Placení za odpad

Vložil Jarka (bez ověření), 9. Duben 2013 - 19:01 ::

Dobrý den,mám otázku.Já jsem trvale hlášena v bytě,kde nebydlím,narodila se mi dcera,která má trvalé bydliště automaticky jako já,ale obě bydlíme u manžela a otce.Na služby družstva jsem hlášena jen já.Ptala jsem se na dceru jak je to s placením za odpad,předseda mi řekl ať to neřeším,že to je v pořádku.Chtěla jsem to zaplatit tam kde opravdu bydlíme,tam mi řekli,že to nejde.Prosím o odpověď,zda-li opravdu družstvo platí odpad za obě.Nechci žádné problémy.Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil jrk (bez ověření), 11. Duben 2013 - 20:32

    Jedná se o Prahu 10.A za odpad obci platí družstvo,ne osoby.Jarka

    Vložil lake, 12. Duben 2013 - 6:40

    Paní Jarko,
    jak Vám odpověděl pan X, Praha postupuje podle § 17a zákona o odpadech. V Praze nezáleží na tom, kde máte Vy nebo Vaše dcera trvalý pobyt. Záleží na tom, kde produkujete komunální odpad. V nájemním bydlení je to tam, kde jste nahlášena u Vašeho pronajímatele jako osoba užívající byt.

    • Plátcem poplatku za komunální odpad je v Praze vlastník nemovitosti (ve Vašem případě družstvo). BD vybírá poplatek od poplatníků.
    • Poplatníkem je každá osoba, jejíž činností vzniká komunální odpad (které osoby to jsou, jejich seznam a celkový počet si zjišťuje družstvo podle svých pravidel, která neznáme).

    Teoreticky byste se mohla odhlásit jako odběratel služeb ve „Vašem“ družstevním bytě. Manžel jako vlastník, nájemce či podnájemce toho bytu, ve kterém se s dcerou zdržujete, by Vás k sobě přihlásil pro účely plateb za komunální odpad. Takový postup Vám ale nedoporučuji.

    Varuji před nahlášením nulového počtu osob pro účely úhrady služeb. Pronajímatel může vypovědět nájem bez přivolení soudu, neužívá-li nájemce byt bez vážných důvodů nebo byt bez vážných důvodů užívá jen občas. To se plně týká i družstevních bytů. Takže nedoporučuji riskovat. Zůstaňte pro služby hlášena v tom bytě, na který máte nájemní smlouvu.

    lake

    Vložil § (bez ověření), 17. Listopad 2022 - 12:06

    „Pronajímatel může vypovědět nájem bez přivolení soudu, neužívá-li nájemce byt bez vážných důvodů nebo byt bez vážných důvodů užívá jen občas. To se plně týká i družstevních bytů.“ (Vložil lake, 12. Duben 2013 – 6:40)

    Podle kterého § ?

    Vložil X (bez ověření), 11. Duben 2013 - 20:54

    Pokud jsou obě předmětná místa (trvalý i skutečný pobyt) v Praze (lhostejno které), pak je situace poměrně jasná.

    Platíte v tom domě, kde se skutečně zdržujete, tj. kde svou nepodnikatelskou činností vytváříte komunální odpad. Poplatníkem je samozřejmě i vaše dcera bez ohledu na věk, neboť i ona je fyzickou osobou vytvářející komunální odpad.

    V Praze nehraje žádnou roli, kde máte trvalý pobyt. Když v místě trvalého pobytu nebydlíte (předpokládám, že je také v Praze), tak tam nic neplaťte.

    Vložil svjvmt, 9. Duben 2013 - 22:50

    Primárně hradíte kde jste hlášena k trvalému pobytu, tam o vás ví z evidence. Otázka, zda to hradí občané, či družstvo (u vás tedy družstvo). Pokud bydlíte jinde, záleží u koho a jak to mají nastaveno (v nájmu..). Aby se neplatilo 2×, tak v místě TP oznámit, že se tam nezdržujete, odpad nevytváříte a jste tam a tam, asi budou chtít potvrzení. Že v místě bydliště jim nevadí, že něco odváží zadarmo (a družstvu že platí za osobu zbytečně)…

    Vložil lake, 10. Duben 2013 - 5:11

    Pane svjvmt, máte příliš bujnou fantazii. Nevíte o kterou obec se jedná. Vůbec netušíte jaký systém hrazení nákladů na sběr a likvidaci komunálního odpadu mají v oné obci zaveden obecní vyhláškou.

    Netušíte ani zda v družstvu tazatelky jsou k tomu nějaká závazná pravidla v nájemních smlouvách nebo v domovním řádu. Pokud nějaká pravidla snad jsou, neznáte jejich obsah.

    V některých obcích hradí poplatníci za komunální odpad sami (nebo prostřednictvím pronajímatele bytu). V některých obcích je plátcem osoba odlišná od poplatníka (družstvo jako vlastník domu, nebo SVJ). Pak jsou obce, v nichž se nehradí nic podle osob, nýbrž vlastník domu si objednává sběrné nádoby v objemu podle své úvahy a za jejich odvoz hradí obci stanovený poplatek.

