Hydroizolace

Vložil Levandulie, 24. Květen 2022 - 14:34 ::

Dobrý den..

Máte někdo zkušenosti, že jste provedli hydroizolaci na Vaše náklady, když jste upozornovali sousedy, že je potřeba ji udělat, ale odmítli Vás s tím, že jde o Váš byt a ne o jejich?

Proplatili? Kdo šel až k soudu? A vysoudili jste?

Sklep, rekonstruovaný na byt, včetně odkopání, hydroizolace vodorovné zevnitř, zvenku taktéž..Zateple­ný sokl..

Údajně nemáme nárok..protože jde o nebyt, i když je rekonstruován na byt.

Momentálně řešíme, namíchnutí sousedů za to, že kvůli nám se dělala dodatečná hydroizolace a bylo nám takto pomoženo velkou částkou, což není pravda, nám byla zaplacena ani ne 1/3, ta, kterou jsme dělali sami, a i ta je nám vytýkána..Sousedům se totiž platba sdělila pouze ta navýšená o jimi prováděnou hydroizolaci..

To, co si schválili, sice patří na stranu našeho nového bytu, ale bylo schváleno jen proto, aby se mohla provést úprava parkovacího stání..

Nevíme, co s tím..Poradí někdo kompetentní, prosím? Děkuji..

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Justitianus, 25. Květen 2022 - 1:50

  Levandulie, na Váš případ se použije ustanovení občanského zákoníku o nepřikázaném jednatelství.

  § 3009 Jednání k užitku jiné osoby

  (1) Ujme-li se někdo záležitosti ve prospěch jiné osoby bez jejího svolení, nahradí mu tato osoba účelně vynaložené náklady, zařídil-li záležitost k jejímu převážnému užitku. Zda byla záležitost provedena k užitku jiného, se neposoudí podle obecných hledisek, ale se zřetelem k jeho pochopitelným zájmům a záměrům.
  (2) Není-li užitek převážný, nemá nepřikázaný jednatel právo na náhradu nákladů. Osoba, jejíž záležitost na sebe vzal, může po nepřikázaném jednateli požadovat, aby vše uvedl do předešlého stavu, a není-li to dobře možné, aby nahradil škodu.

  Takže si to rozebereme:

  • Osobou která tvrdí že vynaložila náklad k užitku jiné osoby bez jejího svolení – to jste Vy, Levandulie.
  • Osobou která měla (podle Vás) mít užitek z Vašeho jednání – to je SVJ jako osoba pověřená správou domu.
  • Předběžnou otázkou je určit zda hydroizolace byla provedena k převážnému užitku právnické osoby SVJ. Pokud ANO, pak máte nárok na náhradu (alespoň části) účelně vynaložených nákladů. Pokud NE, pak nemáte nárok.

  Při tom platí, že otázka zda záležitost byla provedena k užitku SVJ se neposoudí podle obecných (objektivních) hledisek, ale se zřetelem k pochopitelným zájmům a záměrům právnické osoby SVJ (tedy subjektivně). Nemůžete jako nepřikázaný jednatel vnutit SVJ nějaké zlepšení, o které SVJ nestálo a které nemělo v plánu uskutečnit samo.

  Pokud by se ukázalo, že hydroizolaci jste nechala provést bez příkazu (svévolně) a k Vašemu převážnému užitku, pak by Vám žádný vymahatelný nárok nevznikl. 

  Ostatně napsala jste: „… nám byla zaplacena ani ne 1/3, ta, kterou jsme dělali sami“. Takže jste nějaké peníze od SVJ už dostala. Není mi jasné co ještě chcete dosáhnout. Není jasné zda máte či nemáte nějaký další nárok. Není jasné jak chcete Váš údajný nárok prokazovat. To si musíte ujasnit sama.

  Povinnost tvrdit a prokazovat má ve sporu ten, komu prokázané tvrzení má být ku prospěchu. Z uvedeného plyne, že nesete důkazní břemeno. Máte povinnost tvrdit i prokazovat, že hydroizolace a přeložka plynu byla provedena nikoli k převážnému prospěchu Levandulie, ale k převážnému prospěchu SVJ.

  Justitianus

  Vložil Levandulie, 25. Květen 2022 - 7:12

  Projektová dokumentace-vodorovná a svislá hydroizolace..

  Schváleno SVJ, s předběžnými souhlasy i nesouhlasy o proplacení..

