Dvojí platba za odpad

Vložil filis, 5. Duben 2022 - 9:04 ::

Dobrý den,

měl bych dotaz. Obrátil se na nás jako výbor vlastník jednotky, který má v bytě přihlášené dvě osoby, že pro účel odpadu jednu odhlašuje, protože mu nájemnice zaslala doklad o tom, že zaplatila za odpad v místě svého trvalého bydliště.

Co máme jako SVJ nyní dělat? Máme souhlasit s tím, že pro účely odpadu ubude jedna osoba pro výpočet, i když reálně tam samozřejmě náklady jsou?

Nebo máme trvat na tom, že je to vlastníkův problém a když má na ostatní služby hlášeny dvě osoby, tak tam musí zůstat tyto dvě i pro odpad?

Díky za odpověď.

  • komunální odpad
  • místní poplatky

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Brno (bez ověření), 7. Duben 2022 - 9:20

V Brně je to takto:

https : / / www.brno.cz/…

SVJ do věci vůbec nevstupuje, nejasné a neurčité pojmy bydliště ani úmysl nejsou použity. Potud v pořádku.

Znalejší vysvětlí pojem byt, ve kterém není přihlášena žádná fyzická osoba.

Uveďte, jak je to ve Vaší obci.

Vložil Hubert (bez ověření), 7. Duben 2022 - 2:11

Najemnice je velmi aktivni, tj je zbehla v techto vecech

Pokud ji nechcete hned nekam poslat, mela to udelat spise obracene, poslete ji na magistrat at se tam dohodne na slevu, ci at ji to nejak refundujou, vy pouze rozuctovavate naklady dle osob.

Vložil Hubert (bez ověření), 7. Duben 2022 - 1:53

Zalezi na tom jak mestu platite za odpad, tj bud za nadobu ci za osobu.

Pokud Vam da mesto ci obec za takoveto potvrzeni slevu, s tim ze odpady ve vasem miste neprodukuje pak asi neni zadny problem

Pokud produkuje odpady v obou mistech je to pouze jeho rozhodnuti s ohledem na vice jeho nemovitosti ci trvaleho bydliste.

Najemnice muze posilat co chce, dulezite je pokud tam bydli nebo ne.

Kolik osob je hlaseno, tolik osob plati odpad.

Vložil Nechápavý (bez ověření), 6. Duben 2022 - 15:27

Nechápu, proč moudrý zákonodárce vytváří chaos ohledně placení svozu odpadu.

Ostatní srovnatelné platby (elektřina, plyn, internet, telefon …) fungují normálně. I platby za vodu jsou přijatelné, byť ne optimální.

Vložil Justitianus, 6. Duben 2022 - 18:03
  • Pane Nechápavý, píšete: „Nechápu, proč moudrý zákonodárce vytváří chaos ohledně placení svozu odpadu.“

Ode dne 1.1.2022 neexistuje žádné „placení svozu odpadu“. A proto žádné SVJ neposkytuje ode dne 1.1.2022 službu „odvoz komunálního odpadu“. Existuje pouze obecní poplatek:

  1. Poplatek za obecní systém odpadového hospodářství (poplatníkem je fyzická osoba přihlášená v obci, nebo vlastník nemovité věci), nebo
  2. Poplatek za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci (poplatníkem je fyzická osoba, která má v nemovité věci bydliště, nebo vlastník nemovité věci).

Chaos je spojen s definicí pojmu „bydliště“ v § 80 občanského zákoníku, protože definice obsahuje čistě subjektivní kriteria, která může rozpoznat pouze samotná osoba o kterou se jedná.

Pro určení bydliště člověka je stěžejní naplnění dvou složek:
a) složka faktická a určující, tj. fakt., že se daná osoba v určitém místě zdržuje a že tam má své společenské a sociální vazby a
b) složka volní, tj. že daný člověk zároveň má úmysl se na tomto místě zdržovat trvale, chce v daném místě bydlet a svázat svůj život s tímto místem.
Bydliště je tak místo, které člověk považuje za svůj skutečný, pevný a stálý domov, do kterého se hodlá vracet a kde se nachází i centrum jeho zájmů. Změna pobytu dočasného charakteru (např. pobyt v nemocnici, výkon trestu odnětí svobody, studium, sezonní práce aj.) nemění nic na tom, kde má daný člověk své bydliště. To však neplatí, pokud by byla taková změna doprovázena okolnostmi, z nichž lze usuzovat, že se osoba na novém místě pobytu již zdržuje s úmyslem zde trvale bydlet. 

usnesení Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 30 Cdo 1050/2016, ze dne 30. 11. 2016

Justitianus

Vložil Producent komunálního odpadu (bez ověření), 17. Listopad 2022 - 12:11

„Existuje pouze obecní poplatek“ (Vložil Justitianus, 6. Duben 2022 – 18:03)

Pouze v některých obcích (ve většině obcí). V některých obcích se za odpad neplatí. Je to docela rozumné řešení, odpadne tím spousta byrokracie a dohadů. Obec stejně hradí odvoz tříděného odpadu, odvoz odpadu z veřejných odpadkových košů, kontejnery na objemný odpad, provoz sběrných dvorů.

