Máme povinnost založit SVJ respektive SV?

Vložil Anonymous, 17. Únor 2017 - 10:37 ::

Dobrý den,

potřeboval bych poradit. V domě jsou 4 bytové jednotky + jeden obchod. Spolumajitelé jsou čtyři, v poměrovém rozdělení podílů na 40 + 20 + 20

  • 20 procent, ale nikdo není vlastníkem konkrétní jednotky. Je pro nás
povinností založit SVJ/SV.

Děkuji za odpověď

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Mareček (bez ověření), 22. Duben 2017 - 19:34

    Dobrý den,měl bych také dotaz ohledně povinnosti založit SVJ. Před rokem 2000 jsme od města odkoupili bytový dům s tím, že v kupní smlouvě jsou napsáni všichni kupující a je zde uvedeno, že od města odkupujeme bytový dům. Na katastru v současné době dům není rozdělen na jednotky, jedná se tedy o podílové spoluvlastnictví. Jestli tomu dobře rozumím, paragraf 1198 NOZ se nás netýká, stejně tak SVJ očividně ani nevzniklo automaticky dle 72/1994 Sb. Vlastnická struktura se tedy řídí paragrafy 1115 – 1156 NOZ. Chci se zeptat, zda toto spoluvlastnictví je akceptovatelné nebo zda máme taky povinnost založit SVJ. Děkuji M.

    Vložil Novák (bez ověření), 23. Duben 2017 - 12:26

    Ano, chápete to správně, takové vlastnictví je akceptováno. Musíte si ale uvědomit, že má také své nevýhody. Na rozdíl od domu rozděleného na jednotky s SVJ, nemůžete úplně volně bez projednání s ostatními vlastníky domu, prodat svůj podíl na domě (byt).

    Vzniknouli při správě vašeho domu nějaké dluhy, např. kvůli neplatičům, pak platí, že z právního jednání týkajícího se společné věci jsou všichni spoluvlastníci oprávněni a povinni společně a nerozdílně viz. 1127 NOZ. To znamená, že věřitel může vymáhat celý dluh po kterémkoliv vlastníkovi, tedy může vymáhat celý dluh třeba po vás, i když vy neplatičem nejste, a vy jste povinen dluh uhradit. Samozřejmě pak můžete vymáhat dluh po ostatních spoluvlastnících, ale zda se to podaří vymoci u všech a zvláště neplatičích není nikdy jisté.

    Vložil Nechci sem psát své jméno! (bez ověření), 18. Duben 2017 - 23:21

    Dobrý den,

    omlouvám se za dlouhou odmlku. Věc se má tak jak jsem to napsal, ale asi nedostatečně jak jsem zjistil z reakcí, za které velmi děkuji. V domě je skutečně počet jednotek tak jak jsem předtím napsal, ale nikde není uvedeno (katastr), kolik jich je (tedy pokud nepočítám to, co je zjevné z dokumentace k domu – tedy, že dům má tolik samostatných jednotek kolik jsem původně uvedl). Jedná se opravdu o ideální podíly a spolumajitelé jsou čtyři, ještě navíc v příbuzenském vztahu. Pokud by zde byla povinnost založit SVJ/SV, nemám s tím problém ba právě naopak, protože by to vyřešilo mnoho problémů.

    Předem děkujiza jakoukoliv fundovanou odpověď

    Vložil osma, 19. Duben 2017 - 9:08

    Anonymous,

    již Vám bylo odpovězeno. Jak odpověděl °°, máte budovu v podílovém spoluvlastnictví, takže pro Vás nevyplývá povinnost dle par 1198 NOZ. Zároveň jak napsal MartinII, týkají se Vás paragrafy 1115–1157, zejména par 1140. Každopádně pokud chcete něco změnit, nevyhnete se nastudování příslušných paragrafů zákona 89/2012.

    Vložil °° (bez ověření), 17. Únor 2017 - 13:20

    Nejdříve zjistěte, zda je dům v podílovém spoluvlastnictví (v katastru nemovitostí by nebyly uvedeny „jednotky“), nebo je rozdělen „prohlášením vlastníka“ na jednotky. To zjistíte na katastru nemovitostí. Pouze v případě, že je dům rozdělen na jednotky (v katastru by byly vyjmenovány jednotlivé „bytové jednotky“ případně „nebytová jednotka“ a u každé z nich by byl uveden spoluvlastnický podíl či podíly vice spoluvlastníků) by se na vás vztahovalo „bytové spoluvlastnictví“ dle NOZ a povinnost založit SVJ.

    Vložil JaVa, 18. Únor 2017 - 12:32

    § 1198 z.č.89/2012 Sb.,

    (1) Nebylo-li společenství vlastníků založeno již dříve, založí je vlastníci jednotek, kde je alespoň pět jednotek, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, nejpozději po vzniku vlastnického práva k první převedené jednotce.