  Plynové potrubí, bylo posouzeno a schváleno jako havarijní..Mělo být proplaceno. Ale nestalo se.

  Kořeny v cihlách, a podhoubí zevnitř kořenového systému, byly to malé kořínky, které byly cítit, a to se vyfotit nedalo..Původně jsme nevěděli, o co jde, až když jsme odkopali zvenku a viděli jsme obrovské kořeny vražené do zdi, to vyfoceno máme.

  Vzhledem k těmto věcem, jsme usoudili, že toto by mělo být posouzeno jako havarijní stav, ale odpověd zněla: „Co jste koupili, to máte“.

  Že tekla voda od okapů dovnitř prostoru bylo posouzeno, ale opravit jsme museli my..

  Nevím, jaký jiný užitek by plynul z toho, kdyby sklep zůstal sklepem, a postupně by se zdi zhroutily..

  Jde nám taky o to, aby sousedi jednou provždy uznali, že jsme prokázali velkou službu celému domu, tím se zhodnotil, a můžou zas pár let žít bez strachu a smradu z plísně a podhoubí..

  Leva

  Vložil Justitianus, 26. Květen 2022 - 5:24

  Levandulie, zanechte psaní bezvýznamných textů. To nás nezajímá. Rozhodující je pouze to co jste schopna prokázat.

  ☀ Jestliže byla nějaká dohoda se SVJ (o tom že Levandulie nechá provést konkrétní práce vlastním nákladem a SVJ to pak proplatí), pak jistě máte tu dohodu písemně s podpisy statutárů, nebo je to uvedeno v zápisu ze shromáždění, nebo je to v zápisu ze schůze výboru a Vy máte kopii toho zápisu. Nám to zde nemusíte vykládat. Pouhá Vaše slova nás nezajímají.

  ☀ Jestliže tvrdíte, že stav nějaké části domu byl „havarijní“, jistě k tomu máte písemný posudek soudního znalce s kulatým razítkem. Pouhá Vaše slova nás nezajímají. Držte se prokazatelných fak­tů.

  ☀ Naprosto nás nezajímají Vaše fantazie o tom „co by kdyby“ a jak jste zachránila dům. Pokud k Vašim tvrzením nemáte posudky soudních znalců, ale pouze fotografie, najděte si znalce který bude ochotný vystavit dobrozdání pouze na základě Vašich fotek a Vašeho vylíčení stavu před opravou. Stav na místě už posoudit nemůže – původní stav je nenávratně změněn, základy jsou zasypány.

  Zbytečně se nás pokoušíte přesvědčovat o Vaší verzi. Nám je to úplně jedno! Přesvědčujte vlastníky jednotek a statutáry ve vašem domě. Zde už jen ztrácíme čas – Vy psaním, a my čtením.

  Justitianus

  Vložil Maja. (bez ověření), 25. Květen 2022 - 7:55

  Bez kvalitní fotodokumentace (detail/pohled/HD) a pár vět nelze posuzovat. Viz muj příspěvek před 5 minutami.

  Plynové potrubí má neomezenou životnost, kdo řekl že je havarijní? Kdo vyvolal přeložku? Ten kdo v prostoru chtěl byt? Ta ocel. trubka stojí pár korun a práce stojí co stojí…

  Vy jste museli opravovat okapy? Tak pokud máte samostatnou fakturaci a dokumentaci na okapy, a udělala to odborná firma, jistě vám SVJ opravu okapu proplatí, o kolik kč jde?

  O opravu zdi od bývalého tekoucího okapu, ktery je uz 10 let opraven,, tak to musíte opravdu vy, to už neníhavarka.

  Poslední odstavec – Viz muj příspěvek před 5 minutami.

  Vložil Maja. (bez ověření), 24. Květen 2022 - 18:54

  Máte fotodokumentaci, ze slo o havarijni stav pro barak? Idealne vam k tomu po dohode znalec z oboru stavebnictvi napise dobrozdani?

  Pokud ano, tak nevidim vetsi problem.

  Vložil Levandulie, 25. Květen 2022 - 7:17

  Dobrá připomínka.. Něco máme nafoceno, něco málo bylo posouzeno předsedou a člena SBD.. Stavební odborník se nekonal. To jsme ještě netušili, že z toho nakonec bude velká pře..kdo komu pomohl..

  Vložil Maja. (bez ověření), 25. Květen 2022 - 7:48

  Dobře, a vy požadujete kompenzaci po SVJ anebo nic už nechcete?

