Nefunčkní SVJ, propadlé revize atd

Vložil jahpa, 27. Březen 2020 - 8:17 ::

Prosím o radu či typ pokud máte někdo stejnou zkušenost. V srpnu jsme se s mužem přestěhovali do nového bytu, dům je cihlový o 7mi bytových jednotkách-tedy velmi malý a na malé obci. Hned po pristěhovani jsme začali vnímat, že tady nikdo nic moc neřesi- úklid atd.

Začala jsem se zajímat jak je to s ostatními záležitostmi- fond oprav, kolik je naspořeno (samozřejmě to jsme chtěli vědět už při koupi, ale na koupi jsme spěchali a makléř nevěděl), co se udělalo za opravy a jak to zde funguje. Když mi místní obyvatelé nebyli schopni říct kolik mají naspořeno, zdali má dům pojištění atd zpozorněla jsem a dotázala se externího správce a když mi neodpověděl ani on, začala jsem pátrat víc.

Mnozí lidé ze sousedství mají s tímto správcem podobné zkušenosti, těží z hlouposti lidi a peníze z fondů mizí kdoví kde. Místní předsedkyní je paní, která věcně nemá čas a je jen důležitá, není ani zapsaná v rejstříku a dělá to per huba protože se tak domluvili. Pozemek pod domem je pozemkového fondu, nájemníci jsou bývalí majitele bytů, leckdy dávno mrtví, pojistka domu je kdoví jak stará, nejsou udělané revize, vodoměry se musí vyměnit, jeden byt je v exekuci- proběhla dražba sice neúspěšná, ale předpokládala bych, že jsme se exekutorovi měli přihlásit, že nám majitelé také dluží, úklid v tuto chvíli vem čert.

Na poslední schůzi v říjnu jsem toto přednesla, předsedkyně mi řekla že o tom ví a řeší to. Uplynulo půl roku a pořád se nic neděje. Xkrat jsme to s mužem s předsedkyní řešili, ale vždy bezvýsledně, jen nám slíbila že na tom dělá s mysli na to.

Tento týden jsem všem majitelům rozeslala doporučené dopisy s tím ze sem opět sepsala všechny problémy s že by bylo dobré to řešit a ať se k tomu vyjádří. Máme ještě jinou možnost jak tyto problémy řešit? (to že na schůzi byli zvolení jiní členové výboru, kteří stále nejsou zapsání neboť předsedkyně nebyla schopna předat správci plně moci také o něčem vypovídá) nechci aby v této a nastávající době jsme se nedej bože dostali do průseru. Kdo ví co nás všechny čeká. Dekuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Klika (bez ověření), 31. Březen 2020 - 11:41

  „dům je cihlový o 7mi bytových jednotkách-tedy velmi malý“

  Tohle je problém malých SVJ, kde se snadno vytvoří klika, která SVJ ovládne.

  Obrana není.

  Zbývá snad jenom prodat byt klikařům, i za cen ztráty – nepíšete, zda mají zájem.

  Vložil Justitianus, 27. Březen 2020 - 11:02

  Jahpa, popisujete obvyklý stav věcí v mnoha SVJ. Ačkoliv s Vámi soucítím, musím poznamenat:

  Koupila jste si byt v domě, a o tom domě jste nevěděla naprosto nic. Nevěděla jste kdo dům spravuje, kdo je externí správce, jak funguje/nefunguje SVJ, nepřečetla jste si ani prohlášení vlastníka, ani stanovy SVJ, netušila jste zda vlastníci něco naspořili na budoucí nutné opravy a údržbu.

  To je jako byste kupovala automobil a nezajímalo by Vás jakou má barvu, kolik km má najeto, zda nebyl bouraný, zda se prováděla výměna oleje/filtrů a předepsaná údržba, zda není kradený.

  Teď máte před sebou výsledek Vašeho neprozřetelného rozhodnutí. A to si ještě můžete gratulovat, že SVJ pravděpodobně nemá dluhy či úvěr u banky! Musela byste totiž na toto splácení cizího dluhu také přispívat – a nikoho by nezajímalo, že jste nevěděla, netušila, neznala …

  Máte nyní tři možnosti:

  • tiše skřípat zuby, nadávat a sypat peníze do bezedného hrnce
  • přesvědčit ostatní vlastníky aby Vás zvolili za předsedkyni (palácová revoluce)
  • prodat rychle byt nějakému stejně naivnímu zájemci a odstěhovat se

  Justitianus

  Vložil Eva N (bez ověření), 16. Duben 2020 - 19:30

  To jste si nepřečetla ani prohlášení vlastníka, jak funguje SVJ, jak to tam je s dlouhodobými a krátkodobými zálohami ? No, potěš koště. Teď jen doufejte, že na vás nevyskočí nějaký kostlivec.

