Fond oprav - vrácení nákladů z fondu oprav

Vložil pepasn, 21. Červenec 2013 - 18:23 ::

Dobrý den,

v našem domě byla schválena schůzí vlastníků montáž čidel na radiátory. Ne všichni si je nechali namontovat a platí proto potom násobek průměru. Mají tito nárok na vrácení nákladů na montáž těchto čidel z fondu oprav? Na další schůzi si potom obyvatele domu schválili, že se těmto tyto náklady vracet z fonu oprav nebudou. Děkuji za odpověď

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 21. Červenec 2013 - 20:09

    Vaše SVJ nemá žádný fond oprav. Pokud by mělo, šlo by o fond účetní jednotky tvořený z vlastních zdrojů. Vlastní majetek se samozřejmě nikomu nemůže „vracet“, takové tvrzení je nesmyslné.

    Váš dotaz ohledně „montáže čidel“ je bohužel nejasný a nelze na něj odpovědět. Musel byste napřed napsat kdo je vlastníkem čidel. Teprve pak lze začít řešit otázku kdo si jejich montáž objednal, kdo montáž zajistil, a kdo komu je povinen ji uhradit.

    lake

    Vložil pepasn, 21. Červenec 2013 - 21:47

    Naše společenství vlastníků samozřejmě má společný účet. Na tento účet každý vlastník přispívá formou FO. Z tohoto účtu byla hrazena jak čidla, tak jejich montáž najatou firmou. Montáž čidel si objednal výbor SVJ po té, co si vlastníci schválili na schůzi provedení jejich instalace.

    Vložil lake, 22. Červenec 2013 - 6:08

    Nikoliv, nemáte FO. Co popisujete není „společný účet“. Jde o vybrané zálohy na správu domu podle § 15 odst. 2 ZoVB a tyto prostředky jsou ve vlastnictví jediné osoby – SVJ. Vrácení přijatých záloh by přicházelo v úvahu pokud odpadne účel, ke kterému byly zálohy vybírány. To by se ovšem muselo vracet všem v poměru, v jakém tuto zálohu složili.

    Já jsem se Vás ale ptal pouze na toto: kdo je vlastníkem čidel. Na dotaz jste neodpověděl. Napsal jste prve, že čidla si nechali namontovat vlastníci. Teď píšete, že montáž objednalo SVJ. To stále nic neříká o vlastnictví či­del.

    Až budete vědět, kdo je vlastníkem čidel, napište nám to. Děkuji. Není to složité. Jsou pouze tři možnosti: vlastnictví jednotlivých vlastníků jednotek, nebo společné technické zařízení domu, nebo vlastnictví SVJ.

    lake

    Vložil pepasn, 3. Srpen 2013 - 0:57

    Odhaduji, že se jedná o vlastnictví SVJ, když to bylo hrazeno z již zmiňovaného účtu. Ale nikde se o tomto nehovoří, ani ve stanovách, ani ve smlouvě o díle. Jak se to dá určit? Proces rozhodování a úhrady jsem již popsal

    Vložil lake, 3. Srpen 2013 - 11:22

    Pokud nevíte kdo je vlastníkem čidel, znamená to, že ve vašem SVJ je neuvěřitelný nepořádek, česky řečeno bordel. Jak SVJ účtovalo o tomto majetku, jeho pořízení a nákladech na montáž? Šlo o přeúčtování (dodávku a službu montáže poskytnutou na objednávku konkrétních osob), nebo šlo o činnost správy – pořízení technického zařízení, které je společnou částí domu, nebo šlo snad o pořízení hmotného majetku do vlastnictví SVJ? O každé z těchto záležitostí se přece účtuje odlišně.

    Abychom se dostali dál, budu předpokládat, že čidla jsou ve vlastnictví SVJ. Náklady na jejich pořízení i montáž jsou nákladem na správu domu. Na tom se podílejí povinně všichni podle § 15 odst. 1 ZoVB (podle spoluvlastnických podílů).

    Tím, že někteří vlastníci neumožnili montáž ve svých bytech, jim ovšem nevznikl nárok na nějaké speciální „vrácení nákladů“. K tomu není žádný právní důvod.

    lake

    Vložil I.Krá. (bez ověření), 7. Srpen 2013 - 20:50

    Pane „lake“ jak lze z Vašich příspěvků dovodit,máte značný přehled o SVJ. Mám na Vás proto dotaz – lze na návrh výboru (jeden z bodů na shromáždění SVJ) nechat hlasovat o výplatě finačních prostředků, které jsou ukládány na účet společenství, zpět jednotlivým vlastníkům. Jako důvod uvést, že na účtě je moc peněz (přitom měsíčně placené zálohy se nesnižují, pouze se spoří a pak se rozhodne, že vlastně peníze nepotřebujeme a vrací se). Samozřejmě, že většina přítomných hlasuje pro vrácení, ti co nesouhlasí mají smůlu, musí se podřídit. Přitom jak jsem pročetla naše stanovy, tyto o takové variantě nehovoří, pouze určují úhrady na účet SVJ a pak se v nich uvádí, že nevyčerpaný zůstatek se převádí do následujícího roku. Na můj dotaz proč mi bylo odpovězeno, že to zákon č. 72 a naše stanovy nezakazují. Dle mě to však není pravda, což mi potvrdil i známý právník, kterému jsem stanovy ukázala. děkuji za odpověď.

    Vložil lake, 7. Srpen 2013 - 22:00

    Nevidím žádnou spojitost Vašeho dotazu s tématem této diskuse, ale odpovím. Obecně platí, že zálohu lze vybírat pouze na konkrétní kontrolovatelný účel. Po použití zálohy je povinností příjemce vyúčtovat čerpání a vypořádat přeplatek/nedo­platek. Pokud odpadl důvod, ke kterému byla záloha vybírána, samozřejmě se vrací. To nelze omezit ani stanovami.

    Jestliže se ve vašem domě spoří naslepo do černé díry bez jakéhokoliv plánu, smyslu a účelu, pak nelze nijak zjistit ani určení, ani předpokládanou dobu použití takových záloh. Výbor je neschopný a vlastníci jednotek se chovají jako ovce. To je vše, co se dá k věci říci.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".