Balkon = příslušenství

Vložil hooonza, 17. Srpen 2015 - 11:28 ::

Zdravím, v prohlášení vlastníka domu je uveden (jediný) balkón na domě jakožto příslušenství k dané jednotce, podobně jako jsou sklepní kóje. Komu tedy balkon patří? Přece nemůže mít stejný status jako mají např. parkovací stání, které jsou rozepsané pro výhradní užívání spol. prostor? S díky, H.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 17. Srpen 2015 - 13:14

    Máte vadné prohlášení vlastníka. Jako obvykle. Ještě jsem neměl v ruce prohlášení, které by neobsahovalo zásadní chyby!

    Sklepní kóje NEJSOU příslušenstvím jednotky ani náhodou! K tomu, aby sklepní kóje byla přííslušenstvím nemovité věci (jednotky) by totiž musela sama být věcí. Ale to není splněno. Sklepní kóje nejsou samostatnými věcmi ani náhodou. Sklepní koje jsou pouze prázdné prostory plné vzduchu uvnitř společné místnosti domu. Nejde ani o věci movité, ani o věci nemovité – pozemky či stavby. Takže opět jedno vadné prohlášení.

    Dále se ptáte: „Komu tedy balkon patří?“
    Na to dostanete jednoznačnou odpověď teprve až podáte definici co to je ten „balkon“. Může být, že balkon – stejně jako místnost – je pouze prostor. Prázdno. Vzduch. Nic.

    Takže na co se vlastně ptáte, když se ptáte na balkon? Máte na mysli vlastnictví šesti metrů krychlových vzduchu? Nebo se snad ptáte na stavební prvky, pevně spojené s budovou – nosnou desku či vynášecí konstrukci balkonu, hydroizolaci, roznášecí vrstvu, vyrovnávací vrstvu, nášlapnou vrstvu, zábradlí, oplechování?

    Obávám se, že máte vadné prohlášení. Kdyby původní vlastník chtěl oddělit stavební prvky balkonu od ostatních společných konstrukcí celé stavby, byl by to v prohlášení nepochybně uvedl jednoznačně a určitě. Tyto stavební prvky by tedy musely být výslovně uvedeny jako části domu ve vlastnictví vlastníka jednotky číslo XY. Nic takového ovšem vaše prohlášení neobsahuje …

    lake

    Vložil Purple (bez ověření), 17. Srpen 2015 - 16:29

    Hlouposti – a zavádění jako obvykle od místního podivína s nickem Lake. A to vůbec nechci reagovat na slovní hrátky typu vlastnictví balkonu, zda to je 6 m3 vzduchu nebo něco jiného. Kdyby to bylo včera, přičítal bych to dlouhodobému působení tropických veder na šedou kůru mozkovou, ale asi za tím bude závažnější a dlouhodobější postižení…

    K hloupému a nezodpovědnému tvrzení, že sklepní kóje nejsou příslušenstvím jednotky ale reagovat musím. Sklepní kóje (pokud se nejedná o nějaké kontejnery, nebo podobné krabice) jsou většinou stavebně oddělené místnosti včetně samostatného uzamykatelného vstupu, které jsou PEVNĚ spojeny s konstrukcí domu. Tvrzení Lakeho, cituji: „Sklepní koje jsou pouze prázdné prostory plné vzduchu uvnitř společné místnosti domu“ by pak bylo možné vztáhnout i na byt – i to jsou prázdné prostory plné vzduchu uvnitř společného prostoru – domu.

    Vložil Jožin (bez ověření), 18. Srpen 2015 - 10:34

    http://www.profipravo.cz/index.php…

    I když se na uvedeném odkaze vysvětluje příslušenství bytu s odkazem na starý občanský zákoník, myslím, že lze výklad aplikovat i při posouzení příslušenství bytu dle NOZ.

    Vložil Purple (bez ověření), 17. Srpen 2015 - 18:37

    Tak jen pro mé vlastní pobavení a pro vysvětlení ostatním, kteří tomu nerozumí, PROSÍM vysvětlit:

    1. jaký je rozdíl mezi sklepní místností a sklepní kójí?
    2. který zákon, předpis, norma definuje tyto dva pojmy?
    Vložil jss (bez ověření), 18. Srpen 2015 - 7:36

    podstatné je, jak jsou zapsané v katastru – pokud jednotka obsahuje spousty sklepů, jsou to kóje, pokud katastr má sklepy po jednom jako jednotky, pak jsou to sklepy.

