Nájezdy na kočárek

Vložil Marketa Novotna, 16. Červenec 2022 - 14:55 ::

Dobrý den, chtěla bych porodit.

V baráku jsme tři rodiny, které používají nájezdy na kočárek a jsou pro nás důležité, jinak bychom se stěží dostali k výtahu ( cca 20 schodů k výtahu). Náš správce nám vyhrožuje, že nechá nájezdy odstranit, protože je údajně někdo nevrací zpět ke stěně, když je použije. Nikdy jsme neviděli, že by nájezdy byly uprostřed schodiště, aby někomu bránily v chůzi dolů. Vždy byly u stěny. Dá se tomu nějak bránit? Jak by se řešilo, pokud by správce nájezdy odstranil a já upadla nedej bože s kočárkem a nebo bych si zdravotně ublížila? Kočárky nejsou lehké. Správci vadí i to, když se nájezdy přesouvají a uklízejí po použití, protože to vydává hluk.

Pro nás je to nezbytná věc, bez které bychom se špatně dostávali z baráku a do bytu. Od nikoho jiné z baráku jsme neměli stížnost, že by jim nájezdy vadili. Pokud by došlo k odstranění pro nás tak nezbytné věci nejednalo by se o ohrožení na zdraví osoby s kočárkem? Navíc jsme dvě maminky po císařském řezu, takže je pro nás nemyslitelné, kočárek s dítětem tahat (15 –20 kg).

Prosím o radu. Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Bezbariérový přístup (bez ověření), 18. Červenec 2022 - 21:19

    Jaký je rok výstavby domu? Byla nějaká pozdější rekolaudace? U novějších domů nebo novějších rekolaudací je totiž požadován bezbariérový přístup do bytu, u starších nikoliv.

    Jak Vám zde už radili jiní: Požadujete bezbariérový přístup do bytu. Technickým provedením se nezabývejte. (To může spočívat třeba ve vybudování dalšího vstupu do domu. Neznám místní poměry.) Stejně tak se neargumentujte svým zdravotním stavem nebo rodinnou situací. Takovýto požadavek může a měl by vznášet každý, a to s velkým předstihem (rozuměl ihned) protože každý může bezbariérový přístup do bytu někdy potřebovat.

    Vložil Justitianus, 17. Červenec 2022 - 7:17

    Markéto, neuvedla jste základní informace.

    ☀ Jaký je Váš vztah k bytu?
    Vlastník bytu, spoluvlastník bytu, nájemce, podnájemce, osoba užívající byt na základě souhlasu vlastníka, osoba užívající byt na základě souhlasu nájemce, squatter???

    ☀ Jaký je vztah správce ke společným částem domu?
    Že kdosi komusi vyhrožuje je nevýznamné. (Je celkem časté že osoba A vyhrožuje osobě B, nebo vyhrožuje více osobám.) Rozhodující však je pouze to zda vyhrožující osoba je oprávněna svou výhrůžku reálně uskutečnit. O tom nepíšete nic. Je „správce“ oprávněn odstranit nájezd ze schodů? Pokud ano, ze které právní skutečnosti toto jeho právo vyplývá?

    Justitianus

    Vložil Marketa Novotna, 17. Červenec 2022 - 8:59

    Já jsem majitelka bytu. Máme zde SVJ – LBD . Neustále se odvolává na to, že když se někomu něco stane, ponese za to on jako správce. Přitom on sám zajistil nájezdy a sám je instaloval. I kdyby někdo nevracel nájezdy zpět (což jsme nikdy neviděli) schodiště splňuje požadavky na šíři únikové cesty.

    Nejmenší šířka nechráněné únikové cesty je 550 mm. Nejmenší šířka chráněné únikové cesty je 825 mm se šířkou dveří alespoň 800 mm.

    Spíše se nám snaží znepříjemnit den pokaždé, když nás vidí (rodiny s kočárky). Bránit se nemáme jak, protože nám řekne, že nájezdy vezme a uzamkne je v přízemi. Nemůžeme se bránit tím, že nám zamezuje (omezuje) přístup do vlastního bytu?