Vložil radka2222 (bez ověření), 17. Listopad 2022 - 15:05

je to ale v těch obcích, kde mají vyšší koeficient na daň z nemovitostí.

Vložil Přihlásil (bez ověření), 6. Duben 2022 - 18:13

„Ode dne 1.1.2022 neexistuje žádné „placení svozu odpadu“.“ (Vložil Justitianus, 6. Duben 2022 – 18:03)

Nedávno jsem právě svoz odpadu na obci přihlásil. Přihlásil jsem tedy něco neexistujího u úředníka, který se vyřizováním něčeho neexistujícího živí. Ochotně mi poradil.

Vložil Justitianus, 6. Duben 2022 - 18:53

Jste hlupák, Přihlásile.

Nenapsal jsem že neexistuje svoz odpadu. Zřejmě neumíte pochopit jednoduchý text v českém jazyce. Napsal jsem: Ode dne 1.1.2022 neexistuje žádné „placení svozu odpadu".

Neplatíte svozové společnosti vůbec nic za svoz komunálního odpadu. Svozové společnosti totiž vše uhradí přímo obec. Mimochodem: ani SVJ neplatí nic za svoz komunálního odpadu – ani svozové společnosti, ani obci. Rád jsem si s Vámi popovídal. Ale příště se pokuste napřed myslet, než zase něco pitomého napíšete.

Psychiatr prof. Cyril Höschl pravil: „Třetina obyvatel téhle země je slabá duchem, každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik a zhruba polovina obyvatel v této zemi má podprůměrný intelekt.“
Někdy mám pocit, že je to ještě horší.

Justitianus

Vložil Hubert (bez ověření), 7. Duben 2022 - 1:59

Prusvich je kdyz clovek podle sve vesnice si domniva, ze pravidla plati v cele republice. Je komunalni rozhodnuti jak se v te oblasti za odpad plati.

Napr v Praze se stale plati pouze za svoz nadob dle poctu a intenzity, s tim ze jeste existuje vyhlaska ze minimum je 2× do tydne.

viz Magistrat Hl. Mesta Prahy a https://www.psas.cz

Jina pravidla bude mit treba obec Viden na Morave.

Vložil Justitianus, 5. Duben 2022 - 18:06

Filis, v Praze se hradí poplatek svozové společnosti podle objemu a frekvence svozu nádob na komunální odpad. V domě s byty objednává nádoby SVJ, a následně pak ten náklad nějak rozúčtuje na vlastníky jednotek.

Podle § 2 obecní vyhlášky č. 17/2021 hl. m. Prahy platí, že poplatníkem poplatku je: a) fyzická osoba, která má v nemovité věci bydliště, nebo b) vlastník nemovité věci, ve které nemá bydliště žádná fyzická osoba. Plátcem poplatku je SVJ, které má povinnost vybrat poplatek od každého poplatníka a odvést částku na účet magistrátu.

Neptejte se nás jak se to v domě rozúčtuje! Jedině podle „bydliště“ (§ 80 zákona č. 89/2012 Sb.), případně na vlastníka (je-li byt prázdný, nebo je užívaný, ale nemá v něm nikdo bydliště).

K tomu má SVJ mít schválená pravidla rozúčtování poplatku. Pojem „bydliště“ je totiž neurčitý a nejednoznačný. Máte mít pravidla jak zjistit/rozpoznat kolik osob má v bytě bydliště. Zcela mimo mísu je ptát se NÁS na to, co můžete vědět jedině Vy. My přece netušíme jaká platí pravidla rozúčtování služeb ve vašem domě.

Jestliže ten nájemce snad nemá v bytě bydliště, nýbrž bydlí někde jinde, pak by neměl na adrese domu hradit za komunální odpad nic. Otázka je jak prokázat kdo má či nemá kde bydliště. Viz ta vaše pravidla, která neznáme.

