Nová vyhláška MMR o rozúčtování nákladů na vytápění bytu

Vložil Alois Anton, 13. Leden 2016 - 11:35 ::

Jsem zde poprvé a možná, že je tento problém již řešen. Pak se omlouvám. Jedná se o vyhlášku MMR, která od 1.1.2016 mění podmínky rozúčtování nákladů na vytápění bytů. Řada obhájců této vyhlášky hovoří hlavně o spravedlnosti vyúčtování pro všechny uživatele. Naopak jsem přesvědčen, že tato vyhláška zcela spravedlnost vypustila. Mé důvody:

  • jedná se o porušení základních lidských práv. Každý si může zvolit místo bydliště. Žádná právní norma (pokud nejde o nebezpečí z prodlení)mi nemůže svým rozhodnutím nařizovat, kde, kdy a jak mám bydlet. A toto nepřímo vyhláška činí. Každý, kdo pobývá v době topení mimo byt zcela logicky topení vypne. Hlavně každý by měl platit pouze to, co skutečně užívá či používá. Náklady na stoupačky v jeho bytě či umístění bytu jsou promítnuty ve starém vyúčtování. Např. mé důvody jsou zdravotní a pobyt mimo byt mi byl doporučen lékaři.

Proto jsem v zimě mimo byt s ústředním topením a radiátory jsou zcela vypnuté. Závěrem : po topné sezoně se dle vyhlášky spočítá spotřeba tepla všem vlastníkům bytů, nějakým výpočtem se udělá průměr platby a majitel bytu, který nespotřeboval ani kcal za tohoto účastníka zaplatí. Tomuto aktéři vyhlášky říkají spravedlnost!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil § (bez ověření), 14. Duben 2016 - 17:44

    Pane Aloisi,

    pokud jsou Vaše důvody zdravotní a pobyt mimo vytápěný byt Vám byl doporučen lékaři, nic Vám nebrání, abyste se bytu zbavil.

    Moje důvody jsou také zdravotní a lékaři mi byl doporučen pobyt ve vytápěném bytě.

    Vložil Buček (bez ověření), 14. Duben 2016 - 15:30

    Hledám jasnou odpověď na dotaz, jestli bude rozúčtování nákladů na vytápění pro rok 2015 nebo až v roce 2016? Děkuji za odpověď. JB

    Vložil RadekV, 13. Leden 2016 - 16:17

    Pokud budou stejně postupovat i ostatní obyvatelé vašeho domu, budete se vracet do ruiny.

    Mimochodem, nejde o spotřebu tepla, ale o ztráty. A ty nemáte Vy, ale byt. A má je i s vypnutými radiátory.

    A podobně se teplo účtovalo odjaktěživa.

    Vložil ik (bez ověření), 13. Leden 2016 - 15:43

    Pane Anton, samozřejmě Vám nikdo nenařizuje, kde máte bydlet, v tom se s Vámi všichni, zde diskutující, zřejmě shodneme. Ale Vaši sousedi si třeba mohou myslet že Vy tím, že máte topení zavřeno porušujete jejich základní lidská práva. Proč? Jelikož se ve Vašem bytě netopí (je tak porušena rovnováha v otopné soustavě celého domu) oni si „kohouty“ na topení místo na stupeň 2 musí otevřít na stupeň 3. Tím samozřejmě Vašim sousedům stoupnou náklady na odběr tepla ve spotřební složce. Zamyslel jste se někdy nad tím, jak to vypadá v zimě v neobydlených či rekreačních chalupách, kde se v zimě netopí. A jak to dopadne, když v nich před zimní sezonou nevypustíte vodu z trubek? Na jaře můžete hledat instalatéra, někdy i topenáře a připravit si nemalý peníze na zaplacení oprav či výměny celého systému. Proč totéž nenastane ve Vašem bytě s vypnutým topením? Zřejmě Vám byt nepromrzne tak jako chalupa. Na to mají vliv jak stupačky, tak prostupy tepla z okolních, topících, bytů. Jinak pro doplnění, i původní vyhláška platná do konce r. 2015 tyto korekce (viz § 4/4) obsahovala. Teď MMR nastavilo jiné parametry. Může se nám to líbit či nemusí. To, zda je nová vyhláška platná či v souladu jak se teď často používá „s dobrými mravy“ může rozhodnout pouze soud. Jste-li nespokojen, můžete tuto vyhlášku napadnout u soudu a čekat, zda Vám soud dá za pravdu, a vyhlášku zruší či nikoliv.

