Odvolání předsedy výboru

Vložil Anonymous, 4. Červenec 2012 - 15:22 ::

za jakých podmínek lze odvolat předsedu SVJ. Hlasuje se co byt jeden hlas nebo když má někdo nadpoloviční většinu ? Děkuji Mira

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil petr82 (bez ověření), 4. Červenec 2012 - 20:27

    předsedu odvolává výbor svj, ten i volí předsedu ze svých členů. jestli myslíte že ho nechcete ani ve výboru a chcete udělat změnu ve výboru, musí na písemnou žádost min. 25% členů svj svolat výbor shromáždění a navrhovaným programem jednání do 15 dní, kde se musí sejít min.50% členů a znich alespon 1/2 volit pro změnu výboru. jiná možnost není.

    Vložil lake, 4. Červenec 2012 - 21:29

    Pane Petře, matete tazatele. Děláte to schválně?

    Není pravdou, že v tomto případě "... musí na písemnou žádost min. 25% členů svj svolat výbor shromáždění". Naopak platí, že shromáždění se může uskutečnit prostě z podnětu výboru, bez jakékoliv písemné žádosti od kohokoliv.

    Není pravdou, že "... se musí sejít min.50% členů". Shromáždění s pouhými 50% by vůbec nebylo usnášeníschopné a všichni by se mohli rovnou vrátit domů. A navíc rozhodující je množství hlasů, nikoliv počet přítomných členů.

    Není pravdou, že by postačovalo, aby "... z nich alespon 1/2 volila pro změnu výboru". Takový výsledek hlasování by naopak znamenal, že návrh na změnu výboru nebyl přijat. Člen výboru nebo pověřený vlastník je odvolán či zvolen, hlasuje-li pro to nadpoloviční většina hlasů VŠECH vlastníků.

    lake

    Vložil petr82 (bez ověření), 4. Červenec 2012 - 23:00

    „Není pravdou, že v tomto případě „… musí na písemnou žádost min. 25% členů svj svolat výbor shromáždění“. Naopak platí, že shromáždění se může uskutečnit prostě z podnětu výboru, bez jakékoliv písemné žádosti od kohokoliv.“ to je pro ukázku pokud nechce předseda jak jsem pochopil odstoupit sám.

    a co se týče členů/hlasů tak samozdřejmě jsem myslel hlasů dle katastru, ale nevěděl jsem že „hlasuje-li pro to nadpoloviční většina hlasů VŠECH vlastníků.“ to potom je u větších SVJ výbor neodvolatelný… protože lidi na schůze nepříjdou a ignorují povinnosti ze spoluvlastnictví…

    Vložil lake, 5. Červenec 2012 - 6:35

    Petr napsal: "... to je pro ukázku pokud nechce předseda jak jsem pochopil odstoupit sám.".

    Pane Petře, už podruhé opakujete stejný nesmysl, i když jste byl upozorněn. Přitom jde o základní fakta výslovně uvedená přímo v ZoVB. Stačí umět číst. Vaše fantazie a nepřesná tvrzení tazateli nijak nepomáhají.

    Shromáždění se běžně schází z podnětu výboru (viz § 11 odst. 1 ZoVB). Výbor je kolektivní orgán, je minimálně tříčlenný a přijímá svá rozhodnutí většinově. Předseda má tedy ve výboru pouze jeden ze tří či více hlasů. Nemůže ve výboru zablokovat svolání shromáždění, jak se nám snažíte namluvit.

    Další Vaše nesprávnost (o které jsem se zatím nezmínil) bylo tvrzení, že "musí na písemnou žádost min. 25% členů svj svolat výbor shromáždění".

    To není pravda. Výbor takovou zákonnou povinnost nemá. Ani vlastníci jednotek v tomto případě nemají zákonnou povinnost obracet se na výbor a čekat zda ten svolá shromáždění. Přečtěte si zákon. Svolání shromáždění z podnětu členů je zcela rovnocenné jako svolání shromáždění z podnětu výboru (§ 11 odst. 1 ZoVB). Přímo tito vlastníci sami jsou oprávněni rovnou svolat shromáždění.