Justitianus

Poznámka:
Ve Smiřicích platí poplatek za komunální odpad každá osoba s trvalým pobytem v obci (bez ohledu na bydliště). Nájemce tedy platí jednou z důvodu svého trvalého pobytu ve Smiřicích, a vedle toho platí i v Praze, protože zde bydlí a produkuje komunální odpad. Má možnost odhlásit se z placení ve Smiřicích, a pak tam nebude hradit nic. Je pouze jeho problém že platí na dvou místech. 

Vložil Nechápavý (bez ověření), 5. Duben 2022 - 19:53

„Je pouze jeho problém že platí na dvou místech.“ (Vložil Justitianus, 5. Duben 2022 – 18:06)

Jak to myslíte? Placení na více místech se při dodržení pravidel nelze vyhnout. Sám píšete, že se platí podle trvalého pobytu, podle bydliště, za prázdný byt/chatu/domek. Z toho nevyhnutelně plyne, že řada lidí platí na více místech (aniž by tam třeba měli nádobu na komunální odpad).

Vložil Justitianus, 5. Duben 2022 - 22:46
  • „Nechápavý (bez ověření)“ napsal: „Jak to myslíte? Placení na více místech se při dodržení pravidel nelze vyhnout. “

Nemáte pravdu. Nájemce z úvodního dotazu se může vyhnout vícenásobnému placení. Je pouze jeho problém že platí na dvou místech. Čemu na tom nerozumíte?

☀ Jestliže je poplatníkem v Smiřicích jako fyzická osoba přihlášená v obci, pak se může placení snadno vyhnout. Postačí když změní adresu trvalého pobytu. Například se může přihlásit v Praze kde má pronajatý byt. Nepotřebuje k tomu ani souhlas pronajímatele – postačí když v ohlašovně předloží nájemní smlouvu a vyplní ohlašovací lístek.

☀ Druhou možností je, že si ponechá adresu trvalého pobytu ve Smiřicích a oznámí tamnímu obecnímu úřadu, že je poplatníkem poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci v Praze a má v Praze bydliště. Viz § 10g písm. a) zákona č. 565/1990 Sb.. Vyřešeno.

Je nepochybné, že řada lidí platí na více místech, jak jste správně poznamenal. K tomu jsem se nevyjadřoval. Zde diskutuji pouze o konkrétním dotazu konkrétního tazatele. Je pouze problém toho nájemce že platí na dvou místech, i když nemusí.

V Praze ovšem žádného osvobození od poplatku nedosáhne. Musí se obrátit na obec Smiřice.

Justitianus

Vložil Usměrňovač (bez ověření), 5. Duben 2022 - 18:51

„Máte mít pravidla jak zjistit/rozpoznat kolik osob má v bytě bydliště.“ (Vložil Justitianus, 5. Duben 2022 – 18:06)

Justi,

pokud tvrdíte „Máte mít pravidla jak zjistit/rozpoznat kolik osob má v bytě bydliště“, potom toto své tvrzení buď nějak podložte (právním předpisem, judikaturou, literaturou ad.) a nebo označte jako nepodložené. Někdo by Vám mohl věřit.

Děkuji.

Vložil Justitianus, 6. Duben 2022 - 7:01

Usměrnoači, mohl jste na to přijít sám: Napsal jsem přece jasně: „Pojem „bydliště“ je totiž neurčitý a nejednoznačný. Máte mít pravidla jak zjistit/rozpoznat kolik osob má v bytě bydliště.“

Pokud stále nechápete, rozvedu to podrobněji.

(1) Ode dne 1.1.2022 již SVJ tazatele nezajišťuje službu „odvoz komunálního odpadu“ podle zákona č. 67/2013 Sb.. SVJ má novou čistě veřejnoprávní povinnost podle zákona č. 565/1990 Sb. o místních poplatcích: vybírat obecní poplatek za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci.

(2) Dále vznikla tomuto SVJ další zákonná povinnost: vymáhat poplatek přímo od jednotlivých poplatníků. Tedy nikoli od vlastníků jednotek. SVJ bude přímo vymáhat i na jednotlivých nájemcích z jednotlivých by­tů.

(3) Poplatníkem poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci je a) fyzická osoba, která má v nemovité věci bydliště, nebo b) vlastník nemovité věci, ve které nemá bydliště žádná fyzická osoba. Z toho je zřejmé, že za byty s nájemcem neplatí vlastník bytu nikomu nic. Zda bude něco platit nájemce a další bydlící osoby – to záleží pouze na tom zda tyto osoby prohlásí, že mají v bytě „bydliště“.