  Nebo co přesně v tuto chvíli chcete?

  1. Něco Kč ještě vydojit?
  2. Nebo už nic a jen zklidnit vášně?

  Rozumím oběma případům, bez znalosti všech podkladů nejde posoudit.

  Pro var. B si umím představit, pokud Vám to stojí za to, napsat 2 odstavce, max. 10 jednoduchých vět, přiložit foto a doručit všem vlastníkům, možná ovlivníte mínění…

  Předtím nechte posoudit nezávislou osobu průměrného rozumu*, třeba vaši kolegyni v práci, nebo nasdílejte sem složku, jak na ni “vaše” podklady zapůsobí (zda to má vůbec smysl, tedy tomu chcete dávat čas)… Aby to nebylo spíš kontraproduktivní…

  Ps: * klidně to může být i znalec z oboru stavebnictví, on se vám na ten váš elaborat vyjádří i zdarma a řekne, zda něco (za prachy) k ttomu napíše, zda ty fotografie jsou dostatečné… to nejde bez foto posoudit, foto mohou být buď k ničemu nebo průkazné nebo cokoliv mezi tím…

  Vložil Nechápavá (bez ověření), 24. Květen 2022 - 16:22

  Paní Levandulie,

  co přesně chcete?

  Vložil radka2222 (bez ověření), 24. Květen 2022 - 16:43

  aby ostatní přispěli na jejich rekonstrukci sklepa na byt.

  Vložil Levandulie, 24. Květen 2022 - 17:20

  Aby lidi konečně uznali, že my pomohli jim, ne oni nám..Protože zdi už byly v havarijním stavu, kořeny stromů, prosakovaly dovnitř..Bylo cítit podhoubí..

  Vložil radka2222 (bez ověření), 24. Květen 2022 - 17:30

  a znovu se ptám, co nějaké objektivní vyjádření znalce? máte vyjádření, že zdi byly v havarijním stavu? jak „kořeny prosakovaly“? vy máte místo sklepa byt a tím jste pomohli ostatním vlastníkům?

  Vložil radka2222 (bez ověření), 24. Květen 2022 - 16:16

  co jste? rodinný dům? SVJ? družstvo? co to je: když jste upozornovali sousedy – písemně prokazatelně? kdo posoudil havarijní stav? znalec? odborník? byly vydány jen nutné náklady? asi ne, když „Sklep, rekonstruovaný na byt,“. nebo ano?

  Vložil Levandulie, 24. Květen 2022 - 17:18

  Bytovka, více majitelů..tedy SVJ.. My jsme upozornovali písemně i osobně předsedu..

  My: „Teče nám dovnitř voda z okapů..“ Reakce: „Co jste koupili, to máte.“

  My: „Chceme příspěvek na hydroizolaci“. Reakce: „Nemáte nárok, jde o nebytový prostor.“

  Nakonec ale pustili 60tisíc..

  Chtěli jsme pak proplatit přeložku plynu. Slíbili, ale když došlo na proplacení, firma dostala odpověd: „Dostali dost, běžte za nimi..“

  No a ted, když se udělala úprava dvoru spolu s hydroizolací (zadní strany domu),kterou schválili všichni a zaplatili, se o nás tvrdí, že tu hydroizolaci, dělali jen kvůli nám..

  My ale zaplatili za přední a boční část domu přes 400tisíc, snížení terénu, hydroizolace, zateplení, opěrná zed. Vykopání podlahy, sklopěnový granulát, beton a hydroizolace, nejméně 200tisíc..

  Rekonstrukce sklepu na byt..

  Vložil radka2222 (bez ověření), 24. Květen 2022 - 17:28

  pokud jste se svolením jak shromáždění tak SÚ rekonstruovali sklep na byt, tak snad jste museli počítat s výdaji. teče voda z okapů není argument. co posudek na havarijní stav hydroizolace? přeložka plynu se dělala proč?

  Vložil Maja. (bez ověření), 25. Květen 2022 - 10:31

  predpokladam, ze voda z okapu netece, netekla, jen byla zed poskozena z minulosti…

  Pokud opravim tekouci okap, tak to svj zaplati, v tom problem nevidim

  Vložil Levandulie, 25. Květen 2022 - 11:17

  Ano, okap poškozen z minulosti, ted teče, kam má, opravili jsme kolena.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".