navýšení záloh do fondu oprav

Vložil Anonymous, 12. Prosinec 2019 - 22:20 ::

dobrý den, obracím se s prosbou o radu. jsme dům s bytovými jednotkami, které jsou v osobním vlastnictví, ale nemáme SVJ (nejsme schopni se na něm domluvit), ale jsme členy družstva, které nám vede účetnictví a stará se o technické věci. nemáme ani bankovní účet, peníze zasíláme na účet družstva, jednou za rok dostaneme vyúčtování. nemáme ani předsedu, který by s družstvem jednal, starý odstoupil a nikdo to nechce dělat. na nástěnce se dnes objevil vzkaz od jednoho z majitelů domu, že se zvyšují náklady na opravu domu a že od 1.1. se o 50% zvyšuje „fond oprav“ a že nám bytové družstvo v rámci záloh navýší částku plateb. žádná schůze ani odsouhlasení neproběhlo. pán byl pouze na poslední schůzi zvolen, aby zajistit jednu opravu domu a na stejné schůzi se jednalo o navýšení plateb, ale nebylo schváleno (ani nebylo hlasováno, pouze proběhla vášnivá diskuze). jak se bránit dle mého neoprávněnému navýšení plateb, jaká jsou pravidla a může ono družstvo jenom tak navýšit zálohy a vymáhat po nás peníze soudní cestou? nebo je to takto v pořádku? děkuji za radu.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 15. Prosinec 2019 - 17:09

  Kdy (rok) byly jednotky převedeny z družstva na nynější vlastníky? Podle toho se pak postupuje. Jinak Váš kuriozní spůsob hospodaření je skutečně úsměvný. Všichni jste družstevníci ovšem bez podílu na družstvu a žijete v minulých zaběhnutých kolejích, které jste neschopni změnit. Ptáte se zda v systému bez pravidel se mají dodržovat pravidla? Jaká, kdo je určuje? Jaké schůze se proboha dovoláváte když nejste schopni zprovoznit SVJ?

  Vložil JaVa, 14. Prosinec 2019 - 10:04

  Píšete velmi zmatečně,že:

  „jsme dům s bytovými jednotkami, které jsou v osobním vlastnictví,ale nemáme SVJ (nejsme schopni se na něm domluvit),“

  „nemáme ani předsedu(předseda čeho,SVJ nebo samosprávy družstva?), který by s družstvem jednal, starý odstoupil a nikdo to nechce dělat.“

  Takže, buď u vás již SVJ vzniklo ze zákona (72/1994 Sb., § 9 odst.3) a váš„starý předseda“ odstoupil,

  http://www.portalsvj.cz/…m-vzniku-svj

  nebo se jedná o odklad vzniku SVJ ( § 9 odst.4.z.č.72/1994 S.,) a vašim správcem je stále „družstvo“(§ 1190/89/2012 Sb.,) a to vám zcela oprávněně navýšilo „fond oprav“ a vy jste povinni to navýšení akceptovat!

  Píšete,že : „ale jsme členy družstva, které nám vede účetnictví a stará se o technické věci. nemáme ani bankovní účet, peníze zasíláme na účet družstva, jednou za rok dostaneme vyúčtování.“

  Vaše údaje v úvodním dotazu jsou naprosto nedostatečné a pokud je nedoplníte,nemáte šanci na fundovanou odpověď!

  Pro začátek Vám doporučuji důkladné prostudování toho,co to vlastně SVJ je a jaké jsou podmínky pro jeho vznik ze zákona 72/1994 Sb., či založení, dle zákona 89/2012 Sb.,.

  Přeji hezký den.JaVa

  Vložil děkuji (bez ověření), 14. Prosinec 2019 - 17:55

  dobrý den, děkuji za informace a doplňuji

  svj nevzniklo a ani nevznikne (dle §1200 noz se založí schválením stanov, to se nepodaří, majitelé bytů nepřijdou a nepodepíší) předseda-asi z mé strany zmatený pojem, osoba jednající s družstvem, má u nich podpisové právo pro proplacení hotovostních nákupů, může vidět vyúčtování, zajišťuje revize a tak, volí se na schůzi, teď žádný není §1190-zde nevím, kdo je správce, možná družstvo (ale to odvozuji až podle vaší odpovědi), ale družstvu je jedno, kolik platíme, tomu nahlásíme, že fond oprav (nebo zálohy na služby) jsou na bytovou jednotku třeba 1000Kč a ono to akceptuje, když nahlásíme 500Kč, tak nám do vyúčtování dá 500Kč, jsou to peníze, které platíme pouze na náklady na náš dům, družstvu navíc hradí každý byt paušálem poplatek za tyto služby rozhodnutí o výši poplatku na služby je na nás, aktivity se ujal 1 z majitelů bytu, ne družstvo

  jakým způsobem se prosím schvalují tyto změny? na schůzi vlastníků bytů (nevím jestli to je správný název) nadpoloviční většinou přítomných (a musí ta přítomná část tvořit většinu) nebo většinou ze všech vlastníků nebo všemi??? např. 10 bytů, tak je platný již souhlas 4 lidí (6 přítomných na schůzi, 4 většina), nebo 6 lidí (většina z 10ti) nebo 10? nejsem právník, tak se ptám nepřesnými pojmy mám tedy studovat založení svj i když k němu nedojde? děkuji za váš čas a hezký den

  Vložil Vlastnice Yvonna (bez ověření), 14. Prosinec 2019 - 20:36

  „mám tedy studovat založení svj“

  Ano, a také vznik SVJ ze zákona (bez založení).

