Vlastník neplatí do fondu oprav a na služby

Otázka

Co dělat, když vlastník neplatí předepsanou částku do fondu oprav a zálohy na služby?

Odpověď

  1. Zaslat mu upomínku s hrozbou úroků nebo úroky přímo vyčíslit a uvést dlužnou částku již s úroky. Je možné také navrhnout splátkový kalendář.
  2. Nereaguje-li, zaslat druhou upomínku s vypočtenými úroky a hrozbou soudní žalobou. Zároveň jej upozornit, že se mu dluh zvýší o soudní poplatky a bude mu zřízeno zástavní břemeno na bytovou (nebo nebytovou) jednotku.
  3. Nereaguje-li, najít právníka a řešit soudní cestou. Doporučuji nechat zřídit zástavní břemeno k jednotce vlastníka.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek.

    Vložil Jan Š. (bez ověření), 18. Červenec 2023 - 16:48

    Dobrý den,
    chtěl bych se prosim zeptat ,jestli je možné platit méně do fondu oprav než jak je dáno.
    Jsme 11bytovka převážná čas má byt v osobním vlastnictví,ale nelíbí se mi hospodaření s penězi a styl jakým pracuje družstvo , pod kterým jsme vedeni.To spoléhá na to ,že peníze na účtě jsou a nestará se o výhodnost zakæzek a mně už dochází trpělivost.
    Děkuji Jan Š.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 18. Červenec 2023 - 17:45

    vyjádřil jste svůj názor na shromážděních? co jste proti tomu udělal?

    Vložil pavelbbbb (bez ověření), 27. Březen 2019 - 16:44

    obrý den,

    chtěla jsem se zeptat můj bratr má byt na hypotéku a jelikož má dluhy, tak podal insolvenci. Nicméně má dluh u společenství vlastníků na domu za vodu, teplo, užívání prostoru atd.

    Dluh je obrovský cca 100 000kč. Cca 70 tis bylo zpusobeno protekáním záchodu a je to nedoplatek za rok 2017, za rok 2018 je tam dluh cca 20 tis a za rok 2019 ještě nezaplatil ani jednu uhradu. Celkový dluh cca 100 tis.

    Ze začátku se snažil situaci řešit, ale pak už díky exekucím neměl na jídlo, tak ani moc nekomunikoval. Tedka družstvo svolalo schuzy, kde se bude jmenovitě řešit. Chci se zeptat, zda ho mohou jmenovat přede všema nebo uvest o který byt jde?

    Dávali mu k podpisu nějaký papír ohledne GDPR ale nepodepsal to. Mají na to právo ?

    Další věc na schuzi se bude probírat to, že chtějí najmout někoho, kdo zavede nějaké redukční ventily do domu, aby bylo technicky možné ho odpojit od vody jak studene tak teplé. Technicky to proveditelné je.

    Zajímá me je možné někomu odpojit vodu teplou a hlavně studenou ? Nejedná se o sport majitel bytu a nájemník, ale o spor vlastník bytu a drusžtvo vlastníku (které vlastně hřeší na jeho dluhy) Upomínám byl několikrát.

    Prosím o radu.

    Vložil JaVa, 28. Březen 2019 - 8:26

    „Zajímá mě,zda je možné někomu odpojit vodu, teplou a hlavně studenou ? Nejedná se o spor majitel bytu a nájemník, ale o spor vlastník bytu a družstvo vlastníku (které vlastně hřeší na jeho dluhy). Upomínán byl několikrát.“

    Odpojení vlastníka jednotky od služby poskytované právnickou osobou SVJ,např. od přívodu vody nebo topení, je dle mého soudu,v rozporu se zákonem i v případě,že se jedná o dlužníka.

    Přeji hezký den.JaVa

    Vložil karin (bez ověření), 7. Listopad 2016 - 23:47

    Dobry den Chci se zeptat,platim majitelce vodu z najmen.Nakonec jsme zjistily ze majitelka neplati vodu od od roku 2015 co jsme se nastehovali .a neuhradila ani vyuctovani,pokud neuhradi hrozi nam vypnuti vody,Co mame delat,mame 4 lete dite a dalsi je na ceste Dekuji za odpoved

    Vložil hou hou (bez ověření), 8. Listopad 2016 - 6:42

    Podívat se do své nájemní smlouvy a změnit nájem. Co jiného byste chtěli dělat?

