Komplikovaná refundace oken

Vložil lzet, 13. Říjen 2012 - 18:27 ::

..aneb za dobrotu na žebrotu.

Tak jestli umí někdo poradit: Stručně : 36 % podílů vlastníků jsme si vyměnili okna na vlastní náklady. Poté SVJ vyměnilo zbytek oken, souhlas s výměnou jsme podmínili finančním vypořádáním.

Na okna si SVJ muselo půjčit,zde jsme také v dobré víře souhlasili. Poslední komplikace. SVJ na tato okna dostala dotaci 46% z oprávněných nákladů

Pokud díky skupině lidí, kteří už měli okna získali úvěr a mohli společně rekonstruovat okna a získali na rekonstrukci dotaci, tak by se o ni mohli v rámci férového vystupování s námi podělit. Bez nás by nebyla revitalizace oken, nedostali by ani úvěr ani dotaci.

Na úrocích za 13 let zaplatíme navíc cca 37% z částky která tvoří náklady na okna.

SVJ nabízí vypočtenou cenu dodavatele oken mého bytu s odečtením 46% s odůvodněním, že kdyby se dělali i moje okna, dostali bychom i na ně dotaci. Výbor SVJ pozapoměl připočíst k nákladům na okna náklady na projekt, stavební dozor, část odměny SVJ, kterou požadují za úspěšnou revitalizaci (nerevitalizovala se jen okna ale celý dům – okna tvořil cca 20 % nákladů), právní porady se smlouvami, náklady na získání a vedení ůvěru… napadá vás ještě něco?)

Zapoměl také započítat, že celkové náklady na okna budou o 37% vyšší. Dle mého názoru byla jejich okna zhodnocena ve výši 100% (nemluvě že náklady na okna budou díky úvěru o 39% vyšší)a mně nabízí pouze náhradu 54% z ceny kalkulované dodavatelem.

Takže náklady na okna by měli být sumou všeho výše uvedeného i neuvedeného navýšené o 37% těchto nákladů na byt. Souhlasíte?

Placení úroků samozřejmě „spravedlivě“ rozpočítali mezi všechny i ty ,kteří už okna měli.

Nejsem si jist,ale myslím, že dotace je zejména na pokrytí úroků.

Možná někdo podotkne, že jsme byli blbí, že jsme na sliby přistoupili bez přesných předem dohodnutých podmínek.Tahle skutečnost já nám už známá.

Umíte poradit co se zbytkem? Otázka zní: na jakou refundaci máme nárok ?

Setkali ste se někdo s něčím podobným? Procházel jsem portál velmi pečlivě, nikde jsem tohle nenašel.

Dovětek: k takovémuto výpočtu prý dospěli po 6 měsících intenzivního přemýšlení.. NO COMMENT

Díky LZet

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 13. Říjen 2012 - 23:10

  Pane lzet, v jiné diskusi jednoznačně vyplynulo, že okna ve vašem domě jsou společná. Takže nepište prosím o „jejich oknech“. Ta okna jsou i Vaše.

  Celý výpočet je komplikován jak přijatou dotací, tak i faktem, že okna dříve vyměněná už mají nižší časovou cenu (sníženou podle jejich stáří). Jeden z více možných postupů je tento:

  • Vyčíslí se teoretický náklad na výměnu všech oken v celém domě, včetně vedlejších nákladů a nákladů na úvěr v plné výši, s odečtením dotace, která k tomu mohla být vyplacena.
  • Vyčíslí se skutečný náklad na výměnu oken, včetně skutečných vedlejších nákladů a skutečných nákladů na úvěr, s odečtením skutečné výše dotace, která byla vyplacena.
  • Rozdíl mezi těmito dvěma částkami představuje úsporu pro SVJ: jde o náklad, který by SVJ muselo za obvyklých podmínek vynaložit, avšak nevynaložilo jej, neboť některá společná okna již byla vyměněna dříve.

  Tato úspora je tedy bezdůvodným obohacením společenství. Můžete se dožadovat úhrady alikvotní částky, neboť jste plnil za společenství, co bylo povinno plnit samo (viz Občanský zákoník, část „Bezdůvodné obohacení“).

  lake

  Vložil lzet, 22. Říjen 2012 - 19:58

  Díky za radu, pokud to dám k soudu, budu se soudit s SVJ,anebo se budu muset soudit s každým vlastníkem zvlášť, jak nám to vysvětlil právník najmutý výborem SVJ? LZet

  Vložil anonymn (bez ověření), 22. Říjen 2012 - 20:41

  Píšete, že jste v dobré víře souhlasili.Tak co chcete dát k soudu.

  Vložil lzet, 22. Říjen 2012 - 21:03

  Výši refundace.

  Souhlasili jsme s revitalizací ale nesouhlasím s výší refundace, kterou nám teď po 2 letech předložili.

  SVJ spočetlo Refundace = cena okna – Dotace od státu

  Já jem spočetl Refundace=cena okna + úroky z úvěru + ostatní náklady na okna – Dotace od státu

  Celkové úroky za 13 let činí 38% z výše úvěru Mohou se úroky započíst do neoprávněného obohacení?

  Rozdíl činí u mých oken (teda u oken u mého bytu) cca 40 tisíc

  LZet

  Vložil lake, 23. Říjen 2012 - 3:32

  Nárok vznesete vůči tomu, kdo se bezdůvodně obohatil. Odpověď na Vaši otázku najdete v rozsudku Nejvyššího soudu sp. zn. 22 Cdo 5330/2008, ze dne 19. 7. 2010. Zde se o tom psalo pětkrát.

  lake

  Vložil lzet, 23. Říjen 2012 - 17:01

  Díky, tohle byla perfektní odpověď. LZet

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".