nový správce

Vložil Vlastax (bez ověření), 16. Duben 2014 - 9:19 ::

Dobrý den,

mám ještě tento dotaz.

výbor vybral nového správce aniž by toto projednal se shromážděním. ve stanovách máme – změny osoby správce nebo změny obsahu smlouvy se správcem schvaluje shromáždění. – Nic takového neproběhlo. Správce je ještě člen výboru. musí mít správce živnostenské oprávnění, nebo to může být člen SVJ? Jak mám postupovat.

děkuji Vlasta

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 16. Duben 2014 - 11:28

    Je bezvýznamné zda výbor vybral nového správce. Právně významné je, zda SVJ zastoupené členy výboru uzavřelo smlouvu o správě s konkrétní osobou. Pokud smlouva byla již uzavřena a za SVJ ji podepsaly oprávněné osoby, jednající za SVJ způsobem uvedeným v rejstříku, pak smlouva nepochybně platí.

    Člen SVJ si může jedině dodatečně „vylít zlost“ na členech výboru, kteří porušili stanovy. Na platnost uzavřené smlouvy to nebude mít žádný vliv. Dokonce ani porušení právního předpisu by nezpůsobovalo neplatnost smlouvy. Viz NOZ:

    89/2012 Sb. § 167
    Právnickou osobu zavazuje protiprávní čin, kterého se při plnění svých úkolů dopustil člen voleného orgánu, zaměstnanec nebo jiný její zástupce vůči třetí osobě.

    Uzavření běžné smlouvy o věcech správy není protiprávním činem. Došlo pouze k porušení soukromoprávní smlouvy – stanov právnické osoby.

    lake

    Vložil Vlastax, 17. Duben 2014 - 19:05

    dobrý den,

    prosím ještě reakci – musí mít správce SVJ živnostenské oprávnění

    děkuji Vlasta

    Vložil NSS (bez ověření), 16. Duben 2014 - 12:48

    Je to přesně tak, jak píšete. Tento stav dovodila judikatura již před účinností NOZ, do NOZ se to dostalo právě pro to,že NS tak již rozhodoval. Nemáte ale pravdu v tom, že vlastníci si mohou jen vylít zlost. Na těchto nákladech nejsou povinni se podílet.Navrhnout odvolání a vymáhání po členech výboru.Nebude-li odsouhlaseno, dát k soudu neplatnost usnesení a současně se domáhat peněz zpět,je li úhrada prováděna z neexistujícího fondu oprav.Tento postup je souladný s judikaturou ve věcech ZOVB.

    Vložil Vlastax, 16. Duben 2014 - 12:10

    děkuji za rychlou reakci. Vyplývá mě z toho, že s tím nic moc neudělám.

    Vlasta

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".