    Vložil vladka00006 (bez ověření), 18. Září 2016 - 18:20

    dobrý den potřebuji poradit co dělat když zistite že majitel bytu neplati služby za ktrere mu posilam pravidelně každy měsic co stim mam dělat odstěhovat se nebo kam zajít předem děkuji

    Vložil Taisa, 18. Září 2016 - 20:58

    Vy jste u toho majitele v pronájmu? Tak nemusíte dělat nic. Schovávejte si pro jistotu doklady, že jste Vy majiteli vše řádně uhradila – co s těmi penězi udělá on, to není Vaše věc, na to nemáte žádný vliv.

    Vložil Eva F. (bez ověření), 1. Červen 2016 - 7:40

    Prosím o radu:

    jsme malé SVJ (7 bytů). Jeden vlastník přestal platit do FO a zálohy(zatím 3 měsíce -dluh asi 4000 ). Kdy má smysl to začít řešit „oficiálně“? Mohu dlužníkovi vyhrožovat, že bude muset uhradit veškeré výlohy na právníka atd? Někde v diskuzi jsem zahlédla, že to nelze hradit z FO; tak z čeho? Dala bych to ostatním do vyúčtování za služby? Je jedno, zda začít s případným vymáháním před koncem účetního období, nebo počkat a zahrnout do vymáhání i vyúčtování? Poplatky hradíme dohromady, FO a zálohy rozlišujeme papírově. Omlouvám se za případné „hloupé“ otázky, ale nějak začít musím. Děkuji

    Vložil Pavel Vodvárka (bez ověření), 31. Říjen 2014 - 9:00

    Dobrý den,rád bych se Vás zeptal,máme v domě 4 bytové jednotky, dva vlastníci se rozhodli,že nebudou platit do tzv.fondu oprav. Není sepsaná žádná smlouva,ale do června letošního roku platby probíhaly v pořádku. Je možné vymáhat dlužnou částku soudně i na základě ústní dohody platících a prokazatelných dokladech o tom,že to do června platili? Děkuji za odpověď.

    Vložil Mizerová (bez ověření), 22. Květen 2013 - 6:00

    Dobrý den. Nejsme oficialně SVJ,neb jsme pouze čtyři byt.jednotky. Proběhl soud s neplatičem a právního zástupce jsme hradili z fondu oprav. Nyní neplatič má uhradit dluh i náklady na služby právníka. Brání se,že je použití fondu oprav zneužité a hrozí též soudem. Můžete mi prosím říci,zda má pravdu?

    Vložil Magister (bez ověření), 22. Květen 2013 - 13:18

    Bože, jistěže má pravdu! Tzv. „fond oprav“ není fond, ale příspěvky na správu domu. Právník je služba!

    Zeptejte se uživatele LAKE!

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 4. Září 2012 - 3:39
    Vložil Lufy (bez ověření), 26. Duben 2012 - 7:16

    Dobrý den chtěla bych se zeptat máme bytovku je tam víe než 20 jedotek askoro polovina neplatí nájem ani služby za vodu fond oprav a atd.. už je to několik let a vubec nic se tu neřeší ani právnička akorát se ji platí a nevíme za co na učtě tak vznikl dluh více než přes pul mil. a neni to domahatelné a odnášíme to my kteří ty nájmy platíme a ani nám nechtěj vyučtování vyplatit ,jde odstavit vodu vlastníkovi který neplatí ani zálohy?jak bych to měla řešit jako vlastník bytu a ne správce ty asi nemají zájem to řešit.děkukuji

    Vložil Martin Hájek (bez ověření), 18. Duben 2012 - 19:41

    Dobrý den,

    chtěl bych se zeptat na konkrétní případ.

    V domě máme pár lidí kteří pravidelně celý rok neplatí zálohy (anebo nedostatečně) nicméně na základě ročního vyúčtování víceméně vše řádně a včas úhradí (nedoplatky).

