Odstoupení výboru svj včetně předsedy

Vložil jannicka, 18. Květen 2010 - 7:39 ::

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co dělat v případě když odsoupí celý výbor i s předsedou, který se nechal již vyškrtnout z rejstříku,jak dlouhou dobu máme na zvolení nového výboru a předsedy a jestli hrozí zánik SVJ,jak dále postupovat? děkuji za odpověď

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Marie Novotná (bez ověření), 2. Listopad 2016 - 14:38

    Dobrý den, chtěla bych Vás touto cestou poprosit o radu. Na shromáždění SVJ, které proběhlo tento týden, tříčlenný výbor odstoupil z funkce. K tomu ještě musím dodat, že začátkem tohoto roku jsme si na shromáždění nechali zvolit dva náhradníky. Je tedy možné, aby tito dva převzali výkon funkce, i když jaksi okleštěně a dočasně, tj. než se nám podaří sestavit nový výbor? A nebo kterýkoliv vlastník s 25% podporou ostatních vlastníků má svolat mimořádné shromáždění, kde se rozhodne o nějakém externím předsedovi a revizorovi? Děkuji. Marie Novotná, Pardubice

    Vložil Anaj (bez ověření), 23. Květen 2010 - 15:05

    Nařízení vlády č. 371/2004 Sb. – část třetí orgány společenství, čl. VI – společná ustanovení , odstavec 8) Člen voleného orgánu společenství může před uplynutím funkčního období z funkce odstoupit. Odstoupení musí písemně oznámi oránu společenství, jehož je členem. Pokud odstupuje celý výbor, oznamuje to shromáždění . Jeho funkce končí dnem, kdy tento orgán odstoupení na své schůzi projednal, nejpozději však uplynutím 30 dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení. VOLBA VÝBORU

    1. Výbor je statutárním a výkonným orgánem společenství. Výbor musí být alespoň tříčlenný.
    2. K platnosti zvolení členů výboru je zapotřebí, aby na schůzi shromáždění byli přítomni vlastnici

      jednotek, kteří mají většinu hlasů.

      Člen výboru je zvolen, hlasuje-li pro něj nadpoloviční většina hlasů všech vlastníků.

      Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných

      částech domu.

    V případě, že nebude zvolen výbor, bude přistoupeno k volbě pověřeného vlastníka – pokud máte tuto možnost uvedenou ve stanovách.

    Povinnosti pověřeného vlastníka – Nařízení vlády č. 371/2004 Sb., Čl.IX :

    1. Pověřený vlastník plní funkci výkonného a statutárního orgánu společenství.
    2. Pověřený vlastník činí právní úkony a podepisuje je jménem společenství.
    3. Pověřeného vlastníka volí shromáždění stejným způsobem, jakým se volí výbor – (viz stanovy

    V případě, že nebude zvolen výbor, ani pověřený vlastník, protože se nesejde shromáždění k volbě orgánů společenství, nebo nejsou-li tyto orgány zvoleny ( z nedostatku hlasů, anebo z důvodu, že funkci nepřijmou) , plní jejich funkci člen společenství, jehož spoluvlastnický podíl na společných částech domu činí nejméně jednu polovinu. Pokud ve Vašem SVJ není nikdo kdo má ve svém vlastnictví jednu polovinu na společných částech domu, plní funkci těchto statutárních orgánů členové společenství, kteří se jimi stali dnem jeho vzniku. Totéž platí, nebude-li statutární orgán schopen plnit své funkce z důvodu, že počet členů výboru poklesl pod 3 členy, nebo není-li ve funkci pověřený vlastník – viz Sbírka zákonů č. 371/2004, část třetí Orgány společenství Čl.VI – společná ustanovení, odstavec 11.

    V zájmu všech členů Vašeho společenství je, aby byl statutární orgán zvolen. Nesmíte porušovat zákon. Jste právnická osoba zapsaná v obchodním rejstříku, máte povinnosti vkládat účetní závěrky do sbírky listin, musíte mít přístup na účet SVJ, musíte mít uzavřené smlouvy s dodavateli služeb.

