Daňový poradce v Praze

Vložil gul (bez ověření), 19. Listopad 2016 - 20:17 ::

Hledám daňového poradce, nejlépe v Praze, i když pokud by se dalo konzultovat po internetu či telefonicky, nevadil by i odjinud. S jedním jsem včera konzultoval, ale po půl hodině jsem bohužel musel za jeho hlasitého nesouhlasu odejít (chtěl zaplatit za konzultaci, to jsme rázně odmítl). Pán si evidentně pletl SVJ a bytové družstvo, netušil rozdíl mezi výkonem funkce člena výboru a dohodou o provedení práce, což mě rozčílilo a musel jsem se sebrat. Nechápu, jak někdo bez právnického vzdělání může vůbec být členem komory daňových poradců, to dají kulaté razítko každému, kdo udělá zkoušku z účetnictví, nebo co? Pokud byste měli tip na opravdu kvalitního daňaře, jsem schopen platit do 2000 Kč na hodinu, ale jak vidíte, jsem i náročný a nenechám se opít rohlíkem.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil krcma, 20. Listopad 2016 - 21:59

    Jestli chcete, můžete mi napsat. Nechci sem přímo psát kontakt, tak prosím využijte kontaktní formulář, když kliknete na mé "jméno". Já Vám pak již napíši ze svého normálního mailu.

    Jinak, jsem daňový poradce působící v Praze, nicméně nedělá mi problém to řešit i po mailu - někdy to i preferuji, může to ušetřit dost času. Ale záleží na tom o co se jedná.

    Ještě k tomu co píšete, rozhodně nestačí zkouška z účetnictví. To je pouze část, stěžejní jsou samozřejmě daňové zákony, ale daňový poradce by se měl orientovat i v souvisejících předpisech (NOZ, ZOK, živnostenský zákon, insolvenční zákon aj.).
    Zase na druhou stranu právní vzdělání jako takové se skutečně nevyžaduje, pouze v této úzké oblasti. Dále už záleží na specializaci konkrétního daňového poradce.

    To síto (kvalifikační zkoušky) je relativně náročné, ale samozřejmě se nedá vyloučit, že projde i nějaký ten plevel.. Rozdíl mezi výkonem funkce a DPP by zcela určitě poradce znát měl. Nevím jak rozdíl SVJ a družstva, tam už chápu, že pokud se kolega touto problematikou přímo nezabývá, nemusí to hned sypat z rukávu. I když dovedu si představit, že u těch zkoušek může být třeba problematika převodu členského podílu v družstvu. Každopádně faktem zůstává, že pokud tomu někdo nerozumí (byť daňový poradce), je věcí i určitě profesionální etiky ohledně toho nedávat rady, resp. si aspoň si za to neúčtovat. Takže to že jste nezaplatil plně chápu :)

    Vložil TN (bez ověření), 21. Listopad 2016 - 9:33

    Myslím, že dnes jsou zkoušky opravdu náročné, koukal jsem na vzorové testy a nejsou jednoduché, takže síto asi bude tvrdé. Ale osobně bych také preferoval daňového poradce s právnickým vzděláním. Takových moc není a spíše pracují pro velké (nadnárodní) kanceláře.

    Nicméně v 90. letech tomu tak nebylo a tehdy byly podmínky velmi měkké. Skutečně z té doby má kulaté razítko kde kdo, většinou ex-podnikoví účetní, co vybudovali účetní firmičku o 1 – 2 (0) zaměstnancích, a fakticky dodnes dělají jen to účetnictví, z daní eseróčka, živnostníky a tím to končí.

    Je to jako u advokátů, každý se specializuje na něco jiného. Měli by ale přiznat barvu a říct, tohle nedělám, nezlobte se…

    Vložil krcma, 21. Listopad 2016 - 14:48

    Ano, mohu potvrdit, že zkoušky byly docela náročné. Já sám jsem je dělal (úspěšně) v roce 2010 - pokud byste měl někdo zájem, někde ty tehdejší příklady mám schované, mohu poslat. Pokud se ještě pamatuji, byla tam spotřební daň, v účetnictví pak nějaké podnikové kombinace, DPPO, DPFO také nic lehkého, většinou věci se kterými se člověk v praxi ani moc nesetká, dost chytáků.
    Uchazečů bylo hodně, udělalo nás to možná 40 (odhadem 10-15%). Nicméně slyšel jsem, že pak tvůrci testů dostali vynadáno, že to se složitostí přehnali, tak to v dalších letech již bylo trochu snazší (ale samozřejmě pořád ne jednoduché..)
    K tomu právnímu vzdělání, bohužel to součástí zkoušek není, resp. tam něco být může, ale není to tak stěžejní, že by to člověk díky tomu neudělal. Je již na konkrétním poradci, aby se v této oblasti dostatečně vzdělal. Samozřejmě aby si i průběžně doplňoval vzdělání (tj. aby věděl, že u s.r.o. již skutečně není potřeba 200 tisíc kapitálu)

    Vložil daňový poradce (bez ověření), 21. Listopad 2016 - 10:00

    TN, vy rozumíte asi všemu na světě. Já ty zkoušky v devadesátých letech dělal. Musel jsem znát základy práva, účetnictví a také daně. Kde komu se razítka nerozdávala, to skutečně ne. Na druhou stranu souhlasím, že pokud kolega není specializován na SVJ a družstva, měl zakázku odmítnout. Naštěstí vláda stále něco novelizuje a tak máme o práci postaráno. :-))

    Vložil TN (bez ověření), 21. Listopad 2016 - 11:14

    Opravdu rozumím všemu na světě, to už je úděl nás členů výboru. :-)

    Ale teď vážně – pokud daňový poradce ani po třech letech neví, že minimální základní kapitál u s.r.o. už není 200 000 Kč, tak je asi něco špatně, že? A vidíte, přesně toto se mi na jedné konzultaci stalo. Jak potom máte věřit ostatním informacím, které vám poradce poskytne? Právě proto, že nejste odborník, důvěřujete osobě s kulatým razítkem. Jenže kde si ověříte validitu odpovědi? Navštívíte dva další poradce, abyste to měl ze tří zdrojů? A za konzultaci vysolíte 6000 Kč? (3×2000 Kč)

    Vložil B. (bez ověření), 20. Listopad 2016 - 12:07
    1. „chtěl zaplatit za konzultaci, to jsme rázně odmítl“


    1. „jsem schopen platit do 2000 Kč na hodinu“

    K čemu je dobrá informace, že jste schopen platit, když placení rázně odmítáte?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".