    Je možné nějakým způsobem (i soudně) vymáhat platbu záloh v průběhu roku? Argumentace je vždy stejná, že záloha je vlastně jen záloha a nezakládá žádný právní nárok na vymáhání pokud je vyúčtování následně řádně uhrazeno.

    Nicméně společenstvu v průběhu roku pak vznikají problémy s nedostatkem peněz na hrazení faktur.

    Ptám se protože nejsem v tomto směru erudovaný – nejsem ani ve výboru, nicméně každý rok toto řešíme na shromáždění a správce nemovitostí vždy konstatuje problém s hotovostí v průběhu roku, nicméně ale že toto jednání je defacto nepostižitelné … že není žádná páka na tyto lidi.

    Je tomu opravdu tak?

    Děkuju za odpověd M.Hájek

    Vložil J1 (bez ověření), 18. Březen 2012 - 15:16

    Takto si poradili s neplatičkou v Bílině. Dlužila 58.502,12 Kč, rozsudek – výkon rozhodnutí prodejem nemovitosti povinné, byl vynesen v r. 2006. Usnesení – dražební vyhlášku najdete – www.cuzk.cz/…jSoubor.ashx?….

    V katastru nemovitostí pak zjistíte, u bj.č.244/6 – Omezení vlastnického práva Typ _Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti atd.atd.

    Vložil Berdaska, 16. Listopad 2014 - 13:48

    Dobrý den.Máme v SVJ člena,který se rozhodl a písemně sdělil,že do fondu oprav bude platit „jak on bude chtít!“Takže má třeba za 3 měsíce dluh více než 15 tisíc,který splatí do konce roku.Naše SVJ je malé,fond oprav měsíčně činí 16 tisíc,takže takové jednání nám dělá potíže.Kdo nám poradí,co s takovým členem?

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 19. Březen 2012 - 3:36

    a je to k něčemu než jako zajímavost?
    Pokud máte i jiný průběh pak lze zkoumat. Zde je pouze ukázka „dražební vyhlášky“.
    Neměl by jste tedy postup: jak z CUZK získat info o konkrétní FO u níž je v KN vidět že má exekuci?

    Neználek

    Vložil J1 (bez ověření), 19. Březen 2012 - 9:42

    Pokud jste si otevřel odkaz, tak jasně čtete, že oprávněný ve věci je společenství vlatníků a o co asi tak tomu SVJ jde ? Ještě minulý rok, bylo možné stáhnout z webu usnesení čj. 35 E 712/2007–23, kde je ve výroku odkaz na rozsudek o.s. v Tcích čj. 17 C 383/2006–37 , odkaz již nalezen nebyl, ale mám to usnesení stažené . Na http://infosoud.justice.cz/…c/search.jsp můžete spisy najít, samozřejmě, že byste asi chtěl nejspíš totální polopatizmus, ale znovu opakuji – co asi by tak mohlo SVJ po svém členovi požadovat ? úhradu nějakých dluhů a jak jste viděl, madam o byt přijde a hlavní je to, že SVJ se ke svým penězům dostane a to je to nejdůležitější.

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 21. Březen 2012 - 7:30

    …můžete spisy najít, samozřejmě, že byste asi chtěl nejspíš totální polopatizmus

    • ten odkaz jste na webu CUZK našel na jaké stránce? …pokud se budu chtít informovat o stavu exekuce nejen o „Kuklíkové“, ale třeba o „Dragounová Ludmila“ – jak zjistím ID dražební vyhlášky ?
    • pokud jsem jenom vlastník který ví, že
      • dle §15/1 ZoVB se skládá mimo jiné na položku „rezerva na neplatiče“
      • a který ví, že výše této položky je spočítána max. pro 2-neplatiče
      • a který ví, že ale i tak ručí za závazky SVJ dle §13/7 ZoVB

      pak se starám, abych když už SVJ podá návrh na exekuci – aby při neexistenci odpovědnosti výboru škodu dle §420/2 ObčZ (jak tady neustále uvádí LAKE) byl informován o průběhu a materiálech o kterých tvrdí výbor že mi je neukáže údajně kvůli zák.101/2000

