PENB vyhotovuje kdo a kdy?

Vložil Anonymous, 25. Březen 2021 - 11:17 ::

Kdo má povinnost vyhotovit PENB při převodu jednotky?

Převodce?
Nabyvatel?
Společenství vlastníků?
Vlastník domu?

A v jaké lhůtě před nebo po datu převodu jednotky?

Jaké jsou sankce, kdo a komu je uděluje?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Justitianus, 25. Březen 2021 - 11:46

  Dobré ráno! Při převodu jednotky se žádný PENB nevyhotovuje. To lejstro (PENB pro budovu) má být uloženo u SVJ. Vyžádejte si kopii.

  Nejspíš to kupce bytu nebude vůbec zajímat. Pro něj budou důležitá tvrdá data: kolik jste hradil za vytápění v posledních letech. To mu řekne o reálných nákladech pro byt mnohem více, než nějaký sešvindlovaný PENB.

  Justitianus

  Vložil Karel Zdaleka (bez ověření), 20. Srpen 2022 - 14:15

  Mel bych prosim jeden dotaz.Nas vybor SVJ dlouhodobe odmita udelat PENB stitek.Nekolik lidi pri prodeji bytu uz o to zadalo,ale nikdo jim nic nedal.Chci se proto zeptat zda existuje nejaka instituce,kam by se dalo nahlasit poruseni zakona,ze nemame PENB? Nekdo by mel podle me udelat nejakou kontrolu a vyzvat SVJ k naprave.Dekuji za odpovedi.

  Vložil Justitianus, 20. Srpen 2022 - 15:25

  406/2000 Sb. § 12a Přestupky právnických a podnikajících fyzických osob 

  (1) Právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že (…) (j) jako vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek (…) nesplní některou z povinností podle § 7a odst. 2 (…).
  (…)
  (4) Za přestupek lze uložit pokutu do 200000 Kč, jde-li o přestupek podle (odstavce 1 písm. j) (…). 

  406/2000 Sb. § 12b Společná ustanovení k přestupkům 

  (1) Přestupky podle tohoto zákona projednává Státní energetická inspekce. V prvním stupni územní inspektorát, v jehož územní působnosti se nachází místo spáchání přestupku.

  Justitianus

  Vložil PENB (bez ověření), 20. Srpen 2022 - 17:46

  Je nějaká lhůta, do kdy se může neposkytnutí PENB nahlásit Státní energetické inspekci?

  Při prodeji bytu mi SVJ PENB rovněž neposkytlo, je to ale už několik let.

  Komu má SVJ poskytnout PENB? Prodávajícímu, nebo (budoucímu) kupujícímu?

  Vložil anonymouse (bez ověření), 25. Březen 2021 - 16:05

  Lépe řečeno vyúčtování tepla za poslední tři roky!

  Vložil Vlastnice (bez ověření), 25. Březen 2021 - 11:49

  „Při převodu jednotky se žádný PENB nevyhotovuje.“ (Vložil Justitianus, 25. Březen 2021 – 11:46)

  Z § 7a zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, plyne něco jiného.

  Vložil VN (bez ověření), 25. Březen 2021 - 13:41

  Tento paragraf říká úplně něco jiného. A sice vlastník budovy není totéž co vlastník jednotky. PENB je vydán vždy k budově, nikoliv konkrétní jednotce. Navíc jeho platnost je tuším 10 let (?). Takže převod jednotky nemá absolutně žádný vliv na PENB. Navíc , jak píše Justitianus… stejně ten papír nikoho nezajímá. V našem velkém době (Bytové družstvo) se převede za rok družstevní podíl k cca 15–20 bytů a za x let mého šéfování BD po mě chtěl PENB pouze jediný nabývající.

  Vložil Justitianus, 25. Březen 2021 - 12:17

  Vlastnice, nepište zde ty kraviny.

  Raději si přečtěte zákon. Pokud se i pak budete domnívat, že zákon někomu ukládá povinnost vypracovat PENB při převodu jednotky, citujte příslušnou část zákona. Já Vám to pak vyvrátím.

  Justitianus

  Vložil vin (bez ověření), 25. Březen 2021 - 11:34

  Při převodu jednotky naní žádná povinnost vyhotovat PENB. Kdo Vám takovu pitomost říkal? Pokud PENB není, tak se svět nezhroutí. Nabyvateli lze předožit vyúčtování služeb. Z toho pozná skutečné náklady na energie. Z PENB nelze poznat vůbec nic. To písmenko je pouhá chyméra.

  Vložil Johana (bez ověření), 25. Březen 2021 - 11:51

  „Při převodu jednotky naní žádná povinnost vyhotovat PENB.“ (Vložil vin (bez ověření), 25. Březen 2021 – 11:34)

  Z § 7a zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, plyne něco jiného.

  Odkud se berou opačné názory pana Justitiana a pana vin?

  Vložil Justitianus, 25. Březen 2021 - 12:19

  Johano, jste stejně popletena jako Vlastnice. Ani Vy nejste schopna vaše tvrzení ničím doložit. Platí pro Vás totéž co jsem napsal jí: PENB a popletená Vlastnice.

