Nepřiměřené příspěvky

Vložil Martina ZL13 (bez ověření), 18. Duben 2016 - 9:00 ::

Dobrý den všem , ráda bych požádala o radu . U maminky v panelové domě, který má 90bytů se platí na správu cca 30,– za m2 . Maminka díky tomu platí 1500,– měsíčně. Když dostala rozpočet SVJ na rok 2016 zjistila jsem , že předpokládané náklady pro rok 2016 jsou 230tis. ,ale vybere se cca 1,4mil. , to je , že se každý rok ušetří cca 1,2 mil. Platba,která by mamince podle podílu stačila platit , byla cca 350,– (to je sakra rozdíl pro starou paní). Žádné opravy do budoucna nejsou odhlasovány a výbor (3 pánové) neustále tvrdí, že se šetří na případné závady .Naspořeno mají cca 4mil. Přijde mi to nehorázné a navíc mají ve stanovách, že se náklady rozúčtovávají podle podílu na společných částech .

Můžete prosím poradit co s tím a jak postupovat? Výbor má od většiny vlastníků dlouhodobou plnou moc, takže prosadit něco na schůzi je nereálné .

Děkuji za případnou radu .

Martina

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil vladan na půjčeném účtu. (bez ověření), 19. Duben 2016 - 15:46

  Tak se konečně někdo další ozval. Před rokem jsem sděloval, že výbor SVJ se správcem po nás chce příspěvky 30 Kč za m2 a diskuze byla šokující.Vzdal jsem to. My máme na účtu téměř 8 mil. Kč a platíme stále 30,–/m2 bez plánu oprav, bez vyúčtování – sdělení účetního správce: příspěvky se nevyúčtovávají, vyúčtovávají se pouze služby a basta. Podal jsem výboru předžalobní návrh na smírné řešení a výbor mi zaslal vyjádření nějakého právníka, že nemám pravdu, že soud se mým podáním na nepřiměřený příspěvek nebude zabývat, protože to odsouhlasilo shromáždění vlastníků jako nejvyšší orgán. Byl jsem na soudu pro Prahu 2, že chci příspěvek místo na účet SVJ uložit do soudní úschovy a tam se mi též vysmáli.Pak jsme zjistili, že v Praze takovýto příspěvek musí platit téměř každé SVJ.Takže, ať žije právní stát Czechia.

  Vložil § (bez ověření), 19. Duben 2016 - 20:51

  „Byl jsem na soudu pro Prahu 2, že chci příspěvek místo na účet SVJ uložit do soudní úschovy a tam se mi též vysmáli.“

  Kde jste našel oporu pro soudní úschovu? V ObčZ je zakotvena notářská úschova. Tu jste zkoušel?

  Vložil Magda3 (bez ověření), 19. Duben 2016 - 16:48

  Poradila bych následující. Požádejte o zařazení bodu programu shromáždění na snížení plateb do dlouhodobé zálohy na 0,– Kč. Pokud budete přehlasováni, tak se obraťte na soud jako přehlasovaný vlastník.

  Mě tato možnost nenapadla. Požádala jsem SVJ o doložení důvodu plateb a když jsem nic nedostala, přestala jsem hradit. SVJ mě žaluje a já doufám, že přesvědčím soud o tom, že na neurčitý účel nejsem povinná platit. Dám vědět, jak jsem dopadla.

  První varianta je dle mého názoru elegantnější a vyjde laciněji. Navíc Vás nečeká nařčení z neplacení. Já jsem tak nejenom prudič a kverulant, ale i neplatič. A to je vražedná kombinace.

  Braňte se. Držím vám palce.

  Magda

  Vložil rebelanti (bez ověření), 19. Duben 2016 - 23:36

  Vás tam Magdo mají rádi, co? Ale takových je více a podpora? Někteří ani neodpoví na pozdrav.

  Vložil Dddddd (bez ověření), 19. Duben 2016 - 19:39

  Prudič, kverulant a neplatič. Jak výstižné!!

  Vložil . (bez ověření), 19. Duben 2016 - 18:05

  No já nevím, vy myslíte, že když SVJ předloží, že má úvěry za 10 melounů a bude tvrdit, že podle §13/7 zákona všichni ručí za všechno, že je svobodnou vůlí většiny rozkazovat menšině a rozhodnutí o výši příspěvků bylo prostě schváleno,

  že najdete nějaký soud (teda jako byste si jej mohla vybrat, že :)) který rozhodne, že 0 Kč, je rozumně vyhlížející výše plateb do fondu oprav?