    Neználek

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 21. Březen 2012 - 7:29

    ..Ještě minulý rok, bylo možné stáhnout z webu usnesení čj. 35 E 712/2007–23…

    • to, co se stáhne z uvedeného odkazu je právě35 E 712/2007–23“ ve kterém ale žádný odkaz na „17 C 383/2006–37“ uveden není.

    můžete spisy najít, samozřejmě, že byste asi chtěl nejspíš totální polopatizmus…

    • samozřejmě, to bych chtěl… :) Jenomže na uvedeném odkazu žádné SPISY nejsou. Jsou tam jen evidenční data o konkrétním řízení, pokud znáte jeho spisovou značku a také soud kde se řeší

    …hlavní je to, že SVJ se ke svým penězům dostane a to je to nejdůležitější…

    • opravdu? – > platební rozkaz byl vydán v r.2005; dražební jednání bylo nařízeno na 8.4.2010 – tedy skoro přede dvěma lety a stav v KN (ani po 7-dmi letech tj.k 20.3.2012) nevypovídá o změně majitele ze které by šlo odvodit, že SVJ konečně „něco“ inkasovalo.

    …oprávněný ve věci je společenství vlatníků a o co asi tak tomu SVJ jde

    • to mi řekněte Vy. A mělo by to SVJ nějak zajímat? Zajímat to snad musí vlastníky, kteří dle §13/7 ZoVB za závazky SVJ ručí – jako vlastník-nečlen výboru by mne tedy zajímalo, proč je u „povinného-Kulíkové“ již skoro 2-hým rokem poznámka v KN „Nepravomocný exekuční příkaz o zřízení zástav. práva doručen“ – já to nevím, Vy to dokážete z něčeho dovodit?

    Neználek

    Vložil J1 (bez ověření), 21. Březen 2012 - 20:03

    http://infosoud.justice.cz/…ic/search.do?… Skončení věci Tzv. Spisová značka: 17 C 383 / 2006
    Okresní soud Teplice Zahájení řízení Zahájení řízení je zápis spisové značky do příslušného rejstříku 04.10.2005

    Skončení věci a uložení na spisovnu nebo převedení pod jinou spisovou značku Stav věci : Odškrtnutá – evidenčně ukončená věc Datum : 28.12.2006

    http://infosoud.justice.cz/…ic/search.do?… Spisová značka: 35 E 712 / 2007
    Okresní soud Teplice zpět Zahájení řízení 02.08.2007

    Stav řízení: Odškrtnutá – evidenčně ukončená věc (od 07.06.2011)

    Od zahájení u Okresního soudu v Teplicích do pravomocného rozhodnutí uplynulo 14 měsíců, to považuji za docela krátkou dobu. Proč SVJ otálelo s exekucí do 2.8.2007, to je otázka, no a proč se to válelo na exekuci tak dlouho, to je také otázka, na to by asi mohlo odpovědět přímo SVJ, stačí si je najít na internetu, v každém případě, šlo o to , jak se dostat k dlužné částce, důkaz o tom, že to jde , ikdyž to trvá roky, existuje.

    Vložil J1 (bez ověření), 19. Březen 2012 - 9:56

    A postup – v první řádě upomínky , po té platební rozkaz – viz např. http://www.platebnirozkazy.cz/vzory-zdarma-/ – podívejte se na vzor a na druhém listu je i poučení, na to nepotřebuje nikdo žádného advokáta.

    Vložil Andulka (bez ověření), 8. Listopad 2011 - 7:49

    Dobrý den, mám dotaz ohledně plateb do fondu oprav, nebo údržbu správu domu a bytu, nebo jak se tomu správně říká. Měsíčně nám tato částka byla vypočítána na 2000,–Kč, s tím, že nám bylo řečeno, že plastová okna si máme uhradit z vlastních zdrojů, v nejbližších 5-ti letech je v plánu pouze oprava výtahu a vchodových dveří, což mně je celkem jedno, jelikož výtah neužívám, protože bydlím v přízemí. Tato částka se mi zdá tedy přemrštěná, je možné se proti tomu nějak bránit? Děkuji

    Vložil Jan b (bez ověření), 9. Březen 2012 - 20:36

    Dobrý den, měl bych tentýž dotaz , fond oprav je opravdu vysoký , bohužel si to lidé odhlasovali sami , problém nastal když slibované zateplení a vlastní kotelna se po dvouletém odročení neuskutečnila , platby do fondu oprav se ale nezměnily , dá se stím něco dělat ?