    Funkce statutárního orgánu výboru SVJ je velice nevděčná činnost, lidé neumí ještě ani po letech chápat osobní vlatnictví své bytové jednotky, tím pádem podíl na domě a pozemku, jako zavazující. Společenství vlastníků jednotek vzniklo ze zákona, jako správce společného majetku – kterým je dům, společné prostory, pozemek.

    Porušení zákonů by se Vám mohlo hodně nevyplatit. Všichni členové Vašeho družstva by se měli se zákonem o vlatnictví bytů, důkladně seznámit.

    Vložil enzoferra, 21. Říjen 2013 - 19:53

    Dobrý den paní Anaj,

    moc nechápu následující: „Pokud odstupuje celý výbor, oznamuje to shromáždění. Jeho funkce končí dnem, kdy tento orgán odstoupení na své schůzi projednal, nejpozději však uplynutím 30 dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení.“

    Ve větě o projednání na své schůzi máte na mysli schůzi Výboru nebo Shromáždění vlastníků, na kterém odstoupení oznámí?

    Pokud Výbor oznámí SVJ, že 31.10. končí s tím, že na své schůzi Výboru toto projednal již 1.10., nezbyde členům SVJ než mít k 1.11. připravené náhradníky? Jak je myšlen den doručení oznámení o odstoupení? Je to den, kdy si členové Výboru schválili svá odstoupení navzájem nebo je to den, kdy to oznámili na domovní nástěnce ostatním členům SVJ?

    Děkuji za vysvětlení.

    Vložil anaj (bez ověření), 23. Květen 2010 - 15:30

    Omlouvám se za nepřesnost v posledním odstavci – správně " Všichni členové Vašeho SVJ by se měli se zákonem o vlastnictví bytů důkladně seznámit." Při čtení Vašeho dotazu si uvědomuji, jak je bezvadné být obklopen zodpovědnými lidmi. Přistěhovala jsem se do domu, kde fungovalo řadu let družstvo vzniklé privatizací obecního majetku. Dům je o dvou vchodech, 20ti bytech. Na první schůzi družstva jsem všechny seznámila s klady SVJ a zápory družstva – všichni do jednoho odsouhlasili převody do OV.Začali jsme v červnu 2008, likvidaci jsme ukončili k 31.12.2008, od srpna vzniklo ze zákona SVJ, v současné době po ukončení všech zákonem stanovených povinností jsme dostali od FÚ souhlas k výmazu družstva z obchodního rejstříku. V našem domě jsou zastoupené všechny věkové kategorie. Všichni si svého majetku velice váží a zároveň si váží práce výboru SVJ.

    Vložil Pavel, 23. Květen 2010 - 15:35

    Můžete napsat v čem spatřujete klady SVJ a zápory družstva?

    Pokud zrovna nemáte potřebu nakládat s bytem např. pro získání půjčky, prodej, zřízení ubytovny v bytě atd.

    Já se domnívám, že mimo výše uvedené „klady“ má SVJ jen samé nedostatky.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil anaj (bez ověření), 23. Květen 2010 - 16:35

    Přečtěte si článek http://pravniradce.ihned.cz/…tnictvi-bytu. Já si to rozhodně nemyslím, že má SVJ samé nedostatky.

    Pokud mám byt v osobním vlastnictví, mohu ho za svého života převést na své dvě děti, tedy budou zapsány každý 1/2 jako majitelé bytové jednotky a sama sobě si zřídím věcné břemeno na dožití. Toto věcné břemeno mě bude oprávňovat užívat tento byt až do mé smrti a může být zrušeno za mého života pouze s mým souhlasem.

    Jsem vdaná, byt je však na základě notářské smlouvy o zúžení SJM pouze mým vlastnictvím, mám dvě děti z předešlého manželství. Manželovi jsem zřídila věcné břemeno na dožití. Pokud nezanechám závěť budou tento byt dědit všichni tři stejným dílem. Pokud zanechám závěť, že byt budou dědit pouze děti, je vše v souladu se zákonem, manžela mohu pominout, ale o střechu nad hlavou nepřijde. V katastru nemovitosti budou zapsáni podle situace , buďto všichni tři, nebo pouze mé děti.