    Platí co jsem napsal prve: dokud to tazatelka všechno neobjasní, nemůže zde dostat použitelnou odpověď.

    lake

    Vložil Nádoba (bez ověření), 11. Duben 2013 - 15:34

    Pane lake,

    máte ve věci jasno, objasněte nám to:

    1. Pan Osoba má trvalé bydliště v obci, kde se platí podle osob, tam se vůbec nezdržuje, zdržuje se v obci, kde se platí podle nádob. Kde bude pan Osoba platit? Pokud nikde, kdo bude platit za pana Osobu?
    2. Pan Nádoba má trvalé bydliště v obci, kde se platí podle nádob, tam se vůbec nezdržuje, zdržuje se v obci, kde se platí podle osob. Kde bude pan Nádoba platit? Pokud nikde, kdo bude platit za pana Nádobu?

    Dále můžeme vytvářet další a další kombinace, podle toho, v jaké roli oba pánové v obou obcích vystupují (nájemce (nedružstevního) bytu, vlastník bytu, pronajímatel bytu, nájemce družstevního bytu).

    Ještě je to pořád jasné?

    Pro zastánce systému placení za odpad: Pokud se systému zastáváte, uvítali byste, aby se podobným způsobem platila voda, plyn, telefon, internet?

    Vložil X (bez ověření), 12. Duben 2013 - 18:52

    Po prostudování vyhlášek mohu objasnit:

    • Pan Osoba má smůlu. Pan Osoba má trvalý pobyt (nikoliv bydliště!) např. v Brně, kde se ale již drahně let nezdržuje. V Brně hradí místní poplatek za komunální odpad ve výši 675 Kč ročně přímo na účet města, bez pardonu – místní poplatky nelze odpustit (*). Pan Osoba bydlí v pronajatém bytě v Praze, kde se platí za nádoby (stručně řečeno). Zde je rovněž poplatníkem a svým dílem (cca 600 – 1000 Kč ročně) hradí poplatek plátci, kterým je vlastník domu nebo SVJ. Pan Osoba tedy platí 2×.

    (*) „Místní poplatky jsou stejně jako daně nenávratnými veřejnými příjmy, které slouží k realizaci obecních a veřejných potřeb. Úhrada místního poplatku za provoz systému nakládání s komunálním odpadem je neekvivalentní platbou, neboť za ni není poskytována žádná přímá protihodnota. Tento místní poplatek … je povinna platit mj. každá fyzická osoba, která má na území statutárního města Brna trvalý pobyt.“ (ze stránek města Brna)

    • Pan Nádoba je na tom podstatně lépe. Trvalý pobyt má např. v Praze u rodičů, kde se nezdržuje. Pokud nechce vytvářet dojem, že v bytě bydlí, tak za odpad neplatí, neboť zde žádný nevytváří, není poplatníkem. Pan Nádoba bydlí v Brně, zde však také není poplatníkem, Brno o něm ani neví a vlastník domu s placením poplatku nemá nic společného, protože v Brně každý poplatník platí za sebe (za rodinu) přímo městu. Pan Nádoba tedy neplatí nic. A kdo za něj tedy v Brně platí? No přece pan Osoba!
    • Kombinace měst Praha a Jakopraha je jasná a bezproblémová. Pan Nádoba platí tam, kde odpad vytváří.
    • Kombinace měst Brno a Jakobrno je pro jedno z měst nevýhodná. Pan Osoba platí místní poplatek v jednom městě, ale v druhém ho vytváří.
    Vložil JardaJ (bez ověření), 4. Květen 2017 - 6:47

    Úhrada místního poplatku za provoz systému nakládání s komunálním odpadem je neekvivalentní platbou, neboť za ni není poskytována žádná přímá protihodnota.

    To co si Brno napsalo na stranky je na jakem pravnim zaklade? Vlastnim ‚rekreacni objekt‘ na uzemi mesta Brna, ale trvale bydliste mam mimo Brno. V miste rekreacniho objektu neni provaden svoz (oblast de facto nedostupna tezkym nakladnim automobilum). Odpad odvazim do mista trvaleho bydliste.

    Chapu, ze se Brno chce pojistit proti pronajimani bytu studentum neplaticim za odpad tim, ze z kazdeho bytu chce vybrat alespon 1×, ale v mem pripade se jedna dle meho nazoru o cirou zlodejinu. Jednou jsem slysel nazor, ze odpad mohu odvazet do sberneho strediska. Do toho nejblizsiho v Brne to mam dal nez do trvaleho bydliste, tj. je to neekonomicke.

    Vložil Hirsch, Brno (bez ověření), 6. Květen 2015 - 16:05

    cituji : „… vlastník domu s placením poplatku nemá nic společného, protože v Brně každý poplatník platí za sebe …“

    Mylite se, pokud vlastnik v Brne pronajima dum (nebo byt), ve kterem nema nikdo (napr.p.Nadoba) nahlaseno trvale bydliste, musi zaplatit do 31.kvetna 2015 poplatek 670Kc vlastnik sam, i kdyz ma trvale bydliste na jine adrese v Brne a byt' by byl byt i prazdny ; )

    Vložil Z (bez ověření), 12. Duben 2013 - 19:50

    Hezky jste to napsal, přesně takhle to funguje. Takhle totiž funguje celý zdejší český koucourkov.