  Vložil Bedřich°° (bez ověření), 27. Březen 2020 - 12:20

  Napsal jste:

  „A to si ještě můžete gratulovat, že SVJ pravděpodobně nemá dluhy či úvěr u banky! Musela byste totiž na toto splácení cizího dluhu také přispívat.“

  Není důvod ke gratulaci, zřejmě vlastníci platí za neplatiče, přece tazatelka napsala:

  „jeden byt je v exekuci- proběhla dražba sice neúspěšná, ale předpokládala bych, že jsme se exekutorovi měli přihlásit, že nám majitelé také dluží,“

  Vložil asi tak (bez ověření), 27. Březen 2020 - 10:53

  Já vám odpovím jinak, než je v předchozí reakci. Ačkoliv jste v domě asi krátkou dobu, tak jste velice rychle pochopila o co jde, o čem to je. Řešení je relativně jednoduché, ale dá strašnou spoustu práce. Správcem domu ze zákona je svj. Když svj přenese své kompetence na nějakého jiného správce a ten nestojí za nic, je potřeba dát výpověď a dům si spravovat. Dům o 7 byt. jednotkách nepotřebuje žádného cizího správce. Pokud skutečně chcete mít dům ve kterém bydlíte v pořádku, musíte začít konat. Především si musíte získat důvěru vlastníků a přesvědčit je, že vše jde dělat i jinak a tak, aby to mělo smysl. Pokuste se je přesvědčit, že to vše dáte do pořádku a nechte se zvolit za předsedu. Dům o 7 byt. jednotkách nemusí mít výbor, je to zbytečné, vždyt vše můžete probírat s vlastníky sama. Musíte se podívat, co je ve stanovách, dát je do pořádku, co je v Prohlášení vlastníka, nejlépe zřídit svůj vlastní účet svj (neposílejte platby na cizí účet), najít účetní nebo firmu, která vám bude dělat účetnictví, které taky musíte dělat. Musíte se seznámit s NOZ část bytové spoluvlastictví. Práce nad hlavu, nikdo ji asi neocení, ale budete mít přehled o svém majetku a o tom, jak se s ním nakládá. Tak s chutí do toho a půl je hotovo. Ať se vám to povede.

  Vložil jahpa, 27. Březen 2020 - 20:27

  děkuji, myslím že to tak asi dopadne. Budu se snažit, aby to k něčemu bylo a hlavně aby se nám tu dobře žilo. Nechci mít strach o to, že se něco stane a nebudeme mít kde žít. A to se může hravě stát, 80% majitelů zde topí pevnými palivy, není to nejnovější dům atd. Alespoň se něčemu přiučím. :-)

  Vložil Pavel II (bez ověření), 27. Březen 2020 - 17:14

  Je veliký rozdíl mezi tím, když se sejdou noví vlastníci a jeden z nich získá díky své výřečnosti „čau lidi“ důvěru a oni si jej zvolí za vůdce a náplavou, která chce v zavedených vodách čeřit vlny. Evidentně nikoho stávající hospodaření netrápí. Ten boj se musí vést výhradně sám za sebe počínaje stanovením záloh a konče prvním vyúčtováním.

  Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 27. Březen 2020 - 11:17

  „nechte se zvolit za předsedu“

  Už je to tady.

  Jak, to neuvádíte.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 27. Březen 2020 - 11:40

  ale uvádí – Především si musíte získat důvěru vlastníků a přesvědčit je, že vše jde dělat i jinak a tak, aby to mělo smysl.

  Vložil Tobias (bez ověření), 27. Březen 2020 - 10:37

  „úklid v tuto chvíli vem čert“

  Pravidelný úklid a desinfekce všech ploch ve společných prostorách dostupných rukou je v této době naopak klíčová.

  Vložil jahpa, 27. Březen 2020 - 14:33

  to máte pravdu, ale donutit někoho uklízet je nadlidský úkol,

  Vložil JaVa, 27. Březen 2020 - 16:29

  Právnická osoba SVJ, ani její statutární orgán nemohou nikoho z vlastníků jednotek nutit k úklidu společných částí domu.

  http://www.portalsvj.cz/…-zabezpeceni

  Přeji hezké počteníčko.JaVa

  Vložil Realitní zprostředkovatel (bez ověření), 27. Březen 2020 - 18:22

  SVJ je povinno zajistit úklid.