    Družstevní byt – není majetkem žádného člena družstva, družstevní byt je majetkem družstva a člen družstva vlastní pouze členská práva, která mají svou tržní hodnotu a jsou spojena s nájemní smlouvou k bytu. Dědí se pouze členská práva. Družstevní byt nemohu zatížit žádným věcným břemenem, na cizí majetek nelze zřídit žádné věcné břemeno. Členská práva jsou nedělitelná, může je získat pouze jedna osoba, v případě , že členská práva získá jeden z manželů za trvání manželství, pak jsou členy družstva oba, pokud máte dvě děti, můžete členská práva převést pouze na jedno dítě, druhé v rámci morálního jednání musíte vyplatit. Jste ženatý?, jste členy družstva oba dva,máte děti ? pak po Vaší smrti členská práva jsou samozřejmě předmětem dědického řízení, přecházejí na pozůstalou manželku, pokud nedojde k dohodě mezi dědici, dalšími dědici, pak o tržní hodnotě členských práv k dr. bytu rozhodne znalecký posudek, atd.atd.atd.

    SVJ nemusí mít zřízené datové schránky, SVJ není obchodní organizace, oproti družstvu.

    SVJ pokud nemá zdanitelné příjmy, nepodává daňové přiznání, tak jako musí družstvo, které musí daňové přiznání podávat, ikdyby bylo nulové.

    Družstvo je obchodní organizace.

    Špatné fungování družstva, nezodpovědný přístup statutráního orgánu, může být důvodem k likvidaci družstva, k vytunelování, kdy sice nemusí nutně družstevníci přijít o nájemní smlouvy , ale hodnota jejich členského podílu se může rovnat nule , to je ta lepší varianta.

    O bytovou jednotku mohu přijít pouze svou vlastní hloupostí, ale nemůže mě o ní připravit statutárání orgán výbor SVJ.

    SVJ není vlastníkem domu, ani bytů, je pouze správcem společného majetku, který je přesně pospán v prohlášení vlastníka.

    Pokud se však člen SVJ domnívá, že si může dělat co chce, že se nemusí podílet na úhradách do tzv. fondu oprav a zálohách na služby, pak se velice mýlí. V našem SVJ , by to udělal pouze 2×, po třetí by byl podán platební rozkaz, pokud by člen SVJ dluh neuhradil a nepodal odpor proti platebního rozkazu, proběhl by soud a věřte, že bychom dosáhli toho, že by bytová jednotka byla prodaná, pohledávky SVJ by byly uspokojeny.

    Takže vlastnictví bytů a tím spojené členství v SVJ je rozhodně mnohem lepší řešení, než setrvávat v družstvu.

    Vložil levape, 3. Listopad 2016 - 8:50

    V několika příspěvcích po sobě se zmiňujete o osobním vlastnictví jednotek. Můžete prosím vysvětlit co je to osobním vlastnictví ? V žádném zákoně jsem o tom nic nenašel.

    Vložil lake, 18. Květen 2010 - 15:24

    Doba na zvolení nového výboru je neomezená.
    Zánik SVJ nemůže nastat, není důvod.
    Postupujte podle vašich stanov.

    lake

    Vložil Petr, 19. Květen 2010 - 8:55

    Hrozí jen to, že nebudete de facto fungovat – nečinný výbor.

    Vložil Radil Antonín (bez ověření), 19. Květen 2010 - 8:59

    Fungovat budete přinejmenšním navenek, a to nejpozději od okamžiku, kdy Vám přijde sdělení, že Vám zastaví dodávky vody a elektřiny pro neplacení. Že nic neodsouhlasíte je věc jiná.

    Radil Antonín

    Vložil anaj (bez ověření), 23. Květen 2010 - 15:07

    Máte pravdu.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".