Obsah stanov

Vložil Píša (bez ověření), 17. Červen 2014 - 15:32 ::

Je třeba při tvorbě stanov (ať již nových nebo upravených dle NOZ) do nich vkládat obsah jednoznačně určujících paragrafů např. ty, které určují hlasovací kvorum nebo nově per rollam a pod. ? A přestože nebudou takové paragrafy citovány ve stanovách tak se lze jimi automaticky řídit ? Připadá mi zbytečné do stanov opisovat text zákona.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 17. Červen 2014 - 20:14

    Píšo, nikdy nedůvěřujte státu, nikdy nedůvěřujte jeho zákonodárcům, nikdy nevěřte vládě.

    Zákon o vlastnictví bytů obsahoval práva a povinnosti vlastníků jednotek mezi sebou a také práva a povinnosti mezi vlastníkem jednotky a SVJ. A co se stalo? Zákon o vlastnictví bytů byl zrušen bez náhrady a bez přechodového ustanovení v NOZ. Jediným oslím můstkem, který dělí 53000 SVJ od ilegality, jsou nyní jejich stanovy.

    Budete-li si naivně myslet, že vše je v zákonu, zákonodárci Vás z toho dříve či později vyvedou. Změní NOZ novelou a budete vedle. Pamatujte: co máte ve stanovách, je jisté na 100 % a nikdo Vám to nevezme.

    lake

    Vložil NSS (bez ověření), 17. Červen 2014 - 21:00

    Stanovy jsou nejdůležitější a nejvíce „nebezpečnou“ smlouvou, kterou většina osob v životě uzavře.

    Vložil Pavel, 17. Červen 2014 - 18:45

    Pokud máte v SVJ právně zdatné jedince, kteří se orientují v NOZ a to v několika jeho částech, nejenom v bytovém spoluvlastnictví, a nechcete měnit dispozitivní ustanovení NOZ, tak Vám stačí ve stanovách uvést jen povinné náležitosti stanov. Samozřejmě se na Vás vztahují dispozitivní ustanovení, která jste nemodifikovali a do stanov neuvedli.

    Pokud máte v SVJ „právně průměrně zdatné až podprůměrně zdatné“ členy, kteří nejsou ochotni či schopni si v paskvilu NOZ najít, co se vlastně SVJ týká, tak je lepší napsat „kuchařku“ pro SVJ. Lepší je to jak pro členy, tak pro výbor. U nás půjdeme druhou cestou.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil MartinII, 18. Červen 2014 - 8:19

    Hledal jsem ve stanovách jak v části o spolku, tak v bytovém vlastnictví, že je nutno ve stanovách uvést pevný počet členů volených orgánů, jak tvrdí různé výkladové články. Ale ne nenašel jsem to tam, i když jsem zadal „počet“, „orgán“, „volený“. Počet členů je dán myslím jen u kontrolní komise.

    Vložil Pavel, 18. Červen 2014 - 8:55

    MartineII,

    1. § 1 200/2 NOZ
    2. § 25/g zákona č. 304/2013 Sb.
    3. určitý počet členů v orgánu musel být vždy:

    http://www.portalsvj.cz/…i-byt-urcity

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil RadekV, 18. Červen 2014 - 9:52

    Není pravdou, že by bylo jednou provždy určeno, kolik členů má mít výbor.

    Shromáždění vlastníků jednotek zvolilo členy výboru a prohlásilo tyto výborem. O tom, zda jsou nebo nejsou výborem nerozhodl jejich počet ani Vrchní soud. Rozhodl o tom nejvyšší orgán SVJ svolaný za účelem volby výboru a volbu případně nechal potvrdit notářem. Mohl by také předtím změnit ve stanovách požadovaný počet členů výboru, ale to je naprosto zbytečné.

    Jediné omezení je dolní limit. A rozumné je lichý počet.

    Vložil Zdenek 22, 18. Červen 2014 - 8:30

    § 1200/2 NOZ: Stanovy obsahují alespoň d) určení orgánů, jejich působnosti, počtu členů volených orgánů a jejich funkčního období, jakož i způsobu svolávání, jednání a usnášení,

    Vložil MartinII, 18. Červen 2014 - 9:05

    Děkuji, domníval jsem se chybně, že když tam není psáno „určení určitého – pevného počtu členů“, tak to není určitý počet. Ale „určení“ je holt „určitý“.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".