NOZ § 1 200

Vložil Pavel, 22. Srpen 2013 - 14:13 ::

Že se Prohlášení má ukládat do katastru nemovitosti je samozřejmé. Že se za to má platit 500 Kč mi už tak samozřejmé nepřijde.

Horší je druhý odstavec § 1 200. Nemaje plzeňskou právní fakultu jsem nepochopil, proč se musí stejné Prohlášení ukládat i do sbírky listin veřejného rejstříku. Kolik to bude stát jsem zatím nehledal.

Ten NOZ je fakt paskvil.

První odstavec si vykládám tak, že se budou zakládat podle tohoto ustanovení pouze úplná znění, pokud dojde ke změně.

Ve druhém odstavci je asi možný výklad, že se do veřejného rejstříku založí jen pokud dojde ke změně.

Bylo by nanejvýše vhodné NOZ zákonným opatřením alespoň o 5 let odložit a začít opravovat jeho chyby.

_____________­________________________­________________________­____

§ 1220

(1) Změní-li se prohlášení, vyhotoví jeho úplné znění osoba odpovědná za správu domu a bez zbytečného odkladu je založí do sbírky listin u orgánu, u něhož je nemovitá věc zapsána ve veřejném seznamu; to platí i v případě, že jsou náležitosti prohlášení obsaženy ve smlouvě o výstavbě.

(2) Je-li osoba odpovědná za správu domu zapsána do veřejného rejstříku, založí bez zbytečného odkladu prohlášení v úplném znění i do sbírky listin u orgánu, který vede veřejný rejstřík.

Hezký den!

P.S.

Je jedno, zda výše uvedené dopadá jen na nová SVJ nebo i na stará SVJ. Ukládat totožnou listinu u dvou úřadů je prostě hloupost. Ale možná jde o tolik propagované snižování administrativy a snižování (nezvyšování) daňové zátěže. Jen já to nechápu.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 22. Srpen 2013 - 18:27

    Tvůrcům NOZ šlo asi o to, aby si každý mohl ve veřejném rejstříku vyhledat osobu, odpovědnou za správu konkrétního domu. Má to své výhody: správce domu nemusí zveřejněnou skutečnost nikomu prokazovat – ani vůči státu, ani vůči vlastníkům jednotek či dalším osobám.

    Tvůrci NOZ to mysleli dobře, ale provedli úplně špatně.

    Většinou budu znát údaje o nemovitosti (budova s číslem popisným) a k tomu budu hledat kdo je jejím správcem. Nahlížením do veřejného rejstříku tuto informaci ovšem nezískám. Nebude vyhledatelná v databázi. Bude skryta kdesi ve sbírce listin v souboru PDF.

    Mnohem lepší řešení by bylo, kdyby správce domu byl povinně zapsán v katastru na listu vlastnictví budovy. V tomto případě bych zde pohodlně vyhledal a zjistil nejen správce-právnickou osobu, ale i fyzickou osobu nepodnikající, organizační složku státu či SVJ, pokud v domě vzniklo a stalo se tak osobou odpovědnou za správu domu.

    Toto je jediné logické, univerzální a funkční řešení. Tvůrci NOZ je neobjevili. Škoda.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".