Vložil Matějka Jaroslav, 28. Březen 2010 - 8:14

Vážený pane Pavle,

dle čeho konkrétně Vy, pane Pavle, dovozujete, že peníze na účtě SVJ jsou majetkem SVJ a ne vlastníků.

Já jsem poskytl zákonná ustanovení, Vy pouze teoretizujete a neadresně argumentujete ustanoveními jiných zákonů (pořád platí, že je-li záležitost řešena v ZoVB, neplatí o stejné záležitosti ustanovení jiného zákona, proto je ZoVB „SPECIELNÍ“ zákon).

Takže opět ustanovení ZoVB:

  • §9 odst.1: „Společenství vlastníků jednotek (dále jen „společenství“) je právnická osoba, která je způsobilá vykonávat práva a zavazovat se pouze ve věcech spojených se správou, provozem a opravami společných částí domu (dále jen „správa domu“), popřípadě vykonávat činnosti v rozsahu tohoto zákona a činnosti související s provozováním společných částí domu, …“
  • §12: „Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou vlastníci jednotek oprávněni a povinni v poměru odpovídajícím velikosti jejich spoluvlastnických podílů (§8 odst.2)“,
  • §13 odst.1: „Vlastník jednotky se podílí na správě domu v rozsahu, který odpovídá jeho spoluvlastnickému podílu na společných částech domu, není-li mezi vlastníky jednotek dohodnuto jinak.“
  • §13 odst.7: „Vlastníci jednotek ručí za závazky společenství v poměru, který odpovídá velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu.“
  • §15 odst.1: „Vlastníci jednotek jsou povinni přispívat na náklady spojené se správou domu a pozemku. …“
  • §15 odst.3: „K zajištění pravomocně přisouzených pohledávek vlastníků jednotek z povinností uvedených v odstavci 1 vzniká dnem právní moci rozhodnutí soudu vlastníkům jednotek zástavní právo k jednotce povinného vlastníka.“
  • §15 odst.4: „Pokud vznikla právnická osoba (§9), jsou finanční prostředky zálohově poskytnuté vlastníky závazkem právnické osoby vůči vlastníkům jednotek. …“
  • §16 odst.1: „Pohledávky vlastníků jednotek vzniklé z neplnění povinností uvedených v §13 odst. 2 a §15 odst. 1 se při rozvrhovém jednání uspokojí z podstaty podle §337 odst. 1 občanského soudního řádu po uspokojení pohledávek daní a poplatků, před ostatními pohledávkami.“
  • §16 odst.2: „O věcech movitých, které jsou v jednotce a patří vlastníkovi jednotky nebo osobám, které s ním žijí ve společné domácnosti, se při výkonu zástavního práva přiměřeně použijí ustanovení o zástavním právu na zajištění nájemného, s výjimkou věcí vyloučených z výkonu rozhodnutí.“

Proč hledáte pane Pavle oporu v jiných zákonech, když je již stanoveno/určeno v ZoVB.

  • Z §15 odst.4 plyne, že příspěvky na krátkodobou a dlouhodobou zálohu od jednotlivých vlastníků na účet SVJ nejsou ve vlastnictvi SVJ, jelikož jsou závazkem SVJ vůči svým členům = vlastníkům jednotek. Dle kterého zákona pane Pavle dovozujete, že peníze na účtě jsou SVJ?
  • Dostane-li se SVJ do platební neschopnosti či neprovede-li některou platbu = SVJ nedostojí svým závazkům vůči dodavatelům prací, zboží či služeb(dle vás insolvenční řízení) jsou dlužné finanční prostředky „úředně“ odepsány z účtu SVJ, tedy z peněz zálohově poskytnutými vlastníky, takže je uhrazeno z peněz vlastníků.
  • Není-li na účtě SVJ dostatek finančních prostředků k pokrytí pohledávek za dodavateli prací, zboží či služeb, nebude se jednat o konkurz na majetek SVJ – jelikož SVJ většinou žádný majetek nemá. Dle mého názoru, konzultovaného s právníky, proběhne soudní řízení, které rozhodne v souladu s ustanovením §13 odst.7, v návaznostzi na §16 ZoVB, že jednotliví vlastníci jsou povinni společně a nerozdílně uhradit závazky SVJ vůči „dodavatelům“ a to dle své velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu včetně penále, úroků, nákladů soudního řízení atd., a to do určitého data.
  • Nesplní-li povinnost úhrady některý vlastník dle rozhodnutí soudu, bude přistoupeno k nejhorší variantě a to prodeji jeho jednotky v souladu s §15 odst.3 a §16 ZoVB.
  • Poté se „možná“ mohou jednotliví členové SVJ = vlastníci jednotek domáhat občansko právní cestou určité kompenzace po výboru SVJ či pověřeném vlastníku, postupoval-li tento v rozporu se stanovami SVJ, dlouhodobým plánem oprav, ročním plánem oprav, usnesením shromáždění, atd., tzn.: že uzavřeli s „dodavateli“ jménem SVJ neoprávněně = nad rámec oprávnění výboru SVJ nebo pověřeného vlastníka, smluvní vztahy.

Proto je velmi nutné, aby se jednotliví vlastníci zajímali, co výbor SVJ či pověřený vlastník dělá, aby jeho činnost kontrolovali, nechali si předkládat zprávy o hospodaření a tyto kontrolovali na základě originálu účetních dokladů a jejich provázsanost se zůstatkem na finančním účtě SVJ.

Matějka

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.