Vložil Matějka Jaroslav, 7. Říjen 2007 - 8:05

Vážený Anonymousi, jsou uzavírány smlouvy mezi SVJ a jednotlivými vlastníky. Co vám říká ustanovení ZoVB – §3, §9 odst.11., §9a, odst.1.,2 a 3. Pokusím se o rozbor.

§3 pdst.1. – „Pokud tento zákon nestanoví jinak, práva a povinnosti vlastníků budov a práva a povinnosti spoluvlastníků domu a vlastníků jednotek (dále jen „vlastník jednotky“) upravuje občanský zákoník. …“

§9, odst.11. – „Společenství vlastníků jednotek (dále jen „společenství“) je právnická osoba, která je způsobilá vykonávat práva a zavazovat se pouze ve věcech spojených se správou, provozem a opravami společných částí domu (dále jen „správa domu“), popřípadě vykonávat činnosti v rozsahu tohoto zákona a činnosti související s provozováním společných částí domu, které slouží i jiným fyzickým nebo právnickým osobám. …“

  • SVJ jako právnická osoba (pověřená vlastníky jednotek) vykonává činnosti v rozsahu tohoto zákona, které slouží i jiným fyzickým nebo právnickým osobám (vlastníkům jednotek) dle §9a, odst.1.

§9a, odst.1., písm.a) – „Společenství je oprávněno činit právní úkony, především uzavírat smlouvy ve věcech předmětu své činnosti podle tohoto zákona, zejména k

  1. zajištění dodávky služeb spojených s užíváním jednotek, …“
  • SVJ jako právnická osoba tedy UZAVÍRÁ SMLOUVY s dodavateli či poskytovateli k zajištění dodávky vody, dodávky či výroby tepla a ohřevu TUV, servis a údržbu-provozní opravy k zajištění provozu výtahu, elektrické energie, provozu vzduchotechniky a klimatizace, úklid domu, úklid chodníku přináležícího k nemovitosti nacházející se na cizím pozemku (většinou obce), zajištění provozu zvláštních technických zařízení EPS, EZS, kamerový systém, atd. SVJ jako právnická osoba zajišťuje řádné a bezproblémové dodávky výše uvedené prostřednictvím „svých" rozvodných sítí (které má ve správě od jednotlivých vlastníků dle určení §4, odst.2., písn.c) k jednotlivým spotřebitelům – vlastníkům.
  • SVJ jako právnická osobu je pověřena vlastníky udržovat „rozvodné sítě“ v domě v řádném provozuschopném stavu, provádět pravidelnou údržbu, předepsané revize, potřebné opravy či rekonstrukce v souladu s ustanoveními ZoVB a stanovami SVJ.
  • Vlastníci na základě „Prohlášení…“ či „Stanovami SVJ“ či „usneseními shromáždění“ v souladu se ZoVB §9a, odst.1., písm.a) pověřili SVJ jako právnickou osobu k zajištění dodávky SLUŽEB. Vzniklé náklady rozúčtovává SVJ jako právnická osoba jednotlivým odběratelům–vlastníkům dle §9a, odst.2.

§9a, odst.2 – „Společenství je oprávněno rozhodovat o rozúčtování cen služeb na jednotlivé vlastníky jednotek, není-li rozúčtování cen služeb stanoveno zvláštním právním předpisem nebo rozhodnutím cenového orgánu.“

  • SVJ jako právnická osoba v souladu se ZoVB, Občanským zákoníkem a dalšími závaznými právními předpisy platnými v ČR, stanoví pro jednotlivé odběratele–vlastníky výši měsíční zálohy. Výše měsíčních záloh je stanovena v písemné podobě „předpis záloh“, což je smlouva mezi SVJ jako právnickou osobou a odběratelem-vlastníkem. Poskytnutím první splátky odběratelem–vlastníkem na účet SVJ jako právnické osoby či předáním v hotovosti pověřené osobě SVJ se má za uzavřenou smlouvu mezi SVJ jako právnickou osobou a odběratelem-vlastníkem. Účetně se jedná o „zálohový doklad“ vystavený SVJ jako právnickou osobou.
  • SVJ jako právnická osoba v souladu se ZoVB, Občanským zákoníkem a dalšími závaznými právními předpisy platnými v ČR, stanoví pravidla způsobu rozúčtování vzniklých nákladů. Tyto náklady SVJ jako právnická osoba je povinna minimálně 1× ročně vyúčtovat odběratelům-vlastníkům, přeplatek vrátit odběratelům-vlastníkům a nedoplatek vymáhat po odběrateli-vlastníkovi. Vyúčtování má písemnou podobu. Účetně se jedná o „zúčtovací fakturu“ záloh poskytnutých jednotlivými odběrateli-vlastníky proti prokazatelně vynaloženým oprávněným nákladům SVJ jako právnické osoby, vystavenou SVJ jako právnickou osobou.

§9a, odst.3 – „Společenství je oprávněno vlastním jménem vymáhat plnění povinností uložených vlastníkům jednotek k tomu příslušným orgánem společenství podle tohoto zákona.“

  • SVJ jako právní subjekt na základě účetních dokladů „předpis záloh“ a „zúčtovací faktura“ vymáhá po odběrateli-vlastníkovi „dluhy“ soudní cestou. (SVJ jako právní subjekt mimo jiné vzniklo, aby v případě soudního vymáhání dluhu po povinném nebyli na straně žalujícího všichni vlastníci – např.150 členů.)

Matějka

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.