Odmítnutí instalace předokenních žaluzií

Vložil Tomáš Petrovič, 26. Září 2023 - 22:03 ::

SVJ založeno v roce 2015 (tedy nikoliv podle Zákona č. 72/1994 Sb.) aktuálně instaluje předokenní žaluzie na fasádu domu u členských bytových jednotek. Je možnost odmítnout a tedy mít okno bez žaluzií, ikdyž budu ojedinělý případ a tím naruším nový vizuální koncept domu?

Instalací dochází ke změně vzhledu domu/pláště, pro kterou se ale nevyslovila 100% většina majitelů BJ. Předokenní žaluzie společně odhlasovalo 70% lidí. Na § 11 odst. (5) Zákona č. 72/1994 se ale patrně nelze odvolat, protože dané SVJ se vzhledem k datumu svého vzniku tímto zákonem neřídí.

Existujuje nějaký jiný účinný způsob, poprosím odkaz na konkrétní právní ustanovení, jak se z povinnosti instalace vymanit (údajně může být soudně nařízeno zpřístupnění BJ)?

Nicméně všude kolem jsou k dispozici domy, kde taky není realizovaná kompletní obsazenost zmiňovanými žaluziemi a žije se vesele dále.

Jaké typy případného postihu hrozí za nedodržení „principu demokratického hlasování“?

Děkuji za názory.

  • opravy a údržba

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Hubert (bez ověření), 22. Říjen 2023 - 11:13

U nas jsme to take resili i na shromazdeni.

V prohlaseni mame, ze okna jsou jednotlivych vlastniku. Presto jsme udelali diskuzi. Stavebnimu uradu jednotlive zaluzie nevadi.

Nakonec jsme jednotlive zaluzie povolili, tj udelali jsme standartizaci, aby byla jednotna barva i konstrukce.

Nadruhou stranu se zkuste trochu vzit do tech jednotlivych vlastniku, v lete je v tech bytech opravdu horko a jen par lidi ma klimatizaci.

Vložil Hubert (bez ověření), 22. Říjen 2023 - 11:16

Jenda se o samonosnou konstrukci.

Vzdy prohlasujeme i pisemne, ze v takovych to pripadech v pripade praci na fasade jdou pripadne prace na upravach zaluzii vzdy za jednotlivymi majiteli.

Vložil skypeja, 21. Říjen 2023 - 13:22

Dobrý den,

jeden z vlastníků našeho BD má v plánu si na okna své bytové jednotky nainstalovat předokenní rolety. Má na toto nárok udělat svévolně? (Jako SVJ v dlouhodobém horizontu plánujeme kompletní výměnu zateplení, jejíž součástí jsme uvažovali s kompletním osazením předokenními žaluziemi. Ale nic konkrétního odhlasované nemáme.) Jedna věc je, že 4 rolety na BD s 300 okny budou vypadat divně, ale domnívám se, že i když budou rolety nainstalované na okenní rám, stejně to bude zásah do pláště budovy, který je společným majetkem a tak by to danému vlastníkovi mělo povolit shromáždění a dokud shromáždění neudělí souhlas, má daný vlastník smůlu. Je tomu tak?

Předem děkuji za odpověď Petr

Vložil Středočech (bez ověření), 21. Říjen 2023 - 15:20

„… 4 rolety na BD s 300 okny budou vypadat divně …“

Někomu zase můžou připadat okna do soukromého bytu s roletami nedivné. Ale ten někdo není statutár, že?

Vložil Justitianus, 27. Září 2023 - 7:57
  • Tomáš Petrovič: „Instalací dochází ke změně vzhledu domu/pláště, pro kterou se ale nevyslovila 100% většina majitelů BJ.“

No a ? Jakou tohle má souvislost s dotazem ?

  • Tomáš Petrovič: „Jaké typy případného postihu hrozí za nedodržení „principu demokratického hlasování“?“

Žádné. Vám však bude hrozit postih, porušíte-li § 1183, zejména jestliže se nezdržíte všeho, co brání úpravě či jiné změně domu, a neumožníte přístup dovnitř bytu k provedení úpravy/změny společné části.

Justitianus

Vložil Qwerty123 (bez ověření), 2. Říjen 2023 - 18:31

Venkovní žaluzie se skládá z kastlíku, motoru, vodících lišt, žaluzie samotné a návazné elektroinstalace od motoru přes obvodovou zeď a napojení n elektroinstalaci BJ. Kdo bude vlastníkem čeho, kdo bude řešit a odpovídat za napojení na elektro v BJ? Řeším podobnou situaci. Kastlík bude společný, totéž vodící lišty, kabel se měl napojit do nejbližší zásuvky stávající elektroinstalace, což je v rozporu s normami a nelze, Jak to máte u Vás?

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".