Na co si mám dát pozor při přebírání funkce předsedy SVJ.

Vložil předseda (bez ověření), 29. Únor 2016 - 17:32 ::

Dobrý den, v našem domě ukončil předseda SVJ svoji činnost a zůstal místopředseda a jeden člen. Do hledáčku jsem se dostal já. Samozřejmě se do toho zrovna dvakrát nehrnu. To ostatně nikdo. Nevím jestli je s funkcí spojena nějaká zodpovědnost za kterou bych mohl být i trestně stíhaný (nemyslím tím zpronevěru financí). Je v platnosti NOZ a tak jsem se chtěl zeptat:

 • na co si mám dát pozor při přebírání funkce předsedy.
 • co si mám překontrolovat v účetnictví, na co si dát pozor.
 • existují některá pojištění, která mně můžou ochránit. Pročítal jsem nějaká, ale jsou tam samé výluky a co bych potřeboval, to tam není.
 • co musím hlídat za termíny, abych něco nepropásl a dostal se

  tím do komplikací.

Přepracované nové stanovy ještě také nemáme, to budu dělat já.

Děkuji.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Vlastiks, 1. Březen 2016 - 12:04

  … aby jste nezblbnul, tak jak k tomu bohužel často dochází.

  Každé ráno si opakujte že ač jste předseda, zůstáváte stále jedním ze spoluvlastníků.

  Vložil Věruška (bez ověření), 29. Únor 2016 - 20:40

  Pane předsedo výboru SVJ,

  bez ohledu na to, jak Vás zde někteří vítají (to je tu běžné…), jste si vědom, že je potřeba se obeznámit…

  na tomto portále leccos najdete, bohužel ne uspořádaně a také narazíte na zavádějící rady… musíte ale zadávat klíčová slova a hledat a zvažovat

  na účetnictví najdetedost – pí Naďa Kleinová, účetní ze Vsetína má vlastní www

  existuje pojištění odpovědnosti pro statutáře SVJ – znám od Kooperativy, možná jsou i jiná

  termíny:

  • pohlídejte si zapsání změny ve Vaší funkci do rejstříku SVJ
  • projděte si periodicitu povinných revizí (máte-li externího správce, hlídá si i on)
  • na účetnictví asi také máte účetního, který by Vás mohl informovat –

  STANOVY – úprava

  jste-li tzv. SVJ(2000), stačí Vám do konce letošního roku provést jen několik málo podstatných úprav, které jsou povinné – najdete je v diskusi – uvedla je zde nedávno značka lake, pod kterou by se měl dle zdejších komentářů skrývat zakladatel a provozovatel tohoto webu

  Již zmíněný lake tu také v jednom příspěvku citoval legislativu, kterou by měl každý statutář znát

  PŘEJI Vám, abyste se rychle a platně zapracoval a byl jedním z osvícených předsedů – pak se s námi podělte o zkušenosti…

  Věruška

  Vložil lake, 1. Březen 2016 - 12:14

  Pro Věrušku: nejsem ani zakladatel ani provozovatel tohoto webu. Jsem přispěvatel jako Vy.

  Pro předsedu: věcí, na které je třeba dát si pozor, je tolik, že Vám je zde nikdo nevyjmenuje. Je zde 109453 komentářů o všem možném, na co byste se chtěl zeptat. Takže postačí hledat ve FAQ a ve štítcích.

  1. Předseda společenství je jediným členem jednočlenného statutárního orgánu SVJ. Je volen přímo shromážděním. Naproti tomu předseda výboru je jedním z členů vícečlenného statutárního orgánu (výboru). Shromáždění volí pouze členy výboru bez rozlišení. Ti si pak mezi sebou zvolí předsedu výboru ze svého středu.
  2. Změna kvora pro hlasování o opravách či technickém zhodnocení je možná. Máte ve stanovách neprakticky 100%, ZoVB stanoví pro tento případ 3/4 všech, NOZ stanoví 2/3 všech. Nižší kvorum NOZ nepřipouští, vyšší ano.

  lake

  Vložil svjvmt, 29. Únor 2016 - 19:36

  Proč se staráte někteří, že chce „dělat“ stanovy, natož zdůvodnit, je to jeho problém. Na to se vás neptá! Není problém si jich kopu stáhnout a dát dohromady vyhovující.

  Vložil () (bez ověření), 29. Únor 2016 - 18:29

  budete dělat proč?

