oprava balkonů

Vložil Jiřina H (bez ověření), 16. Říjen 2019 - 14:34 ::

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat , jsme vlastníci bytu. Je nás šest bytových jednotek . Bytovka se opravuje včetně balkonů jenže já a sousední byt balkon nemáme. Tak nevím proč bych měla platit jejich opravu. Jak postupovat ? Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil ik (bez ověření), 28. Říjen 2019 - 16:58
    Vložil tep (bez ověření), 21. Říjen 2019 - 16:51

    V některých starých SVJ mají v prohlášení vlastníka balkony jako součást bytu, takže jejich opravy plně hradí majitel bytu. U dalších SVJ je balkon, přístupný z bytu, v prohlášení vlastníka jako spolčná část domu. Takováto společná část domu je ve výlučném užívání vlastníka bytu a podle § 1180 odst. 1 je majitel bytu povinen udžovat plně na svůj náklad.

    Majitelé bytů bez balkonů na opravy balkonů u bytů nepřispívají – sdělte to SVJ.

    Vložil All .. (bez ověření), 20. Říjen 2019 - 4:51

    Tak ani nevím jestli je tento názor míněn vážně, či má jen podráždit

    Je to jeden z těch typů dotazu … Jsme již pár let v důchodu a cca posledních 30 let je to čím dál těžší. Něco málo jsme si našetřili když ješte manžel byl Okresní tajemník, ale není to žádná sláva. Zjískali jsme bytovou jednotku v SVJ a bydlíme v přízemí a opravdu nevíme proč máme platit

    • opravy výtahu či rekontrukci, když jej nepoužíváme
    • opravu střechy, když nám do bytu nezatéka
    • opravu schodů, když do bytu vedou pouze 2 schody

    Tak nevím proč bych měl platit jejich opravu. Jak postupovat ?

    Jedinný správný postup je … zbavte se toho bytu jakýmkoliv způsobem a přejdětě buď do domova důchodců či do nějakého nájemního vztahu.

    Pokud Vám člověk řekne cokoliv jiného, stejně to nepochopíte.

    Vložil Nečlen II (bez ověření), 20. Říjen 2019 - 10:25

    Věta „zbavte se toho bytu jakýmkoliv způsobem a přejdětě buď do domova důchodců či do nějakého nájemního vztahu“ vyjadřuje vaši osobní bytovou situaci? Staříkům v tom případě přeji hodně dlouhý život a hlavně jasnou mysl.

    Vložil Nečlen II (bez ověření), 20. Říjen 2019 - 17:31

    Věta „zbavte se toho bytu jakýmkoliv způsobem a přejdětě buď do domova důchodců či do nějakého nájemního vztahu“ vyjadřuje vaši osobní bytovou situaci? Staříkům v tom případě přeji hodně dlouhý život a hlavně jasnou mysl v jistotě a zázemí jejich bytu.

    Vložil jarmila44 (bez ověření), 20. Říjen 2019 - 10:35

    no tohle mi poradili i na FÚ Poruba, daň z nemovitosti jim na takové rady přispívá