(4) Definice bydliště (a tedy i definice poplatníka obecního poplatku za komunální odpad) je neurčitá, protože závisí (mimo jiné) na čistě subjektivním kriteriu: „Člověk má bydliště v místě, kde se zdržuje s úmyslem žít tam s výhradou změny okolností trvale.“.

(5) Pokud vlastník bytu nebo nájemce prohlásí, že nemá v bytě bydliště a nemá úmysl žít v bytě trvale – co udělá SVJ??? Podle zákona bude vlastník bytu platit jen za jednu osobu, a nájemce nebude platit nikomu nic.


Za tuto nesmyslnou situaci poděkujte blbům, kteří schvalují zákony: 200 poslanců a 81 senátorů.

Takže pane Usměrňovači: Jak bude SVJ kontrolovat „úmysly“ nájemců v bytech??? Jste na to připraven, Usměrňovači? Míníte, že SVJ nemá mít žádná pravidla k řešení těchto stavů? Jak chcete nájemci a ostatním osobám užívajícím ten byt prokazovat že mají úmysl žít v bytě trvale, když nájemce má např. nájemní smlouvu na dobu určitou jen na 1 rok, a trvalý pobyt má ve Smiřicích?

SVJ dokonce bez určení bydliště nezná ani počty poplatníků v bytech. Přitom právě počet poplatníků v nemovité věci je základem pro rozúčtování celkového obecního poplatku na poplatníky. Viz zákon č. 565/1990 Sb., § 10k odst. 3 písm. a) bod 2.

Jak si to představujete prakticky, Usměrňovači? Jak bude SVJ vymáhat na jednotlivých poplatnících, jestliže nezná ani jejich počet, ani částku kterou má na jednotlivci vymoci, ani nezná jména a další údaje všech poplatníků? Přečtěte si § 1176, ten předpokládá existenci pravidel. Proto jsem napsal: „Máte mít pravidla jak zjistit/rozpoznat kolik osob má v bytě bydliště.“

Já ovšemže vím, že k výkladu pojmu „bydliště“ existuje judikát: usnesení Nejvyššího soudu 30 Cdo 1050/2016, ze dne 30.11.2016. A v něm je „bydliště“ popsáno přesně tak, jak jsem to napsal zde!

Bez schválených pravidel někteří nebudou platit. Pokud Vám chybí obyčejný selský rozum, pak to ovšem můžete vidět jinak.

Justitianus

Vložil CD (bez ověření), 6. Duben 2022 - 13:01

jednodušší. Magistrát rozešle složenky každé osobě, která má ve městě trvalé bydliště… SVJ do toho nijak nezasahuje…

Vložil Kare (bez ověření), 7. Duben 2022 - 0:15

jednodušší? … a kolik milionů korun tím zbytečně váš magistrát propálí za poštovné – tak na to se informujte podle Infozákona u svého magistrátu …

mě by příšlo ekonomičtější, ať si každý podá sám „přiznání k odpadům“ a zaplatí… a kdo nezaplatí, pak dostane výměr a už s přirážkou za poštovné.

Ony ty obce posílají dopisy poštou i občanům, kteří mají datovku,,,

bophužel ty čachry a změny jsou tak časté, že osoba s rozumem průměrného člověka nemá šajnu, kolik a kam má platit, pravidla i ceny se stále mění, takže je to v praxi nereálné…

Vložil CD (bez ověření), 11. Duben 2022 - 12:49

tak magistrát u nás má svoje poslíčky, kteří roznáší magistrátní poštu. Jinak magistrát je sluha občanů. Nikoliv poručník…

Vložil Mnoukal (bez ověření), 9. Duben 2022 - 14:37

a poštáci nebudou mít co žrát.

Odpady a další věci nejsou celostátně řízené, třeba i nemocnice ( kromě fakultních ), vše je záležitostí krajů a obcí.

A ti si to řeší podle svého … jestli je poplatník za odpady nemovitost, občan či sběrná nádoba či pytel.

Vložil Justitianus, 6. Duben 2022 - 13:58

CD, neexistuje nic co by se nazývalo „trvalé bydliště“. Pletete si pojmy.

Justitianus

Vložil Nechápavý (bez ověření), 6. Duben 2022 - 9:57

„někteří nebudou platit“ (Vložil Justitianus, 6. Duben 2022 – 7:01)

Kdy taková situace nastane? Zatím mi vychází, že někteří budou platit na více místech, nikoliv že někteří nebudou platit vůbec. Ale mohl jsem něco přehlédnout.