  Vložil mrk, 29. Únor 2016 - 18:12

  Zřejmě máte na mysli předseda výboru SVJ a nikoliv předseda SVJ. Pokud neznáte ani takové základní věci, jako je přebírání funkce, co máte překontrolovat v účetnictví a ještě přitom napíšete že nové stanovy budete dělat vy, tak jste vážně exot. Nový občanský zákoník v tomto ohledu konkrétně stanoví, že každý, kdo přijme funkci člena voleného orgánu, zavazuje se, že ji bude vykonávat „s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí“. To je obsaženo v § 159 NOZ. Vy ty znalosti (ani základní) nemáte. Nemáte tedy ve funkci co dělat.

  Vložil asdfg (bez ověření), 29. Únor 2016 - 18:55

  Samozřejmě – předseda výboru SVJ. To tady musím vše vypisovat v přesném znění? A exot jsi ty. Samozřejmě stanovy budou vyhotovovány pod dohledem právního poradce. Jestli tady jen nadáváte druhému, tak se běžte vycpat.

  Vložil Arveno, 29. Únor 2016 - 21:35

  jsou zde take slusni lide kteri toho hodne umi. Ty ironicke, arogantni ignorujte. Drzim Vam palec.

  Vložil Dejvická, 29. Únor 2016 - 19:04

  Přesná citace je dosti důležité…
  Nicméně…
  Můžete zdůvodnit, proč budete „vyhotovovat“ nové stanovy?

  Tím Vás pověřil správce, vlastníci, nebo to je Vaše osobní iniciativa…???

  Vložil asdfg (bez ověření), 29. Únor 2016 - 19:35

  vlastníci, máme nastavené špatné hlasování a nemůžeme prosadit žádnou modernizaci, renovaci.

  Vložil Dejvická, 1. Březen 2016 - 6:22

  To co píšete postrádá logiku…
  Vlastníci Vás pověřili změnou stanov, aby se něco mohlo prosadit..???
  Není to tak, že Vy jako budoucí potencionální předseda si něco chcete prosadit, ale dopředu víte, že dostatek vlastníků ruku nezvedne, tak chcete snížit kvorum hlasování?
  Myslete, dohoda je vždy schůdnější než nátlak touto formou…
  Co když podají nesouhlasící vlastníci protest – máte zaděláno na soudní spor, který se může táhnout hodně dlouho, s nejasným výsledkem.

  Vložil Jacek, 1. Březen 2016 - 8:01

  Jsem poněkud zaskočen, překvapen tím, že pokud se kdekoliv v příspěvcích objeví termíny ,,fond oprav, ,,oni to taky platí z FO a fungují, ,,chci prosadit'', čili jednání skoro nátlaková, protiprávní, která nejsou úplně košer, tak takovéto příspěvky jsou hodnoceny plusově. Mínusem jsou naopak hodnoceny ty příspěvky, které tazateli osvětlují s čím má počítat, nač si dát pozor, s čím se seznámit atd. Viz. příspěvek Dejvická(Aha…) a mnoho dalších

  Vložil asdfg (bez ověření), 1. Březen 2016 - 9:48

  Dobrý den, ve funkci ještě nejsem a jak uvádím, tak se do toho zrovna dvakrát nehrnu. Jen jsem se dostal do hledáčku ostatních a nikdo jiný funkci vzít nechce. Každý má plno výmluv. A jak to bývá všichni zvednou ruku, jen aby je to minulo a potom začnou rýpat do ostatních a pomlouvat práci jiných. S prací s lidmi mám své bohaté zkušenosti a tak vím co to obnáší. Nečekám žádné zavděčení. Vím, že je tomu naopak.

  Ještě tedy odpovím na tu změnu stanov. Jen pro úvod připomínám, že jsem se přistěhoval a do stanov jsem neměl žádnou možnost zasahovat. Jak tady zaznělo, že já chci něco prosadit adt.. Tak ve stanovách je nastaveno veškeré hlasování na 100% – pro. Vždy se najde nějaký rejpal, jak to tady pročítám ze zkušeností jiných, potom se nic neprosadí. Lidi jsou už docela naštvaní a brblají, že se s tím má něco udělat. Něco, ale kdo, nikomu se do toho nechce. Vím, najde se tady někdo, kdo napíše „Co si odsouhlasili, to mají“, to ale není žádné řešení. Dále tam je napsáno, že členové výboru nesmí podnikat. Nevím proč bych měl pověsit řemeslo na hřebík a spolehnout se na almužnu, kterou snad nějakou poskytují. Dál se už rozpitváváním stanov zabývat nebudu. To nebyl dotaz.