  Nikdo zde nepíše, že SVJ má někoho nutit.

  Vložil JaVa, 27. Březen 2020 - 19:04

  Zřejmě jste nečetl stanovy tohoto SVJ,ve kterých je v čl.„Práva a povinnosti člena společenství“

  uvedeno: Člen společenství je povinen zejména :

  písm. m)

  provádět pravidelně úklid společných prostor.Pokud tuto povinnost nesplní ,může výbor zajistit úklid na náklady vlastníka,který svůj úklid neprovedl"

  konec citace ze stanov.

  Přeji hezký večer.JaVa

  Vložil radka2222 (bez ověření), 27. Březen 2020 - 15:45

  svj zajistit úklid? to by snad neměl být problém, firem ochotných uklízet je dost, ne?

  Vložil JaVa, 27. Březen 2020 - 9:05

  Váš chaotický a ničím nepodložený dotaz, vyplývá z Vaší absolutní neznalosti zákonů a vyhlášek ,kterými se SVJ a tedy i Vy, musíte řídit.Pokud si k tomu něco nenastudujete,ne­máte šanci se v tom orientovat.

  1. Kdy vaše SVJ vzniklo/bylo založeno?
  2. Máte k dispozici PV (prohlášení vlastníka k budově)?
  3. Jaké máte stanovy?

  atd… atd…

  „na schůzi byli zvolení jiní členové výboru, kteří stále nejsou zapsání neboť předsedkyně nebyla schopna předat správci plně moci“

  Neuvádíte,co má společného nějaký „externí správce“ se zápisem, zvolených členů statutárního orgánu právnické osoby SVJ v RS.

  P.S. Uveďte zde alespoň IČO vašeho SVJ .

  Přeji hezký den.JaVa

  Vložil jahpa, 27. Březen 2020 - 18:20

  Již dlouhá léta je zde externí správce, který ovšem úplně nefunguje tak jak by měl. Poté co jsme se nastěhovali jsem po něm chtěla výpis z fondu, rozpis záloh (který 3× předělával než byl dobře). Máte pravdu, že znalost mi chybí a proto se ptám. Budu to muset dostudovat, tak jak říkáte. SVJ bylo založeno v roce 2002, prohlášení vlastníka k budově nemám, tuším měl by stačit výpis z katastru. Stanovy jsou z roku 2015 a neodpovídají novému občanskému zákoníku. Jako většina věcí v tomto domě, bohužel. Externí správce měl ověřené plné moci vložit do rejstříku (poté co mu předseda poskytne- což se nestalo) IČ: 75002850 Další vtip je, že stanovy zakazují, aby ve výboru byli sourozenci- jsou tam sestry celá léta a nikomu to nevadí. (jedna z nich dokonce nevlastník) Dnes jsem osobně jednala s dvěma majiteli- s předsedkyní a její sestrou /respektive jejím mužem- oba mi v podstatě řekli, že je dům nezajímá a když jsem tak ambiciozní at se starám. Což si vůbec nemyslím, jen mám ráda záležitosti tohoto typu v pořádku.

  Vložil JaVa, 27. Březen 2020 - 19:18

  Děkuji Vám za doplnění informací.Z toho,co jsem se dočetl ve vašich stanovách a RS je zřejmé,že pokud se Vám nepodaří přesvědčit většinu vašich sousedů,tak v tom budete sama.Záleží pouze na Vás ,zda se pustíte do velmi zdlouhavého boje, ve kterém musíte mít každý argument proti současnému stavu ve vašem SVJ, právně podložený.Jde to ztěžka,ale jde to.Znám to z vlastní zkušenosti.

  Pokud budete mít zájem,můžete mě kontaktovat přes admina webu.

  Přeji Vám hezký zbytek dne.JaVa

  Vložil Realitní zprostředkovatel (bez ověření), 27. Březen 2020 - 18:29

  „SVJ bylo založeno v roce 2002“

  V roce 2002 SVJ vznikla ze zákona, nebyla zakládána.

  Vložil Náhlovský (bez ověření), 27. Březen 2020 - 8:33

  Popisujete typický dům. Přesně takto to zákonodárce chtěl, když na jedné straně svěřil nekvalifikovaným laikům správu cizího majetku v hodnotě mnohonásobně přesahující výši přiměřenou jejich poměrům a současně na druhé straně odňal vlastníkům možnost domoci se právního stavu.