Vložil Jak neplatit za odpad (bez ověření), 6. Duben 2022 - 16:02

Nebude platit clovek s TP v obci, kde se povinne neplati ale jen pri objednani popelnic (typicky mensi vesnice), kdyz si soucasne do svych nemovitosti v obcich, kde se plati, zapise k TP bezdomovce, na kterych obce nic nevymohou, pripadne najemce.

Sam to tak mam, s tim, ze ten bezdak tam byl zapsany davno pred mym nabytim bytu a ja ho odhlasovat rozhodne nebudu a on tam nikdy nebydlel. Tezko by tak exekutor mohl identifikovat byt v dome.

Jo a nektere obce misto vybirani tohoto poplatku navysily vsem dan z nemovitosti koeficientem. K tomu maji pravomoc, asi je to jednoduzsi pro ne, nez administrovat poplatky za odpady. A podchyti tim i chatare viz prvni odstavec, kteri vyuzivaji hromadne popelnice.

Vložil radka2222 (bez ověření), 5. Duben 2022 - 9:15

jak jsou ve vaší obci upraveny poplatky za odpad?

Vložil filis, 5. Duben 2022 - 9:41

My jsme v Praze, takže podle pražských pravidel. Nájemnice má trvalé bydliště ve Smiřicích (platila poplatek tam).

Vložil radka2222 (bez ověření), 5. Duben 2022 - 10:52

jak jsou ve vaší obci upraveny poplatky za odpad?

Vložil Petr, 6. Duben 2022 - 4:39

O platbě za odpad je zde v diskusi toho napsáno dost. Jak platí odpad jiní, kteří z pracovních (studijních) důvodů pobývají (dlouhodobě) jinde než mají trvalý pobyt ? Jak to mají řešit majitelé rekreačních objektů kteří hradí odpad v místě trvalého pobytu i v místě kde vlastní rekreační objekt ? Myslím že vynakládáte dost energie kvůli nijak významné částce za osobu za měsíc.

Vložil Producent odpadu (bez ověření), 6. Duben 2022 - 19:35

„Myslím že vynakládáte dost energie kvůli nijak významné částce za osobu za měsíc.“ (Vložil Petr, 6. Duben 2022 – 4:39)

Ona nijak významná částka za osobu za měsíc naroste vynásobením počtem osob a počtem nemovitostí. Řekněme čtyřčlenná domácnost vlastnící čtyři nemovitosti je celkem běžná záležitost, takže krát 16.

Vezměme srovnatelný poplatek za držení rozhlasového přijímače. Tam moudrý zákonodárce rozhodl, že se platí nijak významná částka za domácnost, bez ohledu na počet přijímačů a bez ohledu na počet umístění těchto přijímačů. To je celkem rozumný přístup. (Tím se nijak nevyjadřuji k výši a opodstatněnosti rozhlasového poplatku, jenom ukazuji, že to jde i jinak. Stejně jako nemohu poslouchat rozhlas současně ve svých automobilech a svých nemovitostech, stejně nemohu vytvářet odpad na více adresách současně.)

U SVJ je to ovšem stejně jinak, SVJ platí podle objemu nádoby na komunální odpad, kterou u obce objednalo, počet osob obec nezajímá.

Vložil Kare (bez ověření), 7. Duben 2022 - 0:03

píšete: „U SVJ je to ovšem stejně jinak, SVJ platí podle objemu nádoby na komunální odpad, kterou u obce objednalo, počet osob obec nezajímá.“

obávám se, že tohle platí podle velikosti popelnice v Praze od 2022, všude jinde nebo většinově (obvykle) to obce vybírají (při povinném poplatku) podle TP, pokud TP má nula osob, pak platí 1 vlastník.

Nebo se pletu? A existuje přehůledový web, jak se v které obci v roce 2022 platí?

Vložil Poplatky (bez ověření), 6. Duben 2022 - 16:06

Poplatek je typicky 600/rok (odpovida 50/mesic). A duchodce ma typicky 50% slevu.

Jaka je vyhlaska v Praze nevim, ale v Krajskych mestech je to bud podle TP (trvaly pobyt) anebo kdyz na byt je 0 TP, tak poslou vymer vlastnikovi bytu, pokud na nej prijdou. Vim o bytech, kde vlastnik nema TP a jeste na nej neprisli.

Vymer mohou poslat jen za 3 roky zpetne.

Osobne tedy nevim, jak to mohou zjistovat, kdyz tvrdi, ze nevedou evidenci TP na byty ale na cisla popisny…

Take jsme to dost resili.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".