  Vložil JaVa, 14. Prosinec 2019 - 18:57

  „mám tedy studovat založení svj i když k němu nedojde?“

  Samozřejmě,že by jste si měla nastudovat vše,co se založení SVJ týká a to i v případě,že vlastníte jednotku v domě,kde jsou pouze čtyři jednotky:

  "§ 1199/89/2012 Sb.,

  Je-li v domě méně než pět jednotek, může být společenství vlastníků založeno, pokud s tím souhlasí všichni vlastníci jednotek."

  To jste ovšem zatím neuvedla.Jestli je ve vašem domě alespoň pět jednotek, pak jste povinni SVJ založit!

  "§ 1198

  (1) Nebylo-li společenství vlastníků založeno již dříve, založí je vlastníci jednotek, kde je alespoň pět jednotek, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, nejpozději po vzniku vlastnického práva k první převedené jednotce.

  (2) Do veřejného seznamu se nezapíše vlastnické právo k další převedené jednotce, pokud není prokázán vznik společenství vlastníků. To neplatí při nabytí jednotky do vlastnictví prvním vlastníkem." konec citace.

  Samozřejmě, pokud SVJ ve vašem domě již dávno nevzniklo, dle z.č.72/1994 Sb., § 9 odst.3 nebo není dle § 9 odst.4 jeho vznik odložen,ale to vy zřejmě nevíte.Jinak by jste zde uvedl/a datum rozdělení vašeho domu na jednotky(prohlášení vlastníka) včetně toho,kdy byla doručena listina s vyznačením vkladu do KN třetímu rozdílnému vlastníkovi jednotky v domě.

  Pročetla jste si alespoň ten odkaz, na který jsem Vás odkázal?

  http://www.portalsvj.cz/…m-vzniku-svj

  K získání více konkrétních rad, by Vám pomohlo,uvést zatím alespoň adresu vašeho domu a nebo se zaregistrovat na tomto portálu a oslovit někoho konkrétního přímo emailem!

  Přeji Vám hezký zbytek dne.JaVa

  Vložil VN (bez ověření), 13. Prosinec 2019 - 14:19

  Máte byty v družstevním nebo osobním vlastnictví ? Z Vašeho dotazu to nevyplývá.

  Vložil děkuji (bez ověření), 13. Prosinec 2019 - 22:37

  dobrý dem, osobní vlastnictví, děkuji

  Vložil € (bez ověření), 14. Prosinec 2019 - 1:20

  Takže se tážete na situaci před 25 roky.

  Vložil Bruno2, 14. Prosinec 2019 - 17:43

  Opět jeden právní purista. Doufám, že k placení nepoužíváte složenky, ale jen a pouze poštovní poukázky.

  Vložil René (bez ověření), 17. Prosinec 2019 - 21:40

  „k placení nepoužíváte složenky, ale jen a pouze poštovní poukázky“

  Nerozumím souvislosti s tématem. (Obchodní podmínky Československá obchodní banka pro složenky účinné od od 1.7.2019 jsou dostupné na

  https://www.csob.cz/…y-190701.pdf

  a běžně je přijímá každá pošta.)

  Vložil ... (bez ověření), 17. Prosinec 2019 - 14:13

  Právní purista byl asi šikanovaný, navíc neumí počítat.

  Termín „Osobní vlastnictví“ platil v československém občanském zákoníku.
  Termín „Vlastnictví“ nebo „Přímé vlastnictví“ platí od 1.ledna 1992.

  Tj. 28 LET! pane zrezivělé €

  Vložil René (bez ověření), 17. Prosinec 2019 - 21:33

  „Tj. 28 LET! pane zrezivělé €“

  Zákon č. 52/1966 Sb., o osobním vlastnictví k bytům, byl účinný od 01.09.1966 do 30.04.1994. Od posledního dne účinnosti tohoto zákona tak uplynulo 25 let a necelých 8 měsíců (počítáno ke dnešnímu dni 17.12.2019).

  Je s podivem, kolik dotazů položených zde se týká období před 30.04.1994, což je zřejmé z používané terminologie. Příliš nechápu smysl řešení věci z doby před 25 lety, vše je již promlčené, leda že by takto dlouho trval nějaký soudní proces – to nelze zcela vyloučit, ale tazatelka nic takového neuvedla.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".