Vložil Justitianus, 11. Červen 2020 - 12:43

Pane Jene z Mostu, byl zde nedávno podrobně probírán shodný případ: K vyúčtování TUV lze používat vodoměry 18 let bez ověření, potvrdil ÚS

Vzhledem k tomu, že věc se řešila u Nejvyššího soudu (dvakrát) a také u Ústavního soudu, je možné, že další podobné spory tohoto typu by mohly být rozsouzeny shodně. To znamená:

Skutečnost, že vodoměr/kalorimetr má prošlé ověření, neznamená sama o sobě že by vyúčtování bylo (automaticky) neplatné.

Chce-li vlastník jednotky zneplatnit vyúčtování služby, musí tak učinit způsobem, který předvídá zákon č. 67/2013 Sb.. To znamená: podat včas námitku vůči vyúčtování. Není-li námitka uznána za oprávněnou, má už pouze možnost obrátit se na soud. Nepodá-li námitku a přesto se obrátí na soud, ten smete jeho žalobu se stolu velmi rychle. Nepodá-li námitku a z trucu přestane platit, obrátí se na soud SVJ, a neplatič bude odsouzen – aniž by se soud zabýval otázkou zda použitá měřidla byla či nebyla ověřená.

Takový spor dosud – pokud vím – soudy neřešily (kromě posledního vyjmenovaného případu neplatiče), takže je těžké předvídat výsledek. Jisté je jen to, že při použití neověřených měřidel v závazkových vztazích bude udělena pokuta, pokud se o tom úřad dozví.

Justitianus

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.