  Já jsem tady očekával rady typu (příklady neberte úplně doslovně): tady v účetnictví si dej pozor na tuto… položku, dost často jí zařadí tam a tam…; tady si dej pozor a zkontroluj si, že toto dost často špatně daní, zkresluje to potom účetnictví … Vím, že je na to účetní, ale přeci si to musím překontrolovat nebo to mám snad od oka jen rovnou podepsat? V případě trestní odpovědnosti (vyloženě plácnu) si dej pozor, aby ti v zimně někdo neuklouzl na neposypaném chodníku, potom se z toho jen tak nevyhrabeš. U pojištění… že třeba tato pojišťovna má nastavené dobré ručení atd… U termínu si hlavně hlídej včasné podání to a to…

  Co se mi však dostalo za odborné rady, jsem se nestačil divit. Místo toho jsem byl zdrbnut, že v názvu funkce jsem neuvedl slovo „výboru“. Ona je ještě jiná taková funkce? Jó? Aha, tak to jsem nevěděl. No, tak to asi vysvětluje ten titul exot, jak jsem byl pojmenován. Já jsem si na tomto fóru přečetl několik vláken. To co se tady děje je na úplné zrušení celého fóra. Tazatel zadá otázku a připadá mi to tady, jako když si děti hrají na tichou poštu. Po dvou nic neříkajících odpovědí se do sebe dva přispěvovatelé pustí, začnou si nadávat a tazatel se nic za celou dobu nedozví, ale alespoň se naučí nadávat druhému. Běžte se lidi vycpat. To je nějaké jednání.

  Jediná pozitivní odpověď je od přispěvovatele Věruška. Děkuji Vám. Jen asi bude lepší, když už se nebudu na tomto fóru na nic ptát. Nějaké urážky člověk snese, ale když mne nikdo nezná a hned jsem exot, tak to je fakt síla.

  Vložil Dejvická, 1. Březen 2016 - 12:30

  ale docela jste mě pobavil.
  Z Vašich otázek je totiž zřejmé, že vůbec netušíte „vo co gou…“
  Chcete, aby Vám tady nějaký dobrák vypsal zákony o účetnictví, vycucal z NOZ to nejdůležitější…etc…
  Vy totiž svým způsobem chcete vést společnost a netušíte, co byste měl dělat.
  A zde končí legrace…
  Napište na lékařský web, že se chystáte k operaci, jestli by vám někdo z nich neporadil, kde je slepé střevo…a jak to potom zašít…
  Nebo na web elektrikářů, že měníte elektroinstalaci, ať Vám poradí, jak poznáte nulák…


  Potom se nadechněte, protože si přečtete na svou adresu věci nevídané!

  Vložil Jacek, 1. Březen 2016 - 12:15

  asdfg ptejte se a arogantní příspěvky odfiltrujte. Je zde dosti těch, kteří se snaží být nápomocni radou. Namátkou..Dejvická, Magda3, Arveno, Věruška, lake a mnoho dalších. Zato jim dík a věčnou slávu. Obzvláště lakeho příspěvky mají hlavu a patu, jdou do hloubky, zdůvodní podrobně svůj pohled na věc, byť by mu občas trocha pokory neuškodilo. Já i vy asdfg jsme ve funkci předsedy výboru SVJ novici. Za mě…hltám každou dobrou radu, názor, vysvětlení, neboť zpětným pohledem do historie fungování SVJ zjišťuji, jaký byl v našem SVJ bordel. Ten bordel se snažím s pomocí členů výboru vymetat a fungování SVJ narovnat. Správné názvosloví má svůj důvod. Například stačí ve slově e-mail vynechat pomlčku a už se nebavíme o elektronické komunikaci, ale o nátěrové hmotě. Tím určujete směr diskuse. asdfg,jak to tak bývá, mnoho odpovědí naleznete po zadání textu a následném kliknutí na tlačítko Hledat a rozumím Vám v tom směru, že si řeknete, kdo to má pročítat…bohu­žel vy.

  Vložil Ludmila, 1. Březen 2016 - 11:02

  Poradím vám – téměř všechno, co potřebujete znát, najdete na tomto webu. Než položíte otázku, zapátrejte nejdříve ve starších diskusích. Určitě odpovědi najdete. Základ je samozřejmě obsah vašeho Prohlášení vlastníka.

  Vložil Hubert (bez ověření), 1. Březen 2016 - 10:57

  Tak špatný to zase není, ale vždy lze najít nějaké to poučení či zkušenost.

  Statutárů je tu dost málo, zase vidíte kam může vést diskuze pokud ji nebudete řídit.

  Nemusíte se funkce bát, prostě začnete a po kouskách budete pokračovat a pokud to nepůjde, vždy to můžete složit – jsou příjemnější věci.

