měřiče tepla s dálkovým odečtem

Vložil Joachim (bez ověření), 28. Leden 2020 - 23:31 ::

Dobrý den,

společnost, která nám zajišťuje měření, odečty a rozpočet nákladů tepla a vody, nám sdělila, že podle jakési nové legislativy nové měřiče tepla ( možná i vodoměrů ) musí mít možnost dálkového ( radiového ) odečtu. Podle mě je to nepravda, anebo se mýlím ?

Joachim

  • EED

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil P_V (bez ověření), 29. Leden 2020 - 18:28

Směrnici EU najdete zde.

https://eur-lex.europa.eu/…tent/CS/TXT/?…

Píše se v ní o dálkovém odečtu pro rozúčtování vytápění. Nemůžu v ní najít, kde se ta povinnost týká vodoměrů. Ale už jsem dostal různé newslettery, kde se píše že se to týká i vodoměrů. Takže uměl by to v té směrnici někdo najít?

Vložil Petr Matousek (bez ověření), 29. Leden 2020 - 19:59

Směrnice v článku 9c doslova říká „o účely článků 9a a 9b musí být měřiče a indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění nainstalované po 25. říjnu 2020 dálkově odečitatelné.“. Protože články 9a i 9b se týkají měření pro účely vytápění, chlazení a teplé užitkové vody, obávám se, že nelze uspět s námitkou, že má jít jen o dálkový odečet tepla.

Takže jak měřáky pro studenou a teplou vodu, tak i topení. Při ceně cca 850 Kč za měřák na vodu jsme to pro dům o 22 bytech spočítali náklady včetně instalace na cca 50 tis. Kč. A přínos? Firma, která bude provádět odečty, to bude mít jednodušší. Nepředpokládám, že si sníží cenu služby za zpracování. To je, bohužel, realita.

Zdraví,

Petr Matoušek

Vložil JoPa (bez ověření), 16. Září 2020 - 13:07

Uvádíte povinnost mít vodoměry na studenou vodu s dálkovým odečtem. To je nesmysl, EU směrnice uvádí měřič (vodoměr) pouze na teplou užitkovou vodu. V žádném právním předpisu není do dnešního dne uvedena povinnost mít osazeny bytové vodoměry na studenou vodu.

Vložil P_V (bez ověření), 30. Leden 2020 - 0:24

Ale kdeže. Článek 9a říká, že média se mají měřit a účtovat podle toho. Článek 9b říká, že se má dělat rozúčtování na byty. Čili vše, co už tu dávno máme. A článek 9c říká, že měření (indikování) tepla na vytápění, nařízené v článcích 9a a 9b, má být dálkově odečitatelné.

Vložil Pavel, 29. Leden 2020 - 6:24

Joachime,

potvrzuji, co psal nick 4:

http://www.portalsvj.cz/…em-roce-2020

Zatím se jedná jen o směrnici EU, není český předpis, ale Gréta si ho prosadí.

Hezký den!

Pavel

Vložil 4 (bez ověření), 29. Leden 2020 - 8:24

Ten předpis si prosadí loby, která ovládá rozpočítávní nákladů. Troufám si tvrdit, že tu směrnici ještě zdokonalí. Vždyť je to úžasný džob a to hlavně jde.

Vložil 4 (bez ověření), 29. Leden 2020 - 0:33

od 25. 10. 2020 lze instalovat pouze přístroje umožňující dálkový odečet, přístroje osazené před tímto datem musí být (do)vybaveny dálkovým odečtem nebo vyměněny do 1. 1. 2027,
od 1. 1. 2027 musejí být všechny přístroje s dálkovým odečtem. A to není všechno. To co následuje je teprve blbárna.

Informace o vyúčtování nebo spotřebě (dále jen „informativní vyúčtování“) musí být poskytovány:

od 25. 10. 2020 – minimálně 2× ročně, přičemž jsou-li v domě dálkově odečitatelné měřiče: 1× za ¼ roku (4× ročně)
od 1. 1. 2022 – 1× měsíčně, přičemž u vytápění bude možné vyjmout dobu mimo otopné období.

Toto informativní vyúčtování není podmíněno finančním vypořádáním, tedy uhrazením nedoplatků či vrácením přeplatků. Na žádost konečného zákazníka (vlastník objektu, tedy zpravidla SVJ) nebude probíhat vyúčtování přeplatků/nedo­platků. Informativní vyúčtování bude možné poskytovat i elektronicky. Prý máme právo na inforamce. Tohle ale není právo, to je obtěžování nesmysly, které si navíc musíme zaplatit.

Vložil Justitianus, 16. Září 2020 - 13:23

Vše co zde napsal 4 (bez ověření), 29. Leden 2020 – 0:33 je lež.
Dostal za to kladné body od místních blbečků.
Skutečná situace v ČR viz http://www.portalsvj.cz/…lkove-odecty#….