  Vložil hk (bez ověření), 20. Duben 2016 - 19:45

  Čeká mně asi totéž, můžete mi, magdo, napsat na mail: hannazavináčna­bytekpomlčkado­plnkytečkacz

  Vložil Magda3 (bez ověření), 19. Duben 2016 - 18:17

  Já myslím, že pokud má SVJ na účtě 4 miliony a nic k opravě, tak to projde. Ale musíte to zkusit. Měl by to být celkem jednoduchý spor.

  A zda přesvědčím soud o tom, že nestačí jenom hlasování na shromáždění, ale že musí být také jasné, na co jsou peníze určeny? To uvidím celkem brzy. Rozhodně se o to pokusím.

  Nejsem členem SVJ které má úvěry. Pokud bych snad byla, tak je rozhodně za SVJ hradit nebudu.

  Magda

  Vložil § (bez ověření), 19. Duben 2016 - 16:30

  Výbor se správcem nemůžou chtít výši příspěvků jak je napadne. Výši příspěvků si odhlasují vlastníci na shromáždění a musí k tomu být důvod. Když tu blbost navrhovanou výborem vlastníci odhlasují, tak s tím neudáláte vůbec nic a musíte platit. Ktomě nemyslících vlastníků máte blbce ve výboru. Sám nemáte žádnou šanci to změnit. Házíte své peníze do černé díry a už nikdy je neuvidíte. V Praze takový příspěvek musí platit každé SVj? To je přece blbost, výše příspěvku má souvislost s náklady na opravy ne s polohou spoloečenství a městem Praha.

  Vložil . (bez ověření), 19. Duben 2016 - 16:39

  …ale můžou

  Hele vobejdo, my nepotřebujeme utěšovat a plácat po rameni. My potřebujeme vidle a lopaty. S těma se kydá a přehazuje hnůj.

  Vložil § (bez ověření), 19. Duben 2016 - 17:18

  Hele vole, to tedy nemůžou. Jestli u vás můžou, tak jste blbí jak vantroky a je to pouze a pouze váš problém. Ty nejseš schopný starat se ani o svá práva, natož tak vzít vidle a lopaty. Vždyť nevíš, jak je máš držet.

  Vložil . (bez ověření), 19. Duben 2016 - 17:48

  plácáš kraviny vobejdo. Nevím proč si myslíš že vantroky jsou blbý. Podle je to docela chytrý zařízení. I když se již málo používá. Stejně jako ty rozum.

  A náhodou, vímjak se používají vidle: bodají se prd..e takovým volům jako ty. Aby prošli vraty rychleji a nebučeli o tom, o čem nemaj šajn.

  Kdyby výbory a jejich pohunci „nemohli“, tak by to nedělali a na tomhle hnojníku by nesedělo tolik stříbřitě-zelených much.

  Howg. Plácačka

  Vložil . (bez ověření), 19. Duben 2016 - 16:16

  Příspěvky se nevypořádávají ale vyúčtovávají se.
  Možná vyúčtování nechcete a nikdy jste nechtěl vyúčtování záloh na příspěvky :):)
  Zkuste nejprve žádat §1179 NOZ a pak se domáhat informací podle §1179 NOZ.

  Než začnete, napište jakou máte barvu vlasů a hlasu.
  A až skončíte úspěchem, tak také :):) :):)

  Vložil ivanq, 19. Duben 2016 - 15:41

  Paní Martino, jinými slovy, potřebujete poradit, jak umravnit výbor, který získal většinu hlasů formou plných moci a teď nerozumně rozhoduje. Konkrétně se jedná o rozpis zbytečně vysokých příspěvků na fond oprav (=dlouhodobé zálohy, účet č. 955)

  Když Vám Vaše maminka dá plnou moc, můžete jí zastupovat při jednání s výborem a na zasedáních shromáždění. Podobně se můžete spojit s některými dalšími maminkami nebo s jejich potomky a eventuálně získat též od nich plnou moc. Mám osobní zkušenost, že to jde.

  Informace pro jednání s výborem a ostatními vlastníky získáte pravděpodobně nejrychleji z pohybu na účtu 955 (dokladově). Na straně DAL tohoto účtu uvidíte každý měsíc přírůstek do fondu, který se rovná násobku (měsíční příspěvek vlastníka) x (součet podlahových ploch všech bytů). Na straně MD potom uvidíte co se z toho utratilo na správu domu a pozemku (=na zachování nebo zlepšení společných částí, včetně přípravy a provádění jejich změn nástavbou, přístavbou, stavební úpravou nebo změnou v užívání atd.).

