Lze zvolit nového předsedu SVJ bez zaslání oznámení o shromáždění stávajícímu externímu předsedovi?

Vložil Vlastník 15.03.2021 (bez ověření), 15. Březen 2021 - 17:09 ::

Máme v SVJ externího předsedu (nevlastník bytu v SVJ) a s jeho prací (nebo spíše nicneděláním) je většina vlastníků silně nespokojena. Nereaguje často na email zprávy a tel. volání. Neprovádí technické opravy nebo když, tak chybně. Chyby jsou ve vyúčtování. Navíc přišli už i upomínky od dodavatelů.

Máme kandidáta na nového předsedu z vlastních řad, v minulosti byl členem ve výboru SVJ.

Ve stanovách povinnost informovat externího předsedu o shromáždění nemáme, alespoň jsem ji nenašel. Povinnost informovat o konání shromáždění platí pro „členy“ SVJ. A externí předseda není člen SVJ, není vlastník bytu. Uvádím odkaz na současné stanovy našeho SVJ: https://ulozto.cz/…LuX6p1osJdwx

V rámci stanov se otázky týkají zejména: Čl. 4 Čl. 9 Čl. 10 – Shromáždění Čl. 11 – Působnost shromáždění Čl. 12 – Předseda společenství vlastníků

Otázka: Lze provést volbu nového předsedy SVJ (a tedy odvolání stávajícího externího předsedy) bez zaslání oznámení o shromáždění tomu současnému externímu předsedovi?

Nebo současného externího předsedu musíme informovat o shromáždění?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Zkusil (bez ověření), 16. Březen 2021 - 1:13

  Ze stanov vašeho SV plyne, že shromáždění můžete svolat i: „i z podnětu vlastníků jednotek, kteří mají více než čtvrtinu všech hlasů, nejméně však dvou z nich“. Z vašich stanov soudím, že jste menší SV, z toho limitu 10 000,–Kč, SV do 10 bytů? Jestli jste do 10 osob, můžete shromáždění svolat i při současných omezeních vlády, probíralo se zde:

  http://www.portalsvj.cz/…sobni-ucasti#…

  V případě, že jste předsedu – správce ke svolání schůze vyzvali a on shromáždění nesvolal, vůbec bych neváhal a svolal shromáždění ke zvolení nového předsedy. Navíc v případě, kdy píšete, že stávající předseda nekoná a neřeší ani opravy na domě. Nebo je řeší pozdě a chybně…Nečekal bych až vše bude ještě horší a budou z toho havarijní stavy.

  Dle vašich stanov stávajícímu předsedovi (správcovská firma?) svolání shromáždění dopředu avizovat nemusíte. Z toho co píšete má vaše SV „na háku“. Tyhle typy reagují až na silné impulzy. Zvolit nového předsedu a vymáhat na předchozím dokončení nedodělků, případně chtít finanční odškodnění v případě způsobených škod. Řešit právní cestou a medializovat jeho lajdáckou správu.

  Nedávno tady byl odkaz na řemeslníka, v principu měl stejný přístup podvodníka:

  https://www.ceskatelevize.cz/…452801080408

  Vložil TN. (bez ověření), 15. Březen 2021 - 19:28

  Shromáždění přece svolává statutár. Vlastníci sami mohou svolat jen tehdy, pokud statutár ignoruje podnět ke svolání.

  Na druhou stranu podle § 1209 OZ pouze (přehlasovaný) vlastník může podat žalobu, ale podle § 258 OZ může podat žalobu i ten, kdo na tom má právní zájem hodný právní ochrany. Statutár vlastník není, právní zájem ale jistě má. Mohl by tedy žalobu podat, že jste při svolání shromáždění porušili zákon a stanovy. Nicméně moje zkušenost se soudy je taková, že pokud v celé procesu organizace schůze způsobíte jen jednu vadu a vše ostatní proběhne správně, a pokud je výsledek hlasování jasný (pro odvolání bude třeba hlasovat 80 %), pak soud žalobu zamítne.

  Je tedy nicotná šance, že by odvolaný statutár se bránil u soudu. Byl by blbý a k čemu by mu to bylo, když ho v domě nikdo nechce? Mám zkušenost pouze s jedním družstvem, které se soudí pokaždé, když je odvolán z funkce pověřeného vlastníka (to družstvo je tak blbé, že v jeho SVJ ještě ani nezměnilo stanovy). Dvě žaloby prohrálo, jednu žalobu vyhrálo (vlastníci fakt při svolání nasekali spoustu chyb, ale tehdy ještě nebyl internet), nakonec ho ale stejně po 11 letech odvolali znovu – a už správně.

  Nicméně obcházení statutára mi přijde nemorální. I když je líný, neschopný a ani u vás nebydlí, máme se vzájemně chovat slušně, ne? Co když ho někdy ještě potkáte?

  Vlastně nechápu důvod, proč bych statutára neinformoval, že je podán návrh k odvolání, resp. stejně máte podle zákona podat podnět ke svolání statutárovi.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 15. Březen 2021 - 17:21

  to jako že by se ani ten externí nedozvěděl, že je třeba odvolán? to si děláte srandu?

  Vložil vlastník 15.03. (bez ověření), 15. Březen 2021 - 17:34

  Nedozvěděl by se, že bude odvolán před shromážděním SVJ. Po volbě a zvolení nového předsedy by se to dozvěděl. Někteří vlastníci argumentují tím, že: „bude lepší, když externí předseda o volbě nebude vědět. Pro případ, že bychom nového předsedu do funkce nezvolili.“ A další argumenty jsou také ve hře. Za mne osobně by klidně záměr o volbě mohl stávající externí předseda vědět. Ale paní: „Vložil radka2222 (bez ověření), 15. Březen 2021 – 17:21“ meritum otázky je jinde. Děkuji Vám a přeji pěkný den.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 15. Březen 2021 - 17:48

  bude lepší, když externí předseda o volbě nebude vědět. Pro případ, že bychom nového předsedu do funkce nezvolili no vy musíte být dobrej oddíl :-(

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".