    Vložil já realista (bez ověření), 20. Říjen 2019 - 16:33

    Ano, radili vám tak, jak to má být. Máme se neustále stěhovat za prací, prodávat a kupovat byty, ne jenom do jiného města, ale taky v rámci města,… Pak platíme za zápis do katastru, za prodej i nákup daně a tak to má být. Je potřeba vybírat daně a na své si přijdou taky realitky. Tak to funguje např. v Austrálii, ale i jinde. Tam se všichni pořád stěhuji, prodávají a nakupují domy a byty, pořád dokola. Jenomže mi nic. Koupíme si byt, zapustíme v něm kořeny a nikdo s námi nehne. Pak pořád diskutujeme o tom co je naše a co není naše a domáháme se práva. A právo se nám šklebí. Koupíme si byt za nemalé peníze. Zamyslime se, co jsme si vlastně koupili. Zdi ne, ty nejsou naše, okna taky ne, balkony taky ne, střecha taky ne, sklepní koje taky ne, příčky v bytě taky ne,topení taky ne, … Možná jsou naše dveře, někde ani dveře do bytu nejsou naše. Naše jsou záclony na oknech, které nejsu naše, nějaký nábytek a vzduch mezi těmi zdmi, které nejsou naše. Dali jsme za to hodně peněz. Tam se zvřeme a tam jsme. Relativně, protože svj má právo chodit k nám do bytu kontrolovat, co si zamane, kdy si zamane a my jsme povinni vše zpřístupnit. Takže co jsme si ve skutečnosti koupili? Pouze povinnost platit všechny ty daně, které z toho vyplývají, které jsou na nás připravené. Ma to nechápeme a domáháme se, že chceme „naše“ okna, „naše“ balkony, „naše“ dveře a já nevím co ještě. Nic nedostaneme, zůstává pouze povinnost platit všechny ty daně. Utěšit nás může pouze to, že v tom nejsme sami, že tak funguje v současné době tzv.„vyspělý“ svět. A my tam přece patříme, s radostí a nadšením jsme se k tomuto „vyspělému“ světu připojili. Vzduch, který máme v bytě, je zatím zadarmo. Zatím.

    Vložil Dudekk (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 10:29

    Balkony jsou vodorovnou konstrukcí, není možné, aby je měl někdo ve vlastnictví, jsou společnou částí. Opravy hradí všichni spoluvlastníci dle výše spoluvlastnického podílu!!!

    Jiná věc je výše příspěvku na opravu vzhledem k tomu, že je to část ve výlučném užívání, ale o tom musí SVJ rozhodnout na shromáždění.

    Vložil jarmila44 (bez ověření), 20. Říjen 2019 - 10:31

    Tak když úvěrem zvyšuji hodnotu bytu majiteli balkonu, tak si tam můžu pověsit prádlo a ráno tam jít výpit kafíčko, přispívám na opravu, podíl máme stejný 570

    Vložil tep (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 14:04

    Slouží-li některá ze společných částí jen některému vlastníku jednotky k výlučnému užívání, stanoví se výše příspěvku i se zřetelem k povaze, rozměrům a umístění této části a rozsahu povinnosti vlastníka jednotky spravovat tuto část na vlastní náklad.

    Pane Dudekk, rozumíte výše psanému textu? Výlučný uživatel musí balkon spravovat na vlastní náklad, takže nemá nárok, aby mu něco dopláceli ti vlastníci bytů, kteří na ten balkon mohou jen koukat zvenčí nebo z okna. Shromáždění vlastníků rozhodlo o opravách balkonů a po opravě zaplatí každý výlučný uživatel balkonu plnou cenu opravy balkonu v jeho výlučném užívání! Zapomeńte na zrušný ZoVB, protože to, co dovoloval, bylo bezdůvodné obohacování. Nastudujte si NOZ a pak teprve raďte.

    Vložil SVJ_Hr, 19. Říjen 2019 - 8:09

    dle Vašeho příspěvku nerozumíte psanému textu Vy. přečtěte si to ještě jednou " … stanoví se výše příspěvku …„. Oni evidentně mají stanovenou "výši příspěvku“ (to snad každé SVJ) a stanovili ho tak, že věděli, že někdo nemá balkony/lodžie. To my nevíme, jak rozhodovalo shromáždění. a také nevíme, v jakém rozsahu probíhá oprava – tazatel píše, že se „opravuje celá bytovka“ – což indikuje rozsáhlejší práce/rekonstrukci, revitalizaci/.