    Vložil J1 (bez ověření), 19. Březen 2012 - 10:02

    Jestli jste člen společenství, navrhněte shromáždění snížení plateb na správu Vašeho společného majetku. Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni členové společenství, kteří mají většinu hlasů. K přijetí usnesení o změně příspěvků do tzv.fondu oprav, je zapotřebí nadpoloviční většiny hlasů přítomných členů společenství. Takže pokud jsou u Vás v SVJ členové zodpovědní, tak se nic snižovat nebude.

    Vložil Eva Svobodová (bez ověření), 5. Říjen 2011 - 14:36

    Jak se dá zřídit zástavní břemeno k jednotce vlastníka. děkuji Eva Svobodová

    Vložil J1 (bez ověření), 19. Březen 2012 - 10:03

    Dohodou s vlastníkem bytové jednotky, která bude vložena do KN, ale s tím se dá těžko počítat, že někdo na takovou dohodu přistoupí, tedy soudní cestou.

    Vložil lake, 19. Březen 2012 - 10:53
    • Za prvé dotaz je z října minulého roku, takže je nepravděpodobné, že tazatelka si jej někdy přečte.
    • Za druhé si oba pletete zástavní právo s věcným břemenem.
    • Za třetí obojí lze zřídit nejen dohodou s vlastníkem, ale též rozhodnutím soudu či rozhodnutím jiného veřejnoprávního subjektu. Zástavní právo může vzniknout i ze zákona.

    lake

    Vložil marie caletková (bez ověření), 10. Prosinec 2012 - 14:33

    Dobrý den, mám podobný dotaz, jako tazatelka z října 2011.. Jsem předsedkyně SVJ, máme problém s dlužníky, kteří již několik let neplatí do FO, ani zálohy na energie (teplo, TUV, SV) a nezdržují se na adrese trv. pobytu. Upomínky se vracejí zpátky nevyzvednuté. Je možné nějak řešit zástavbu bytu dlužníka i v případě, že si nezvedává poštu, nereaguje na upomínky a neplatí poplatky spojené s užíváním bytu? Dluh se pohybuje kolem 65tis a stále narůstá. Děkuji

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 10. Prosinec 2012 - 15:04

    …v případě, že si nezvedává poštu, nereaguje na upomínky a neplatí poplatky…

    • §45/1 ObčZ.; 28 Cdo 2622/2006
    • cit.
      …Na výkladu § 45 odst. 1 OZ panuje dlouhodobá shoda v komentářové literatuře i v judikatuře Nejvyššího soudu. Nevyžaduje se skutečné „dojití“ zásilky do rukou adresáta, ale postačí její dojití do sféry jeho dispozice, tj. do stavu, kdy adresát nabyl objektivní možnost se se zásilkou seznámit. …

    Neználek

    Vložil Marie Caletková (bez ověření), 11. Prosinec 2012 - 7:43

    Dobrý den, děkuji za odpověď. Takže by to asi chtělo změnit právníka, který se tímto případem zabývá (jelikož tvrdí, že když si nevyzvedává upomínky, není jej možné žalovat) a zkusit nechat na dlužníka vystavit platový výměr i v případě, že si nevyzvedává poštu, jestli tomu dobře rozumím?

    Vložil lake, 11. Prosinec 2012 - 7:53

    Paní Caletková, o doručování písemností jsem napsal před časem toto: http://www.portalsvj.cz/…e/dorucovani#… Doporučuji, abyste to probrala s Vaším právníkem. Možná má pro své stanovisko jiné důvody, které neznáme.

    lake

    Vložil Miloslav EJEM, 17. Červen 2011 - 18:05

    Přečetl jsem celou diskuzi, ale přesto bych se rád zeptal na některá upřesnění:

    • předepsaná částka nezaplacena v jednom měsíci (březen), v následujícím (duben) zaplacena:

      = počítá se úrok od konce března nebo dubnová platba posune výpočet dluhu o měsíc? (tedy jako od dubna?)