  Na těch pár prvních kroků návod máte.

  Trestní odpovědnosti bych se nebál, máte ale vždy povinnost informovat.

  Vložil Arveno, 1. Březen 2016 - 10:46

  svatou trpelivost. Jiz jsem se prestala divit. Ta arogance je umyslna, aby se lide znechutili , na nic se neptali a zustali v rukou tech mocichtivych trolu.

  Vložil Dejvická, 1. Březen 2016 - 12:41

  Je nezodpovědné vzít funkci – v tomto případě vedení společnosti, a nevědět, co to obnáší.
  Zaměňujete tedy pojmy z dojmy.
  To co nazýváte arogancí jsou v tomto případě reakce lidí, kteří něco nefundovaného, možná i na hraně zákona, marně řeší ve svém SVJ.
  A možná čelí člověku, kterému jsou nějaké zákony šumák, protože většina ovcí mu vše odhlasuje.

  Vložil Arveno, 1. Březen 2016 - 13:16

  do vyboru? Neni to prilis vdecna funkce. I kdyz s Vami castecne musim souhlasit. Nejhorsi jsou ti co evedi, ze to nevedi a nechteji to priznat, ani se otazat. Povzdych..

  Na „profesionalni spravcovske firmy“ je zde mnoho stiznosti. Ze zkusenosti vim, ze spravce dodany developerem pouzival ve srovnani s cenami „trhu“ silne nadstandartni ceny. Nebyl ochoten davat informace atd. Proste stret zajmu nebot spravoval vetsi pocet SVJ dodanych developerem.

  Vetsina vyboru je slozena z vlastniku majicich ruzne kompetence a casto skvele vzdelani v oblastech jinych nez je treba pro clena vyboru. Pokud vite o akademickem vzdelani pro cleny vyboru SVJ (ci alespoj vhodne vzdelani) tak to tem tazajicim se prosim zdelte.

  Dejvicka, nemyslim si, ze zrovna vy jste arogantni. Trochu zbytecne ostra, ano, ale casto prispivate vecnymi odpovedmi za coz budiz Vam dik.

  Vložil Arveno, 2. Březen 2016 - 0:02

  nebot sily mohou casem ochabnout. Rozumim Vam Dejvicka. Te to zajimave. Prave ve chvili kdy jsem to chtela vzdat se objevila moznost. Tak jsem se znovu nadechla a dam na to nekolik veceru s unavenyma ocima. Chci verit, ze je spousta schopnych cestnych lidi obcas zmatenych a ze se vse k dobremu dovede pomoci tech tvrdohlavych. At se Vam vse dari!

  Vložil MartinII, 1. Březen 2016 - 18:29

  Zkuste např toto

  http://www.portalsvj.cz/…ovy-predseda

  http://www.portalsvj.cz/…okumenty-svj

  Je toho asi tolik, jako v písničce Ladislava Vodičky „na co si má dávat pozor dobrý řidič“. Na účetnictví bych najal někoho kdo tom rozumí (nikoli účetní třeba mzdovou), většinou bývá přímo zaměstnancem správní firmy. V účetnictví bych si dal pozor, aby vám neproklouzli dlužníci.

  Pokud jde o termíny, tak asi jde o termíny revizí plynu, výměna podružných vodoměrů (pokud máte), revize výtahu atd.

  Jistě máte Prohlášení vlastníka (nyní jen Prohlášení), seznamte se s NOZ, a dále (alespoň dle mne) s Nařízením vlády 366/2013, zákonem 67/2013. Také byste měla vědět zda jste SVJ2000 nebo SVJ2012.

  Vložil Dejvická, 1. Březen 2016 - 18:21

  Re : Kde naleznete dobrovolniky
  Tak tímto přesně argumentují naši statutáři.
  Když jsme je vybídli, že bychom někteří z nás byli schopni nejen vést účetnictví a za poloviční cenu než stávající firma, že bychom zkontrolovali i znění smluv, etc…bylo ticho. Poté předseda prohlásil, že si ""prosím pěkně"" do týmu vybere lidi sám.