    Jestliže tvrdíte něco jiného, nevycházíte ze znění zákona. Mohlo by jít pouze o speciální vnitřní úpravu v konkrétních stanovách konkrétního SVJ. Vy ale neznáte stanovy tazatele, takže Vaše tvrzení je jen dalším v řadě nepravd a nepřesností. Pište laskavě jen o věcech, o nichž něco víte.

    lake

    Vložil petr82 (bez ověření), 5. Červenec 2012 - 8:25

    my máme ve stanovách: (5) Shromáždění musí být svoláno též, požádá-li o to s uvedením návrhu pořadu jednání nejméně takový počet členů společenství, kteří mají alespoň jednu čtvrtinu všech hlasů, a to do 30 dnů od doručení této žádosti. (6) Nesplní-li svolavatel uvedený v odstavci 4 povinnost svolat shromáždění podle odstavce 4 nebo 5, jsou oprávněni shromáždění svolat členové společenství, jejichž počet hlasů činí alespoň jednučtvrtinu všech hlasů.

    svolavatel shromáždění je výbor na žádost alespoň jednučtvrtinu všech hlasů domu.

    Na normálním shromáždění pokud změnu výboru nedá výbor do programu nemůže být jednáno. A výbor může bojkotovat změnu výboru s tím, že svolá shromáždění na žádost lidí ale třeba 200km od domu a třeba o půlnoci a jeho povinnost je tím splněna, ale lidé by nepřišli a tím pádem žádost je neúčinná.

    • s takovým to bojkotem se kamarádka setkala a nedalo se nic dělat, a museli je trpět po celou funkční dobu
    Vložil lake, 5. Červenec 2012 - 11:24

    Pane Petře,
    co máte Vy ve stanovách je naprosto bezvýznamné pro všechny ostatní včetně tazatele. Už jsem to napsal jasně jednou. Nestačilo? Jste baron Prášil a jste nebezpečný kecal, který uvádí své okolí soustavně v omyl.

    Samozřejmě opět nemáte pravdu když tvrdíte „… a nedalo se nic dělat“. Pokud vaše kamarádka nebyla schopna přečíst si v zákoně svá práva a jednat podle nich, je to její problém. Kdo nestřeží svá práva, ten o ně přichází. Zřejmě dala na Vaše popletené a nesmyslné rady.

    Otázkou je proč zde o příběhu Vaší kamarádky vůbec píšete. S úvodním dotazem nijak nesouvisí, že v jakémsi SVJ se vlastníci chovali celé roky jako ovce.

    lake

    Vložil Ala (bez ověření), 13. Říjen 2017 - 11:35

    Dobrý den. Mám dotaz jak odvolat předsedu SVJ. Byl zvolen v době,kdy dům s cca 30 bytovými jednotkami vlastnil,krom asi 4 bytů,které již v domě prodal. Nyní je většina bytů prodaných,jiným vlastníkům, ale i tak mu zůstal poměrně dost velký podíl hlasů a pokud se myslím si,nesejdou všichni z domu,je malá šance ho přehlasovat.Boj­kotuje cokoli pozitivního pro dům,de fakto se nám vysmívá, jelikož si myslí, že je nedotknutelný. Četla jsem rady viz. výše, ale nejsem si jistá,zda platí i po tolika letech po novelizaci zákoníku. Moc prosím o radu. Děkuji Ala

    Vložil Nový (bez ověření), 15. Říjen 2017 - 10:16

    I dnes platí, že nesejdeli se na shromáždění vice hlasů než má předseda, tak proti jeho vůli jeho odvolání ani jiné věci neprosadíte. Ve stanovách máte uvedeno schvalovací kvórum pro volbu nebo odvolání členů statutárního orgánu, dle stanov nemusí stačit ani nadpoloviční většina, nýbrž může být požadováno i kvórum vyšší.

    Pak máte jen možnost kontrolovat, zda v něčem neporušuje stanovy nebo občanský zákoník a pokud ano, tak požadovat nápravu. Pokud by to ignoroval, pak se můžete obrátit na soud.

    Vložil Ala (bez ověření), 17. Říjen 2017 - 12:56

    Moc děkuji za odpovědi, mám ještě několik nejasností. Máme možnost hlasování mimo zasedání tzv. per rollam. Ale dle stanov, tohle může vyhlásit pouze statutární orgán, tedy v našem případě předseda SVJ. Možná by nám některý z právníků potvrdil, že zákon je nad rámec stanov, tedy můžeme, ale to nevím jistě. Poradíte ještě s tímto?

