Fundovaný názor právníka na udržování společných částí domu

Vložil JaVa, 22. Únor 2018 - 18:57 ::

https://www.okolobytu.cz/…tomas-pacner

https://www.okolobytu.cz/…arok-uzivani

Z výkladu „pana JUDr“ mi vychází,že když se většina vlastníků rozhodne nechat dům spadnout,tak holt spadne.Právnická osoba SVJ/resp.její statutární orgán,který má ze zákona povinnost svěřený majetek spravovat s péčí řádného hospodáře, se spokojí s pouhým konstatováním,že to tak chce většina.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil JaVa, 23. Únor 2018 - 15:24

  https://www.okolobytu.cz/…arok-uzivani

  Monika 21. 2. 2018 12.14

  Dobrý den, jsme vlastníkem bytu v SVJ,kde ve smlouvě součástí bytu není sklepní kój ale sklepní kóje jsou součástí společných prostor k užívání s výhradním právem.Tyto kóje jsou vyklizené ale v dezolátním stavu(opřít se a plaňky spadnou)). Klíče od sklepa kde se tyto kóje vyskytují máme a můžeme dle vyjádření předsedy SVJ využívat. Dle předsedy obyvatelé sklepní kóje nechtějí a opravu neodsouhlasila většina. Mám právo aby SVJ mi opravilo kóji ,tak aby se dala užívat nebo si jí musím opravit na vlastí náklady? A zda si vůbec můžu zabrat kóji ,kterou chci?

  děkuji

  Konec citace z „okolobytu“

  Zatím se v ani jednom z příspěvků, neobjevil návod na řešení této situace.I od „pana JUDr“,bych očekával spíše odkaz na zákon č.366/2013 Sb., § 13 a hlavně na stanovy zmiňovaného SVJ.

  Některé další činnosti společenství vlastníků jednotek při správě domu a pozemku

  § 13

  (1) V působnosti statutárního orgánu společenství vlastníků jednotek je rozhodování o nabytí, zcizení nebo zatížení movitých věcí, jejichž pořizovací cena nedosáhne v kalendářním roce souhrnné částky 10000 Kč, dále rozhodování o zcizení nebo zatížení movitých věcí, jejichž zůstatková cena v kalendářním roce nepřesahuje v souhrnu 10000 Kč; to neplatí, pokud stanovy společenství vlastníků jednotek určí něco jiného.

  (2) V působnosti statutárního orgánu společenství vlastníků jednotek je rozhodování o opravě nebo stavební úpravě společných částí nemovité věci, nepřevyšují-li náklady v jednotlivých případech částku 1000 Kč v průměru na každou jednotku; tento limit neplatí, pokud se jedná o opravy způsobené havárií na společných částech, nebo pokud stanovy společenství vlastníků jednotek určí něco jiného.

  Konec citace zákona.

  Jak velké je SVJ a kolik čítá jednotek nevíme,ale myslím, že dá se odhadnout,kolik by stálo SVJ opravit „laťky“ mezi sklepními kójemi,aby byly opět funkční tak, jak je to uvedeno v prohlášení vlastníka k budově.

  Hezký zbytek dne.JaVa

  Vložil Jirka Luňáček (bez ověření), 23. Únor 2018 - 9:12

  Chvíli mi trvalo, než jsem to našel. Je to dost starý článek, ale docela trefně vysvětluje rozdíl mezi Mgr, Judr a „Judr“ chlapík v tomto článku.

  Mám jednu otázku. Může být lepší právník Mgr. nebo JUDr.? Tady mě nenachytáte. Pravdou ale je, že jsem si i já dříve myslel, tedy než jsem začal díky kolegům nahlížet do práva, že má-li právník titul Mgr. je to ještě takový právník junior. Když pak v televizi vidíme vystoupení JUDr. Sokola, máme pocit, že ty největší persony musí mít přeci JUDr. Jenomže titul vůbec neodpovídá kvalitě právníka. Záleží na tom, je-li právník zároveň advokát,tzn. že je zapsán v advokátní komoře. To je nejvyšší stupeň. Jak JUDr., tak Mgr. mají vystudovanou právní fakultu, oba absolvovali magisterské studium. JUDr. složil zkoušku z vybraného oboru práva, zatímco Mgr. složil advokátní zkoušky. Neplatí tedy, že lepší jsou ti s JUDr. Naopak, JUDr. vůbec nemusí být advokát. A perlička nakonec, absolventi VUML (Večerní univerzita marxismu-leninismu) byli ve velkém také titulováni jako JUDr., i když právo tato výuka prakticky neobsahovala. Absolventi byli mj. i policisté, členi STB hrdě se pyšnící JUDr. před jménem. Není dobré koukat jen po titulech, ale po praxi.

  zdroj:

  https://www.magazinvybor.cz/…uvit-lidsky/

  Vložil ppp (bez ověření), 23. Únor 2018 - 14:44

  Dovolím si upřesnění: Absolvent právnické fakulty, který složil potřebné státní zkoušky, je Mgr. Pokud studuje dál, může dosáhnout titul JUDr. (tzv. malý doktor), nebo Phd. To nemá nic společného s jeho dalším zaměstnáním (povoláním). Pokud složí advokátské zkoušky, může být advokátem. Bez nich (nebo i s nimi) může pracovat jako právník kdekoliv jinde. Takže rozdíl mezi JUDr. a Mgr. je stupeň vzdělání, mnohdy je ten rozdíl zanedbatelný, nebo žádný. I celá řada soudců je Mgr.. A na závěr – advokáti jsou dělníci práva a vůbec nejsou zárukou správnosti či snad spravedlnosti­. JUDr.