    Vložil ik (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 18:41

    víte ono je to dvojsečné. Jak donutíte vlastníky, kteří mají balkon aby si ho opravili, když by třeba ta oprava stála okolo 30 tis. (balkon je starý, dosud nerevitalizovaný) a je potřeba ho celý zrekonstruovat – tzn. zaplatit lešení, vybourání podkladu, bednění, zhotovení nového podkladu vč. penetrace, nová dlažba, oplechování, odvoz suti a poplatek za uložení atd. Pak ještě samozřejmě nové zábradlí. A tak se může stát, že někdo do balkonu investuje, někdo ne, záleží na finanční situaci, takže zvenku to fakt bude hezky vypadat, jeden balkon nový, druhý starý. A samozřejmě při prodeji bytu i toto určuje cenu, a to i u bytů, které balkon nemají, každý kdo chce investovat své peníze sleduje jak dům jako celek vypadá. V našem domě se před lety dům zateplil, balkony se nedělaly. Dnes ty horní, na které prší (ty pod nimi jsou alespoň trochu kryty) ničí fasádu, je to cca u 2 z 5 na první pohled vidět. To se má jako SVJ soudit a chtít, aby soud nařídil opravu, když vlastník balkon neopraví? A co když se tak nestane a soud tomu nevyhoví? Co pak. Znám domy, kde tyto žabomyší války neřeší, lidé se dohodnou jelikož si uvědomují, že zhodnocují svůj majetek-dům, a musím říci, že zvenku jejich domy vypadají jak ze škatulky.

    Vložil Dudekk (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 15:42

    Není opravdu můj problém, že si vykládáte text jinak, než je psán a míněn. Pokud nerozumíte kontextu, je mi to líto, ale to je vše, co s tím nadělám.

    První odstavec vykládáte tak, jak si ho přejete mít, protože Vám to vyhovuje, ale nic takového tam napsáno není.

    Není tam napsáno, že pokud některá ze společných částí jen některému vlastníku jednotky k výlučnému užívání, hradí veškeré opravy (jako by byl vlastníkem).

    Není tam ani, že musí spravovat balkon na vlastní náklad, to máte asi vidiny. Je tam napsáno, že se stanoví výše příspěvku i se zřetelem k povaze, rozměrům a umístění této části a rozsahu povinnosti vlastníka jednotky spravovat tuto část na vlastní náklad.

    Co znamená mj. rozsah povinností jednotky spravovat tuto část na vlastní náklad? My ten rozsah neznáme a neznamená to, že jde o plný rozsah, tedy 100 % hrazení nákladů.

    Už nás neobtěžujte svými bludy, jen matete ty, kteří se zde snaží získat relevantní a správné informace. Víc k tomu nemám co dodat.

    Vložil tep (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 18:11

    Zde se přece diskutuje o 4 balkonech ve výlučném užívání 4 vlastníků bytů a o 2 vlastnících bytů bez balkonů ve výlučném užívání. Dále – zde se bavíme o správě společných částí domu a NOZ v této části neřeší, kdo co vlastní či spoluvlastní, jen říká, kdo má co spravovat na svůj náklad (tedy bez ohledu na druh vlastnictví). Spravovat něco na vlastní náklad znamená 100% hrazení nákladů! Je to spravedlivé, protože 100% benefit ze společné části má její výlučný uživatel. Nikde v NOZ nenajdete oporu pro bludy, které hlásáte. Oporu máte jen ve Vašich plusovačích a mých mínusovačích, ale to je proklatě málo pro spravedlivé řešení problému.

    Vložil Igor Ančovský (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 18:33

    „NOZ … říká, kdo má co spravovat na svůj náklad“

    Ve kterém §?

    Vložil tep (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 20:36

    Vyplývá to z § 1180 odst. 1 – jde o splečné části domu ve výlučném užívání.

    Vložil Igor Ančovský (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 20:59

    „Vyplývá to z § 1180 odst. 1“

    Z uvedeného Vámi tvrzené nevyplývá.

    Vložil tep (bez ověření), 19. Říjen 2019 - 8:16

    Slouží-li některá ze společných částí jen některému vlastníku jednotky k výlučnému užívání, stanoví se výše příspěvku i se zřetelem k povaze, rozměrům a umístění této části a rozsahu povinnosti vlastníka jednotky spravovat tuto část na vlastní náklad.

    Konec citítu z § 1180.

