Donucení SVJ k úvěru na zateplení

Vložil bejk1205, 4. Únor 2013 - 17:19 ::

Dobrý den, mám tatínka, který je v důchodu a bydlí v malém dvou patrovém panelovém domě, který má dohromady šest bytů. Je to takový terasový dům postavený svépomocí za minulého režimu. Nyní se někdo ze SVJ rozhodl dům zateplit a tlačí i na otce, aby s tím souhlasil. Jelikož nemají dostatek prostředků ve fondu oprav, chtějí si vzít nemalý úvěr a požádat i o zelenou úsporám. Myšlenka zateplení je určitě správná, ale měsíční splátka 3500kč je pro otce likvidační, jelikož mu pouze tyto peníze zůstávají měsíčně na jídlo. Návratnost investice je podle firmy 25let, a tím pádem to už pro otce nemá vůbec smysl. Chci se tím zeptat, jestli můžou otce donutit si vzít úvěr či nikoliv.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Belinda Dufková (bez ověření), 24. Červen 2013 - 13:42

    Dovolte mi se připojit k diskusi. Pokud se jedná o takto malé svj, rozhodně doporučuji zateplit objekt zateplovacém nátěrem VIP Thermoizolante Antokondenza s charakteristickým vynikajícím tepelně izolačním účinkem. Pomáhá udržovat teplotu prostředí a zabraňuje rozptýlení tepla přes stěny a umožňuje tak i značnou energetickou úsporu. Kromě toho zabraňuje tvorbě vlhka z orosení na stěnách a tím i tvorbě plísně. Tento nátěr doporučuji z těchto důvodů:

    • zhruba o polovinu nižší náklady na pořízení
    • splňuje normu zateplení C
    • má snadnou aplikaci
    • příjemný estetický vzhled
    • své tepelně izolační vlastnosti si udržuje v čase neměnné
    • lze čerpat dotace Nová zelená úsporám
    • lze úvěrovat s nízkou úrokovou sazbou cca do 2%

    V případě zájmu může naše firma zajistit zateplení i s dotací a solárním systémem pro úsporu energie. www.levny-provoz-domu.cz Dufková, 777012001

    Vložil lake, 24. Červen 2013 - 14:04

    Pominu zatím, že Váš příspěvek je zde off-topic.

    Dejte nám laskavě (v nové samostatné diskusi) odkazy na průkazné výsledky měření tepelně technických vlastností Vámi inzerovaného způsobu zateplení a také na výsledky ze státní zkušebny (atest) výrobku v ČR nebo v zahraničí.

    lake

    Vložil Dufková (bez ověření), 22. Listopad 2013 - 0:15

    Certifikát o provedených zkušebních testech zašlu na email každému, kdo o ně požádá na dufkova@levny-provoz-domu.cz

    Zde není možnost připojit soubory. www.levny-provoz-domu.cz LPD servis – Dufková

    Vložil Petr Chochula (bez ověření), 14. Březen 2013 - 10:02

    Dobrý den,

    nejsem odborník na stavební zákon ani zateplení. Vyjádřím spíše názor na problematiku úvěru pro SVJ.

    Je otázkou, jakou banku či stavební spořitelnu by chtělo SVJ využít, ale ze zkušenosti mám za to, že metodika poskytování úvěrů by neměla dovolit půjčit zmíněnému SVJ. Dle údajů, které jste uvedl, by se měsíční splátka SVJ pohybovala kolem 21 000,– což při běžném úroku a splatnosti 10 let byl úvěr ve výši cca 2,1 mil. Kč (350 tis. na BJ), což významně překračuje kritéria bank. Vyšší úvěr by byl již nemyslitelný.

    Pokud nebude mít otec možnost vyjádřit se ke stavbě nebo jeho hlas nebude rozhodující, pak má jen dvě možnosti. Domluvit se v SVJ na prodloužení splatnosti úvěru a tím snížení splátek, popřípadě zaslat nebo osobně předat informaci bance o tom, že nebude schopen jako vlastník jednotky dostát svým závazkům, což by banka měla vzít na vědomí (před schválením úvěru).