    Vložil lake, 18. Srpen 2015 - 0:01

    Pane Purple, jste mimo téma. Definice místnosti se zde už řešila, hledejte. Pokud potřebujete osvětlit základní technické pojmy z oblasti staveb, otevřete si k tomu novou vlastní diskusi. Děkuji.

    lake

    Vložil lake, 17. Srpen 2015 - 17:24

    Pane Purple, sklepní místnost je něco zcela jiného než sklepní kóje. Máte prpoblém rozpoznat význam běžných slov. Není dovu, že nechápete co jsem napsal. Dokud neumíte dobře česky, nepouštějte se do diskuse.

    lake

    Vložil hooonza, 17. Srpen 2015 - 13:42

    Zdravím,

    ptám se na případ, že na balkón spadne strom a poškodí jej (či stříšku nad ním). Dle prohlášení vlastníka (v PV) to není součástí bytu – ale příslušenstvím (?) a tedy opravu by mělo platit SVJ, resp. pojistka SVJ… (?) V PV je je tato jednotka poslána o několik místnostech o celkové ploše a pak v následujícím řádku, uvedeno: „Příslušenství jednotky je sklepní kóje číslo x, umístěná tam a tam o ploše x m2, a balkón o ploše x m2, přístupný přímo z této bytové jednotky.“

    Jaké navrhujete řešené ohledně těch kójí a tedy vadného PV? Máme si nechat vyhotovit nové? Kdo nám to udělá dobře, když toto právníci udělali takto? Kdo nám to pak zkontroluje? Je pro ostatní vlastníky nějaké riziko, když jsou kóje takto jako „příslušenství“ vedeny?

    Díky.

    Vložil lake, 18. Srpen 2015 - 1:07

    Pane hoonzo,

    na začátku jste psal o příslušenství jednotky, teď ale zniňujete příslušenství bytu. To jsou zcela odlišné pojmy.

    Podle § 121 odst. 2 zrušeného zákona č. 40/1964 Sb. platilo, že „Příslušenstvím bytu jsou vedlejší místnosti a prostory určené k tomu, aby byly s bytem užívány.“ Pokud mám věřit tomu, co píšete teď, pak máte takto v prohlášení uveden balkon a sklepní kóji jako příslušenství konkrétního bytu. To ovšem znamená pouze to, že toto příslušenství je oprávněn užívat vlastník bytu. Nic jiného to neznamená. Pojem „příslušenství bytu“ podle zákona č. 40/1964 Sb. neříká vůbec nic o vlastnických vztazích.

    Stříška nad balkonem může být podle okolností část společná vlastníkům všech jednotek, vlastníkům pouze některých jednotek, nebo vlastníkovi pouze jedné jednotky (§ 4 odst. 2 ZoVB písm. c). Jedině prohlášení vlastníka určuje, které části budovy zůstávají společné a které se stávají výlučným vlastnictvím vlastníka konkrétní jednotky (např. vstupní bytové dveře, okna v bytě, atd.).

    Příklad: Na této fotografii jsou společné stříšky nad balkony v nejvyšším podlaží, které mohou být podle prohlášení vlastníka budovy společné vlastníkům všech jednotek, nebo jsou společné pouze vlastníkům dvou sousedících jednotek. Záleží pouze na obsahu prohlášení vlastníka. Obdobně to platí pro balkony ve všech podlažích onoho domu.

    • Vaše prohlášení neupravuje vlastnictví sklepní kóje, protože nelze samostatně vlastnit prázdno plné vzduchu, které není místností. Sklepní kóje je pouze vymezená část prostoru uvnitř společné místnosti domu. A komu patří celá ta místnost s kójemi snad v prohlášení máte uvedeno.
    • Vlastnictví balkonu či stříšky spojené s fasádou domu: pokud prohlášení o tom mlčí, pak se nabízí logický závěr, že jde o část stavby, která je společná vlastníkům všech jednotek.

    Jestliže snad existuje některá část stavby neuvedená v prohlášení, u které vznikají mnezi vlastníky jednotek pochybnosti o jejím vlastnictví, pak prohlášení je od samého počátku vadné pro neurčitost. Opravte si je, jiné řešení není.

    lake

    Vložil Vítek (bez ověření), 18. Srpen 2015 - 10:59

    Lake:
    „Jestliže snad existuje některá část stavby neuvedená v prohlášení, u které vznikají mnezi vlastníky jednotek pochybnosti o jejím vlastnictví, pak prohlášení je od samého počátku vadné pro neurčitost. Opravte si je, jiné řešení není.“

    Demonstrativní výčet společných částí domu je obsažen v prováděcím právním předpisu NOZ v NV č. 366/2013. Všechny zde vyjmenované části domu jsou za části domu považovány do doby, dokud není prokázán opak. Pokud tedy například není v prohlášení vlastníka uvedeno, že některé společné části domu vyjmenované v NV do společných částí domu nepatří, předpokládá se, že tam patří.