    Píšete.že v domě jsou(zřejmě dle prohlášení vlastníka) čtyři bytové jednotky + jedna nebytová jednotka (obchod) = pět jednotek,které jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků,ale chybí zde informace,kdy byl váš dům na tyto jednotky rozdělen.

    Je totiž docela možné,že vaše SVJ již dávno vzniklo ze zákona 72/1994 Sb., a v tom případě je postup zcela odlišný od znění výše uvedeného §.

    Anonymus v úvodním příspěvku uvádí,že v domě jsou „jednotky“,tudíž se se nemůže jednat o podílové spoluvlastnictví!

    Viz.:

    http://www.portalsvj.cz/…m-vzniku-svj#…

    JaVa

    Vložil Pavlík (bez ověření), 18. Únor 2017 - 13:05

    JaVo napsal jste:

    „Anonymus v úvodním příspěvku uvádí,že v domě jsou „jednotky“,tudíž se se nemůže jednat o podílové spoluvlastnictví!“

    On ale také uvádí: „nikdo není vlastníkem konkrétní jednotky“,

    to by v případě „bytového spoluvlastnictví“ nemohlo platit, protože konkrétní jednotka by vlastníka měla, budˇ jednoho, nebo třeba čtyři.

    Jak vidíte, tazatel v tom asi nemá jasno, tak do té doby než se vyjádří, co je uvedeno v katastru, nemá smysl se k jeho dotazu dále vyjadřovat.

    Vložil JaVa, 18. Únor 2017 - 13:32

    V tom s Vámi plně souhlasím.Je to opět jeden z těch dotazů,na který se bez doplňujících informací nedá fundovaně odpovědět.

    JaVa

    Vložil MartinII, 17. Únor 2017 - 11:15

    Pokud nečtete NOZ, neumíte hledat zde či na netu, tak jsem to udělal za vás. Přečtěte si co vás čeká např. zde:

    http://www.bytovyzakon.cz/…va-domu.html

    SPOLEČENSTVÍ VLASTNÍKŮ JEDNOTEK dle NOZ od 1.1.2014

    specializovaná kancelář na služby pro SVJ

    JUDr. Kotuč s.r.o. jednatel, majitel, absolvent PF UK v Praze

    info@bytovyza­kon.cz

    1. Působiště kanceláře je po celé ČR. Vzhledem k tomu, že nejčastěji je nutno provést prohlídku, zaměření a zakreslení jednotek v dané nemovitosti nebo jinou činnost v terénu, nejčastěji se uskutečňuje jednání v místě nemovitosti za přítomnosti budoucích vlastníků jednotek, členů SVJ, členů družstva apod. Dokumentace pak může být zaslána rovněž e-mailem či jiným vhodným způsobem dle požadavku klienta. Zásadně klientům neúčtujeme jízdné či jiné náklady spojené s realizací zakázky! Služby poskytujeme sami nebo v závislosti na povaze služeb v trvalé spolupráci s renomovanou advokátní kanceláří.
    2. Chcete-li nás navštívit osobně, jsme Vám k dispozici po telefonické domluvě na některém z následujících kontaktních míst:
    1. Biskupský dvůr 2095, Praha 1
    2. Husova 21/13, Liberec,
    3. Palackého 71/73, Jablonec nad Nisou,
    4. Mírové náměstí 109, Ústí nad Labem
    5. Československé armády 910/18, 470 01 Česká Lípa

    V nejbližší možné době otevřeme též kontaktní místo v Brně, Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Mostě a Plzni.

    Vložil Iva Mullerova (bez ověření), 17. Únor 2017 - 12:05

    Martin II, za tento komentář, který jste poslal zde na Portál (dal si s tím práci) Vám děkuji, i když jste odpovídal na původní dotaz.Pročetla jsem si tyto stránky „bytovyzakon.cz“ a je to pěkně, srozumitelně vše popsáno. Myslím, že ty stránky hodně lidem pomohou. Od jiných zveřejněných právnických stránek se mě (mě osobně) jeví objektivní.

    Vložil MartinII, 18. Únor 2017 - 12:16

    Z dotazu není jasné zda spoluvlastníci chtějí zachovat spíše současný stav (tzv. ideální spoluvlastnicí) NOZ (zřejmě § 1115 až 1157), nebo bytové spoluvlastnictví (forma spolku) od § 1158.

    Ideální spoluvlastnictví jste si vyzkoušeli, přesto ještě vyhledejte na netu „ideální vlastnictví“, „spoluvlastnictví“ či pod čím se to ještě může skrývat.

    Záleží na konkrétních podmínkách. Výhodou tzv. osobního vlastnictví (dle 89/2012 vlastnictví jednotky t.j. byt či nebyt a podílu na společných částech) je možnost jednotku prodat jednodušeji, než "ideální podíl.

    Ne vše se občan dozví v občanském zákoníku. Na členy SVJ číhá ještě PENB dle energ. zákona, a 366/2013, 67/2013, 104/2015 apod.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".