    Vložil Petr87, 11. Duben 2013 - 19:53

    Citace vyhlášky „o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů“ jednoho středočeského měs­ta:

    „fyzická osoba, která má ve vlastnictví stavbu určenou k individuální rekreaci, byt nebo rodinný dům, ve kterých není hlášena k pobytu žádná fyzická osoba, a to ve výši odpovídající poplatku za jednu fyzickou osobu; má-li ke stavbě určené k individuální rekreaci, bytu nebo rodinnému domu vlastnické právo více osob, jsou povinny platit poplatek společně a nerozdílně“

    Pokud podobně zní vyhláška i v ostatních městech, kde se vybírá za odpad podle osob, město o „své“ peníze zřejmě nepřijde. Poplatník je pevně daný a jak se dohodne s případným nájemcem o vyrovnání už je jen na nich…

    Vložil svjvmt, 11. Duben 2013 - 15:32

    Žádná bujná fantazie dle vás, přečíst si řáádně co píšu. Jak nastaveno a j. ..

    Vložil Hanaaha (bez ověření), 10. Duben 2013 - 15:34

    Dobrý den, pane lake, podle MHMP a Pražské služby svoz. spol. (Pha 5) se v Praze 5 podle osob neplatí, podle správce ano. Před časem jste tu na toto téma diskutoval a mám dojem, že z diskuze vyplynulo, že Praha vyhláškou stanoven poplatek na osobu. Byl byste tak hodný a poradil mi, kde zjistit závazné stanovisko? Děkuju moc

    Vložil X (bez ověření), 10. Duben 2013 - 18:55

    Plátce poplatku, kterým je vlastník domu nebo SVJ, platí poplatek podle velikosti nádob na směsný odpad a frekvence jejich odvozu. Svozovou firmu (Pražské služby a.s.) a město nic dalšího nezajímá.

    Plátce poplatek vybere od poplatníků-fyzických osob, jejichž činností komunální odpad vzniká. Je samozřejmé, že od každého poplatníka vybere stejnou částku. Onen správce má tedy pravdu, že se vybírá podle osob – poplatníků, a to tak, aby to v součtu dalo odvedený poplatek.

    Z toho plyne, že plátce (družstvo, SVJ, …) by měl mít o poplatnících přehled. V domech, kde takový dostatečně věrohodný přehled o poplatnících není, plátce často volí náhradní metodu, např. se vybírá podle velikosti podílu na spol. částech domu nebo stejným dílem na byt. Je otázkou, zda tím plátce neporušuje zákon o odpadech.

    Vložil Petr, 11. Duben 2013 - 16:03

    Pro Hannaha: pro odhad objemu nádob a frekvence odvozu se počítá doporučená norma (neznám její číslo) na osobu 28 litrů / týden. Popelářům (městu) platí společenství tedy jak bylo několikrát uvedeno dle objednaných nádob (viz odkaz na www.praha.eu, MHMP a Pražské služby mají pravdu). Vlastníkům se rozpočítává většinou dle osob (viz usnesení schůze nebo Prohlášení vlastníka, SVJ má pravdu).

    Vložil X (bez ověření), 11. Duben 2013 - 20:24

    Jedná se o doporučený objem. Každé město má své doporučení.

    • např. Český Brod

    bytové domy: 49 l na osobu a týden; rodinné domy: 35 l na osobu a týden;

    Ve vyhlášce má i zdůvodnění. Vycházeli z množství směsného odpadu v r. 2007 ..... 294 kg na obyvatele, 1 m3 směsného odpadu má hmotnost 0,16 t, bylo přihlédnuto k možnosti kompostování u rodinných domů.

    • Otrokovice ..... 27 l/osoba/týden
    • Krásná Lípa ..... 25 l/osobu/týden

    atd.

    Vložil Nádoba (bez ověření), 11. Duben 2013 - 16:52

    „neznám její číslo“

    To ani znát nemůžete, protože taková norma neexistuje.

    Vložil Petr, 12. Duben 2013 - 16:19

    www.praha.eu Vyhláška hl.m. Praha 5/2007 Datum vydání: 26.04.2007 Datum účinnosti: 01.07.2007

    § 2 Základní pojmy

    Pro účely této vyhlášky:

    1. dostatečný objem sběrné nádoby na směsný odpad je takový vnitřní objem sběrné nádoby nebo součet vnitřních objemů sběrných nádob, který při dané frekvenci svozu odpadu a při daném počtu osob užívajících objekt umožňuje uložit veškerý směsný odpad vznikající při provozu domácností v objektu do sběrné nádoby. Za minimální dostatečný objem se považuje 28 litrů na osobu a týden. Doporučený objem podle druhu objektu je uveden v příloze č.2 této vyhlášky.
    Vložil lake, 9. Duben 2013 - 19:19

    Až budete vědět, jak je platba za odpad řešena v obecní vyhlášce a ve vnitřních předpisech družstva, bude možno k tomu něco napsat.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".