  Nu a ovce mlčeli.
  Re : Na „profesionalni spravcovske firmy“ je zde mnoho stiznosti
  Na firmu která našemu SVJ dělá správce a účetnictví tak nějak nedokážu napsat něco pozitivního.
  Čím víc se prokousávám zákony, tím víc jsem přesvědčen, že je vlastně špatně všechno.
  Největší sranda je, že si vyčtené mohu strčit za klobouk, protože názor našeho výboru je takový, že pravdu má správce a účetní v jednom, a já jim se svými zákony mohu vlézt na záda.
  Už mi rozumíte, v čem je problém?
  Já jsem vlastník a mám snahu se v dané problematice zorientovat, statutáři mají odpovědnost, ale obstarat si například materiály, jak by mělo vypadat vyúčtování etc…tak to bych na nich chtěl moc – od toho mají přeci správce a účetní.
  Proto byla moje reakce na dotaz budoucího předsedy asdfg dle Vaše mínění ostrá, podle mého názoru adekvátní.
  Podle mne to je stejné, jako když chce nastoupit do rychlovlaku a vůbec netuší, na co je ta která páčka.

  Vložil () (bez ověření), 1. Březen 2016 - 19:40

  Dejvická, vždy ty smlouvy můžete zkontrolovat a všem členům oznámit, co tam je nestandardního, co by mělo být jinak. Zjištěné skutečnosti můžete navrhnout k projednání na shromáždění. Tak do nich, na co čekáte, dělejte, co dělat lze. Vždycky se dá něco dělat.

  Vložil Dejvická, 1. Březen 2016 - 20:22

  Smlouvy k nahlédnutí poskytnuty nebyly – a to nejsem pírko, které se nechá odfouknout.
  Jenže…
  Například k dodatečnému daňovému přiznání jsem potřeboval doložit výnosy – které nebyly uvedeny ve vyúčtování ani proplaceny, tedy je nemám na účtu.
  Odpověď předsedy zněla doslovně, citace z dopisu..:
  Vše podepisuje a má archivováno účetní firma, a když FÚ něco potřebuje, musí pořádat účetní.
  V tu chvíli mi došlo, že jsou dvě možnosti.
  Buď je předseda podvodník a výnosy ze společných prostor jsou vyšší, než mi napsal
  Anebo je to absolutní blb…
  Vzhledem i k jiným nejasnostem a slovním přestřelkám je důvodné se domnívati, že platí obě varianty..

  Děkuji za trpělivost, už s problémy našeho SVJ dám pokoj…

  Vložil Arveno, 1. Březen 2016 - 23:50

  tu bezmocnost, vztek a zoufalstvi. Jste neuveritelne energicka. Co zajit osobne s milym usmevem za p. ucetni. Mela jsem cosi podobneho a dala jsem tomu cele leto procitani. S p. ucetni jsme ted docela na „dobre noze“ vi, ze se si preji porozume vyuctovani, ze se nejedna o osobni utok. Budu Vam Dejvicka drzet dalsi volny palec.

  P.S. Muzete podrzet kus palce i me. Take se budu potykat.

  Vložil asi tak (bez ověření), 1. Březen 2016 - 20:45

  To znamená, že svj nemá účetnictví pod kontrolou. Žádná účetní firma není odpovědna za vaše účetnictví. To pan předseda neví?

  Vložil janica, 1. Březen 2016 - 19:19

  Co je špatné, že prohlásil předseda, že si do svého týmu vybere své lidi. Není manager, není policat. Taky bychom brali z řad vlastníků nabídku,že za menší peníz bude dělat někdo účetnictví. Máme takové a nechtějí to dělat,ani nám nepomůžou s kontrolou. Že by právník zkontroloval smlouvy, prostě nemá čas a zadarmo ani kuře nehrabe. To je zase náš případ. Že by se někdo hrnul do výboru, to ne. Jestli uzavře výbor SVJ smlouvu se správcem a účetní, tak předpokládá, že za ty peníze bude odvedena slušná práce. Kontrola ze strany SVJ je nutná. Statutáři nemusí všechno dopodrobna vědět, ale musí se orientovat. Určitě nemusím vědět, do které účtové třídy patří platby, ale musím vědět, co se zaplatilo, kolik je na účtu, apod. Taky vědět něco o legislativě. A když něco nevím, musím se umět a chtít zeptat, nechat si poradit, dokonce i na tomto webu. A když se zeptám, tak chci praktickou radu. Až budu tak zkušená a budu mít přehled, tak se mohu zúčastnit akademických debat, jak tady vedou různí pánové, když se objeví zajímavý dotaz.

  Vložil Dejvická, 1. Březen 2016 - 20:25

  U nás byste měla tři slušné, solidní adepty, jenže v našem SVJ nesmí ani promluvit, ozve se bučení stáda – doslova!

  Vložil Arveno, 1. Březen 2016 - 23:55

  by meli mit sanci probudit vice vlastniku. U nas se to podarilo. Podarila se i ta neuveritelna sametova revoluce, ted je to jen pokracovani v malem.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".