    Vložil JaVa, 13. Leden 2016 - 16:26

    Proč totéž nenastane ve Vašem bytě s vypnutým topením…atd.Po­něvadž termoregulační ventily nejdou úplně uzavřít a v případě poklesu teploty pod +5(některé +15) stupňů se otevřou a zabrání tím zamrznutí otopného systému a promrzání zdiva.JaVa

    Vložil ik (bez ověření), 13. Leden 2016 - 18:44

    JaVa bingo! To je právě ten rozdíl proti chalupě v zimě, kam nikdo nejezdí a bytem v bytovém domě. V bytovém domě je otopná soustava vzájemně propojena /byty, nebytové prostory, společné prostory v suterénu, příp.chodby-mají-li na nich radiátor/. Takže celý systém se vzájemně ovlivňuje, a všichni v domě žijící jsou na společný systém vytápění navázáni. Chalupu většinou vlastní jedna rodina, zazimuje-li ji, tak ta, když se netopí promrzne (i do mínusových hodnot při velkých mrazech). Kdo se v zimě občas zajede na chaloupku podívat ví o čem píši. Chalupa se může samozřejmě i v zimě temperovat, má-li plynové či elektrické topení, ovšem pak si majitel zaplatí spotřebu za toto temperování stoprocentně. Jinak existuje na netu velké množství odborných článků o fungování otopné soustavy v bytových domech a o prostupech tepla mezi jednotlivými byty.

    Vložil ivanq, 13. Leden 2016 - 15:23

    Pane Antone, představte si starý činžák, ve kterém se stále ještě topí kamny.

    Každý nájemník má ve sklepě svoji hromádku uhlí, ze které si podle potřeby nosí do bytu v kyblíku potřebnou dávku a topí si podle libosti.

    Jednou se však stalo, že se do činžáku přistěhoval nový nájemník. Ten se od ostatních nájemníků lišil tím, že každou zimu odjížděl do teplých krajů (konkrétně do Egypta, tam je levněji), aby ve svém bytě nemusel topit a tímto způsobem aby ušetřil.

    Když se tak jednou vyhříval na zimním sluníčku na pláži u Rudého moře, netušil, jaké zákony se přijímají v jeho rodné zemi.

    Čekalo ho nemilé překvapení, když se na léto vrátil domů. Podle úředního dopisu, který našel ve své dopisní schránce, bude muset zaplatit dva kyblíky uhlí sousedovi Čumtíčkovi, tři kyblíky uhlí sousedovi Partrákovi, atd., atd., protože ti všichni museli víc topit, když jeho prochladlý byt v zimě požíral teplo z okolních bytů.

    Konec pohádky. Já si myslím, že zatím nikdo nedokáže rozúčtovat náklady na vytápění mezi vlastníky tak, aby to bylo stoprocentně spravedlivé. To platí zejména pro dálkové ústřední topení. Proto mají úředníci snahu alespoň docílit toho, aby lidé teplem neplýtvali a zároveň aby nenechávali byt nadmíru prochladnout. K tomu by měl v současné době napomoci předpis č. 269/2015 Sb., vyhláška o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům, s účinností od 1.1.2016. Jistě to není poslední vyhláška na toto téma. Dejme jí proto čas, ať ukáže co dokáže a připravme se na další vylepšenou verzi.

    ivanq.

    Vložil Kamil Dvořák (bez ověření), 17. Leden 2016 - 21:41

    Pane ivang, v domech s ústředním topením to přesně podle principu vaší pohádky funguje. Ale jak k tomu přijdou majitelé bytů s vlastním topením, kterým nikdo nic nepřispívá.

    Vložil ajax (bez ověření), 18. Březen 2016 - 20:31

    To co píšete je hezké,ale pro mě drahé.Bydlím v přízemí v krajním bytě a se sousedem mám jen čtyři metry stěnu zbytek je chodba a venkovní stěny,pode mnou jsou sklepy.Mám dotaz,kdo vytápí mě?Proč mají vnitřní byty platit stejně jako já,jen proto že tam vede stupačka?Už jste zkoušeli vytopit byt stupačkou?Podle mě je MMR stupidní.Ajax.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".