Justitianus

Vložil 25Malý (bez ověření), 29. Leden 2020 - 9:36

Projděte nabídky firem dodávajících měřáky a rozúčtujících náklady. Možná zjistíte, že budou dálkově odečitatelné měřáky o 20 % dražší, ale služba rozúčtování bude za kus levnější. Za těch 10 let životnosti měřáku nula od nuly pojde. Dálkové odečty mají své nepochybné kouzlo – nikdo cizí do bytu nemusí vkročit. Na měřáku je displej, tak ho můžete zapisovat třeba 2× denně. A za celý rok vám odečítací firma předá naměřené hodnoty na podnose, tedy v XLS nebo PDF.

Popisuji stav ve slušném, bezproblémovém domě a se spolehlivou firmou. A představte si, že i u nás jistý vlastník před zavedením dálkových odečtů považoval odečítače vstupující do bytu za tipaře loupežníků!

Vložil Pavel II (bez ověření), 29. Leden 2020 - 18:16

evidentní mannipulace s měřidly. Takže dálkový odečet ano, ale fyzická kontrola, zejména když se změní obvyklé hodnoty je také třeba.

Vložil Pavel, 29. Leden 2020 - 11:25

Pane 25Malý,

já nejsem proti dálkovým odečtům. Z důvodů, které uvádíte, jsme je již před několika lety zavedli. Nejen na teplo, ale i na vodu a TUV. Bohužel baterie se musí měnit po 5 letech a přenos informací není bezporuchový.

Ale jsem obecně proti tomu, aby mi něco nařizoval nějaký úředník nebo duševně nemocná nezletilá osoba, která v rámci své léčby vyvolává hysterické reakce politiků.

A měsíční odečty považuji vůbec za nesmysl, který je v rozporu s deklarovaným cílem citované směrnice.

Skutečně to vypadá, jak je uvedeno výše, že se jedná hlavně o zájem rozúčtovacích a odečítacích společností a nějaká ekologie je jen vhodnou zástěrkou.

Hezký den!

Pavel

Vložil anezkaholubova, 2. Únor 2020 - 11:21

Dobrý den pane Pavel, normální člověk opravdu nerozumí, co některými předpisy EU sleduje. Navíc mi vůbec nedochází tvrzení, že předpisy EU mají přednost před českým právem.Ale nechci diskutovat o vazalství apod. Indikátory tepla se v našem SVJ zavedly až po té, co příslušné ministerstvo vydalo nějaký předpis, který údajně mluvil o teploměrech, atd. Dnes se nám osvědčily i dálkové odečty vody, protože nikdo nemusí být doma a čekat až se někdo přijde čísla opsat.

  1. Proč se ale nebudou dělat dálkové odečty plynu a elektřiny? Směrnice Evropského parlamentu zavazuje „členské státy“ pro odečty všech médií, ale platit to musíme my v SVJ nebo družstvech ? Vše se zhoršuje, dříve chodily paní odečítat plyn a elekřinu v době od 16 do 18hod. a jen tak tak jsme to stihli, abychom je do bytu pustili. Dnes chodí od 14 do 16, protože už jim nepracují brigádníci a ona to po pracovní době dělat nebude. Takže 80% lidí, kterých se odečty týkají se nemůže uvolnit z práce, píše nějaké lístečky na dveře, které se ztrácí, takže máme odečty odhadem a vůbec neodpovídají skutečnosti.
  2. Zrovna tak změny cen – proč nemůže být proveden odečet při každé změně? Proč musím sedět v Jungmance téměř hodinu, když chci nahlásit přesný stav? I to by zlepšily dálkové odečty.
  3. Otázkou však je životnost baterie v měřidlech. Lze nastavit delší dobu životnosti a nebo firma,které za odečet platíme by ho měla zprovoznit ve své režii?
  4. Hlavní však je, už příslušné ministerstvo vydalo prováděcí pokyn pro ČR k Evropské směrnici? Děkuji.
Vložil Miloš Čech, 29. Leden 2020 - 14:42

Opravdu příšerný nesmysl. My máme dálkově odečítatelné měřiče pouze na radiátorech. Každý se doma může podívat kolik dílků protopil a rovněž se podívat, kolik spotřeboval vody, třeba každý den, pokud ho to ovšem zajímá!

Vložil Pavel II (bez ověření), 29. Leden 2020 - 18:20

Nyní koupíte auto, které bude hlásit spotřebu. Pokud to bude auto napojené na net (typicky auto na baterky) pak Vám mohou pro překročení jejich limitů auto znepojízdnit. A těm co se v bytě moc koupali třeba za trest zastavit dálkově ovládaným solenoiďákem vodu než se polepšíte. Vypadá to jako nesmysl, ale u těch aut to už nařídili instalovat.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".