    Ten příspěvek musí výlučnému uživateli společné části domu stanovit SVJ a SVJ musí vést analytickou evedenci těchto příspěvků na byt, stejně tak musí evidovat vydání z tohoto účtu, aby se dalo prokázat, že majitel spravuje společné části domu, které má ve výlučném užívání, na svůj náklad. Pokud se analytický účet na konci roku dostane do záporných čísel, musí vlastník bytu nedoplatek doplatit po roční závěrce úšetnictví. Už jsem to tu vše psal podrobněji.

    Vložil Marina (bez ověření), 19. Říjen 2019 - 9:17

    Takže znova.

    § 1180 píše o rozsahu povinnosti vlastníka jednotky spravovat na vlastní náklad společnou část, která mu slouží k výlučnému užívání.

    Tep píše (bez opory v zákoně, tu nedokáže ani na opakované výzvy doložit) o povinnosti vlastníka jednotky spravovat na vlastní náklad společnou část, která mu slouží k výlučnému užívání.

    Vložil Člen SVJ (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 18:25

    Co kdyby jste ty návyky, získané při večerním studiu VUML, ventiloval někde jinde a tu svoji spravedlnost raději doložil tím ,co máte o společných částech ve výlučném užívání pouze některých vlastníků, přesně uvedeno ve vašem prohlášení vlastníka k budově.Totéž se týká i to vašeho výtahu,o kterém tvrdíte ,že je společnou částí,ale v PV uveden není.Stále zde poukazujete na NOZ,ale sám si z něj berete jen to, co potřebujete k obhajobě svých kopanců,kterých se neustále ve funkci statutára dopouštíte.

    Vložil tep (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 21:10

    Narazili jsme při vestavbě výtahu na existenci společné části domu ve výlučném užívání skupiny vlastníků. O této kategorii společných částí nenajdete zmínku ani v NOZ, takže o něčem, co NOZ nezná, můžeme psát kde chceme. Důležité je, že máme financování vestavby výtahu i jeho následný provoz průkazně zachycený v účetnictví – vše kolem toho hradili a hradí výluční uživatelé výtahu. Navíc máme o tom i sepsanou dohodu výlučných uživatelů výtahu. Pokud dohoda vlastníků není v rozporu s dobrými mravy, je nadřazena i dispozitivním §§ NOZ i jiných zákonů.

    Přestaňte mne urážet, husy jsem s Vámi nepásl. Ty „kopance“ jsou schválené nejvyšším orgánem SVJ a v SVJ je klid, protože nikdo nemá pocit, že by doplácel na jiné vlastníky. Mimochodem k dnešnímu dni už jsou jen 2 byty, které se nepřipojily k dohodě o výtahu.

    Vložil Nečlen II (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 20:41

    Obyvatelé řadových domků se dohodnou, že provedou společné zateplení. Myslíte si snad někdo, že budou všichni platit rovným či rovnějším dílem?

    V SVJ by při rekonstrukci pláště (kolikrát za život se rekonstruuje plášť?) měly být rozpočítány nejen balkony, lodžie, ale i m2 fasády jednotlivých bytů. Proč má někdo platit balkon a zároveň přispět na několikanásobně větší plochu fasády souseda?

    Vložil Igor Ančovský (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 21:01

    „V SVJ by při rekonstrukci pláště (kolikrát za život se rekonstruuje plášť?) měly být rozpočítány nejen balkony, lodžie, ale i m2 fasády jednotlivých bytů. Proč má někdo platit balkon a zároveň přispět na několikanásobně větší plochu fasády souseda?“

    Z jakého § to vyplývá? Je třeba ctít zákon.

    Vložil tep (bez ověření), 19. Říjen 2019 - 16:56

    Téměř vše je napsáno v NOZ v § 1180 až na příspěvky na společné části domu ve výlučném užívání skupinou vlastníků jednotek.