  Je na výboru aby Vám a ostatním vlastníkům vysvětlil, na co potřebuje „spořit“. Na Vás a ostatních vlastnících je, abyste měli dost hlasů pro kvalitní rozhodování.

  Ivanq

  Vložil § (bez ověření), 18. Duben 2016 - 21:40

  „předpokládané náklady pro rok 2016 jsou 230 tis. … Naspořeno mají cca 4 mil.“

  Při ročních nákladech 230 tis. Kč a naspořené částce 4 mil. Kč máte naspořeno na 17 let dopředu. To je značně nehospodárné a protizákonné.

  Vložil tristone, 18. Duben 2016 - 10:08

  Neuvádí podstatné věci, za co vlastně platí.

  Jde skutečně o příspěvky ve výši 30 Kč/metr? Protože příspěvky lze předepisovat až zpětně podle reálných nákladů.

  Nebo jde o zálohy? Ty se předepisují předem a musí každý rok vyúčtovat a vrátit přeplatky. Jsou skutečně předepsané v jednom kuse jako 30 Kč / metr?

  Anebo je předpis detailnější a kromě dalších věcí jsou předepsané dlouhodobé zálohy ve výši 30 Kč / metr? Ty se nevyúčtovávají ročně a často bývají označovány jako fond oprav.

  Pro každý z případů by se hodilo postupovat jinak …

  Vložil Martina ZL13 (bez ověření), 18. Duben 2016 - 10:48

  Uvedla jsem jsem vše .

  Ano jde o 30Kč/metr Nejde o zálohy

  Nic se nevyúčtová

  prostě zaplatí měsíčně určenou částku jako příspěvek

  Vložil tristone, 18. Duben 2016 - 12:58

  Dovolím si nesouhlasit, mnoho jste toho neuvedla. Naprosto není jasné z jakého titulu si SVJ nárokuje 30 Kč za metr.

  Ale budeme-li předpokládat, že SVJ skutečně požaduje příspěvek v této výši, tak je nutné si od SVJ vyžádat, jaké náklady tento příspěvek přesně pokrývá. V opačném případě není pro danou platbu žádný zákonný podklad a není důvod ji platit. Podstata příspěvku je v tom, že členové SVJ přispívají na konkrétní náklady a přesně v jejich výši – proto není potřeba ho vyúčtovávat narozdíl od záloh.

  I tak si ovšem myslím, že předpis záloh / příspěvků musí být bohatší než uvádíte. Bude na něm určitě ještě alespoň voda a teplo. A možná i další položky.

  Jestliže pánové tvrdí, že spoří na budoucnost, tak musí být v SVJ stanoveny dlouhodobé zálohy (o jejich oprávněnosti jsou tu nekonečné seriály příspěvků). Pokud není taková částka správně schválena a předepsána, není Vaše maminka povinna ji platit.

  Vložil Martina ZL13 (bez ověření), 18. Duben 2016 - 13:46

  z jakého titulu si nárokují ? Bylo mi řečeno, že před x lety se tato částka odsouhlasila na schůzi ( doba , kdy se měla dělat střecha a měnit okna- vše je již pár let udělané)

  Tento příspěvek pokrývá rozpočet ,ale bohužel vybraná částka je mnohem vyšší

  Vím , že není důvod, proto jsem psala dotaz jak se může maminka bránit

  V předpisu záloh je samozřejmě více položek ,ale já píši jen o příspěvku na správu

  Žádné dlouhodobé zálohy jejich SVJ nemá, proto se ptám jak se bránit proti vysokému příspěvku na správu

  Vložil svjvmt, 18. Duben 2016 - 9:28

  Svolat shromáždění a příspěvek snížit. Nechť dá návrh výboru. Ale, sežene většinu podporovatelů? Zateplené jest? Nový výtah jest? Střecha v pořádku?

  Vložil Martina ZL13 (bez ověření), 18. Duben 2016 - 9:46

  příspěvek se nedá snížit, protože jak jsem psala , výbor má potřebné množství plných mocí (ostatním vlastníkům je vše jedno) Zateplovat se nebude. Střecha nová, výtahy také . Momentálně nevidím žádné velké investice.

  Vložil Poznamka (bez ověření), 18. Duben 2016 - 12:23

  Údaj nároku 30/m2 je vyjádřením velikosti nároku na správu nikoliv účelnosti. Pokud podkladové mateiály o schvalování rozpočtu neobsahovaly jiné údaje o účelnosti, dále jak uvádíte na účetních datech minulého roku lze dokladovat, že tento nárok je nepřiměřený jednostranně bych snížil měsíční příspěvky na částku přiměřenou jak jste sama kalkulovala jako nárok přiměřený. Nastane-li soudní vymáhání nedoplatků, u soudu bych dokazoval a argumenoval uvedeným způsobem. Nedokážu ovšem předvídat, zda soud potvrdí odsouhlasený nepřiměřený nárok nebo neodsouhlasený přiměřený nárok.