  Justitianus

  Vložil Petr, 25. Březen 2021 - 18:38

  1/ Přiznám se, že nevím, zda platí 406/2000 Sb. nebo 318/2012 Sb. či aktuálnější novela

  K tomu malá poznámka: i jinde ve světě má „obyčejný“ člověk pátrat pořád po novelách ?

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  2/ K tématu si můžete přečíst něco např. zde.

  www.tzb-info.cz/…-nemovitosti

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  3/ Pokud jde o převod bytu, tak dle 318/2012 Sb

  V § 2 odst. 1

  písmena p) až s) znějí:

  „p)

  1. ucelenou částí budovy …, BYT NEBO JINÁ ČÁST BUDOVY, URČENÁ K SAMOSTATNÉMU POUŽÍVÁNÍ… nebo byla za tímto účelem upravena"

  takže byt je ucelená část budovy a povinnost PENB při převodu či pronájmu se bytu (dle mne) týká

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  4/ Nevím zda skutečně dle novely platí, že místo PENB lze doložit vyúčtování energií za 3 roky zpět. Pokud to někdo chce přesně vědět, nechť se zeptá na SEI. Aktuální znění se těžko hledají když neznáte číslo zákona (novely) a rok. A často je jsou na netu publikovány jen změněné části, a zájemce musí porovnávat předchozí a novelizovanou verzi

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Můj názor: Nevím k čemu je PENB v domech s dálkovým (centrálním) topením, když se rozúčtovává cca 70 % např. dle počtu žeber a jen 30 % dle měřičů v bytě. Potom stačí že někdo si vytápí byt na 30 st. C a část toho zaplatí soused.

  V domech s lokálními topidly má největší vypovídací hodnotu vyúčtování energií konkrétního bytu

  Vložil Justitianus, 25. Březen 2021 - 22:48
  • Petr napsal: „… byt je ucelená část budovy a povinnost PENB při převodu či pronájmu se bytu (dle mne) týká.“

  To není pravda!

  Petře, nerozumíte textu zákona. Povinnosti podle § 7a odst. 2 zákona má pouze vlastník budovy, společenství vlastníků jednotek nebo (v případě, že společenství vlastníků jednotek nevzniklo), správce. Povinnost opatřit si průkaz a předložit/předat jej kupci by jim vznikla pouze v případě kdy ONI SAMI prodávají budovu nebo ucelenou část budovy. Povinnost předložit/předat průkaz nájemci by jim vznikla pouze v případě kdy ONI SAMI pronajímají budovu nebo ucelenou část budovy. (Takové případy by ovšem byly naprosto výjimečné, protože SVJ nesmí nabývat majetek k jiným účelům než ke správě domu.)

  Povinnosti vlastníka jednotky nejsou uvedeny v § 7a odst. 2, nýbrž v v § 7a odst. 3 zákona. Mezi povinnostmi vlastníka jednotky není uvedena povinnost zpracovat PENB, takže vlastník jednotky takovou povinnost také nemá. Ostatně ani by ji nemohl splnit.

  Ani SVJ, ani správce nejsou jasnovidci. Netuší zda vlastník jednotky plánuje prodat či pronajmout svůj byt. Dozvědí se o tom až dodatečně jako poslední: Teprve po prodeji bytu či po sjednání nájemní smlouvy je totiž vlastník jednotky povinen sdělit tyto skutečnosti svému SVJ – viz § 1177 zákona č. 89/2012 Sb..

  Pokud si někdo myslí, že SVJ má zákonem uloženu nesplnitelnou povinnost a musí věštit budoucnost z křišťálové koule, ať si jde dát studenou sprchu.

  Tyto základní právní skutečnosti se zde vysvětlovaly už před osmi lety: http://www.portalsvj.cz/…sti-budovy-0#…. Je neuvěřitelné, že stejné omyly se objevují znovu.


  SVJ samozřejmě má uloženy zákonné povinnosti, ty ale jsou zcela jiné:

  • předat vlastníkovi jednotky na jeho žádost průkaz nebo jeho kopii, a to do 30 dnů v případě, že si průkaz již opatřil,
  • předat vlastníkovi jednotky na jeho žádost průkaz nebo jeho kopii, a to do 60 dnů v případě, že si průkaz dosud neopatřil.

  Z uvedeného plyne, že zákon vůbec nespojuje předání PENB s otázkou zda vlastník jednotky ji prodává, nebo ji někdy (v neurčené budoucnosti) možná převede na jiného. Do toho právnické osobě SVJ vůbec nic není.

  Jeho zákonné právo obdržet PENB se odvozuje pouze ze skutečnosti, že o PENB požádal. Proto platí, že tuto svou žádost není povinen nijak odůvodňovat. A nemá povinnost nikomu ani tvrdit ani prokazovat proč PENB požaduje, ani nemusí sdělovat zda někdy v budoucnu bude chtít svou jednotku pronajmout či převést na jinou osobu.

  Právo vlastníka jednotky vyžádat si PENB nemá žádnou spojitost s převodem jednotky. Moje první odpověď byla správná.

  Justitianus

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".