    Vložil Člen SVJ (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 14:45

    „Blbe“,nejprve by musel být ten „balkon“ uveden v PV jako „společná část ve výlučné užívání konkrétního majitele jednotky a to včetně způsobu financování jeho případných oprav.To,že ve vašem "poblblém SVJ-čku“ všichni senioři(80+) ví ,co kdo má ve výlučném užívání,ještě neznamená,že to nemusíte dát do PV!Být víc než deset let členem výboru a pořád být tak blbý,tak to je opravdu síla.

    Vložil tep (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 15:28

    Je-li balkon přístupný jen z bytu, tak je samozřejmě a fakticky ve výlučném užívání vlastníka bytu bez ohledu na to, kde je co napsané! Podle čeho jste opravovali Prohlášení? Snad ne podle něčeho jiného, než je skutečnost?

    Jak jste se vyrovnal s § 1180? Pokud Vaše SVJ nestanovilo, aby vlastníci bytu platili po 1.1.2014 i přís­pěvky na společné části ve výlučném užívání, tak tito nemají na ně nic naspořeno, protože výše příspěvku na opravy společných částí ve výlučném užívání se stanovují podle jiných pravidel, než příspěvek na opravu a údržbu společných částí domu, které nejsou ve výlučném užívání – jen ten je stanoven dle výše spoluvlastnických podílů na domě.

    Obávám se, že nerozumíte i tomu, co znamená spravovat něco na svůj náklad

    Urážet dovedete, ale to je asi tak vše. Je mi Vás líto.

    Vložil Ing. Bc. Jaroslav Červenka (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 10:37

    „Jiná věc je výše příspěvku na opravu vzhledem k tomu, že je to část ve výlučném užívání, ale o tom musí SVJ rozhodnout na shromáždění.“

    Pane Dudekk,

    píšete, že shromáždění rozhodne o tom, že společná část je ve výlučném užívání, a nebo že shromáždění rozhodne o výši příspěvku na opravu s ohledem na části ve výlučném užívání?

    Vložil Dudekk (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 11:17

    Obávám se, že nerozumíte česky psanému textu, nic takového, co píšete, jsem nepsal.

    Vložil Ing. Bc. Jaroslav Červenka (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 11:32

    „Obávám se, že nerozumíte česky psanému textu“

    Právě proto, že Vašemu sdělení nerozumím, jsem se Vás ptal, co jste tím mínil.

    „nic takového, co píšete, jsem nepsal.“

    Okopíroval jsem, co jste napsal.

    Vložil tep (bez ověření), 16. Říjen 2019 - 21:09

    Braňte se všemi prostředky Balkony mají ve výlučném užívání vlastníci bytů, Vy a váš soused je nijak nemůžete využívat. Je proti dobrým mravům od Vás i od souseda požadovat, abyste – byť částečně – se na opravě balkonů finančně podíleli.

    Prostudujte si třeba http://www.portalsvj.cz/…astnika-bytu#…-

    a je na Vás, zda radu přijmete ode mne, když je zde na portálu řada „expertů“, kteří si myslí, že nemravné požadavky nejsou nezákonné. Když se jich zeptáte, kde pro to našli oporu, zmlknou.

    Vložil tep (bez ověření), 17. Říjen 2019 - 6:45

    Mínusovači už zde zapracovali. Paní Jiřino, sdělte předsedovi SVJ, že nutit Vás a souseda k placení části opravy balkonů, které mají jiní vlastníci ve výlučném užívání, je dle § 2991 NOZ Bezdůvodné obohacení ve stadiu pokusu. Podle § 1180 NOZ mělo SVJ od 1.1.2014 zajistit, kdy začal platit NOZ, aby vlastníci bytů, kteří mají ve výlučném užívání jakoukoliv společnou část domu ve výlučném užívání, platili příspěvky na opravy a údržbu těchto společných částí domu ve výlučném užívání tak, aby spravovali tyto části na vlastní náklad.

    Tak, MÍNUSOVAČI, teď, když je někdo v SVJ proti bezdůvodnému obohacení, laskavě vysvětlete, o co se opíráte v mínusování. NOZ to jednoznačně není, ale jste stejní jako předseda inkriminovaného SVJ. Je mi Vás líto.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".