  Vložil Petr, 18. Duben 2016 - 13:22

  Jedna otázka je, zda příspěvky „patří“ jednotlivým vlastníkům jako dle ZoVB (závazek SVJ vůči plátcům) nebo zda už nejsou v jeho portfoliu a (nevím jak to u NOZ je) patří do společné kádě jako za Žižky na hoře Tábor.

  1/ Zkusil bych kontaktovat ostatní vlastníky a lobbovat za snížení příspěvků.

  2/ Měli byste dostávat vyúčtování, ze kterého je zřejmé, kolik na který byt připadá zůstatek příspěvků k 31.12.

  3/ Zajímal bych se ve vyúčtování, zda peníze na účtu (předpokládám účet SVJ nikoli účet předsedy) skutečně jsou. Měly byste mít ve výpise stav účtu takový jako píšete.

  4/ Dále se zajímejte, zda máte dlužníky. Dle NOZ máte právo to vědět.

  To se mi zdá přeci jen podstatnější než zda jsou příspěvky zbytečně vysoké (i když by měly být přiměřené).

  Když nemáte dost hlasů, tak bohužel na shromáždění neuspějete se, zde na portálu diskutovanými příspěvky na reservu a na nutné výdaje, viz příspěvky pana Lake.

  Hlavně aby se příspěvky „neztratily“.

  Vložil Martina ZL13 (bez ověření), 18. Duben 2016 - 13:52

  příspěvky jsou na společném účtu ( takže společná káď )

  1)vlastníci na o schůze nemají zájem , protože pánové z výboru si zajistili dlouhodobou plnou moc (na každou schůzi)

  2)peníze jsou na společném účtu takže je nereálné zjistit kolik na který byt připadá

  3)peníze na účtu opravdu jsou

  4)dlužníci nejsou

  Myslím si, že se neztratěj, jen nechápu proč každý rok ušetřit více jak 1mil. když se neplánuje žádná oprava

  Vložil kk (bez ověření), 19. Duben 2016 - 3:19

  2)peníze jsou na společném účtu takže je nereálné zjistit kolik na který byt připadá

  • presne podle podilu na dome :) Zustatek FO vynásobte zlomkem podilu vašeho bytu a mate Vasi castku :-)
  • nechte si napsat plnou moc od matky a jdete na schuzi a dotazejte se, kdo zaplati ztratu v pripade krachu banky, kdy vam pojistovna pokryje pouze 100 000 Eur tedy 2,7 milionu a zbytek propadne…
  • navrhnete okamzite snizeni do fondu oprav, třeba na 5 korun, do doby, nez se FO snizi.
  Vložil 0 Kč (bez ověření), 19. Duben 2016 - 15:20

  „navrhnete okamzite snizeni do fondu oprav, třeba na 5 korun, do doby, nez se FO snizi.“

  Souhlas. V daném případě navrhněte buď vrácení naspořené částky a potom plaťte v přiměřené výši, a nebo snižte na 0 Kč/m2.

  Vložil Volný (bez ověření), 19. Duben 2016 - 10:12

  Péče řádného hospodáře zajistí, že Vám částka převyšující 2,7 milionu nepropadne, a to tak, že v případě vyšší částky naž 2,7 milionu rozloží úložky do více bank.

  Vložil § (bez ověření), 18. Duben 2016 - 16:01

  Kolik účtu byste ve společenství chtěla mít. Jste úplně mimo mísu, vůbec nerozumíte tomu, co je společenství a jak funguje.

  Vložil Dvořák (bez ověření), 18. Duben 2016 - 14:33

  Obvykle se v SVJ dávají všechny platby od vlastníků na jeden bankovní účet, na tom bych neviděl nic neobvyklého.

  Částka připadající (pokud připustíme takový výklad) na jednotlivého vlastníka odpovídá poměru, v jakém se daná částka od vlastníků vybírala. Pokud vybíráte 30 Kč na m2, což pravděpodobně odpovídá Vašemu vlastnickému podílu, tak z celkové „naspořené“ sumy patří mamince díl odpovídající jejím m2 (tedy asi vlastnickému podílu).

  Jak to máte ošetřené se zákonným pojištěním vkladů? 100.000 Euro je cca 2.700.000,– Kč.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".