    V tuto chvíli neexistuje výbor našeho SVJ. Statutárním orgánem je předseda . Abychom založili výbor, musíme dle stanov, změnit stanovy, k čemuž je potřeba 75 % hlasů. V současné chvíli jsme spočítali z dostupných informací dokumentů správy SVJ, že developer( jehož zástupce je právě náš předseda) má 21,23 % hlasů. Tudíž developerovi stačí hlas dalších dvou vlastníků k tomu, aby se tak nestalo.

    Vložil Nový (bez ověření), 17. Říjen 2017 - 17:56

    Napsal jste: „Ale dle stanov, tohle může vyhlásit pouze statutární orgán, tedy v našem případě předseda SVJ.“

    Nejvyšším orgánem SVJ je shromáždění. Pokud shromáždění přijme usnesení, aby se o nějáké záležitosti rozhodlo halsováním per rollam (rozhodnutím mimo zasedání § 1210 až 1214 NOZ), pak předseda je povinnen respektovat usnesení a hlasování per rollam vyhlásit.

    Vložil Nový (bez ověření), 17. Říjen 2017 - 18:16

    Psal jste také o tom, že ke změně stanov je třeba 75% hlasů. A k volbě a odvolání předsedy SVJ máte také 75% hlasů? Pokud ne a stačila by ke změně předsedy SVJ jen nadpoloviční většina, tak můžete v prvním kroku začít se změnou předsedy SVJ a teprve později přistoupit k zamýšlené změně stanov.

    Vložil Neděle (bez ověření), 15. Říjen 2017 - 10:44

    Až se obrátíte na soud, tak to dopadne jak píše TN.:

    http://www.portalsvj.cz/…-z-roku-2017

    Vložil Ala (bez ověření), 17. Říjen 2017 - 12:58

    Moc děkuji za odpovědi, mám ještě několik nejasností. Máme možnost hlasování mimo zasedání tzv. per rollam. Ale dle stanov, tohle může vyhlásit pouze statutární orgán, tedy v našem případě předseda SVJ. Možná by nám některý z právníků potvrdil, že zákon je nad rámec stanov, tedy můžeme, ale to nevím jistě. Poradíte ještě s tímto?

    V tuto chvíli neexistuje výbor našeho SVJ. Statutárním orgánem je předseda . Abychom založili výbor, musíme dle stanov, změnit stanovy, k čemuž je potřeba 75 % hlasů. V současné chvíli jsme spočítali z dostupných informací dokumentů správy SVJ, že developer( jehož zástupce je právě náš předseda) má 21,23 % hlasů. Tudíž developerovi stačí hlas dalších dvou vlastníků k tomu, aby se tak nestalo.

    Vložil MartinII, 17. Říjen 2017 - 19:35

    „… jak odvolat předsedu SVJ“ „developer (jehož zástupce je náš předseda) má 21,23 % hlasů“ „… Bojkotuje cokoli pozitivního pro dům, de fakto se nám vysmívá… nejsem si jistá, zda to platí i po tolika letech po novelizaci zákoníku“ …„developerovi stačí hlas dalších dvou vlastníků“

    Pokud zmiňujete novely (ty já nepočítal), tak si najděte aktuální znění na internetu. Místo spoléhání se na „dostupné informace správy SVJ“, si raději stav vlastnictví 30-ti bytů zjistěte na www.cuzk.cz. Předpokládám, že víte, že vlastnictví (snad se zárukou) je uvedeno tam.

    Podle počtu bytů 30 si nemyslím pokud umím počítat, že k 21,23 % hlasů stačí developerovi ještě 2 byty. Pokud bojkotuje pouze on (jak tvrdíte), nikoli i další, tak si zajistěte účast nebo plné moce (pokud je máte umožněny stanovami) těch nebojkotujících na shromáždění. Máte na ně kontakt nebo jen trpně čekáte, kdo na shromáždění přijde ? Výměna předsedy samozřejmě nemusí stačit, když se nebojkotující nebudou poté zúčastňovat.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".