    • chápu využití repo sazby + 7 %; tento výpočet platí pro celé pololetí (výpočet se provádí z dlužné částky – předpokládám) a od nového pololetí se počíná s jinou repo sazbou; nebo jaké časové úseky se při výpočtu zvažují?
    • jak se postupuje v případech, že neplatič měsíčně střídavě platí a neplatí?

    Co je zhruba vhodná doba neplacení pro zásah proti neplatiči? Díky předem

    Vložil lake, 17. Červen 2011 - 20:20

    Postup popsaný panem Lolkem nedoporučuji.
    Poukázané platby se přednostně použijí na úhradu těchto položek:
    (1) Úrok z prodlení
    (2) Nedoplatek z ročního vyúčtování služeb
    (3) Nedoplatky záloh na na služby (od nejstarších)
    (4) Nedoplatky záloh na na správu domu (od nejstarších)

    Důvod pro toto pořadí je naprosto zřejmý.
    Z úroku z prodlení nenaskakují již žádné úroky, na rozdíl od dluhu na zálohách. Je tedy vždy nejvhodnější vyrovnat ty částky, které se neúročí.
    Zálohy na služby mají přednost před zálohami na správu, neboť služby se většinou hradí dodavatelům mimo SVJ na základě smluv. Vypnutí vody nebo dodávky tepla pro celý dům by nebylo nic příjemného.

    lake

    Vložil lolek (bez ověření), 17. Červen 2011 - 19:44

    pravidla máme složitější ale zhruba:

    • „V případě, uhrazení platební povinnosti v jiné výši než bylo stanoveno, bude se nejprve považovat za splněný "nejstarší příspěvek na správu domu "PnSD a zbytek pak na "nejstarší příspěvek za služby“.

    Takže dokud není předepsaná platba plně pokryta – počítáme pohledávky dle §121/3 ObčZ z příslušné alikvótní částky nezaplacené platby. O problému (kdy nebude vícekrát zaplaceno a pak bude placeno přesně) víme, a řešíme jej pravidelným „uznáním dluhu“.

    • zásah? – u nás máme stanovenou „včasnost“ a to 12-měsíců (§110/3 ObčZ) před tím než se pustíme do „soudní a advokátní“ pakárny (exekuce).

    lolek

    Vložil nemcovap, 11. Červen 2011 - 11:54

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na jednu věc: V naší bytové jednotce je 8 bytů (z toho dva byty o velikosti 1+kk jsou v suterénu) Majitelka suterénního bytu neplatí řadu let do fondu oprav. Exekutor nám sdělil, že má velké množství exekucí a že je to běh na dlouho trať a nemůžeme s tím nic dělat. Majitelka bytu s námi nekomunikuje a svůj byt pronajímá. Problém je v tom, že v bytě o tak malé rozloze bydlí zhruba 10 lidí, kteří jsou problémový, znečisťují nám chodby a prostor před barákem. Proto jsme se rozhodli, že vyměníme zámky u hlavního vchodu, tak, aby si je nemohli lidé pořád dokola přidělávat, obzvláště, když ani nevíme, kdo v bytě má platnou nájemní smlouvu. Majitelka nekomunikuje, tudíž jí nové klíče asi těžko předáme. Jak se máme zachovat? Dost mě tato situace tíží. Dále se chci zeptat: V suterénním bytě je hl. uzávěr vody pro celý dům. V tom bytě bydlí právě ony problematičtí nájemníci. Je vůbec možné, aby hl. uzávěr vody byl v baráku nepřístupný ostatním bytům??????? Děkuji za odpověď a omlouvám se za možná trapné dotazy. Děkuji.

    Vložil xxx (bez ověření), 11. Červen 2011 - 12:21

    Pro své odpovědi nahlédněte do kolaudačního rozhodnutí pro suterenní bytové jednotky.

