Bezpecnost v kocarkarnach

Vložil JarkaV, 30. Prosinec 2009 - 15:05 ::

Hezky den,

rada bych se zeptala, zda z protipozarniho hlediska je vhodne, aby kocarkarna slouzila ke shromazdovani vseho, co jiz majitele nepotrebuji za ucelem charitativni pomoci ostatnim „spolubydlicim“. Je nekde presne vymezeno, co ano a co nemuze byt v techto, nebo jinych prostorach? Schodiste a sklepni ulicky jsou dosti jasne, pac tam musi byt prostor na unik, ale co ty uzavrene kocarkarny, Opravdu muzou byt plne po strop? dekuji za rady, Jarka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 16. Leden 2010 - 18:33

    Vážení,

    společenství vlastníků jednotek je právnická osoba řídící se českým právním řádem. Ve své činnosti vychází prvně ze zákona č.72/1994 Sb., v platném znění. Dle tohoto zákona je „rodným listem“ PROHLÁŠENÍ VLASTNÍKA. Na základě těchto dokumentů jsou vypracovány stanovy společenství, které musí být v souladu s občanským zákoníkem, zákonem o účetnictví a dalších obecně závazných normách.

    Dalšími závaznými materiály, kterými se řídí život společenství jsou „pravidla = vnitřní směrnice společenství“. Společenství vlastníků = „správce domu“ jako právnická osoba má řadu povinností danou zákony, vyhláškami a normami (stavebně technické, hygienické, požárně bezpečnostní, bezpečnost a ochrana zdraví, atd.), ve kterých je stanoveno např.: „právnická osoba vypracuje směrnici, určí odpovědnou osobu, … “.

    Tyto materiály by měly být přílohami stanov:

    • „Hospodářské směrnice“ společenství (není-li obsahem stanov),
    • pravidla na rozúčtování nákladů vodného, společné el.energie, úklidu, atd.,
    • pravidla pro dodávku tepla a TUV, a způsob rozúčtování (ZS 40–50% + SS 50–60%, korekční koeficienty – polohy, výšky, způsobu užívání),
    • domovní řád (určuje-vymezuje způsob užívání domu jako celku v souladu se stavebními, hygienickými, a technickými normami)
    • nařízení k požární bezpečnosti, protipožární směrnice, operativní karta pro zásah požárních jednotek atd.,
    • Provozní řády vybraných technických zařízení jako např.: výtah včetně SOS spojení, kotelna nebo předávací stanice (tepelné hospodářství), domovní plynovod, požárně bezpečnostní zařízení EPZ, ATS, VZT, EZS, kamerový systém, osvětlení domu včetně náhradních zdrojů; včetně určení opovědné osoby, a další technická zařízení dle vybavení domu.

    Pozn.: Pokud se nic „nestane“ je vše v pořádku. Stačí jeden stěžovatel a může být problém. Stačí jedna škodná událost, kterou bude řešit policie a soud či obecní úřad.

    Výše uvedené za současné vlastníky – členy společenství řešil původní vlastník = družstvo, obec. „Nájemce bytu“ si žil v klidu a nic ho nezajímalo. Dnes je spoluvlastník společných částí domu a převodem jednotky do osobního vlastnictví převzal i řadu povinností a odpovědnosti dle svého spoluvlastnického podílu.

    Matějka

    Vložil TZP (bez ověření), 16. Leden 2010 - 19:49

    Zdravím a doplňuji:

    EPZ elektr.požární zabezpečení, akustický měnič vhodný pro signalizační účely

    ATS automatický ladící systém, příjem signálu z instalovaných vysílačů

    VZT vzduchotechnika

    EZS elektr.zabezpe­čovací systémy

    Vložil Šéfšifrátor (bez ověření), 16. Leden 2010 - 18:46

    Čtyři z pěti šifrátorů zjistili:

    EPZ elektronické protipovodňové zabezpečení,

    ATS automatický telefonní systém,

    VZT výtahová zabezpečovací technika,

    EZS elektronická zásobovací soustava.

    Kolik mají bodů?

    Šéfšifrátor

    Vložil Matějka Jaroslav, 17. Leden 2010 - 12:13

    Vážení,

    dobrý pokus o fórek pane Šéfšifrátore a TZP.

    Jedná se o běžně užívané při správě domů. Asi dané zařízení v domě nemáte, a proto neznáte.

