, kdo zneužije cizí nevědomosti k vlastnímu obohacení), což celkem přesně odpovídá Vašemu případu. Částka sice ve Vašem případě nedosahuje 5000 Kč, ale oni to patrně praktikují ve velkém.

    Vložil anonnos (bez ověření), 13. Červenec 2012 - 21:07

    Pavlo, patrně platíte družstvu poplatek za správu. Součásti tohoto poplatku je zaevidování nového vlastníka bytu. Žádné další poplatky ve výši 1200 Kč ani v jiné výši nejste povinna platit. Společenství nemá žádné delegáty. Co si odsouhlasili jakýsi delegáti družstva se vás, pokud nejste členkou družstva netýká. Smlouvu o správě podepsalo společenství nebo každý vlastník bytu samostatně? Co v ní je uvedeno. POkud je to u vás tak jak píšete, koupi bytu v takovém družstvospole­čenství není žádné terno.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".