    Vložil nemcovap, 11. Červen 2011 - 12:46

    Myslím, že kolaudační rozhodnutí náš barák k sut. bytům vůbec nemá!

    Vložil xxx (bez ověření), 11. Červen 2011 - 15:43

    Pak jde o užívání nezkolaudované bytové jednotky, případně užívání prostoru v rozporu s vymezením v kolaudačním rozhodnutí.

    Vložil nemcovap, 11. Červen 2011 - 18:15

    Děkuji za informace. Spíš mě ještě tíží situace ohledně toho, zda-li máme právo znát, kdo v baráku všechno bydlí a kdo má klíče od společných prostor. Předpokládám, že výměna klíčů není problém a je problém majitelky, že nekomunikuje, pak budou mít nájemníci smůlu a budou si jí muset uhnat sami.

    Vložil MilanT (bez ověření), 8. Červen 2010 - 9:56

    K tomuto tématu bych měl jeden dotaz. Jaká je reálná naděje soudního vymožení dlužné částky vlastníka, který neplní své závazky vůči SVJ?? Již proběhlo upomínání, došlo i na uznání dluhu, zbývá soudní cesta. Ovšem vlastník je samoživitelka se 2 dětmi, na byt má hypotéku, kterou zřejmě platí řádně a včas. Domnívám se, že soudem může být nařízena jen částka (vzhledem k živ. minimu apod.), která naše nároky neuspokojí. Prosím, poraďte, přece někdo nemůže bydlet v bytě a neplnit si svoje povinnosti, nebo ano??? Díky Milan

    Vložil KOLI (bez ověření), 4. Listopad 2010 - 15:19

    Dobrý den, chci se zeptat, co neplacení do fondu oprav majitelem bytu přináší nájemníkům bytu? Bydlíme v bytě, kde paní už rok neplatí do fondu oprav a je to předáno již i na soud. Prosím o radu, zda je lepší se odstěhovat, nebo lze pohledávky za paní uhradit, abychom se nemuseli stěhovat? A zda hrozí, že nám náš majetek zabaví, když tam má paní hlášené trvalé bydliště? Děkuji

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 8. Červen 2010 - 10:59

    Šanci máte velkou. Vlastník je povinen se starat o svůj majetek a také přispívat na správu a opravy.

    Tady nemá vliv osobní situace vlastníka (maximálně lze domluvit splátkový kalendář na úhradu již existujícího dluhu). Pokud nemá na náklady spojené s vlastnictvím bytu, bude jej muset prodat.

    Vložil lake, 25. Říjen 2010 - 0:19

    Nařízení vlády č. 142/1994 Sb. zavedlo novelou č. 33/2010 Sb. odlišný způsob vyčíslení úroku z prodlení, s účinností od 1. 7. 2010.

    Pro výběr jednoho ze tří možných postupů pro počítání úroků z prodlení je rozhodující den, kdy se dlužník dostal do prodlení (rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR ze dne 5. 4. 2000, 25 Cdo 213/2000).

    Stav do 27. 4. 2005
    Výše úroků z prodlení, k němuž došlo před 28. 4. 2005, tedy od 15. 7. 1994 do 27. 4. 2005, se řídila nařízením vlády č. 142/1994 Sb., v původním znění před 28. dubnem 2005.
    Podle tohoto předpisu činily ročně úroky z prodlení dvojnásobek diskontní sazby stanovené Českou národní bankou a platné k prvnímu dni prodlení s plněním peněžitého dluhu. Výše úroku byla tedy fixní po celou dobu trvání prodlení.

    Stav od 28. 4. 2005 do 30. 6. 2010
    Výše úroků z prodlení se řídí nařízením vlády č. 142/1994 Sb., ve znění novely č. 163/2005 Sb.
    Výše úroků z prodlení odpovídá výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o sedm procentních bodů, přičemž v každém kalendářním pololetí, v němž trvá prodlení dlužníka, je výše úroků z prodlení závislá na výši repo sazby platné pro první den příslušného kalendářního pololetí. To znamená, že výše úroku se každý půlrok mění.

