Vložil Justitianus, 6. Květen 2020 - 17:19

Vlastislava se v jedné věci mýlí:

Z občanského zákoníku se nedá žádným způsobem dovodit nic o zálohách na správu domu v bytovém vlastnictví. NOZ se o žádných zálohách nezmiňuje – používá pouze pojem „příspěvky“.

Zcela jinak je to v NOZ u záloh na na služby spojené s užíváním bytů – ty jsou v zákoně zmíněny výslovně, a to vícekrát:

  • v § 1181 třikrát (způsob hrazení služeb)
  • v § 1208 jedenkrát (působnost shromáždění)

Pro úplnost podotýkám, že zákonodárce na zálohy na správu nezapomněl. V jiných částech NOZ je zmiňuje a definuje je velmi pečlivě, přesně a podrobně. Namátkou uvádím:

Správa věci v přídatném spoluvlastnictví
§ 1235
(1) Na správu věci v přídatném spoluvlastnictví přispívají spoluvlastníci poměrně podle velikosti svých podílů. Na náklady spojené se správou věci v přídatném spoluvlastnictví složí spoluvlastníci k rukám správce přiměřenou zálohu; není-li jiné dohody, je záloha splatná k 31. lednu.
(2) Kolik má činit úhrn záloh, rozhodnou spoluvlastníci většinou hlasů. Nepřijmou-li spoluvlastníci takové rozhodnutí do konce předcházejícího roku, platí, že byl úhrn záloh pro další rok stanoven částkou složenou na zálohách v posledním roce zvýšenou o desetinu. Není-li možné úhrn záloh takto stanovit, určí jej na návrh správce soud.

A pročpak není v části o bytovém vlastnictví něco podobného? Inu proto, že část NOZ o bytovém vlastnictví je paskvil, který autor NOZ narval do hotového návrhu zákona na poslední chvíli a jaksi natruc. Tato část není provázána s dalšími částmi NOZ (přídatné spoluvlastnictví, správa cizího majetku, přechod dluhů). Tak proto.

Justitianus

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.