Je dán nějaký předpis na výši spotřeby vody na poskytování TUV

Vložil Jaromír Kreml, 30. Duben 2015 - 9:23 ::

Vážení,

v souvislosti s vyúčtováním tepla a služeb za minulý rok 2014 mě trápí otázka, na kterou jsem ani v naší diskusi nenašel odpověď (nebo jsem to přehlídl ?). Potřeboval bych pro eventuální reklamaci vědět, zda existuje nějaký předpis či vyhláška, která stanovuje výši spotřeby vody pro ohřev na poskytování TUV.

Ptám se z toho důvodu, že při vyúčtování za minulý rok nám – přesto, že jsme spotřebovali zhruba o 1/3 GJ méně na ohřev TUV -, tak spotřeba vody na ohřev nejenže neklesla, ale naopak mírně stoupla (asi o 2,5 m3).

Ke snížení spotřeby GJ na ohřev TUV došlo pravděpodobně proto, že jsme v minulém roce konečně zateplili náš dům. Proto se asi o 1/4 snížila také spotřeba GJ na vytápění.

K uvedené otázce mě pak dále vedou konkrétní fakta a poznatky z předchozích let, která mě právě vnucují dojem určité nedůvěryhodnosti ve vyfakturovanou výši spotřeby vody na poskytování TUV. Uvedu vám konkrétní fakta.

Např. za rok 2009 nám byla fakturována zhruba stejná spotřeba – 190 – GJ (2014 – 187), ale tehdy nám byla vyúčtována podstatně vyšší spotřeba vody – 632 m3 ! -, tedy o 176 kubíků – což je asi o 1/3 – m3 vody více !!!

V následujícím roce – 2010 – nám ale za zhruba stejnou spotřebu vody jako v roce 2009 – (jen o 44 m3 vody nižší – 588), bylo vyfakturováno 292 GJ !!!, tedy o více jak 1/3 větší množství GJ, než v předchozím roce !!!!!

Ale za rok 2005/2006 nám zase byla za zhruba stejnou výši spotřeby GJ na ohřev TUV – 279 GJ – fakturována spotřeba 930 m3 teplé vody !!!, a v roce 2003/2004 zase při spotřebě vody dokonce ve výši – 1 149 kubíků – „jen“ spotřeba – 234 GJ – na její ohřev … … !!!

Vycházeje z těchto faktů se mě jeví jako velmi pravděpodobné, že tato čísla neodpovídají skutečné spotřebě vody ve výši, která nám byla fakturována. Na základě těchto poznání a faktů se mě pak jeví velmi nevěrohodně i fakturovaná výše spotřeby vody na poskytování TUV za rok 2014.

A právě tyto skutečnosti mě přivedly k otázce zda výši této spotřeby vody na poskytování TUV stanovuje nějaký předpis (či vyhláška) nebo zda tuto výši si mohou (libovolně ?) stanovovat firmy či společnosti vyrábějící a dodávající teplo a provádějící ohřev TUV.

Za vaše konkrétní poznatky či stanoviska Vám předem děkuji !

Jaromír Kreml

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 30. Duben 2015 - 20:07

    Pane Kremle, množství tepla k ohřevu teplé vody nezávisí nijak na tom, zda jste zateplili dům, nebo nezateplili. Takže Vaše domněnka je nesprávná. Pokud v ročním vyúčtování je vidět nějaká souvislost, pak to znamená, že v domě máte úplně chybně nastavené rozdělení tepla pro vytápění a pro ohřev vody.

    Odebrané množství teplé vody se měří pomocí stanovených měřidel, která se nazývají vodoměry. Viz vyhláška č. 372/2001 Sb. Jsou v bytech instalovány vodoměry na studenou i teplou vodu? Jak je měřeno celkové množství studené vody pro dům? Je měřeno množství studené vody na vstupu do ohřívače teplé vody? Pokud ne, jak se určuje množství odebrané teplé vody pro dům? Jak se zjišťuje spotřeba tepla k ohřevu vody?

    lake

    Vložil Jaromír Kreml, 1. Květen 2015 - 17:33

    Asi máte pravdu – pane lake. Zřejmě bude problém nejen v tom, že máme chybně nastavené rozdělení tepla pro vytápění a pro ohřev vody, ale i v tom, že těmito otázkami se v našem Společenství nikdo nikdy za 15 let nezabýval !!!

    To je ale náš vnitřní problém, ten my zde nevyřešíme … …

    JK

    Vložil lake, 1. Květen 2015 - 18:31

    Nejpřesnější způsob zjištění spotřeby tepla k ohřevu TUV je změřit spotřebu tepla mimo topné období a tento údaj vydělit množstvím vody podle vodoměru na vstupu do ohřívače TUV. Takto zjištěná hodnota (GJ/m3) v sobě obsahuje jak teplo nutné k samotnému ohřevu, tak i ztráty tepla v cirkulačních smyčkách uvnitř domu.

    Změřená hodnota musí být ještě korigována na roční průměrnou vstupní teplotu vody do ohřívače. Psalo se o tom podrobně zde: http://www.portalsvj.cz/…v-teple-vody.

    Pan pinkava doporučuje počítat s hodnotou 0.3 GJ/m3. To je ovšem nepřesná rada. Jde o hodnotu obecnou, která není použitelná v moderních domech s dobře zatepleným rozvodem TUV. Například v našem domě jsme na hodnotě 0.26 GJ/m3 (změřeno).

    lake

    Vložil Jaromír Kreml, 2. Květen 2015 - 7:49

    Díky pane lake za upřesnění a precizaci Vaší odpovědi.

    Chtěl bych se Vás – pane lake – zeptat na některé otázky soukromě. Jsou to záležitosti, které nechci probírat veřejně na tomto portálu. Můžu Vás požádat o nějakou Vaši soukromou nebo pracovní mailovou adresu ?

    Moje mailová adresa je: dzeromir@seznam­.cz

    Díky.

    JK

    Vložil jpinkava, 30. Duben 2015 - 18:04

    Vyhl. 194/2007 Sb. uvádí měrný ukazatel spotřeby tepla na ohřev TV ve výši 0,30 GJ/m3 – pokud je TV připravovaná v zásobované budově. Měrná spotřeba tepla pro ohřev TV 0,30 GJ/m3 je údaj za celý dům. Pro rozúčtování na jednotlivé byty, pokud není teplo pro TV měřeno samostatně, je nutno vycházet z celkové spotřeby TV vody v domě. Celkovou spotřebu TV v domě vynásobíte měrnou spotřebou 0,30 GJ/m3 a dostanete množství tepla pro ohřev TV za celý dům. Dále na jednotlivé byty se to rozúčtuje podle vyhl.372/2001 Sb. a to 30% nákladů (základní složka) za teplo se rozúčtuje podle podlahové plochy bytů, a 70% (spotřební složka) podle náměrů bytových vodoměrů.(opsáno ze zdejších odpovědí, bohužel neznám autora ani přesný název vlákna … a teprve teď jsem si všiml že jste to rozjel ve více vláknech a tam ji ž odpověď padla …)

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".