Vodoměry na TUV

Vložil Anonymous, 5. Září 2007 - 19:17 ::

Dle zákona o vlastnictví bytů, by se měly vodoměru na TUV měnit jedenkrát za 4 roky. Při výběrovém řízení jsme tu měli firmu, která řekla, že nevidí důvod, proč bychom je měli měnit, že jsou dobré. Je tedy potřeba dodržet zákon přesně tak jak to vymezuje a vodoměry vyměnit, nebo to lze nějak obejít?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil HonzaT, 5. Září 2007 - 20:16

    Vodoměry TUV je nutné přezkušovat (nikoliv tedy vyměnovat) podle vyhlášky 345/2002 Sb. každé 4 roky.

    Být Vámi tak tu vyhlášku dodržím, pokud totiž někdo bude reklamovat spotřebu vody (třeba kvůli extrémní spotřebě) a zjistí se, že vodoměr není přezkoušen, reklamaci budete muset uznat, i kdyby ten dotyčný tolik vody skutečně spotřeboval.

    Vložil Anonymous, 6. Září 2007 - 4:48

    Zajímalo by mne, jakým způsobem se toto přezkušování provádí. Je to téma zajímající určitě hodně přispěvovatelů. Odpovězte podrobněji ti, kdo se vyznají v této problematice.

    Vložil Anonymous, 5. Září 2007 - 20:03

    V našem SVJ provádíme odečty vody každý měsíc a nemáme rozdíly mezi bytovými měřidly a patním měřidlem. Zajímaly by mne případné sankce za nesplnění této povinnosti, když nebude žalobce. BH

    Vložil Matějka Jaroslav, 6. Září 2007 - 6:42

    Vážení, sankce téměř žádné nejsou, ale:

    • nebudeli některý uživatel jednotky souhlasit s vyúčtováním dle měřidel (vodoměrů) z důvodů, že nebylo provedeno metrologické ověřování (SV každých 6 let, TUV každé 4 roky), musíte uskutečnit nové vyúčtování s rozúčtováním spotřeby SV a TUV a ohřevu TUV dle počtu osob, tedy jako by vodoměry nebyly instalovány; uživatel jednotky na to má právo dle OZ 3 roky zpět,
    • veškeré náklady s novým rozúčtováním hradí ten (člen výboru SVJ), který nesplnil zákonné požadavky na ověřování měřidel, tyto náklady nejsou v žádném případě náklady SVJ při správě.

    Dohoda, byť všech uživatelů jednotek, nemůže nikdy být proti ustanovením zákonných předpisů.

    Vložil Anonymous, 6. Září 2007 - 16:40

    Domnívám se, že předepsané lhůty platí pro fakturační vodoměry na patě objektu. Vodoměry umístněné v bytech nejsou fakturační. Jsou to jen poměrová měřidla sloužící k rozúčtování nákladů mezi jednotlivé uživatele.

    S pozdravem Fanda

    Vložil Matějka Jaroslav, 6. Září 2007 - 22:10

    Vážení, základem právní úpravy je zákon č. 505/1990 Sb., o metrologii, ve znění několika dalších zákonů, které jej novelizují, prováděcí vyhlášky k tomuto zákonu, zákon č. 20/1993 Sb., o zabezpečení výkonu státní správy v oblasti technické normalizace, metrologie a státního zkušebnictví a zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, ve znění pozdějších předpisů a ta jeho prováděcí nařízení vlády, která se vztahují na měřidla. Zákon nerozlišuje fakturační a poměrová. Vodoměry jsou měřidla objemového průtoku kapalin.

    Matějka

    Vložil Fanda, 8. Září 2007 - 10:00

    Ano zákon rozlišuje měřidla kalibrační, provozní,orientační a dle toho si provozovatel určuje lhůty kalibrace. Například u orientačních /dle mne poměrové vodoměry v bytech/ lhůta nemusí být určena. S pozdravem Fanda

    Vložil Matějka Jaroslav, 8. Září 2007 - 18:35

    Vážený, právní norma je závazná norma pro všechny. Provozovatel si nic neurčuje. Příslušný zákon má svoji prováděcí vyhlášku, tato vyhláška má závaznou přílohu s určením typu měřidla a doby pro ověření. Když nevěříte, dejte si dotaz na „Český metrologický institut“.

    Pro informaci vkládám pouze výběr ze zákonných předpisů:

    Základem právní úpravy je zákon č. 505/1990 Sb., o metrologii, ve znění několika dalších zákonů, které jej novelizují, prováděcí vyhlášky k tomuto zákonu, zákon č. 20/1993 Sb., o zabezpečení výkonu státní správy v oblasti technické normalizace, metrologie a státního zkušebnictví a zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, ve znění pozdějších předpisů a ta jeho prováděcí nařízení vlády, která se vztahují na měřidla.