  Tady Vám za chvíli jistě někdo doporučí, abyste se nechala zvolit, když jste tak chytrá, což je nepoužitelná rada.

  Použitelná rada není.

  Teoreticky byste mohla požadovat náhradu škody na kupujícím a realitním zprostředkovateli, pokud Vám zatajili vady na věci. Vadami se rozumí i právní vady, tj. to, co uvádíte. Tyto škody byste ovšem musela vyčíslit a prokázat, což je v praxi obtížné. Ze stejného důvodu jste oprávněna odstoupit od kupní smlouvy, ovšem opět, pokud nedojde k dohodě, což nelze předpokládat, Vás čekají další náklady.

  Pro realitní zprostředkovatele zákonodárce bohužel nepožaduje žádnou kvalifikaci.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 27. Březen 2020 - 17:17

  t.j. nezjištění si stavu věci před koupí můžete požadovat leda tak sám od sebe.

  Vložil Pavel, 27. Březen 2020 - 11:00

  Zákon o realitním zprostředkování č. 39/2020 Sb. je účinný od 1.1.2020 a vyžaduje kvalifikaci.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil radka2222 (bez ověření), 27. Březen 2020 - 14:28

  platnost od 17.02.2020 Účinnost od 03.03.2020

  Vložil Realitní zprostředkovatel (bez ověření), 27. Březen 2020 - 18:20

  Lhůta pro doložení odborné způsobilosti je 6 měsíců od nabytí účinnosti, tj. stále mohou působit realitní zprostředkovatelé bez jakékoli kvalifikace.

  Rovněž by měla být předepsána kvalifikace pro správu bytového domu (správu nemovitostí).

  Vložil Tobias (bez ověření), 16. Duben 2020 - 14:23

  „Lhůta pro doložení odborné způsobilosti je 6 měsíců od nabytí účinnosti, tj. stále mohou působit realitní zprostředkovatelé bez jakékoli kvalifikace.“

  Posunuto, odborná způsobilost se požaduje až od března 2021.

  Vložil taz (bez ověření), 27. Březen 2020 - 18:37

  Hm, a jakou kvalifikace bude předepsána společenství, které je správcem domu ze zákona.

  Vložil Realitní zprostředkovatel (bez ověření), 27. Březen 2020 - 18:50

  „jakou kvalifikace bude předepsána společenství, které je správcem domu ze zákona“

  Nevím, koho se ptáte. Nejlépe podobnou, jakou mají peněžní ústavy. Ty mnoha lidem spravují hodnoty mnohem nižší, než je hodnota jejich bytů, a přitom jejich odbornost je zaručena, jejich působení regulováno a vklady chráněny.

  Vložil taz (bez ověření), 27. Březen 2020 - 19:03

  Jaká to tedy má být kvalifikace? Já to nevím, proto se ptám. Já nevím, jakou mají kvalifikaci peněžní ústavy. Kvalifikace je dána zákonem, nebo ne?

  Vložil Realitní zprostředkovatel (bez ověření), 27. Březen 2020 - 19:10

  „nevím, jakou mají kvalifikaci peněžní ústavy“

  Hodně přísnou, podle zákona č. 21/1992 Sb., o bankách. Přitom tam lidé často mají pár šušňů ve srovnání s hodnotou jejich bytů.

  Vložil jahpa, 27. Březen 2020 - 10:32

  Dekuji za odpověď, je to přesně jak píšete. Taky nejsem kvalifikovaná, ohledně svj mám načteno minimum, ale kdybych takovou funkci měla snažila bych se načíst co nejvíce.

  Nyní jsem poněkolikáté četla naše stanovy, jasně je tam dané, že sourozenci nesmí být členy výboru. (dle občanského zákoníku sice zrušeno, ovšem zde to nikdo neaktualizoval). Předsedkyně a členka výboru jsou sestry. I to o něčem vypovídá.

  Vložil Člen SVJ (bez ověření), 27. Březen 2020 - 13:19

  Třeba ,kdy vaše SVJ vzniklo,Kdo je ten tajemný správce,co všecko řídí?Kam a komu posíláte svoje peníze? Nebo je vybíráte do klobouku bez potvrzení?Máte nějaký předpis měsíčních plateb a roční vyúčtování služeb a správy?Dívala jste se na Justice cz (stačí vložit IČO- POKUD HO ZNÁTE),jestli je tam uložena účetní závěrka?Je toho tolik,co by jste měla vypsat a Vy mlčíte jak Fučík!

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".