    Vložil Jarek (bez ověření), 7. Únor 2013 - 1:56

    Omlouvám se za divné zkopírování textu § 109 – místo prapodivného číslování odstavců patří písmena a) až g).

    Vložil Jarek (bez ověření), 7. Únor 2013 - 1:32

    Z textu zákona č. 183/2006 Sb. účinného od 1.1.2013:

    § 109 Účastníkem stavebního řízení je pouze

    1. stavebník,
    2. vlastník stavby, na níž má být provedena změna, není-li stavebníkem,
    3. vlastník pozemku, na kterém má být stavba prováděna, není-li stavebníkem, může-li být jeho

    vlastnické právo k pozemku prováděním stavby přímo dotčeno,

    1. vlastník stavby na pozemku, na kterém má být stavba prováděna, a ten, kdo má k tomuto

    pozemku nebo stavbě právo odpovídající věcnému břemenu, mohou-li být jejich práva prováděním stavby přímo dotčena,

    1. vlastník sousedního pozemku nebo stavby na něm, může-li být jeho vlastnické právo

    prováděním stavby přímo dotčeno,

    1. ten, kdo má k sousednímu pozemku právo odpovídající věcnému břemenu, může-li být toto

    právo prováděním stavby přímo dotčeno,

    1. osoba, o které tak stanoví zvláštní právní předpis, pokud mohou být stavebním povolením

    dotčeny veřejné zájmy chráněné podle zvláštních právních předpisů a o těchto věcech nebylo rozhodnuto v územním rozhodnutí.

    Z důvodové zprávy k novele stavebního zákona: Praxe ukázala, že samostatné vymezování společenství vlastníků jednotek jako účastníka stavebního řízení je nejen nadbytečné, ale i zavádějící. Postavení společenství vlastníků jednotek ani vlastníků jednotlivých jednotek jako účastníků řízení tím není omezeno. Společenství nebo vlastníci jednotek mohou být účastníky řízení jako stavebníci, vlastníci jednotek jsou účastníky jako „vlastníci stavby“ nebo jako sousedé. Případnou administrativní náročnost při doručování velkému počtu účastníků řízení u domů s mnoha jednotkami lze řešit s použitím § 144 správního řádu o řízení s velkým počtem účastníků.

    Omlouvám se, pokud matu, ale mě z tohoto vyplývá, že pokud SVJ není např. vlastníkem jednotky a spoluvlastníkem společných částí domu, tak už není účastníkem řízení. Může určitě zastupovat vlastníky na základě zmocnění – tedy s jejich souhlasem. Mohu se ale mýlit.

    Vložil lake, 7. Únor 2013 - 2:55

    Pane Jarku, SVJ bude přece i nadále podle § 109 účastníkem stavebního řízení jako stavebník. To je v domech s jednotkami nejčastější případ. Na tom se naprosto nic nemění ani po novele Stavebního zákona.

    Měl jste asi spíše na mysli, že novela StavZ provedená zákonem č. 183/2006 Sb. konečně zrušila nepovedený dodatek, který výslovně zakazoval účast ve stavebním řízení vlastníkům jednotek (pokud nebyli sami zároveň stavebníky). Tato právní norma byla podle názoru mnohých v rozporu s ústavou.

    Problém, o kterém jsem se zmínil, je jinde – v § 110 StavZ. Nejde o to, kdo je účastníkem stavebního řízení po jeho zahájení, nýbrž o to, že stavební řízení nemůže být ani zahájeno, pokud stavebník nedoložil „právo založené smlouvou provést stavbu“, což mu ukládá § 110 odst. 2 Stavebního zákona. Přitom ze znění StavZ víme, že touto „smlouvou“ je míněno něco jiného nežli většinové rozhodnutí shromáždění vlastníků jednotek.