    Vložil lake, 18. Srpen 2015 - 12:07

    Pane Vítku, zmiňujete právní předpis, který na stav v domě tazatele nedopadá. Nařízení vlády č. 366/2013 Sb. se nevztahuje na domy, které byly rozděleny prohlášením vlastníka budovy do dne 31.12.2013. Obsah nařízení vlády je tedy pro situaci v domě tazatele bezvýznamný.

    Nicméně souhlasím s názorem, že není-li některá část fasády domu (balkon) v prohlášení zmíněna jednoznačně, pak se nabízí logický závěr: že se jedná o společnou část, a její vlastnictví přešlo z původního vlastníka na všechny vlastníky jednotek v poměru podle spoluvlastnických podílů. Kdyby totiž původní vlastník měl jiný úmysl, nepochybně by jej byl v prohlášení vyjádřil.

    lake

    Vložil hooonza, 18. Srpen 2015 - 7:43

    Díky za vysvětlení, ale pořád nevím, čí balkon je, resp. zda to lze tedy vůbec určit. V PV je pro každý byt napsáno:

    • Bytová jednotka číslo o velikosti.. atp., umístěná… se skládá…
    • celková plocha bytu je…
    • příslušenstvím jednotky je… balkón… přístupný přímo z této bytové jednotky.

    Nikde jinde už o balkóně psáno není.

    Vložil petrsv, 18. Srpen 2015 - 8:12

    V PV bývá kapitola nazvaná „Určení společných částí budovy“ nebo tak nějak. Tam se o balkoně nic nepíše?

    Vložil Petr, 18. Srpen 2015 - 14:54

    Na

    www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx… (odbor územního a stavebního řízení) se m.j. píše, i když v souvislosti s ZoVB

    "lodžie (z italského loggia – sloupová chodba) je zastropený prostor v budově otevřený navenek do exteriéru a oddělený jen sloupy, arkádami, kolonádou nebo zábradlím. Na rozdíl od balkonu nevystupuje ven z obvodové zdi.

    Balkon je předsazená část stavby (§31 vyhlášky č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby, v platném znění, jako taková je součástí vnějšího pláště domu (R 136/2004 Sbírky rozhodnutí NSS) a tudíž patří ke společným částem domu). Zatímco tedy pod pojmem balkon se rozumí stavebně-technický prvek stavby, vyznačující se předsazenou konstrukcí, který přečnívá nosnou zeď, a který může být polozapuštěný do nosných zdí, pak pojem lodžie v technickém slova-smyslu definuje … Balkony, lodžie a terasy jsou z hlediska ZoVB bytů společnými částmi domu. Nejedná se totiž o prostorově vymezenou část budovy, kterou by bylo možno charakterizovat jako místnost. … V případě balkonů, lodžií a teras se nejedná o místnosti, ale o konstrukční prvky vnějšího pláště budovy, které již ze svého technického řešení a své technické funkce musí být společnými částmi domu tak jako společný plášť budovy. Tento princip se u jmenovaných stavebních prvků uplatní i v případě, že se jedná o prvky přiléhající k jednotlivým bytům (jednotkám), přičemž lze označit jako nepodstatné, že na takovýto konstrukční prvek mají přístup pouze vlastníci právě přiléhajících bytů.

    Balkony či lodžie (stejně tak i sklepní kóje) mohou být v prohlášení vlastníka a v souladu s tím i ve smlouvě o převodu bytu určeny k tomu, aby byly užívány s bytem, jedná se však o společné části domu, které jsou uvedeným způsobem určeny k výhradnímu užívání konkrétního vlastníka bytu. Otázka užívání balkonu či lodžie spolu s určitým bytem proto nesouvisí s jejich vlastnictvím".

    Vložil lake, 18. Srpen 2015 - 19:48

    Pane Petře, materiál JM kraje, který zde citujete, je částečně nesmysl.

    • Pravdou je, že „Otázka užívání balkonu či lodžie spolu s určitým bytem proto nesouvisí s jejich vlastnictvím“.
    • Nepravdivé je toto tvrzení: „Balkony, lodžie a terasy jsou z hlediska zákona o vlastnictví bytů společnými částmi domu. Nejedná se totiž o prostorově vymezenou část budovy, kterou by bylo možno charakterizovat jako místnost.“

    Druhé z obou tvrzení je v rozporu jednak se samotným zněním ZoVB, druhak je to v rozporu s nejméně jedním judikátem o balkonech (rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 21. 12. 2005, č. j. 1 As 2/2004–214). Navíc jde o tvrzení zmatečné, neboť vlastnictví balkonů, lodžií a teras nemá žádnou souvislost s tím, že nejde o místnosti.

    Je prostě vždy nutno v první řadě vyjít ze znění prohlášení vlastníka budovy. Bláboly ouředníků nebrat!

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".