    Děkuji

    Vložil Justitianus, 17. Červenec 2022 - 18:25

    Děkuji za upřesnění.

    Jestliže v domě vzniklo SVJ jako právnická osoba, pak osobou odpovědnou za správu domu je pouze toto SVJ. Nikdo jiný.

    O tom co je umístěno ve společných prostorech rozhoduje SVJ – tedy rozhodne buď nejvyšší orgán (shromáždění), nebo statutární orgán (tím je předseda SVJ, nebo výbor).

    Nevím proč se zmiňujete o nějakém „správci“. To Vás přece nezajímá. Vaším partnerem je SVJ.


    Není jisté zda v budově je či není chráněná úniková cesta. Pokud ale to schodiště je součástí únikové cesty, pak je třeba dodržet § 30 odst. 3 vyhlášky č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb, a příslušné normy ČSN EN zmíněné v příloze vyhlášky. Posuzuje se množství hořlavých látek. Navíc platí, že nesmí být ohrožena volná průchodnost únikové cesty; například nájezd na schodišti sklopený dolů by nejspíše byl takovou překážkou. Tyto záležitosti může závazně posoudit jen osoba s odbornou způsobilostí v oblasti požární ochrany.

    Justitianus

    Vložil OK (bez ověření), 16. Červenec 2022 - 21:04

    Tak si nechte od ostatních podepsat, že jim nájezdy nevadí.

    Vložil Petr, 17. Červenec 2022 - 2:54

    „Náš správce nám vyhrožuje, že …“

    Pokud jste se vyjádřila správně, že „vyhrožuje“ správce, tak to nemusí být v jeho pravomoci. Obraťte se na majitele domu, ten rozhoduje o svém majetku.

    Myslím, že žádná instituce se vás nemá možnost zastat z titulu „ohrožení na zdraví osoby s kočárkem“ a „maminky po císařském řezu“

    Vložil MartinII, 18. Červenec 2022 - 4:44

    Markéto dostala jste 2 (slovy dvě) doplňující dotazy od Justitiana. Odpověděla jste mu jaksi jen částečně.

    Dostala jste odkaz na SVJ (coby majitele domu).

    Pokud znáte paragrafy (oddíl) bytového spoluvlastnictví v NOZ tak by vám mělo být jasné že si vše (nejen toto) musíte vyřídit nejdříve v SVJ, protože jeho nejvyšším orgánem je shromáždění (§ 1205)

    A/ není tedy pravda, že „bránit se nemáme jak“

    Doufáte, že abyste to nemusela řešit s „osobou oprávněnou“ prostřednictvím nejvyššího orgánu, dostanete zde buď odkaz na instituci která vám pomůže ze zákona, nebo dostanete rady na vaše otázky.

    • „Jak by se řešilo, pokud by nájezdy odstranil, já bych upadla a ublížila si“
    • „… nejednalo by se o ohrožení zdraví osoby s kočárkem ?“
    • „můžeme se bránit, že nám zamezuje (omezuje) přístup do bytu ?“

    B/ Pletete si „osobu odpovědnou“ + statutára (dle NOZ), se zástupcem správní firmy (případně OSVČ správcem), kterého (bývá to ve stanovách) může „osoba odpovědná“ pověřit některými činnostmi správy (nejčastěji účetnictví a technický dozor).

    Není totiž obvyklé aby se správce zdržoval tak často v domě, jak plyne z vašich tvrzení

    • „pokaždé, když nás vidí s kočárky“
    • „vadí mu i to, když se nájezdy přesouvají a uklízejí … hluk“

    Takže nám osvětlete kdo je ona osoba, kterou (zřejmě z neznalosti NOZ a stanov) nesprávně označujte jako „správce“

    Vložil OK (bez ověření), 18. Červenec 2022 - 20:50

    Co požadovat bezbariérový přístup k výtahu

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".