    Tato část Stavebního zákona se novelou nijak nezměnila a není tedy o nic jasnější než dříve. Nejistota a nejednotné rozhodování stavebních úřadů při zahajování stavebních řízení tedy bohužel zůstává …

    lake

    Vložil Jarek (bez ověření), 4. Únor 2013 - 22:12

    Pokud se zateplením mění požárně bezpečnostní poměry budovy nebo vzhled stavby, musí být stavební povolení na to zateplení, nemýlím-li se. Od 1.1.2013 už SVJ není účastníkem stavebního (ani územního řízení). Tatínek by tak musel jako účastník řízení podepsat souhlas se zateplením pro stavební řízení. Bez jeho souhlasu nelze provést. Otázkou je spíš, co to udělá se vztahy v domě mezi jednotlivými vlastníky. Ale nařídit mu souhlas zatím nemohou.

    Vložil res (bez ověření), 7. Únor 2013 - 7:11

    Máte pravdu, je to tak. Od 1.1.2013 SVJ není automaticky účastníkem stavebního řízení.

    Vložil Elena (bez ověření), 5. Únor 2013 - 9:26

    Dobrý den,mohl byste zde prosím doplnit z jakého § zákona taková skutečnost vyplývá? Myslím, že to může být důležité pro vícero lidí, řešíme podobný problém. Děkuji

    Vložil lake, 7. Únor 2013 - 0:59

    Eleno, pan Jarek Vám neodpoví. Jeho tvrzení „Od 1.1.2013 už SVJ není účastníkem stavebního (ani územního řízení)“ je nepravdivé. Proto ani nemůže uvést zákon, na který se ptáte.

    Nutnost souhlasu všech vlastníků jednotek vyplývá z jiné části Stavebního zákona: při podání žádosti o stavební povolení je povinnost stavebníka (není-li zároveň vlastníkem) doložit „právo založené smlouvou provést stavbu“.

    Stavební úřad by tedy měl podle zákona č. č. 183/2006 Sb., Stavební zákon, vyžadovat k zahájení stavebního řízení smlouvu, což znamená souhlas všech vlastníků jednotek se stavbou. Psal jsem o tom podrobně zde: http://www.portalsvj.cz/…tnika-stavby.

    Otázkou v judikatuře dosud neřešenou je, zda takovou smlouvou jsou či nejsou samotné stanovy SVJ. Považují se totiž za smlouvu sui generis a mohou obsahovat obecný souhlas se stavbou pro SVJ. Některé stavební úřady využívají neurčitost zákona ve prospěch rozhodování většiny proti menšině.

    lake

    Vložil bejk1205, 4. Únor 2013 - 18:15

    Zatím děkuji za odpovědi, jste moc hodní.

    Vložil tazatel jaryn, 4. Únor 2013 - 17:34

    Klasický případ navoněné bídy – buď na tom mám a zaplatím ale nějaké teoretické návratnosti s tím ať jdou do vaginálního otvoru. Bohužel tatínek má smůlu, je nějaké procentní hlasovací kvórum a bude se muset tzv. poddat. Ale pozor to platí pouze na společné prostory… Pokud soudruzi výboři chtějí do toho zanést i něco co je soukromé tak mají smůlu tam je 100%. Tatínek ať se brání zuby nehty.....

    Vložil svjdukelská111, 4. Únor 2013 - 17:56

    Každý majitel platí zálohy na služby, opravy a údržbu. Zateplení domu není ani jedno z nich. Jedná se o stavbu. A tam je nutný 100% souhlas.

    Vložil Jarda J (bez ověření), 6. Únor 2013 - 20:15

    Dobrý den, myslel jsem, že se v zákoně u stavebních úprav 100% souhlas změnil na 75% nebo otazka zateplení, případně vzetí úvěru se řadí pod ještě jiné zákony, prosím o jejich vypsání. Díky

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".