    • EPZ = Elektronické Požární Zabezpečení (někdy EPS = Elektronická Požární Signalizace, střeží dům či určené prostory = i byty, býva v některých domech doplněna o aktivaci řady věcných prostředků požární ochrany, přenosem dat na PCO HZS příslušné obce),
    • ATS = Automatická Tlaková Stanice (v domech s nižším tlakem vody pro posílení tlaku do vyšších podlaží – bývají dvě zařízení – 1× pitná voda, 1× požární voda),
    • VZT = VZduchoTechnika (bývá pro byty kuchyně a WC s koupelnou, samostatně chodby, sklepy, garáže, a samostatně systém požárního větrání),
    • EZS = Elektronická Zabezpečovací Signalizace (střeží dům či určené prostory, býva v některých domech doplněna o kamerový systém se záznamem, přenosem dat na PCO nebo mobil),
    • PCO = Pult Centrální Ochrany (dle charakteru domu u hlídací agentury v domě nebo mimo dům v centrále agentury, v některých případech u MP),
    • MP = Městská Policie,
    • HZS = Hasičský Záchranný Sbor,

    Matějka

    Vložil TZP (bez ověření), 17. Leden 2010 - 12:38

    Zdravím a upřesňuji:

    z mé strany nejde o fórek, všechna zařízení o kterých píšete umíme – kromě ATS. U nás je to skutečně autotuning system pro automatické nastavení příjmu jednotlivých vysílačů čidel a kamer. Z tlakem vody problém nemáme, jak to funguje? Čerpadlo, expandér ?

    Vložil Matějka Jaroslav, 17. Leden 2010 - 12:46

    Vážený TZP,

    asi jste si spletl portál. Zde jste na portále SVJ a zabýváme se problematikou správy domu v souladu se zákonem č.72/1994 Sb. v platném znění, ne autotuningem.

    Matějka

    Vložil TZP (bez ověření), 17. Leden 2010 - 13:45

    Zdravím a upřesňuji drobnou nejasnost. V žádném případě nezpochybňuji účel tohoto portálu, naopak. K Vaší reakci doplňuji nápis ze štítku ATS – Automatic Tuning System, který jsem si přeložil jako automatický ladící systém, s automobilem to opravdu nemá v našem případě souvislost.

    Vložil Thomas (bez ověření), 30. Prosinec 2009 - 15:47

    Paní Jarko, my to máme ošetřené v domovním řádu. Zkuste se podívat do Vašeho domovního řádu a pokud to tam nenajdete, zkuste podat návrh na doplnění příslušné věty třeba na dalším shromáždění. Hezký den přeje Tomáš.

    Vložil ~~~ (bez ověření), 2. Leden 2010 - 19:58

    Domovní řád neexistuje.

    Vložil Thomas (bez ověření), 2. Leden 2010 - 22:04

    Jak u koho. U nás ano. Tomáš

    Vložil Pavel, 2. Leden 2010 - 23:11

    Samotná existence domovního řádu mnoho neřeší. Problém je s jeho vymahatelností.

    Pokud domovní řád obsahuje něco, co nařizuje obecnězávazný právní předpis, budiž, domovní řád pouze supluje závazné předpisy, o kterých nemusí být každý informován.

    Ale pokud domovní řád obsahuje něco, co obecnězávazné právní předpisy neřeší, něco, co je sice ve prospěch většiny, ale někdo domovní řád poruší? Jak dosáhnout dodržování takovéhoto domovního řádu?

    Navíc se výbor dostane do potíží s tím, že členové SVJ budou po výboru chtít, aby zajistil dodržování domovního řádu, ale výbor nebude mít žádný nástroj. (Teoreticky by to asi bylo možné zařídit smluvně, ale potencionální porušovatelé domovní řádu na takovou smlouvu, s pravděpodobností limitně se blížící jistotě, nepřistoupí.)

    Jeden z návrhů ZoVB obsahoval ustanovení v tom smyslu, že domovní řád bude součástí stanov a bude závazný. Návrh tohoto ZoVB byl jako neústavní smeten v LRV.

    Já chápu domovní řád pouze jako výpis z obecnězávazných právních předpisů a soupis dalších věcí, které si většina přeje dodržovat, ale které prakticky nemůže na porušovatelích domovního řádu vymoci.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Anonymou (bez ověření), 3. Leden 2010 - 9:57

    Lépe bych to nenapsal. Spousta lidí žije ještě v bludu let minulých (20 a více let dozadu) kdy měl domovní řád každý dům a nebylo dobré ho porušit.

    Já bych v dnešní době domovní řád skoro nazval spíše „návod k použití domu“. Je to vhodné třeba pro nové majitele apod.

    P.L.

    Vložil ~~~ (bez ověření), 3. Leden 2010 - 10:14

    Dobře napsáno, výstižné je i označení „návod k použití domu“. Osobně bych vítal, když už domovní řád v podobě výtahu z platných právních předpisů v domě přece jen „existuje“, aby u jeho jednotlivých vět byl uveden příslušný právní předpis (případně jiný dokument, např. dokumentace výrobce technických zařízení, technická norma ad.), z něhož jsou výtahem. Ostatní text pak lze chápat jako komentář.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".