    Dle Zákona č.505/1990 Sb. se v §3 odstavci 3 uvádí:

    (3) Stanovená měřidla jsou měřidla, která Ministerstvo průmyslu a obchodu (dále jen „ministerstvo“) stanoví vyhláškou k povinnému ověřování s ohledem na jejich význam

    a) v závazkových vztazích, například při prodeji, nájmu nebo darování věci, při poskytování služeb, nebo při určení výše náhrady škody, popř. jiné majetkové újmy,

    345 VYHLÁŠKA Ministerstva průmyslu a obchodu ze dne 11. července 2002, kterou se stanoví měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu

    Ministerstvo průmyslu a obchodu stanoví podle § 27 zákona č. 505/1990 Sb., o metrologii, ve znění zákona č. 119/2000 Sb. a 137/2002X), (dále jen „zákon“) k provedení § 3 odst. 3 a § 6 odst. 1 zákona:

    § 1 Schvalování typu měřidel

    Schvalování typu podle § 6 odst. 1 zákona podléhají měřidla uvedená v příloze s výjimkou vah s neautomatickou činností, o kterých bylo vydáno prohlášení o shodě podle zvláštního právního předpisu.1)

    § 2
    Povinné ověřování měřidel

    Povinnému ověřování podle § 3 odst. 3 zákona podléhají měřidla uvedená v příloze, v níž je též stanovena doba platnosti ověření.

    § 3 Zrušovací ustanovení Zrušuje se vyhláška č. 263/2000 Sb., kterou se stanoví měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu. § 4 Účinnost Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. září 2002.

    doc. Ing. Grégr v. r. Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu

    výběr z přílohy

    1.3.10 Měřidla protečeného množství vody

    a) na studenou vodu 6 roků

    b) na teplou vodu 4 roky

    c) bubnové vodoměry 2 roky

    d) objemové vodoměry 6 roků

    Matějka

    Vložil Fanda, 9. Září 2007 - 9:24

    Vážený, ano právní norma je závazná norma pro všechny. O tom nediskutuji. Namítám jen proti striktnímu výkladu, že vodoměry v bytech podléhají tomuto zákonu. V případě, že by měli stejný status, jako elektroměry pro jednotlivé byt /fakturační měřidlo/ není o čem diskutovat. Vzhledem k tomu, že tomu tak není! Jedná se dle mne o přístroj sloužící k poměrovému rozúčtování nákladů na jednotlivé uživatele a tudíž je v pravomoci smluvního partnera vodáren a jeho dohody s jednotlivými VBJ, jak provede rozúčtování nákladů na dodávku vody. V případě, že se nedohodnou budou se muset, opřít o Vámi citované předpisy. Ale to je již Věc jiná.

    P.S. Pochopitelně, že výklad o povinné výměně vodoměrů v bytech vyhovuje všem subjektům, kteří na výměně vodoměrů profitují.

    S pozdravem Fanda

    Vložil Matějka Jaroslav, 9. Září 2007 - 12:17

    Vážený pane Fando, v §3, odstavci 3, písmeno a),zákona č.505/1990 Sb,se jasně praví:

    „…, při poskytování služeb,…,“.

    SVJ poskytuje služby spojené s užíváním jednotek (bytů) jednotlivým vlastníkům (uživatelům) a provádí rozúčtování těchto služeb.

    Nevím, kam pořád uhýbáte. Zákon ani prováděcí vyhláška nezná pojem „fakturační, poměrový a pod., konstatuje "při poskytování služeb“. Dohoda všech proti zákoné normě je nepřípustná. Pokud nesouhlasíte se zákonem, můžete uplatnit námitky dle zákonného postupu i soudní cestou, do rozhodnutí soudu, respektive změny zákona, je původní znění stále platné.

    Matějka

    Vložil Anonymous, 9. Září 2007 - 22:22

    Vážený pane Matějko,

    SVJ žádné služby neposkytuje, to není úkolem SVJ a dokonce by to bylo v rozporu se ZoVB. SVJ pouze rozúčtovává služby poskytované jednotlivými dodavateli na jednotlivé vlastníky. Mít kalibrované vodoměry je ale v zájmu SVJ, protože v případě problému je hodnota z nekalibrovaného vodoměru nepoužitelná.