    Stav od 1. 7. 2010
    Výše úroku z prodlení vzniklého od tohoto dne se řídí nařízením vlády č. 142/1994 Sb., ve znění novely č. 33/2010 Sb..
    Výše úroku z prodlení odpovídá výši repo sazby stanovené Českou národní bankou pro poslední den kalendářního pololetí, které předchází kalendářnímu pololetí, v němž došlo k prodlení, zvýšené o sedm procentních bodů. Výše úroku při prodlení vzniklém od od 1. 7. 2010 bude tedy fixní.
    ------------------------------------------------------------------------------
    Poznámka 1:
    Chcete-li po neplatiči vymoci kromě dlužné částky též úroky z prodlení, je třeba, aby byly výslovně uvedeny v soudním rozhodnutí, kterým je dlužníkovi uložena platební povinnost. Nebude-li tomu tak, případná pozdější exekuce se bude týkat jen dlužné částky, nikoliv úroků z prodlení.

    Poznámka 2:
    Repo sazba ("2T repo sazba" neboli limitní sazba pro dvoutýdenní repo operace České národní banky) je uveřejňována ve Věstníku České národní banky.

    lake

    Vložil FandaFanda (bez ověření), 11. Prosinec 2010 - 14:20

    Dotaz. VBJ neplatí stanovené zálohy se zdůvodněním, že na zálohách má přeplatky, které mu vznikli nevyřízením reklamací ve vyúčtování služeb ze strany statutářů. jedná se o cca. 50000,– kč. Kdo zaplatí úroky z prodlení? Je možno vymáhat neplacení záloh?

    Předem děkuji Fanda

    Vložil Kramářová (bez ověření), 25. Říjen 2010 - 19:28

    Pane lake, děkuji za vyčerpávající odpověď. Byť jsem tento dotaz nepokládala já, odpověď pomohla i mně. Není mi ale jasná ještě jedna věc: jestliže některý z vlastníků neplatí předepsané měsíční zálohy, je v pravomoci výboru SVJ začít po takovém vlastníkovi dluh vymáhat, anebo musí výbor nejprve svolat shromáždění a tam si zajistit souhlas ostatních vlastníků?Ptám se proto, že přesně toto je náš případ. Několik vlastníků neplatí a výbor po nich dlouho nic nevymáhal, až v poslední době se rozhodl oslovit advokátní kancelář a pohledávky vymáhat (nevím, jak je možné, že dřív to nešlo a teď to jde). Dosud nám výbor tvrdil, že vymáhat nic nemůže, protože nemá souhlas ostatních vlastníků. Na druhou stranu ale když má výbor vracet přeplatky (jak jsem psala v jiném vlákně), tak to nečiní (respektive platby neustále odkládá), ale zde už výboru nevadí, že nemá k pozastavení plateb souhlas ostatních vlastníků. Zde se jednoduše výbor rozhodl sám. Je postup výboru v pořádku, když tvrdí, že nemůže pohledávky vymáhat, protože nemá souhlas ostatních vlastníků? Domnívala jsem se, že od toho je zde výbor, aby dbal o plnění všech uložených povinností, ale možná se pletu.

    Vložil penik, 26. Říjen 2010 - 5:20

    Na vymáhání pohledávek nepotřebuje výbor souhlas shromáždění a dokonce tuto povinnost má ze zákona. To samé platí o přeplatcích, kde jsou dokonce dané termíny, do kdy mají být vráceny (pokud nemáte uvedeno jinak).

    Vložil jaroslava (bez ověření), 31. Leden 2011 - 7:14

    jaky je termin pro vraceni prelatku za sluzbi 2011 dekuji

    Vložil MaF505, 1. Listopad 2010 - 12:03

    Myslel jsem, že platí Čl. VII Vzorových stanov, bod (3) Do výlučné působnosti shromáždění náleží rozhodování o … (písm. i) vymáhání plnění povinností uložených členům společenství k tomu příslušným orgánem společenství podle zákona o vlastnictví bytů a podle těchto stanov, pokud tuto činnost nesvěří do působnosti výboru nebo pověřeného vlastníka,

    Tedy skutečně i Výbor může vymáhat? (Jsme na Vzorových stanovách).

    Děkuji.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".