  Vložil TN. (bez ověření), 23. Únor 2018 - 11:28

  Je to tak, mnoho absolventů Vysoké školy SNB se pohybuje v družstevním sektoru, přitom žádnými právníky nejsou, ale honosí se titulem JUDr. Neznám přesné podmínky, za kterých se absolventovi této VŠ titul uděloval, pokud máte někdo přesnější informace, budu rád.

  Jinak není pravda, že advokacie je nejvyšší stádium práva. Dokážu identifikovat tupé advokáty a chytré právníky neadvokáty. Ostatně většina autorů komentářové literatury a odborných článků v právnických časopisech jsou teoretici neadvokáti.

  Vložil Anonymuus9 (bez ověření), 23. Únor 2018 - 16:06

  titul JUDr. můžete získat i dnes na Akadémii policajného zboru v Bratislavě

  https://www.novinky.cz/…liciste.html Bratislavská akademie je pro naše policisty lákavá hlavně z toho důvodu, že na české policejní akademii nemohou získat titul JUDr., protože nemá akreditaci pro práva. Absolventi v Praze mají možnost obdržet pouze titul PhD, který zase nemohou získat v Bratislavě.

  jako např. Vít Bárta http://vitbarta.cz/kdo-jsem/ či jeho bratr Matěj Bárta

  Vložil Anonymouk (bez ověření), 23. Únor 2018 - 13:12

  Bacha, ono někteří z nich si titul udělali na civilní škole, takže nevíte, kde „studovali“ a to si pověsí na stěnu. A další si dělali civilní školy. Ale někde je ani s titulem neberou ve st. správě, že nemají klasické právní vzdělání v požadovaném rozsahu pro právnickou školu. Běžně se jim jinak tituly uznávají (i Mgr), i středoškolské vzdělání. Říct je to JUDr… Ale titul nic neříká o schopnostech.

  Vložil Misme, 23. Únor 2018 - 13:23

  A pak jsou ještě i takoví akademici, co si titul koupí nebo rovnou vymyslí. Takového jsme měli i ministra spravedlnosti. Pro zapomětlivé a nepamětníky doplňuji, že se jmenoval Jan Kalvoda.

  Vložil aaaaa (bez ověření), 23. Únor 2018 - 9:30

  Luňáčku, nevěřil bych všemu, co někdo naplká do magazínu Výbor a ověřil bych si to. Pan chytrý Přibyl se plete. To co říká není trefné vysvětlení, je to blbost. Absolventi VUML nebyli titulování JUDr. Doktorát z politické vědy marxismu-leninismu byl RSDr a získávál se na řádné univerzite, ne na jakémsi kurz zvaném VUML. Těmto „doktorúm“ se říkalo „rozhodnutím strany doktor“. To, co pan chytrý blb Přibyl říká, tak to vše si Přibyl vymyslel, aby byl zajímavý. Je totiž ve věku, že vědět, jak to fungovalo. Akorát blbě kecá, aby na sebe upozornil. Vyřiďte mu to. Je to blb. Kdyby žil v době VUMLu, tak ty ten VUML měl taky a běžel by tam na všech deseti nohách co nemá, aby se zalíbil. Pak by si on možná řikal JUDr. Víc by mu ale slušel titul PUDr., a to i v dnešní době, ne jenom v době marxismu. Luňáčku, vite co je PUDr.? To je posunovač u dráhy. A to je přesně Přibyl. Posunuje se tam, kam vítr fouká.

  Vložil Jirka Lunáček (bez ověření), 23. Únor 2018 - 10:02

  Tak jsem zapátral a ten „titul“ JUDr po STBáky se uděloval na Vysoké škole SNB. Takže stejná pakáž jako absolventi VUMLu.

  Hlavně mi tu nemilý „aaaaaa“ nepodsouvejte, že jste vy, dědoušci, chudáčci, museli ten VUML nebo jinou pakárnu (VŠ SNB) dělat, protože to jinak nešlo. Ale šlo, svině jste být z rozkazu rozhodně nemuseli. Ale byli.

  Vložil aaaa (bez ověření), 23. Únor 2018 - 10:10

  Luňáčku, jseš úplně vedle. Jseš produkt součané doby. Já nejsem žádný dědoušek, ale nejsem ani takový blb, jako jsi ty. Ty budeš mít dnešní titul z Plzně, protože bez něj nejde být „elita“, neboli dnešní blb.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".