    Vložil Matějka Jaroslav, 10. Září 2007 - 10:13

    Vážený pane, v souladu s §9a, odst.1, ZoVB, máte pravdu velmi úzkou, možná částečnou:

    • provozovatelem výtahu a poskytovatelem této služby je kdo?; SVJ-tedy všichni vlastníci, servisní firma to není,
    • dodavatel tepla končí v domovní předávací stanici; regulační zařízení a rozvody tepla, zařízení k ohřevu TUV a rozvody TUV je v matetku SVJ, tedy v majetku všech; kdo provádí přípravu TUV, její regulaci a rozvod je i poskytovatelem TUV = vodoměry pro TUV, to samé lze konstatovat u tepla,
    • dodavatel elektřiny pro osvětlení společných prostor končí u hlavních pojistek na fasádě domu; na rozvodech v majetku SVJ, tedy všech vlastníků, má pouze fakturační elektroměr, SVJ a tedy všichni vlastníci zajišťují službu osvětlení společných prostor, do těchto nákladů zpravidla patří i výměna vypínačů, tlačítek, jističů, časovačů a světelných zdrojů.

    Mohl bych pokračovat, např.společná ventilace apod. V případě, že SVJ, tedy všichni vlastníci některé jednotky pronajímají či pronajímají prostory ze společných částí, je SVJ také poskytovatelem služby.

    Položte si otázku, v případě, že „služba osvětlení společných prostor“ nebude v pořádku, Vy si zde z důvodu tmy zlomíte velmi zle nohu s trvalými následky, budete požadovat náhradu odškodnění po dodavateli elektrické energie? Asi ne, bude to SVJ se všemi právními důsledky pro výbor a jednotlivé členy společenství.

    Domnívám se, že někteří vlastníci a členové výborů spíše hledají cestu, jak některé nejednoznačné právní normy obejít. To se vždy časem vymstí.

    Matějka

    Vložil Anonymous, 10. Září 2007 - 15:43

    Ale to je nesmysl. Když chcete někomu něco poskytovat, děláte to na základě smlouvy. Mezi SVJ (tedy skupinou vlastníků) a jednotlivými členy SVJ už jen z logiky věci žádné smlouvy neexistují (uzavírali by totiž smlouvy sami se sebou). Co se týká nájemníků, tak ti SVJ vůbec nezajímají. To je věcí pronajímatele, tj. konkrétního člena SVJ a jeho nájemce. Jinak služby se zásadně poskytují pro celý dům, event. společné prostory. Teplo, voda, ele, jak správně uvádíte, se dodává pro celý dům. V domě je pak jednotliví členové SVJ v různé míře používají. Úkolem SVJ je zajistit tyto dodávky (jménem všech členů SVJ) a dále rozúčtovat jejich cenu opět na jednotlivé členy SVJ (v žádném případě ne na nájemníky).

    Vložil Anonymous, 6. Říjen 2007 - 21:26

    „uzavírali by totiž smlouvy sami se sebou“

    IMHO zde dochází k různým interpretacím, co je vlastně „SVJ“.

    tj. rozlišujte a nezaměňujte

    1. právnická osoba zřízená dle z. o vlastnictví bytů.
    2. obecně skupina vlastníků jednotek
    Vložil Matějka Jaroslav, 7. Říjen 2007 - 8:05

    Vážený Anonymousi, jsou uzavírány smlouvy mezi SVJ a jednotlivými vlastníky. Co vám říká ustanovení ZoVB – §3, §9 odst.11., §9a, odst.1.,2 a 3. Pokusím se o rozbor.

    §3 pdst.1. – „Pokud tento zákon nestanoví jinak, práva a povinnosti vlastníků budov a práva a povinnosti spoluvlastníků domu a vlastníků jednotek (dále jen „vlastník jednotky“) upravuje občanský zákoník. …“

    §9, odst.11. – „Společenství vlastníků jednotek (dále jen „společenství“) je právnická osoba, která je způsobilá vykonávat práva a zavazovat se pouze ve věcech spojených se správou, provozem a opravami společných částí domu (dále jen „správa domu“), popřípadě vykonávat činnosti v rozsahu tohoto zákona a činnosti související s provozováním společných částí domu, které slouží i jiným fyzickým nebo právnickým osobám. …“

    • SVJ jako právnická osoba (pověřená vlastníky jednotek) vykonává činnosti v rozsahu tohoto zákona, které slouží i jiným fyzickým nebo právnickým osobám (vlastníkům jednotek) dle §9a, odst.1.

