Fond oprav

Vložil Anonymous, 28. Leden 2007 - 8:56 ::

Jsme SVJ, kde máme 3 garáže.Majitelé garáží nechtějí platit do fondu oprav stejnou částku jako za byt.Výbor jim proto vyhověl a navrhne na schůzi schromáždění snížení této částky na 10Kč/m.Ve stanovách máme, že k přijetí usnesení je zapotřebí 60% všech hlasů. Za předpokladu, že je chůze usnášeníschopná. Ale k přijetí usnesení o rozúčtování cen služeb je zapotřebí tříčtvrtinové většiny hlasů.Znamená to tedy, že musí být souhlas 3/4 jak pro tento případ, tak i pro jiné, kdy se bude měnit výše záloh do fondu oprav, či na jiné služby?Děkuji. P.S. nebo jste to jinde řešili i jiným způsobem?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 28. Leden 2007 - 13:16

    Ale tady nejde o služby, ale o výši příspěvků členů společenství na správu domu a pozemku. Na odsouhlasení tak stačí nadpolovina z přítomných, tedy pokud je na shromáždění přítomna nadpolovina všech vlastníků. Ä mimochodem – ve stanovách nemůže být kvóta 60%. Kvóty se nemůžou upravovat.

    Vložil Anonymous, 28. Leden 2007 - 15:01

    za vaše rady, byla jsem už i u správce domu a u jiných předsedů SVJ a ti mi sdělili také něco jiného. Naše stanovy máme 2 měsíce, byly odsouhlaseny za účasti notářky a v čl. 3 bod 7 se píše:,,shromáždění je schopné usnášení jsou – li přítomni vlastn. jednotek představující nejméně 60% všech vlastnic. práv." To samé je i k přijetí usnesení. Znamená to tedy, že naše stanovy jsou neplatné? Zatím děláme ve výboru 2 měsíce a nevíme kam dřív ,nové stanovy jsme zatím nestihli vypracovat.Poraďte ještě, předem díky

    Vložil Anonymous, 29. Leden 2007 - 16:05

    Nevím, čeho jsou vlastně notáři povinni. Určitě pořídit ověřený záznam schůze, ale už asi ne zkoumat, jestli stanovy odpovídají zákonům. A ty vaše bohužel v tomto neodpovídají, nebož § 11 odst. 2) zní: Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů; k přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny přítomných hlasů. Tečka. To je zákon a ten nelze měnit, ani nahoru, ani dolu.

    Vložil Anonymous, 29. Leden 2007 - 16:16

    se jedná o Zákon o vlastnictví bytů a ten má pak ještě další zpřísnění: při volbě členů výboru musí být pro zvolení nadpoloviční většina všech hlasů (tedy i nepřítomných), pak je schvalování stanov apod. 3/4 přítomných, modernizace 3/4 všech a změna účelu stavby všichni. Ale ty kvóty jsou dané a nemožno je měnit.

    Vložil Anonymous, 28. Leden 2007 - 21:41

    Podle zákona 72/1994 § 13:

    (1) Vlastník jednotky se podílí na správě domu v rozsahu, který odpovídá jeho spoluvlastnickému podílu na společných částech domu, není-li mezi vlastníky jednotek dohodnuto jinak.

    Fond oprav složí právě ke správě domu a tedy zákon zde nařizuje přispívat v poměru spoluvlastnických podílů, pokud se vlastníci nedohodnou jinak. Dohoda je logicky souhlas všech (100% vlastníků). To mluvím o případu, kdy by někteří vlastníci (garáží) měli platit méně než ostatní (tedy nikoli podle podílu).

    Jinak bych rád upozornil, že změna výše plateb není totéž jako změna způsobu rozúčtování. To znamená, že pokud se do fondu oprav bude i nadále platit v poměru podílů, ale chcete změnit výši platby, tak se na to toto ustanovení nevztahuje a není nutná dohoda (100%).

    Stejně tak pro služby … k rozhodnutí o rozúčtování cen služeb je zapotřebí tříčtvrtinové většiny hlasů (tedy např. změna z rozúčtování podle podílů na rozúčtování podle počtu osob), ale to se netýká změny výše platby.

    Vložil Anonymous, 29. Leden 2007 - 20:32

    Za váš čas a vaše cenné rady.Zdravím všechny.

    Vložil Anonymous, 28. Leden 2007 - 23:56

    Chtěla bych se zeptat, co s některými vlastníky,kteří se brání fondu společných oprav, s tím, že si kolem svého bytu vše opraví sami a nechtějí o fondu a společných opravách nic slyšet. Společenství jsme teprve měsíc ve stanovách je uvedeno,že se společné prostory budou spravovat z fondu,ale věc se má jinak. Můžeme je nějakým způsobem donutit na fond přispívat a nebo se tedy do fondu oprav žádná částka dávat nemusí a dům se tedy opravovat nemusí? A jestliže tomu tak není, kdo nese odpovědnost za nedodržení stanov o společných opravách na domě?

    Vložil admin, 29. Leden 2007 - 0:22

    Co s vlastníky, kteří neplatí do fondu oprav? Viz. Vlastník neplatí do fondu oprav a na služby

    Že si něco opravuje sám není zajisté důvod k neplacení do fondu oprav.

    Pokud někdo opraví něco ve společných prostorech na vlastní náklady, tak bych jako vlastník nebyl proti. Nikomu tím neuškodil. Dělat to nemusí a rozhodně jej to nezbavuje povinnosti platit do fondu oprav. Proto bych jen daného vlastníka, který opravuje věci ve společných prostorách upozornil, že to dělá na vlastní náklady a platit do fondu oprav musí tak jako tak.

    Odpovědnost za nedodržování stanov nese ten, kdo je porušuje (tedy neplní povinnosti jimi danými nebo dělá to, co stanovy zakazují).

    Vložil Anonymous, 29. Leden 2007 - 0:33

    Ale tento vlastník si chce opravovat vše sám kolem svého bytu, a to tak, že bez ohledu na to, že si fasádu na domě kolem svého bytu udělá červenou a ostatní ji mají bílou. Už tady s takovými nějakými úpravami začal. Není právě tady od toho společenství, aby se vše dělalo společně? Jak ho donutit toto pochopit?

    Vložil admin, 29. Leden 2007 - 0:38

    Ano – pokud opravy dělá takovým způsobem, že ostaním nevyhovují, pak máte pravdu. Vlastník nesmí z vlastní vůle zasahovat do společných částí domu. Donucení někoho k něčemu je obecně složitá věc – pokud nestačí vysvětlení a domluva – v tomto případě možná pomůže Policie (poškozování cizí věci apod.) a případně asi pouze přes soud.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".