Mám povinnost platit fond oprav ?

Vložil Anonymous, 19. Září 2010 - 9:16 ::

Zdravím všechny, mám podíl v nemovitosti. Nejedná se o SVJ , ale o podílové spoluvlastnictví. Jsem povinný platit do fondu oprav ? Já to odmítám, platím pouze zálohově vodné stočné a spol. elektř. Někteří spoluvlastníci si mezi sebou napsali jakousi dohodu,která je zpracovaná amatérsky, kde se dohodli platit 1500kč do FO. Já toto odmítl podepsat, z důvodu, že ve smlově nejsou jasně vymezená prava a povinnosti a vůbec jedná se o amatérsky sepsaný text, bez ověření notářem, jedním spoluvlastníkem, který má zájem na zadávání zakázek. Otázka zní, jestli mám povinnost platit také do FO, když jsem zmíněnou dohodu nepodepsal. Uvádím ,že v domě ani nebydlím a po dosavadních zkušenostech ze spoluvlastníky, kdy se nenávratně ztrácely vložené investice, nevedlo se řádně účetnictví. Jednatelem je jednou ten po druhé zas onen spoluvlastník, bez toho, že by proběhlo nějaké vyúčtování svěřenych peněz a předání. Uvažuji o podání žaloby k soudu. Děkuji za názory

Petr.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 19. Září 2010 - 18:09

    Děkuju za Vaše názory. V tomto případě je problém ten, že naspořené peníze ve většině případech padnou na dluhy několika spoluvlastníků – neplatičú, kteří aní neplatí za služby. To je kámen úrazu. Za dluhy u dodavatelů zodpovídáme všichni, takže se dlužné častky platí z FO, tedy z našich naspořených peněz. A dlužníci vesele dělají dluhy kde se dá. To znamená , že na nemovitost nebo jejich podíl byla nařízena exekuce. Takže patová situace.

    Vložil lake, 19. Září 2010 - 15:41

    Pane Petře,

    podle § 139 odst. 2 ObčZ platí, že "o hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikosti podílů. Při rovnosti hlasů, nebo nedosáhne-li se většiny anebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoliv spoluvlastníka soud. ".

    Rozhodování mezi spoluvlastníky podle ObčZ (to jest rozhodování většinou, počítanou podle velikosti podílů) se týká pouze společné věci, tedy budovy a pozemku. Nemůže se týkat Vašich vlastních financí ani způsobu, jakým s nimi nakládáte.

    K dohodě, kterou mezi sebou uzavřeli ostatní spoluvlastníci, nemusíte přistoupit. Ostatní mohou skládat zálohy, jestliže se tak svobodně rozhodli. Vy buďte připraven na výzvu spoluvlastníků složit v případě potřeby požadovanou částku jednorázově - je to Vaše povinnost spoluvlastníka. Platit "do šuplíku" nemusíte nic, doporučil bych ale oznámit ostatním spoluvlastníkům (nejlépe písemně), že jste připraven plnit Vaši povinnost finančně se podílet na společných výdajích, že však k tomu účelu nehodláte skládat zálohu.

    lake

    Vložil Petr, 20. Září 2010 - 17:47

    Máte ale právo vědět, jak se s penězi (fondem) do kterého přispíváte, nakládá.

    Vložil Jarda L. (bez ověření), 19. Září 2010 - 16:13

    Spoření „do šuplíku“ je přinejmenším sporné i podle BytZ. Dá se použít přesně stejná argumentace, jakou použil přispěvatel lake výše, opíraje se o ObčZ. Ostatně BytZ je speciální úpravou nakládání se společnou věcí jinak upravenou právě ObčZ.

    Již vícekráte zde bylo uvedeno, že společenství neslouží kolektivnímu spoření svých členů, jejich spoření nezajišťuje ani nezprostředkovává.

    Jarda L.

    Vložil Jana1, 20. Září 2010 - 14:34

    Jardo! Termín „do šuplíku“ je dost zavádějící a evokující možný podvůdek. Nikdo neví, kdeže ten šuplík je, nebo má být. Správné by bylo, aby dotyční spoluvlastníci (zástupce) založili běžný či spořící účet a výběr peněz si pojistili připodepsáním ostatních vlastníků. To by je: 1.-donutilo spolu jednat a 2.- by nemohlo dojít nikdy k neoprávněné manipulaci s financema. Pořádek dělá přátele. Jana1

    Vložil Jana1, 19. Září 2010 - 15:45

    Souhlas. Nějaký judikát by se nenašel? Docela by se hodil. Jana1

    Vložil Miki, 19. Září 2010 - 10:23

    Ve spoluvlastnictví majetku rozhoduje většina, tj. vlastníci s nadpolovičním podílem. Pokud se tedy většina (podílem, ne množstvím) na něčem dohodne, platí to i pro Vás a pokud se Vám to z nějakého důvodu nelíbí a oni rozhodnutí nezmění, pak nezbývá než soud, u kterého toto rozhodnutí napadnete. V opačném případě se vystavujete Vy riziku žaloby za zanedbání svých vlastnických povinností (náhradu škody…).

    Vložil Anonymousy (bez ověření), 19. Září 2010 - 10:26

    Absolutní souhlas. Dlužno dodat, že to u soudu projede na celé čáře. Daniela

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".