    §9a, odst.1., písm.a) – „Společenství je oprávněno činit právní úkony, především uzavírat smlouvy ve věcech předmětu své činnosti podle tohoto zákona, zejména k

    1. zajištění dodávky služeb spojených s užíváním jednotek, …“
    • SVJ jako právnická osoba tedy UZAVÍRÁ SMLOUVY s dodavateli či poskytovateli k zajištění dodávky vody, dodávky či výroby tepla a ohřevu TUV, servis a údržbu-provozní opravy k zajištění provozu výtahu, elektrické energie, provozu vzduchotechniky a klimatizace, úklid domu, úklid chodníku přináležícího k nemovitosti nacházející se na cizím pozemku (většinou obce), zajištění provozu zvláštních technických zařízení EPS, EZS, kamerový systém, atd. SVJ jako právnická osoba zajišťuje řádné a bezproblémové dodávky výše uvedené prostřednictvím „svých" rozvodných sítí (které má ve správě od jednotlivých vlastníků dle určení §4, odst.2., písn.c) k jednotlivým spotřebitelům – vlastníkům.
    • SVJ jako právnická osobu je pověřena vlastníky udržovat „rozvodné sítě“ v domě v řádném provozuschopném stavu, provádět pravidelnou údržbu, předepsané revize, potřebné opravy či rekonstrukce v souladu s ustanoveními ZoVB a stanovami SVJ.
    • Vlastníci na základě „Prohlášení…“ či „Stanovami SVJ“ či „usneseními shromáždění“ v souladu se ZoVB §9a, odst.1., písm.a) pověřili SVJ jako právnickou osobu k zajištění dodávky SLUŽEB. Vzniklé náklady rozúčtovává SVJ jako právnická osoba jednotlivým odběratelům–vlastníkům dle §9a, odst.2.

    §9a, odst.2 – „Společenství je oprávněno rozhodovat o rozúčtování cen služeb na jednotlivé vlastníky jednotek, není-li rozúčtování cen služeb stanoveno zvláštním právním předpisem nebo rozhodnutím cenového orgánu.“

    • SVJ jako právnická osoba v souladu se ZoVB, Občanským zákoníkem a dalšími závaznými právními předpisy platnými v ČR, stanoví pro jednotlivé odběratele–vlastníky výši měsíční zálohy. Výše měsíčních záloh je stanovena v písemné podobě „předpis záloh“, což je smlouva mezi SVJ jako právnickou osobou a odběratelem-vlastníkem. Poskytnutím první splátky odběratelem–vlastníkem na účet SVJ jako právnické osoby či předáním v hotovosti pověřené osobě SVJ se má za uzavřenou smlouvu mezi SVJ jako právnickou osobou a odběratelem-vlastníkem. Účetně se jedná o „zálohový doklad“ vystavený SVJ jako právnickou osobou.
    • SVJ jako právnická osoba v souladu se ZoVB, Občanským zákoníkem a dalšími závaznými právními předpisy platnými v ČR, stanoví pravidla způsobu rozúčtování vzniklých nákladů. Tyto náklady SVJ jako právnická osoba je povinna minimálně 1× ročně vyúčtovat odběratelům-vlastníkům, přeplatek vrátit odběratelům-vlastníkům a nedoplatek vymáhat po odběrateli-vlastníkovi. Vyúčtování má písemnou podobu. Účetně se jedná o „zúčtovací fakturu“ záloh poskytnutých jednotlivými odběrateli-vlastníky proti prokazatelně vynaloženým oprávněným nákladům SVJ jako právnické osoby, vystavenou SVJ jako právnickou osobou.

    §9a, odst.3 – „Společenství je oprávněno vlastním jménem vymáhat plnění povinností uložených vlastníkům jednotek k tomu příslušným orgánem společenství podle tohoto zákona.“

    • SVJ jako právní subjekt na základě účetních dokladů „předpis záloh“ a „zúčtovací faktura“ vymáhá po odběrateli-vlastníkovi „dluhy“ soudní cestou. (SVJ jako právní subjekt mimo jiné vzniklo, aby v případě soudního vymáhání dluhu po povinném nebyli na straně žalujícího všichni vlastníci – např.150 členů.)

    Matějka

    Vložil Matějka Jaroslav, 11. Září 2007 - 6:15

    Vážený, a co v případě:

    • ohřev TUV zajišťuje SVJ,
    • SVJ pronajímá prostory, které nejsou zapsány v KN (ordinace, obchody, restaurace, garáže).

    Pozn.: Odborné právní či realitní firmy takto vložily Prohlášení vlastníka do KN – většinou transformace z původních velkých SBD. Týká se většinou jednoho podlaží – 1.NP. Ke změně takového prohlášení je nutný souhlas všech, dodatky ke všem smlouvám, dochází ke změně velikosti spoluvlastnického podílu.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".